Noční hlídka

Nočná hliadka

Night Watch

Akční / Fantasy / Sci-Fi / Thriller

Rusko, 2004, 110 min

Hrdina sci-fi povídky Dokonalý robot se usilovně snaží zkonstruovat robota, který by se zcela vyrovnal lidem. Nedaří se to a nedaří, pořád robotům něco lidského schází. Nakonec po dlouhém trápení na to konstruktér přijde. Aby se roboti vyrovnali lidem, musí se poškodit. Přestanou být dokonalí a stejně jako lidé začnou dělat chyby. Podobný příměr platí i pro Noční hlídku Timura Bekmambetova. Ten film má ve skutečnosti řadu nedostatků, schází mu větší rozpočet a některé scény bezostyšně napodobují známé zahraniční vzory. Hlavnímu hrdinovi schází charisma a scénář by si zasloužil dopilovat. Jenže přes všechny tyhle chyby je to snímek hodně sympatický. Ve Spojených státech by ho takhle natočit nedokázali. Ta bezútěšnost panelových sídlišť, špína v ulicích, strohé prostředí elektrárny, to všechno působí ve filmu autenticky. To, že film není obsazený filmovými hvězdami, v konečném výčtu filmu také prospívá. Snímek je natočen podle stejnojmenného románu Sergeje Lukjaněnka, který už před uvedením filmu do distribuce byl v Rusku velkým bestsellerem. Noční hlídka spojuje dva světy - ruské reálie a americké filmové představy o žánru fantasy a z obou si bere to lepší. Celkový dojem: 60%.(8.1.2008)

Oproti knize strašně nevyrovnaé, zmatené a zjednodušené ne vždy ku prospěchu věci. Líbí se mi civilní herecké typy v hlavních rolích, dobře udělané komorní scény (fajn dialogy, sem tam vtípek), atmosféra temné Moskvy... O dost horší je to s vizuální stránkou, která se odehrává v duchu "dej Rusovi peníze, borščem se ti odmění". Příšerná hatlamanina hypermoderních efektů a kamerových triků pajcnutá s nesmyslnými zrychlovačkami vyznívá mnohy až (tragi)komicky a naprosto zabíjí atmosféru. Nechtěně to působí dost amatérsky a béčkově. Akční sekvence, které měly být vizuálním vrcholem, jsou tím pádem tuhé, studené, bez chuti a bez zápachu. Příběh naprosto postrádá gradaci a nějakou stavbu, vše se děje v podivně chaotickém spěchu, u ničeho se kamera nezastaví tak dlouho, aby si divák vytvořil přehled. Přesto je pár scén pěkně trefených, herecké podání uspokojivé (líbily se mi všechny ústřední postavy), hudba je ucházející a ta ruská touha být zápaďácky cool má něco do sebe. Váhám mezi dvoj a tříhvězdím, z úcty k předloze zaokrouhluju výš.(14.10.2006)

Na filmové adaptace knižních sci-fi předloh jsem se vždy rád díval. Night Watch mě dost překvapilo jak po filmařské tak i příběhové stránce. Ruská novodobá produkce, která je rozhodně jiná než Hollywoodská a divák si na ni musí chvilku zvykat. Night Watch je nestandardní a divák na to musí brát ohled. Po celou dobu sledování filmu jsem musel myslet na "Mrazíka" , ale to byl asi jen paradox. Akční scény byly dost dobře vychytané a starý náklaďák na nitro neměl chybu. Celková kvalita dost kolísala, lepší scéna střídala horší a stejně tomu bylo i u příběhu. Když jsem si zde četl pochvalné recenze a Noční Hlídka byla přirovnávána k mixů Blada a Matrixu, čekal jsem celkem hodně Akce -> kulek a krve, . . . Akci jsem dostal to ano, byla jiná . . ostatně jako celý film, ale dobrá, sice se nestřílelo ani se nikdo neoháněl katanou, ale baterka má taky něco do sebe. Film je hodně originální, nápaditý, stylový a také občasně vizuálně úžasný, příběhová linie pro mě byla chaotická, hudba byla dobře vybraná. Nočnoj dozor si určitě zaslouží pozornost a jeho pokračování také Dněvnoj dozor. Slabší 4*. 65 %(6.5.2010)

Na ruske pomery celkom slusny fantasy filmik so slusnymi efektami. Mozno bol ten scenar trosku komplikovany, ale vdaka efektom a napinavemu deju si u mna udrzal napinavu atmosferu. Uz dnes sa tesim na pokracovanie, ktore som zatial nevidel. Chcel by som naozaj vediet, aky blockbuster by dokazal natocit reziser Bekmambetov, ak by dostal slusny americky rozpocet :-) 29.11.2007(29.11.2007)

Wow! Nochnoj dozor je IMHO podobné překvapení jako Kontroll a zároveň důkaz, že ve východní Evropě může vzniknout kvalitní thriller (ať už akční, nebo fantasy). Ale myslím, že i podle obecných měřítek je ND velmi povedený film. Zápletka je docela zajímavá, konec překvapující (ano, těším se na další díly), herci sympatičtí, ruština mi nevadila, režie nápaditá a velmi dobře zvládnutá, fincherovské průlety kamer jsou cool ;-)(23.12.2004)

• - Snímek stál 4,2 mil. dolarů a jenom tržby v Rusku byly 464 206 725 rublů, což je asi 16,2 mil. dolarů. (imro)

• - Anton Goroděckij (Konstantin Khabenskiy) je ve filmu vykreslen jako upír, pije krev a má upíří zuby. V knize je pouze mágem nižší kategorie. (Idoviren)

• - Představitel Antona, Konstantin Khabenskiy, se před tím než se stal hercem, živil jako noční hlídač. (Karlos80)