Proslulá hvězdná sestava i tentokrát za sebou zanechala jaré dílo. Konverzační souboje, na nichž je postavena tato dobově soudobá feministická hříčka, v humorné nadsázce nabízí dost přesný obraz nesnází globální ženy za dovršením její rovnoprávnosti. Životní partneři tu svůj part měli usnadněn, neboť jejich příprava na roli určitě čerpala z bohatých zkušeností z jejich intimního soužití. Tracyho je nutno obdivovat, ale Hepburnová sráží do kolen. Její podmanivá útočná poddajnost dost výstižně zrcadlí meze toho, čeho je žena schopna, rozhodne-li se vítězit zbraněmi ducha, k nimž neváhá přidat humor a sarkasmus. Její vítězství nad mužskou nabubřelostí jsou za těchto okolností zákonitá a jsou o to větší, oč více se přitom žena dokáže oprostit od různých malichernůstek svého ženství. Fenomen "správné křehule", jak takovéto amazonky s úctou nazývali naši gymnasiální i vysokoškolští studentští prvorepublikoví dědové a pradědové, pak funguje zvlášť prokazatelně. A tvoří pevné vztahy. Je krásné vidět a vědět, že i po těch dlouhých desetiletích, která uplynula od premiéry filmu, si to zjevně zvědomují i ti mladší z nás. Kolik času zbývá k převedení ŽEBRA na DVD nosiče? Týdny, měsíce, roky? Kolik vlastně?(1.3.2008)

Duo Tracy-Hepburnová natočilo lepší filmy, ale tahle soudní konverzačka má rozhodně něco do sebe. Když se předem připravíte na to, že vás nepostihnou žádné záchvaty smíchu, jen se budete pobaveně usmívat, můžete být spokojeni. Zdaleka nejlegračnější je ale Judy Hollidayová ve své typické roli hloupé blondýny. Mimochodem, známý nezdvořák Spencer Tracy prý trval na tom, aby bylo v titulcích jeho jméno uvedeno na prvním místě a když se ho producent zeptal, jestli někdy slyšel o tom, že dámy mají přednost, Tracy opáčil: "Tohle je film, ne záchranný člun." 60 %(11.4.2003)

Láska je válka. Bojiště se přeneslo do soudních zákopů a místo kulometů na sebe dvojka povedených právnických es Hepburn-Tracy míří podpásovými argumenty, logickými přemety a vypečenými podrazy. Střílejí a nemíjejí a neomylný George Cukor jim zas a znovu nabíjí. Souboj pohlaví na tisíc způsobů- stokrát obehrané téma, ale s onou energií dlouholetých hollywoodských milenců je tam cosi navíc. Něco, co vás přinutí se k Adamovu žebru vrátit. Mimochodem, podtexty ohledně rozdílů mezi pohlavími je to doslova prošpikované. A i po padesáti letech překvapivě aktuální. P.S. Spencer není jediný, kdo umí na rozkaz plakat. Jen jsem s tím neměla takový úspěch. Asi bych měla změnit publikum. :) 9/10(30.9.2008)

Po herecké stránce Tracy výborný, Hepburn ještě lepší, o tom žádná, ale jejich postavy mě tedy obě silně vytáčely. Adam se choval jak uražená rozmazlená fiflena jen proto, že ho jeho drahá polovička válcovala u soudu a co se týká Amandy, já nemám nic proti zdravé ženské emancipaci, ale co je moc, je moc. To jak hájila obžalovanou bylo dost postavené na hlavu, přeci to, že jsem ženská, co se stará o děti a manžel mi zatím zahýbá, neznamená, že na něj můžu použít beztrestně zbraň, sorry ale tohle neberu. Navíc jsem čekala, že oba v soudní síni rozpoutají živelnou konverzační válku pohlaví a bude to mezi nimi pořádně jiskřit, ale dočkala jsem se spíš rozmrzelého trucování a pár skomírajících jiskřiček. A tak nejzábavnější postavou pro mě nakonec byla samotná obžalovaná, ty její naivní výpovědi prostě neměly chybu.(3.7.2015)

Podľa môjho názoru slávu a uznanie táto hollywoodska komédia nezískala vďaka dejovej linke alebo vtipným gagom, ako skôr hlavne kvôli charizmatickému ústrednému hereckému páru Tracy-Hepburn, ktorý túto žabo-myšiu vojnu medzi pohlaviami zahral geniálne, pričom sa javil dokonale zohrato, čo už len toto samo o sebe stačilo na výborný filmový zážitok. Veľká spokojnosť. 75/100(16.7.2016)

• - Původní název filmu byl Muž a žena. (Pavlínka9)

• - Neskôr vznikol na motívy filmu televízny seriál Adam's Rib (od r. 1973). (Svadbos)

• - Marvin Kaplan v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)