Noční hlídka

Nočná hliadka

Night Watch

Akční / Fantasy / Sci-Fi / Thriller

Rusko, 2004, 110 min

Kiežby sa konečne začala nová éra studenej filmovej vojny, kde by konečne niekto americkej produkcii vytrel riť! Pred graficko-vizuálnou stránkou filmu, pred efektovým opojením a zvukovým omámením skladám pred Rusmi klobúk. Takisto aj výprava, akčné scény, nápad a iné veci boli vyperfekciované, no chýbal tomu jednotnejší scenár, to, čo bola dominancia napr. Matrixu. Dej bol na taký slušný nápad bosť hybridne podaný a spracovaný, niekedy aj nezrozumiteľný. Ale teším sa ako mi tieto výhrady zacelia zvyšné časti. 70%.(3.3.2007)

• Dudek

Jedná se sice o film v mnoha elementech kýčový, ale zase je potřeba uznat, že je "originální". To slovo originální je asi u Noční hlídky jako pěst na oko, protože film si vypujčil - nebo chcete-li, ukradl - (ovšem u většiny "nápadů" stejně jako kniha) veliké množství nápadů z jiných slavných snímků a knih (Matrix, Star Wars...). Jak tedy mohl získat čtyři hvězdičky? Nejspíš za to může místo, kde se odehrává, Rusko. Obrovský stát odkud pocházejí základy Marxismu a Leninismu.... Jeho chladné reálie jsou přesně takové, které k tomuto filmu patří, díky Rusku mohu filmu uvěřit. Už se těším na pokračování a možná i trochu na americký remake (ale to je spíše zvědavost).(20.10.2005)

• ripo

Nebudem porovnávať čo by spravil Hollywood a čo za veľdielo splodil Mosfiľm, len preto, že v CCCP sa tieto dielka nenatáčali od Leninovho skonu ... Pre mňa to bol len jeden hrozný zmätok s chaotickými zábermi, ktoré sa hrali na niečo viac, ako mali ... Najväčší humus bol pre mňa pohľad na žltý nákladiak s ohňom pri výfukoch .... To už aj Majka z Gurunu bola na tom lepšie .... Pozor - určite si tento film pozriem ešte raz a vôbec nevylučujem, že svoje hodnotenie pozmením .... alebo aj nie ..)(17.6.2008)

Tenká, ale dlouhá chapadélka východní kinematografie se začínají obtáčet kolem tváří všech a snaží se je nasměrovat a přitáhnout do Ruska!!! Usaďte se, zapněte si pásy a mozky na nejvyšší obrátky, přichází Noční hlídka!!! V prvním díle plánované trilogie je řečeno: 1/ nekonečný boj mezi Světlem a Temnotou je zastaven, jelikož je vyrovnaný a čeká se na rozhodnutí(matrixovský odkaz výběru, každý má svojí volbu, každý se může rozhodnout) "Velkého"...ten má zlomit vyrovnanost obou stran...2/ podle legendy "Velký" povstane do 1000 let a přidá se na stranu Temna...3/ prozatím je ustanovena Denní hlídka, kontrolující aktivity Temna a Noční hlídka, dohlížející na regulérní činnost Světla...divák je vpraven do děje působivým intrem, ve které je svědkem monumentální světlo-temné bitvy(při téhle scéně na mě jemně dýchá odkaz na Petera Jacksona)...následně se přesouváme do Moskvy roku 1992, kde na nás Timur Bekmambetov vychrlí skoro klipově sestříhanou scénu čarodějnické magie(v podobně zběsilém střihu se odehrává i úvodní bitva), tak trošku to evokuje styl Daren Lynn Bousmana...a vzápětí se posunujeme v čase o dalších 12 let dopředu...postupně nám režisér odkrývá vlákna složité pavučiny a dovoluje nám nahlédnout stále hlouběji do příběhu Antona Goroděckého, člena Noční hlídky...připadá mi, že Bekmambetov si vzal od každého trochu, namíchal koktejl s příchutí vypravěčského stylu hollywoodských i evropských režisérů a upgradoval ho ruským exteriérem a slušnými digitálními efekty...není těžké postřehnout symboly typické pro Matrix, Pána Prstenů, Underworld, ale třeba i Hellboy(to asi ta scéna "automobilové akrobacie") a nebo Kontrolls(scéna v metru mi prostě konfekcí přítomných, hlavně Antona, připomněla Revizory)...digitální efekty jsou na ruskou výrobu dost obstojné, samozřejmě, že se ještě nemohou rovnat špičkovým studiím v Hollywoodu, ale stejně vyrobit tohle za necelých 5 miliónů dolarů, je vítězství samo o sobě(boj Antona s neviditelných upírem - rulez!!, padající letadlo, přeměna sovy v člověka, různé zpomalovačky, zrychlovačky, bullet-time sekvence)...řeknu Vám, že se začínám v téhle trilogii šťourat jako kdysi v LOTRovi nebo ve SW...a druhý díl se blíží!!! 34 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(15.7.2006)

Je mi líto, ale lepší vystižení, než "splácanina" mě nenapadá. Nejenomže tvůrci nedají divákovi prostor k jakékoli orientaci, kvůli vizuální stránce jaksi přeskakují všechno ostatní. To už jsme někde viděli, dokonce i ty černé brýle u "jinejch Jinejch". Proto se mi nejvíc líbily více "lidské" zápletky, vztahů otce a matky, otce a syna. A možná právě proto byl pro mě konec Hlídky více strhující než 90% uplynulého děje, jelikož z těchto vztahů vychází, rozvíjí je a posunuje někam dál. Uvidíme ve dvojce.(16.11.2005)

• - V Antonově pokoji můžeme na moment zahlédnout reprodukci Rembrandtovy malby „Noční hlídka“. (imro)

• - Od režiséra Timura Bekmambetova jsme u nás před Denní hlídkou mohli vidět svérázný historický film Gladiatrix (2001). Doma ale byl už dávno hvězdou, protože má za sebou stovky videoklipů a reklam, za což získal pověst ruského Ridley Scotta. (imro)

• - Anton Goroděckij (Konstantin Khabenskiy) je ve filmu vykreslen jako upír, pije krev a má upíří zuby. V knize je pouze mágem nižší kategorie. (Idoviren)