Casshern: První samuraj nového věku

Casshern

Casshern

Dobrodružný / Akční / Sci-Fi / Drama

Japonsko, 2004, 141 min

To ako na vas zaposobi tento film zalezi dost od toho ako beriete azjsku kinematografiu. ak patrite k tym ktory akceptuju tento trochu iny styl rozpravania, urcite si film oblubite. Pribeh zalozeny na jednoduchej avsak velmi silnej myslienke o ludstve ako takom, ktora sa tyka kazdeho, a kazdeho donuti aspon na chvilu sa zamysliet. Cele je to zabalene do moderneho sci-fi story, s naozaj skvelym vizualom, ktory vskak netazi len z pocitacovej technologie. Ponuka aj vela skvelych, cisto kamerov natocenych zaberov ktore doslova fascinuju (zahrada), a dost dlha cast filmu je ciernobielo (co samozrejme nieje zapor). Ako vo vela japonskych filmoch aj tu ma fascinovala japonska fantazia vo vytvarani roznych lietajucich a inych strojov, je to nadhera. Akcia vyzera ako sfilmovane anime, co nieje zle a este to prispieva k osobitosti filmu. Nejde ani tak o premyslenu choreografiu ako o postoje, vyrazy tvare, kostymy a stilizovane zabery. Takze amici berte si priklad. Sci-fi neznamena iba oddychovu, povrchnu zabavu. Sci-fi moze byt aj drama s hlbokou myslienkov ktora vam utkvie v hlave omnoho dlhsie ako akokolvek bombasticka akcna scena. Well done Kiriya san !!! 9/10 Ps.: Po druhom zhliadnuti som sa iba utvrdil v hodnoteni. Navonok vsak vystupil fakt, ze do filmu naozaj nieje najednoduchsie sa dostat. Nepatri medzi filmy, ktore by sa dali pozerat len koli akcnym scenam (nieje ich tam vela), a preto je treba film pozerat pozorne a sustredit sa na dialogy. Tym, ktory uz maju napozerane dlhe filmy a nenudia ich dlhosiahle dialogy a film vydrzia sledovat bez toho, aby sa nan prestali plne sustredit, sa film na konci kralovsky odmeni naplnenim a dokoncenim vsetkych myslienok a naplno sa ukaze jeho hlbka a sila. Jedinecne.(3.12.2006)

Škoda preškoda dlhej stopáže. Do polovice si uchováva Casshern skvelú dinamiku, artový vizuál ala Immortalle aj keď z pochopiteľných dôvodov nemohla animácia dosiahnuť takého detailu. Ale v tom nevidím vôbec problém, naopak ním je rozvláčnosť deja, príliš veľa dramatu na miestach kde to nie je vyžadujúce, a už spomínaná dlhá stopáž. Taká pol hoďka menej a asi by som tu miesto kritiky sa rozplýval. Veľkou devízou je hudba a ozvučenie, či už počas súbojov alebo mimo. Stále som sa čudoval hercom čo boli schopný zahrať keď ich 99% času obklopoval len zelený podklad. Tak rád by som dal viac hviezdičiek a srdce priviká, lenže tvrdá racionalita nepustí. 3,5*(22.12.2006)

Japonci asi nikdy nebudou schopni podat příběh tak, aby to zápaďákovi úplně sedlo. Kdyby to byl první asijský film, který sem viděl, tak by hvězdy byly o dost níže... Ale takhle 5* dát musim. Krásná audiovizuální stránka. Udrželo mě to, i přes svou délku, v křesle po celou dobu (to je co říct) a na konci se naštěstí z toho trošku zmatenějšího příběhu celkem obstojně vymotáme... jediné co mě zaráží, jsou místy neuvěřitelně citlivě a detailně pojaté vizuální efekty a famózní střih a jindy naopak úplně... mno. Je to divné :-) takové nepatřičně.. jakoby na tom v mezičasech dělal někdo jiný.. Když nad tím tak přemýšlím, tak sem měl přecejenom dát ty 4* :-)(16.6.2008)

Film pri ktorom by epileptik horko zaplakal. Našťastie nie som a vizuálnu stránku som si užíval naplno. Do tohto filmu som išiel s očakávaním poriadnej japonskej akcie vo veľkolepom sci-fi šate. To by však nemohli byť Japonci, aby sa z filmu nestala silná dráma o medziľudských vzťahoch a tolerancii s prímesou romantiky, filozofie a meditácií o živote a smrti. Posledných 30 minút som pozeral s otvorenými ústami a po filme len uvažujem ako to tí Japonci vedia.(28.3.2010)

Nikdy jsem nevěřil tomu, že by úžasné souboje viděné v tolika japonských anime, jež tak skvěle dokáží ilustrovat a zároveň umocňovat dynamiku pohybu, byli převoditelné do hraného filmu. A ono to jde. Leccos sice nazančil již Matrix, ale teprve Casshern to dotáhl k dokonalosti. Vysoké skoky a bleskové údery ala anime dokáží udělat ze souboje speedadrenalinový zážitek. Krom toho je skvěle propracován i zbytek filmu. Příběh, který neuráží je zvládnut tak, že by se za to nemuseli stydět ani Aronofsky či Boyle. Plný počet nedám pouze kvůli ne vždy úplně vhodným hudebním přechodům a přílišné počítačovosti speciálních efektů.(27.10.2008)

• - Překlad německého textu nacházejícího se nad průchodem do domu doktora Kozuki (Fumiyo Kohinata), zní: "Na památku mé zesnulé ženy". (Conspi)

• - Spoiler: Kresby, na nichž Dr. Kozuki (Fumiyo Kohinata) Casshernovi popisuje jeho současný zdravotní stav, jsou směsicí elementů použitých na obleku v původním seriálu a několika specifických inovací navržených pro film. (Conspi)

• - Titulní skladba "Dareka no Negai ga Kanau Koro" byla napsána a odzpívána bývalou režisérovou manželkou Hikaru Utada. (Conspi)