V poslední době se stále více zajímáme o klony a už jen čekáme na jejich lidskou podobu. Na Zemi došlo k examinaci, přežilo jen pár stovek výjimečných lidí, vše bylo zničeno. Existuje jediné místo, které stále připomíná Zemi - Ostrov. Dostane se tam jen vylosovaný, ostatní musejí čekat na své štěstí dál. Ale co když to tak není? Co když k žádné examinaci nedošlo? Co když žádný Ostrov neexistuje? Takto začal přemýšlet Lincoln 6-Echo. Je v "Ráji" už 3 roky. Jeho život se mu zdá nenaplněný. Copak je jediným cílem života dostat se na Ostrov? Jeho kamarádku Jordan 2-Delta to však vůbec nezajímá, vždyť vyhrála v losování, jede na Ostrov! Jenže Lincoln své podezření potvrzuje a snaží se zachránit Jordan od jisté smrti. Nejsou lidé, jsou kloni a žádný Ostrov není. Země katastrofou zasažena nikdy nebyla. Utíkají tedy, a protože se nikdo nesmí dozvědět, kdo jsou zač, stíhá je jejich stvořitel všemi možnými prostředky. Na povrchu se pokusí kontaktovat "originál" Lincolna... (TV Nova)

Trailer 2

Recenze (1 300)

KevSpa

Podle předpokladů se jedná o ne zcela typický Bayův film a to přesto, že tu najdeme takřka všechny jeho trademarky, i když některé lehce pozměněné. Bohužel dojmy i pro mě, jakožto Bayova velkého fanouška, jsou lehce rozpačité a nevím tak úplně, co si o filmu myslet. Bay rozhodně neubral ze svých zásad, a diváka chce hlavně bavit akčními scénami a humorem. Zároveň však jakoby chtěl i něco vážného sdělit, ale prostě to k němu nesedí. Což hodně poznamenalo především samotný závěr snímku, který stejně jako u Pearl Harboru není z nejpovedenějších. Fanoušci Michaela Baye si však užijí své, jeho odpůrci zase budou mít příležitost si na Baye plivnout. ()

POMO

Obsahovo (scenáristicky) najstrhujúcejší film Michaela Baya. Vážny námet (s niekoľkými stiesňujúcimi scénami), obratne spracovaný do svižného, všetky potrebné parametre napĺňajúceho hollywoodskeho komerčáku. Ústredné duo hercov bol zlý komerčný (producentský), no perfektný dramaturgický (režijný) ťah. Ich postavy potrebovali čo najviac civilnosti a najväčšiu charakternú rolu mali zohrať pri oboznamovaní sa s "novým svetom" (mimochodom moja najobľubenejšia pasáž filmu, obzvlášť stretnutie s deťmi na stanici). Ewan a Scarlett boli ideálnou volbou a nesklamali. Akčné scény si zachovávajú Bayovu špičku, tá s lietajúceou "osou" a jej preletom cez mrakodrap je pravým blockbusterovým highlightom. Vizuálne a hudobné poňatie je gíčovejšie než v MINORITY REPORT, no stále si udržuje latku dôstojnosti, je dôveryhodné a dokáže upútať. A skladateľ Jablonsky jasne prekračuje vlastný tieň. Zopár dier v logike sa nájde a film má dva konce, no do nudy neskĺza. Bol som rád, že ešte nie je koniec a ešte chvílu sa poveziem... Prvý film Michaela Baya, ktorý ma zaujal a pobavil nielen pekným vizuálom. A určite zaujímavejší a odvážnejší popcorňák než minuloročný I, ROBOT. ()

Galadriel

Jedna hvězdička za trojici výborných herců (Bean, McGregor, Johansson) a ta druhá poskládaná ze čtvrthvězd za námět, kameru, efekty a hudbu. Kulisy a výprava mi většinou připadaly, jako bych už něco podobného viděla v dřívějších filmech (Matrix, 2001: Vesmírná Odyssea,...). Ano, Michael Bay umí točit dobré akční scény a pokud si zrovna nehraje na to, že řeší nějaký obrovský morální problém, tak to beru. Jenže tenhle film si hraje na něco, čím opravdu není - totiž na inteligentní sci-fi. Přitom jde ale jenom bezduchý akčňák nasazený na rádoby intelektuální příběh, který se ztrácí v tuně nelogičností a obrovských výbuchů. ()

Cival

Michael to má prostě v ruce. Nikdo neumí tak cool záběry na statické lidské tváře, nikdo nemá tak vypilované vizuály, které podporují experti na hlášky. U Ostrova jsem se ani chvíli nenudil a nebýt hodně brakového finále, připíchl bych mu bez rozpaků čisté čtyři hvězdičky. Takhle nějaký ten flíček posbírali, ale ani za boha jsem jich nenapočítal tolik, aby překryly skvělého Ewana McGregora a obrazově fantastický non-stop úprk, v němž akce protentokrát není cílem, ale pouhým prostředkem. Nutno podotknout, že bezchybně zpracovaným prostředkem. ()

kleopatra

Po Mizerech 2 jsem si řekla, že výtvory tohodle chlapa už nechci vidět, tak nepříjemný to pro mě byl zážitek. Protože ale kolem Ostrova byly tak rozporuplné reakce, chtěla jsem vědět, do kterého z táborů bych zapadla já a velice stručně řikám, že pozitiva drtivě převládají. Pokud jde o logiku, je tam díra na díře, ale zatímco jinde mě to otravuje, tady jsem s tím neměla problém, i když Ewanovu objevu toho nejtajnějšího z tajného, který proběhl v rámci jeho poflakování po areálu jako po másle, jsem se musela pousmát a nejen tomu. Co je to ale platné, když film mě nejen svým dějem, ale i hereckými výkony a špičkovým vizuálnem upoutal tak, že na nějaké šťourání jsem ani neměla čas. ()

• Natáčelo se od 24. října 2004 do 22. února 2005 v Kalifornii, Nevadě a v Michiganu. (Varan)
  • Když Jordan Two Delta (Scarlett Johansson) vyhraje v loterii, tak je při střihu na náměstí v davu i Lincolnův kamarád Jones Three Echo (Ethan Phillips), ale při dalším záběru zpět v baru se objeví v pozadí za Lincolnem. Není možné, aby v takto krátkém čase stál na dvou místech zároveň. (DexMASTER094)
  • Hned po první honičce můžete vidět auto Lexus Concept. To bylo použito už při natáčení Minority Report. (cariada)