Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Ta hlavní stránka je úplně v pořádku.. Má to dostatek akce, drama i vypočítavosti. Co mi tu ale vadí je poměrně nesympatická atmosféra. Je to jako nákres nanečisto nebo jako příprava na něco velkého, co nakonec není až tak velké. Podle mě Matt Damon v té době ještě nebyl dokončený. Stále stejné tempo může po chvíli nudit. 3,5*(22.7.2011)

Tak si takhle dneska (vlastně včera) večír říkám "Všichni už to dávno viděli, a ty furt nic, co kdyby sis opeprnil noc touhle veskrze provařenou akčňárnou?". Manželka mi moje rozhodování usnadnila, neboť se odebrala uspat děti a vyhrála soutěž o nejrychlejšího spáče, takže jsem tedy usednul k naší "eldžině" a zapnul si A.B.M., kterého jsem sušil na pevném disku už asi 6 let (!). A jo, bylo to hustý! Matt Damon se snažil, co mu končetiny stačily, Franka Potente mu ani moc nezavazela, Chris Cooper tomu dodal trochu drsňáctví (aspoň svým drsným ksichtem), do toho hrála hudba, na kterou by se dalo i bezva tančit... Prostě fajn strávené skorodvěhoďky. A ta akce zase až tak moc akční nebyla.(3.6.2013)

Dlouho se mi na tenhle film nechtělo koukat a to i přesto, že jsem viděl jeho druhý díl. Ani nevím proč, ale na druhou stranu už vím, že to byla velká chyba. Agent bez minulosti je totiž velký akční nářez, kde se Matt Damon konečně ukazuje v tom nejlepším světle. Průser u mě totiž byl, že já ho jako herce znal, ale nedokázal jsem si ho v žádném filmu vybavit. Má štěstí, že si tuhle osobní trilogii natočil a jako Jason Bourne mi před očima proběhl v počátku trilogie, která je špičkou v oboru. Ta akce mi samými výbuchy sundala boty i s ponožkama z nohou. Byla to jízda. Jen na plný počet jsem to necítil.(2.6.2010)

Bournův multižánrový cocktail podle Douga Limana: __ Ingredience: Dravá akce. Břitká inteligence. Bondovský esprit. Hitchcocovský motiv muže na útěku. Chobotnice tajných služeb. Osudová žena s tváří Franky Potente. Místo deštníku koňská dávka amnézie. Postup: Protřepat, promíchat...Až do dna, Jasone...(20.5.2007)

4 a půl hvězdičky za nabušenou špiónskou jízdu, která ve mně vyvolala vzpomínky na milovaná první bondovská dobrodružství, kde atmosféra je mnohem důležitější než epileptické klipové akční scény a přehnaná cool fasáda. Už se mooooooooc těším na druhý díl.(2.8.2004)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Castel (Nicky Naudé) napadne Marii (Franka Potente) a Jasona (Matt Damon) v jeho pařížském bytě, Jason Castela donutí vystřílet do stropu celý zásobník z jeho pušky IMI Galil MAR. Poté, co celý zásobník vyprázdní, ozve se cvakání, představující narážení úderníku naprázdno. Tento úderník přitom po vystřílení všech nábojů ze zásobníku může cvaknout maximálně jednou. (Andy.)

• - Pro honičku bylo připravených 15 Mini Cooperů, protože jeden by takovou zátěž nevydržel. (IronFan)

• - Při honičce s policií jede Jason Bourne (Matt Damon) autem po schodech. Když odjíždí od schodů, má ulomené pravé přední kolo. V dalších záběrech je však kolo zase v pořádku. (Mr.Hudson)