Casshern: První samuraj nového věku

Casshern

Casshern

Dobrodružný / Akční / Sci-Fi / Drama

Japonsko, 2004, 141 min

Jeden z nejrozpurnějších snímků posledních měsíců. Určitě musím vyzdvihnout fantastický výběr hudby, od rockových kytar po monumentální orchestr. Celkové pojetí budoucnosti spolu s vizuálními hrátky tvůrců je slast pro oči tzn. skvělý mix japonského anime, počítačové hry a Matrixu bratří Wachowských. Nad čím mi ale rozum stojí je příběhová linka a její dialogy. Finální poselství se dá pochopit lehce, ale první tři čtvrtiny filmu jsou díky šílenému střihu hodně matoucí. Buď je Casshern naprostá sračka nebo se jedná o geniální film. Prozatím se přikláním k druhé variantě.(5.9.2009)

• ripo

Niečo nepredstaviteľne pomotané, bez ladu a skladu, bez myšlienky, bez deja, s idiotskými zábermi a s hereckými výkonmi na úrovni dedinského ochotníckeho divadla. Nebudem vás od toho odhovárať, ale keď budete mať nutkanie po desiatich minútach odísť od filmu, poslúchnite svoju intuíciu a netrýznite ho ďalšie dve hodiny ... 1 *(15.12.2015)

• Expendable

Film mě bohužel vůbec neuchvátil, vizuálně je to sice pěkné a snaží se to diváka zatáhnout do děje a působit na jeho pocity, ale děj je velmi rozvláčný a plný fleshbacků ve kterých jsem se po chvilce strácel. Navíc těch 140 minut bylo strašně moc, film by byl lepší kdyby měl o půlhodinku méně. Tato stopáž byla až moc dlouhá. Víc jak 2* nemůžu dát.(5.11.2010)

• DaViD´82

Tsunami originality a audiovizuální hodokvas. Ovšem té originality je tolik až je to přeplácané, že i dort Pejska a Kočičky je proti tomu pochoutka z minima ingrediencí. I to nápadité vizuálno se přejí rychleji než višně v čokoládě a tak ani zajímavé dílčí myšlenky (popřípadě celé pasáže) nedokázaly udržet pozornost po celou přestřelenou stopáž. Dlouho jsem byl z celého pojetí na vážkách, zda je to mysleno vážně či ne. Jasno jsem měl až po monologu hlavního záporáka o nenávisti. Něco tak strašného nejde vymyslet, natož zrealizovat. Tady to tvůrci dokázali a vzniklo snad vůbec to nejhorší co jsem ve filmu kdy slyšel. Tím hůř, že je to myšleno vážně. Navíc Kiriya musí bezmezně milovat Čapkovu tvorbu, protože jsou zde narvané fragmenty z Bílé nemoci, Matky, RUR, Války s mloky, Krakatitu i Továrny na Absolutno. A přitom nic z toho. Jen zmatek nad zmatek. Méně je někdy více. O Casshernu to platí tolikrát, kolik je v něm změn stylu.(23.9.2008)

Je to vynikajúca akčná sci-fi dráma z japonskej produkcie. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy už dlhší čas prebieha ničivá vojna medzi Áziou a Európou, do ktorej vstúpi aj mladík, syn významného vedca. Mladíka to stojí život, s čím sa jeho rodina a milované dievča nedokážu zmieriť, lenže vďaka otcovmu výskumu regenerácie a nečakaným okolnostiam sa ho podarí oživit, pričom ale práve vzniká aj nová rasa, ktorá je ľuďmi prenasledovaná a preto sa rozhodnú pre pomstu ľudstvu. Keďže to ohrozuje aj mladíkových blízkych, rozhodne sa im postaviť, ale aj sám si uvedomuje, že už nie je tým, kým býval. Spracovanie sa ale mimoriadne vydarilo, síce zápletka už na prvý pohľad pôsobí dosť zvláštne a cítiť, že tu sa toho dá pokaziť viac, než dosť, ale lepšie to už takmer ani dopadnúť nemohlo. Je síce pravda, že sa tu nájde aj viacero scén a prvkov, ktoré pôsobia pomerne béčkovo a možno aj trochu hlúpo, čo pôsobí vzhľadom na zvyšok filmu dosť zvláštne, ale nad to sa dá povzniesť, lebo aj tak mi sadli a navyše tu už nič iné vytknúť nemôžem. Celé to pôsobí tak originálne a nezvyčajne, ale len tým dobrým spôsobom, dej je po celý čas veľmi zaujímavý, pričom pôsobí aj dosť rozmanito, takže o nude sa tu aj napriek takmer dvaapolhodinovej dĺžke určite hovoriť nedá. Nájde sa tu nespočet perfektných prvkov, nesie sa to vo vynikajúcej atmosfére a našťastie to tvorcovia nepojali tým akčnejším štýlom, ako by sa vzhľadom na zápletku dalo očakávať, ale skôr tu ide o výrazné protivojnové posolstvo doplnené o plno skvelých myšlienok. Tiež je tu mnoho scén, ktoré patria medzi nezabudnuteľné. Už úvodné fotografovanie v záhrade mi ukázalo, že sa bude jednať o nevšedný zážitok, ale scény ako oživujúci blesk, oživovanie syna, dvojitý dialóg hlavného hrdinu s jeho priateľkou, dialóg pri otáčajúcej sa kamere a mnohé iné sú úžasné. A samozrejme musím spomenúť aj záver, ktorý je jednoducho dokonalý. Takže toto je skutočne úžasný zážitok. Inak čo sa týka akcie, moc jej tu nie je, no to mi ale vyhovuje, keďže tu aj tak nie je moc dôležitá a viac ma bavili tie pokojnejšie časti. Ale aj tak sa tu nájde pár akčných sekvencií, ktoré sú dosť rozmanité a to aj po stránke kvality. Tie veľkolepejšie akčné scény, ako štýlová deštrukcia množstva robotov alebo boj v poslednej fáze majú niečo do seba, ale menšie akcie, obzvlášť súboj so ženou si ma moc nezískali. S hereckým obsadením som dosť spokojný, Yusuke Iseya v hlavnej úlohe je tu ten správny sympaťák, k tomu veľmi príjemná Kumiko Aso, ideálna rodina hlavného hrdinu, obzvlášť charizmatický Akira Terao a plno zaujímavých vedľajších a záporných postáv. Réžia a technická stránka sú perfektné, originálna a nápaditá vizuálna stránka, ktorá mi skvelo sadla, vynikajúca atmosféra, vďaka ktorej má množstvo scén nezabudnuteľné čaro, dokonca fungujú aj emócie, tu nemám čo vytknúť. A k tomu tá úžasná a mimoriadne rozmanitá hudba, keďže sa tu nájdu úžasné veľkolepé orchestrálne skladby, občas poteší miernejší Beethoven, ale nájde sa aj tvrdšia hudba v akcii alebo veľmi pekná, jemná v tých emocionálneších scénach. Chápem rozporuplné prijatie tohto filmu, predsa len je to dosť odlišné od ostatnej produkcie, ale pre mňa je Casshern úžasný film a jeden z najlepších, aké som vôbec videl, pričom ani po viacerých pozretiach sa na mojom postoji k nemu vôbec nič nezmenilo. 97%(25.8.2008)

• - Titulní skladba "Dareka no Negai ga Kanau Koro" byla napsána a odzpívána bývalou režisérovou manželkou Hikaru Utada. (Conspi)

• - Poslední film veterána japonské kinematografie Tatsuya Mihashiho. Ten, ačkoliv všechny herecké scény jeho postavy Dr. Furoie v pořádku dokončil, zemřel v době, kdy se snímek nacházel ve stádiu post-produkce. (Conspi)

• - Stejně jako byl režisér, dle vlastních slov, při tvorbě vizuálního konceptu snímku ovlivněn Shakespearovým Hamletem, dle vlastních slov mu stejně dobře posloužila i ruská avantgarda. To je etapa ve vývoji moderního umění, které je poslední vývojovou fází novodobého umění. (Conspi)