Casshern: První samuraj nového věku

Casshern

Dobrodružný / Akční / Sci-Fi / Drama

Japonsko, 2004, 141 min

• PetrPan

Velmi epické tam, kde jsem žádnou epiku neviděl, velmi poetické tam, kde jsem zíval a velmi akční tam, kde už jsem dávno spal. S tímhle pojetím filmu jsem se nějak nesešel, vyvolalo to ve mě jen jeden pocit či spíš nutkání, zhruba od 9 min jsem měl šílenou chuť to vypnout a já blbec tu obsedantní myšlenku neposlechl, nemusel jsem usínat u zapnuté televize a probouzet se s bolavým krkem :( Casshern vidím jen jako změť nesouvisejících obrázků, vcelku slušné muziky a alegorického protiválečného poselství ale bez jakéhokoliv účinku ( aspoň na mne). No nic ochutnal jsem zas jednou kousek žánru, který moc nemusím a opět jsem si potvrdil, že si nerozumíme a jen proto Cassherna nehodím do odpadu.(30.4.2012)

To se to blbne a vymejšlí ,,Originální" pojetí a stylizace,když už tu byli Brazil,Robocop,Metropolis,Moderní doba,1948,451st. Fahrenheita, -atd,a tak podob.Nějaké zásadní ,,Filozofické" přesahy,natož Myšlenky se tu určitě nekonaly,ale spíše Dáme tam všecko a uvidíme.....Trochu moc myšlenkování za každou cenu pro mě.-Nicméně film zaujal a pobavil těsně nad těch 60%,-na 61 řekl bych(i když ta Měsíční sonáta, na začátku a na konci-jako že nostalgický motiv??-mě tahá za uši ještě teď ,a i jiných samoúčelných motivů by se ještě našlo....)(25.2.2010)

To první, co se o Casshernu musí říct, je, že to je japonská sci-fi. Z toho totiž vyplývá, že se jedná o velmi "šílený" a poměrně nepochopitelný film; nebo alespoň já jsem se v tom moc neorientoval. Moc jsem nepochopil ani ten začátek (každopádně nebudu spoilovat) ani konec :) ___ Ovšem, co musím pochválit, je vizuální stránka. To je prostě mňamka. Od monumentálních scifi kulis, přes působivou černobílou pasáž k čarokrásným fantasy záběrům, skoro pořád jsem koukal s otevřenou pusou. Dokonalost sama. Stejně tak hudba je velmi povedená a IMHO přesně do filmu sedí a vhodně doplňuje obraz.(4.1.2005)

Vizuálna stránka je proste naozaj úžasná, akú dokážu vytvoriť iba Ázijci, či už plná farieb v digitálnom podaní, čiernobielom, kreslenom, alebo v podaní bábkového snenia. Proste Sky Captaina alebo Immortel strčí hlboko prehlboko do toho najhlbšieho vačku. Prvá polhodina mi doslova vyrazila dych (totálne precítený, nabušený príbeh + neskutočne dokonalá réžia a štylizácia), ďalších 10 min. vo filme nepadlo ani jedno slovo. Potom prišla prvá akčná scéna a zistenie, že režisér predsa len nieje génius. Ďalšie boje však už boli lepšie. Fantázia scenáristu(ov) sa rozletela do nekonečných diaľok a prišla scéna ako z tej najdivokejšej časti anime Akira. Proste po tomto zhliadnutí mám pocit, že už je možné natočiť hocičo. Jednoducho MUST SEE. No však film má 140 min. Ku koncu je vyplnený nekonečnými žvástmi o živote a smrti. -1*. Prečo Japonci musia stále točiť filmy o tomto? A psychický teror na konci ktorý mi ponúkli ma už úplne dorazil. Niekedy asi nieje dobré že ma film takto vtiahne do deja.(21.4.2005)

Hodnocení tohoto filmu bylo jak na houpačce. Moc se mi líbil začátek a celkový vzhled tohoto filmu. Bylo to moc dobré Sci-Fi. Už od začátku jsem sympatizovala s obludkama, ale jak začali směřovat k fašizmu (dokonce i ten jejich znak byl jak svastika), tak se mi už moc nelíbili. CASSHERN hodnotím spíše kladně a to především díky vizuální stránce.(30.1.2015)

• - Spoiler: V laboratoři, kde je Casshern (Yûsuke Iseya) v kádi s vodou, je možné několikrát zahlédnout bílou helmu se zlatými rohy. Ta je odkazem na původní seriál, ve kterém Casshern právě takovou helmu měl. (Mandalorian)

• - Poslední film veterána japonské kinematografie Tatsuya Mihashiho. Ten, ačkoliv všechny herecké scény jeho postavy Dr. Furoie v pořádku dokončil, zemřel v době, kdy se snímek nacházel ve stádiu post-produkce. (Conspi)

• - Titulní skladba "Dareka no Negai ga Kanau Koro" byla napsána a odzpívána bývalou režisérovou manželkou Hikaru Utada. (Conspi)