Oblouk světla (TV film)

Drama / Životopisný / Historický

Československo, 1983, 60+58 min

Rok stého výročí otevření historické budovy Národního divadla přinesl hned několik pozoruhodných televizních inscenací, které dodnes nebyly - a zřejmě hned tak nebudou - překonány. Životní osudy proslulého českého vynálezce a nevšedního podnikatele Františka Křižíka se staly skvělou hereckou příležitostí pro jednoho z nejlepších slovenských herců Milana Kňažka. Jiří Svoboda, tehdy prožívající svůj tvůrčí vrchol, svou režií dokázal víc než zúročit kvalitní scénář Eduarda Vernera. Téma, svou podstatou i směřováním se vymykající cenzurním postihům i pozornosti, tak bylo všestranně využito. OBLOUK je nejen zdařilým vhledem do života dnes prakticky neznámého českého génia mezinárodního formátu, ale především jedním z špičkových, nadčasových děl naší národní kinematografie.(26.8.2007)

Výborný film ze života českého Edisona. Zřejmě jedna z životních rolí vynikajícího slovenského herce Milana Kňažka. Křižík měl smůlu, že žil v zapadlém království zakrslé Rakousko-Uherské monarchie. Žít tak v Americe nebo Anglii, kde by byl Edison Bell a jim podobní?(12.4.2012)

Velmi dobré, na tuto inscenaci vzpomínám, ale stále mi na ní vadí obsazení Milana Kňažka do hlavní role. Ten to, myslím, opravdu příliš nezvládl.(22.3.2010)