Naruto (TV seriál)

• Japonsko

ナルト

Naruto

Animovaný / Akční / Fantasy / Komedie

Japonsko, 2002–2007, 84 h 20 min (Minutáž: 23 min)

Hajato Date

Předloha:

Masaši Kišimoto (komiks)

Tošio Masuda

Džunko Takeuči, Noriaki Sugijama, Nana Mizuki, Romi Paku, Tošihiko Seki, Akeno Watanabe, Akihiko Išizumi, Bin Šimada, Daisuke Namikawa, Džun'iči Suwabe, Džúróta Kosugi, Ikue Ótani, Iššin Čiba, Keidži Fudžiwara, Ken Narita, Kendži Nodžima, Kendžiró Cuda, Maaja Sakamoto, Mamiko Noto, Majumi Asano, Nozomu Sasaki, Rika Macumoto, Susumu Čiba, Šin'ičiró Miki, Šúiči Ikeda, Takeši Aono, Teššó Genda, Tomokazu Seki, Tomojuki Dan, Unšó Išizuka, Wataru Takagi, Akiko Jadžima, Hikaru Midorikawa, Kentaró Itó, Nobutoši Kanna, Tošijuki Morikawa, Akira Išida, Masuo Amada, Rjúdži Mizuno, Ikuo Nišikawa, Tomoe Hanba, Juki Masuda, Naoki Bandó, Jutaka Aojama, Jasujuki Kase, Šóto Kašii, Masajuki Nakata, Masako Nozawa, Hiroaki Hirata, Hideo Išikawa, Jumiko Kobajaši, Čafúrin, Kan Tanaka, Takeši Kusao, Kjóko Hikami, Satoši Hino, Hiroši Naka, Šinpači Cudži, Naoko Macui, Džódži Nakata, Rjóka Juzuki, Fumihiko Tačiki, Anri Kacu, Hiroši Janaka, Sóičiró Hoši, Keiiči Suzuki, Tóru Nara, Kazuhiko Inoue, Nobuo Tobita, Kenta Mijake, Džunko Midori, Eidži Janagisawa, Daiki Nakamura, Tomohiro Cuboi, Masako Džó, Kijomi Asai, Šindži Kawada, Jošimicu Šimojama, Kósuke Toriumi, Noriko Šitaja, Šizuka Išikawa, Masaši Ebara, Šótaró Morikubo, Hóčú Ócuka, Ken'jú Horiuči, Tomojuki Šimura, Jukie Maeda, Mami Šitara, Takajuki Sugó, Takako Honda, Jukari Tamura, Micuaki Hošino, Daisuke Kirii, Jošino Ótori, Nobuaki Fukuda, Takaši Kondó, Sajaka Aida, Taiten Kusunoki, Hikaru Mijata, Ema Kogure, Masakazu Suzuki

90% - Kromě fillerů, které jsem záměrně vynechal, takže o nich moc nevím, je Naruto vynikající anime se skvěle propracovanými postavami, příběhem i souboji. Odpadové by se měli stydět. Buď nedali Narutovi šanci je zaujmout nebo viděli verzi na Jetixu, o které jsem slyšel jen samou "chválu". Tak nebo tak, Naruto si tahle malé hodnocení rozhodně nezaslouží. Je tam tolik věcí, které se dají ocenit, že není možné, aby to někoho, kdo viděl víc jak jeden díl, nutkalo dávat odpad. Jde se na Shippuden... :)(23.1.2008)

Upřímně jsem se hodně dlouho odhodlával do tohoto jít, protože 220 dílů + OVA atd.... No... Nicméně jsem rád, že jsem do toho šel... Líbí se mi, že v seriálu víceméně najdu vše... Od vtipných momentů, přes akční, dramatické, až dojemné... Akčních je samozřejmě nejvíce a provedení bojů mě někdy opravdu dostává a koukám na to s otevřenou pusou... Kresba příjemná, někdy cíleně vtipná... Dost jsem se bál charakterů... Vem me že seriál je dlouhý a pořád s jednou "tváří" by to bylo celkem nudné... K tomu ještě postav není zrovna málo... Ale autoři nezklamali... Každá postava se v seriálu vyvýjí... Některé méně rychle, některé více... K tomu ještě ta hudba... Fakt Naruto má krásnou hudbu, která ještě víc podtrhne situaci a člověk se víc zažere... Logicky i soundtracky jsou velice dobré... Dějově zajímavé... Hlavní linie ze začátku se nečekaně strhne a příběh nabere jiný směr... Celé je to prošpikováno pár "uvolňovacími" díly či vedlejšími příběhy... Jo, podle mě je vidět, že si s tím autoři aspoň trochu víc pohráli a ne se jen drželi jednoho bodu... Co mi ale vadí je "sekání" bojů různými vzpomínkami, vysvětlováním apod... V samotných bojích je hodně klišé, jelikož reálně by postavy jednali myslím naprosto jinak... Takových chybek je tam více, ale tak nic není dokonalé, že.... I tak si myslím seriál drží velice vysokou úroveň a není postava, která by mi vyloženě vadila... Jen Sakura už byla později otravná neustálím šílením po Sasukem, což tvůrcům asi později došlo a výrazně to omezili.... Kdo má rád ninji, akci, různé druhy jutsu apod. a zajímavý příběh, tak doporučuji...(13.4.2009)

“He found a strength he didn’t realize he had. Why? Because a certain person who was precious to him. To save that person he rushed in knowing it was a trap. He was a true ninja, worthy of honor. Is this the first time you have seen a friend die in battle? This is part of what it means to be a ninja.” Když mi byl tento seriál před nějakými šesti lety poprvé představen, přiznám se - smál jsem se, že jsem z Pokémonů a podobných již dávno vyrostl. Naruto je ale v každém případě zcela jinde. Sice je částmi stále velmi dětinský, svým způsobem je ale také velmi vyspělý (chce se to jen prokousat přes první 4 díly, než člověk zažije první silný moment, který by od animovaného seriálu určitě nikdy nečekal). Nezažil jsem seriál tolik dbající na morální hodnoty, odvahu, vytrvalost a neústupnost čelíce potížím, přátelství a sebeobětování se. Jediná výtka kterou k němu mám jsou četné fillery, ale rozumný člověk si jejich seznam najde na internetu a vyvaruje se jich. 4*(14.6.2013)

Naruto. Jedni to milují, druzí nenávidí. Čím to? Vždyť to je extrémně zábavné, extrémně návykové a parádně propracované... tak čím to? Možná tím, že ta druhá sorta měla nejspíš tu smůlu, že viděla česky dabovanou verzi na Jetixu/Animaxu (v obou případech je jeho úroveň děsivá!), a v tom případě se jim vůbec nedivím. Ze zvědavosti jsem kouknul na pár česky dabovaných dílů a naprosto jsem ty nešťastlivce pochopil. Měl jsem takový pocit, že se celý dabérský tým skládal maximálně tak z pěti dospěláků, kteří dostali nadlidský úkol: předabovat tak desetinásobek převážně dětských postav. A to samozřejmě dobře nedopadlo. Jen když Naruto otevře hubu a zařve rádobytriumfálním hlasem toho borce, co každý víkend ráno na Barrandově dabuje Johna Hensona z Wipeout (jméno neznám, sorry) větu: "A pozor, technika stínových klonů!", už začínáte sahat buď po ovladači, nebo v horším případě začnete epilepticky tápat po mikrotenovém sáčku, jelikož tohle může fakt diváku neotřelému poněkud ublížit. Mikrotenový sáček je naštěstí univerzální předmět a dá se použít jednak jako zásobárna blitků, ale také díky své flexibilitě jej lze spolehlivě použít třeba pro udušení. Pokud si ale zachováte přece jen dostatek soudnosti a nenecháte se vypružit dabovanou verzí, můžu vám předložit lukrativní nabídku. Co takhle se na to mrknout s českými titulky a v originále? Budete až galakticky překvapeni, jak vás to pohltí. To, jak má každá postava svou duši, jak to nejsou jenom ploché pohybující se postavičky pocházející z chorých hlav scenáristů, ale postavy, které se v průběhu seriálu opravdu vyvíjejí (a že jich není málo), získávají si čím dál více sympatií... a vám nezbývá než je buď milovat, nebo nenávidět. Budete nad tím žasnout, budete vás to zatraceně bavit. Zapomeňte na nějaké strnulé šablonky à la Ordinace nebo Ulice, kde se i po dvou tisících dílech každý chová jako stejný d***l a místo toho se ponořte do příběhu, který vám fakt nedá spát a vytvořil si u mnoha lidí parádní závislost... např. u mě. :) Kdo viděl alespoň deset dílů, ví, o čem mluvím... a kdo viděl jeden díl (a možná ani ten ne), nejlépe s českým dabingem a už tomu kvůli prvnímu dojmu napálil odpad, ten nechť si jde políbit... vy-víte-co. Nebo si to alespoň zkuste domyslet.(4.2.2011)

Jako že japonce moc nemusím, naruto mě dost překvapil. Spousta fórů a perfektně propracované postavy, kdy každá má nějaké slabiny nabo výhody. Ještě jsem to uplně nedokoukal kvůli počtu dílů, což tomu seriálu dost ubírá. Nebýt fillerů, bylo by to lepší. A co uplně nesnáším, jsou takový ty části, kdy už má někdo někoho oddělat, ale v tom mu začne vyprávět o tom, jak to bylo, když byl malej. To je opravdu směšný XP 3.9.08 Update. Dokoukaný to mám dávno, ale poslední tři řady jsou filleroidní, tak bacha na to. Já jsem je přeskočil.(23.4.2008)

• - Mená troch Sanninov, Jiraiya, Orochimaru a Tsunade, pochádzajú z japonskej mytológie, konkrétne z knihy "Príbeh galantného Jiraiyi" (Jiraiya Goketsu Monogatari), ktorú seriálová postava Jiraiya v príbehu napíše. (Johanides)

• - Seriál byl vytvořen na motivy stejnojmenné mangy od Kishimota Masashi. (Claude Speed)

• - Amaterasu a Susanoo, očné techniky používané klanom Uchiha, sú bohovia z japonskej mytológie. (Johanides)