Šéf velké triádové rodiny stojí před rozhodující nocí svého života. Jeho pobočníci proti němu splétají intriky, ulicemi obchází najatý vrah a nejlepší přítel ho přesvědčuje, aby s manželkou a novorozeným synem odjel pryč a vedení triády přenechal jemu. Zásadní noc čeká i mladíka, který byl až dosud jedním z mnoha podřadných gaunerů. Konečně dostal šanci udělat si jméno - má za úkol zabít šéfa triády. Dramatické příběhy z prostřední čínské mafie se v současném Hongkongu těší větší popularitě než akční filmy. Jiang hu staví na klasických žánrových pravidlech vizuálně výstřední podívanou zaštítěnou hereckými výkony zkušených hongkongských hvězd i nových talentů. (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

tombac

Hongkongský akčnědramatický kočkopes z prostředí triád, plný povědomých hereckých tváří, dějově oscilující mezi dvěmi časovými rovinami. V první rozhodný mladík stoupá vzhůru po gangsterském žebříčku, v druhé se jako boss jedné z triád vypořádává s proradnými pobočníky. Čím film zaručeně zaujme, je vizuální stránka. Zpomalovačky, neobvyklé úhly kamery, barevné filtry... Gangsteři tu budí dojem největších tvrďáků pod sluncem. Jenže ne nadlouho... Jakmile film vstoupí na půdu konverzace a nekašírovaných scén, chování postav a jejich žvatlání často působí úsměvně až směšně (ona libozvučná mluva mě přitom u jiných hongkongských filmů netrkala tak do uší, vyjma přebujarých komedií, jako zde), což přináší nepříjemný kontrast a prohlubuje nekompaktnost snímku a jeho celkovou rozpačitost. 5/10 (Febofest 2006) ()

ladynka

Příběh samotný má sice potenciál zaujmout, ale bohužel se nijak objevně nerozvíjí. A ony neobvyklé záběry (úhly, detaily) a zpomalovačky jsou sice efektní, ale neplní žádný smysluplný účel (aby poskytly nějakou novou informaci, zvýraznily důležitou událost apod.). Takže jen s úctou k obsazení (Andy Lau, Jacky Cheung, Eric Tsang) dávám 2*. ()

Ceres odpad!

Tak takhle tedy ne, tohle mě naprosto nechalo chladným. Film je totálně nezajímavý, hlavně je to strašná nuda a vůbec mě to nechytlo. S takovým obsazením a takhle to podělat, film působí jako laciná štětka, ne tohle je totální selhání. Po 47 minutách mně došla trpělivost. Propadák. ()

Looser

Vizuálně zajímavě zpracované kriminální drama. Neurazí ani ničím zvlášt nepřekvapí. Dobrý casting zajímavé typy herců v hlavních rolích.Dávám tři. ()

HKstars

Jiang Hu je další z nekonečné řady gangsterských filmů o triádách (člověk se nemůže ubránit dojmu, že Triády si tuhle sebepropagaci štědře sponzorují, tahle šuškanda ostatně existuje už od dob Young and Dangerous) a také jeden z nejambicióznějších, protože v něm hraje víc než polovina herců z trilogie Infernal Affairs (samozřejmě v jiných rolích, ale k tomu se ještě dostaneme). Náhoda tomu chtěla, že jsem měl v jednom týdnu před sebou jak Jiang Hu: Triad Zone od Danteho Lama, tak o čtyři roky novější (letošní) Jiang Hu od debutující Wong Ching-Poa. A dopadlo to překvapivě - naprosto opačně než jsem si myslel. Rád bych vám popsal, proč se mi Jiang Hu nelíbilo do té míry, aby si zasloužilo vyšší hodnocení, ale režisér mě svou taktikou staví do nelehké situace. Film se odehrává ve dvou rovinách. V té první sledujeme pana Huanga a Leváka, dva nejvýše postavené gangstery ve městě. Huangovi se právě narodil syn a Levák mu v dobrém radí, aby skončil dokud je čas, emigroval na Nový Zéland a věnoval se rodině. Jenže Huang se nenechá z vedoucího postu jen tak vytlačit, hlavně proto, že ví o Levákově nezralosti a brutalitě. Stačí aby jeden z podřízených udělal chybu a může si i s celou rodinou hledat místo na hřbitově. Je jasné, že tihle dva budou muset své dlouholeté přátelství posunout novým směrem a tak Levák pozve Huanga do restaurace na "poslední večeři páně". Zatímco dva kamarádi nad vínem diskutují o šachové partii, řízení gangu a spoustě dalších existenčních tématech, ve městě se na jejich pokyny začnou pohybovat figurky reálné. Máme tu plán na zavraždění tří menších bossů a zabijáky, najaté na likvidaci Huanga. Levák ale netuší, že Huang je o krok před ním a podnikl zásadní protiopatření. Teď bych chtěl napsat "Divák je ovšem napjat jako struna", ale nejde to, protože bych vám lhal do očí. Divák se nudí jako nikdy. Abych nebyl za úplného trotla, napíši teď o co ve filmu jde (bílým písmem, kdo se nechce nechat překvapit, ten ať si to přejede myší, ale varuju vás): Zpočátku to vypadá, že dvě oddělené linie - Levák a Huang v restauraci a Turbo s Wingem, dva mladí teenageři, najatí na vraždu Huanga, se odehrávají ve stejném časové rovině. Ale není to pravda, Turbo je Levák a Wing je Huang před cca patnácti-dvaceti lety. Režisér vtipně mate diváka, protože Edison Chen (Turbo) hrál v Infernal Affairs mladší verzi Andyho Laua (Huang), i to je ale prohozeno, protože mladší model Laua je představován Shawnem Yuem (ten pro změnu v Infernal Affairs hrál mladého Tonyho Leunga). Je to sofistikované, ale... ...o nic jiného ve filmu nejde a pokud jste si předchozí "tajný" odstavec přečetli (já vás varoval), nemusíte s Jiang Hu ztrácet čas. Ano, jsou tu výborní herci (Andymu Lauovi to s Jacky Cheungem sluší), všechno je to slušivě natočeno (především finále v dešti se povedlo), ale je to úplně o ničem. Celý film stojí a padá se zásadní zvratem, který vám má po vzoru Šestého smyslu ukázat, že jste prosťáčci a neměli jste ignorovat zásadní stopy a vodítka, které vám režisér během filmu nabízel. Tahle uměle vybudovaná komplexní stavba ale nijak neospravedlní předchozích osmdesát minut filmu, v nichž se prakticky nic neděje. Andy Lau s Jackym Cheungem snědí dva steaky, Shawn Yue se zamiluje do prostitutky a Edison Chen málem osouloží psa (ano, to je TENHLE film ;). Je tu pár nadějných okamžiků (motiv matky, která ztratila díky gangům manžela i syna), velice sugestivních scén (zmlácení Edisona Chena), ale ani jedno neslouží příběhu. Ten totiž režiséra vůbec nezajímá, jen tak osmdesát minut šolichá všechno kolem a nedočkavě přešlapuje na místě, aby to na vás mohl na konci vybalit a prostě "zamachrovat". Jiang Hu se tváří chytře, ale to neznamená, že chytrý opravdu je. Musím uznat, že jsem byl asi nějak otupen, ale pointu jsem dopředu neodhadnul. A také je pravda, že díky posledním deseti minutám alespoň trochu zapadne do sebe celé to snažení Andyho Laua a Jackyho Cheunga (ten je opravdu ve formě a bylo potěšením ho znovu vidět ve velké roli), bohužel druhá linie je odehraná i napsaná o několik tříd hůř. Má to svůj důvod, ale vyplatí se kvůli tomu zahodit dobře rozjetý film? Nemyslím. Wongův film je divným hybridem podobným dortu pejska a kočičky. Příliš mnoho ingrediencí a ambicí škodí a to i v případě, že máte po ruce ten nejlepší ansámbl. 50% () (méně) (více)