Oblouk světla (TV film)

Drama / Životopisný / Historický

Československo, 1983, 60+58 min

Velmi pěkný televizní film. Cupák nikdy nezklamal.(5.11.2019)

Velmi dobré, na tuto inscenaci vzpomínám, ale stále mi na ní vadí obsazení Milana Kňažka do hlavní role. Ten to, myslím, opravdu příliš nezvládl.(22.3.2010)

Výborný film ze života českého Edisona. Zřejmě jedna z životních rolí vynikajícího slovenského herce Milana Kňažka. Křižík měl smůlu, že žil v zapadlém království zakrslé Rakousko-Uherské monarchie. Žít tak v Americe nebo Anglii, kde by byl Edison Bell a jim podobní?(12.4.2012)

Rok stého výročí otevření historické budovy Národního divadla přinesl hned několik pozoruhodných televizních inscenací, které dodnes nebyly - a zřejmě hned tak nebudou - překonány. Životní osudy proslulého českého vynálezce a nevšedního podnikatele Františka Křižíka se staly skvělou hereckou příležitostí pro jednoho z nejlepších slovenských herců Milana Kňažka. Jiří Svoboda, tehdy prožívající svůj tvůrčí vrchol, svou režií dokázal víc než zúročit kvalitní scénář Eduarda Vernera. Téma, svou podstatou i směřováním se vymykající cenzurním postihům i pozornosti, tak bylo všestranně využito. OBLOUK je nejen zdařilým vhledem do života dnes prakticky neznámého českého génia mezinárodního formátu, ale především jedním z špičkových, nadčasových děl naší národní kinematografie.(26.8.2007)