Nádherná hudba, more , Ostrov, Scarlett vo vetre a osudový sen. Prvú hodinu moja zvesená sánka s nemou otázkou: Toto je Bay ? Michael Bay natočil svoj rozhodne najzaujímavejší a IMHO aj najlepší film. Pokiaľ prvá polovica ukazuje komunitu a jej pravidlá, vysvetľuje čo je Ostrov a ako funguje svet je sa na čo dívať i nad čím rozmýšľať. Vizuálnu krásu okrem Scarlett zastupuje celé prostredie v ktorom sa príbeh odohráva, prepracované do najmenších detailov. Tu sa ešte Bay tvári vážne a kladie otázky, neskôr i odpovede. Druhá polovica je jedna zbesilá akčná jazda bez prestávky. Práve v tejto časti dochádza filmu aký taký myšlienkový náboj a topí sa v akcii kolísavej kvality (vrcholom blbosti je to R-ko). Tu je to už Bay ako ho poznáme z predchádzajúcich projektov, nedá dýchať ale keď má prestať urobí to tak pateticky a gýčovito, že to temer skazí dojem z predchádzajúcich 120 minút. Škoda že to nezakončil realizáciou onoho sna zo začiatku, to by som hodnotil aj na päť. Napriek tomu som rád, že film o otázke, ktorá modernej medicíne nástojčivo klope na dvere vôbec vznikol. 8/10(14.9.2005)

Scénář: Alex Kurtzman, Roberto Orci, Caspian Tredwell-Owen .. Znáte to, i mistr tesař se utne .. a Bay tadyhle tnul mimo a ne poprvé. Když bych se měl pozastavit nad tím, proč byl film propadák, nenapadá mě jednoznačná odpověď. Možná proto, že trailer už sám o sobě prozrazoval téměř vše podstatné z děje. A když k tomu potom první diváci přidali fakt, že jinak skvělý režisér akčních scén už velmi okatě vykrádá sám sebe, na průšvih je zaděláno. Něco obdobného zažil také M. Night Shyamalan s jeho Vesnicí. Má to všechny potřebné ingredience, ale stále ze stejné vody, tj. prověřených postupů apod. se vařit ten nejchutnější pokrm prostě nedá. Nejhorší Bayovina to ovšem není! Dost pomáhají herci, ústřední duo Scarlett Johansson a Ewan McGregor je skvělé a spousta vedlejších postav a záporáku je taktéž výborně obsazená. Navíc sci-fi námět s příchutí klonování je velmi dobrý, jen některé scénáristické kličky a chyby zejména v pozdější fázi filmu zamrzí. 75%.(12.3.2006)

Je to skoro na pět hvězdiček, ale bohužel námět sám o sobě není zcela původní, resp. čerpá nápady z řady sci-fi knižních děl, ale i snad z některých filmů (malinko mi to asociovalo Gattacu, v něčem i Já, robot). Každopádně se ale tento snímek v rukou Michaela Baye nerozmělnil v cosi neoriginálního, nýbrž zůstal skvěle koukatelnou akční scifárnou s výbornými herci, klasickou bayovskou režií a minimem hluchých chvilek. Pokud se vám líbily dva mnou výše zmíněné sci-fi snímky, bude se vám líbit i tohle.(14.5.2008)

Soundtrack Steve Jablonsky: 1. The Island Awaits You ,2. Where Do Those Tubes Go ,3. Sector 6 ,4. Starkweather ,5. Agnate Ukuleles ,6. You Have a Special Purpose In Life ,7. Mass Vehicular Carnage ,8. Renovation ,9. I'm Not Ready to Die ,10. This Tongue Thing's Amazing ,11. Mass Winnings ,12. The Craziest Mess I've Ever Seen ,13. Send in the Clones ,14. My Name is Lincoln ,15. Blow - The Prom Kings ,(15.5.2011)

Bay is back! Když jsem si po druhých Mizerech myslel, že se Michael nadobro utopil ve svých akčně-vtipných manýrách, nemohl jsem být víc vedle. Orci s Kurtzmanem mu totiž napsali scénář přesně na míru a přestože se oproti Transformers jedná o nesmělé předkolo, stojí futuristická romantika za to. Ewan McGregor exceluje v roli, která ho konečně mohla profláknout do naprosté extratřídy (ale kvůli mnohokrát zmiňovaným propadákovým tržbám jsme se ani tentokrát nedočkali), zbytek herců sekunduje s odstupem, ale zdatně. Možná se mohlo trochu méně zdržovat před propálením pointy, ale akce ve druhé půli povznáší film úplně někam jinam.(14.2.2006)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 12. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Při scéně útěku Scarlett Johansson a Ewana McGregora od cenzorů z átria, utíkal s herci také kameraman, který hodně škaredě upadl a zranil se. (don corleone)

• - Lod, která patří Tomu Lincolnovi (Ewan McGregor), je 36 m dlouhá Luxusní jachta 118 WallyPower, která dosahuje rychlosti až 110 km/h. Vyrobila ji firma Wally Yachts. (Steewe)