Tajemný nález

• Sovětský svaz Tainstvennaja nachodka (více)

Barevný sovětský film pro mládež zachycuje příhodu tří školáků, kteří našli v jeskyni na Kamenném ostrově starou pušku. Za pomoci ostatních spolužáků a své učitelky vypátrají, jak a za jakých okolností se dostala puška, která byla stará více než sto let, do jeskyně na ostrově. (Filmový přehled)

ripo

Dobrý učitel se snaží najít vždy tu nejschůdnější cestu k svým svěřencům. Neodrazuje je v jejich třeba špatném počínání přísným zákrokem a vyhrůžkami, ale naopak se snaží příkladem je přivésti na správnou cestu. Tak tomu je i v novém barevném sovětském filmu režiséra Bunějeva "Tajemný nález". Mladá učitelka mohla žákům nařídit, aby chodili do školy a ne za školu, aniž přitom pátrala, proč do školy nechodí. Ona však podchytila zájem dětí o odhalení tajemství nalezené staré pušky, využila jejich dobrodružnosti a nechala je nejen pátrat v dějinách svého kraje, ale zároveň s nimi sbírala doklady o činech legendárního hrdiny, který zde žil před sto lety. Tímto svým počínáním zaujala všechny své žáky, měla možnost ještě blíže se s nimi poznat a přimět je touto cestou k lepším výkonům v učení. Filmový přehled 46/1954 ()