Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nedaleko francouzského pobřeží vytáhnou rybáři z moře postřeleného muže. Když se probere, nedokáže říci, kdo je a co se mu stalo. Jediným pojítkem s minulostí je čip s kódem k účtu ve švýcarské bance, který měl implantován pod kůži. Když se uzdraví, vydá se pátrat po své minulosti. Ke svému překvapení zjistí, že dokonale ovládá bojová umění, když v parku hravě vyřídí policisty, kteří chtějí vidět jeho doklady. Pátrání ho zavede k bankovní schránce, kde objeví pistoli, velkou finanční částku, americký pas na jméno Jason Bourne. Jde na americký konzulát, tam je nečekaně napaden a musí prchnout před ozbrojeným komandem. Dostane se z budovy a venku přesvědčí německou dívku Marii, aby ho za dvacet tisíc odvezla do pařížského bytu, jehož adresu našel také v bankovním boxu. Teprve s její pomocí začíná skládat první kamínky do mozaiky své minulosti. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 139)

Ainy 

všechny recenze uživatele

Tady jsem zjistila, že i lidé mohou být majetkem státu a dokonce za 30 milionů dolarů! wow! Taková živá zbraň, která na rozkaz zabije kohokoliv a to kdekoliv. Matt Damon zahrál zabijáka s amnézií velmi dobře, mladičký a krásně zmatený, snažící se postupně dopátrávat své identity. Film má velmi osvěžující, diváka nepouštějící, tempo. Svižné akční scény v pařížských ulicích, kdy v jeho rukou ze sebe prehistorický brouk vymáčkne neuvěřitelnou rychlost a mrštnost, snažící se setřást polovinu policejního sboru z celého města. Mé jedno vyjeknutí rovněž znamenalo, že mě celou dobu drželi v příjemném napětí a nebýt otravných reklam, tak vydechnu až na konci. Schodištní scéna s dlouhým pádem a přesným zacílením byla pro mě přehnaná, tím mě pobavili a já si říkala, že zas za každou cenu není nutné z hlavního hrdiny dělat Supermana. ()

Lavran 

všechny recenze uživatele

Fajnově "oldschoolová" špionážní partie obrozená fasádou v moderním odstínu 21. století. Naštěstí to neznamená příklon k frenetickému očistci soudobých akčních hříček, jenž je tak vehementně prosazován velkým počtem "umělců", ale spíše (a naštěstí) přenesení těžiště na maximální realističnost, syrovou atmosféru a precizně budované napětí (za doprovodu Powellova hudebního čarování, jehož rytmický základ se od té doby stal jakýmsi nepsaným standartem pro béčkovější plagiace). Kdo ovšem jednou načichl k dvojitému upgradeu Paula Greengrasse, neubrání se určitému despektu. P.S. Mini bylo stejně nejlepší! ()

Reklama

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Staromódně přímočará špionážní jízda, ve které sice režisér Doug Liman podle moderního diváckého diktátu přinese několik špičkových akčních sekvencí, však zároveň stojí na poutavém ději, který sice ve srovnání s knižní předlohou vyjde jako poražený, ale v případě tohoto filmu jsem ochoten to tolerovat, protože svižné tempo, jenž sice ve druhé třetině na chvilku povolí, aby následně v závěru opět nabralo plné obrátky, si dokáže diváka pohltit na celou dvouhodinovou stopáž. Pečlivá práce s kamerou, která jde při soubojích „do ruky“ a celý film odívá do studeného barevného filtru, který skvěle koresponduje s Paříží, na kterou se pomalu začíná snášet sníh; perfektní hudební doprovod Johna Powella a v neposlední řadě přesní herci, kde sice zarazí mladičký Matt Damon, ale jeho minimalistické grimasy jsou zde více než přesné. Snad jenom menší výtka k „pozdnímu“ střihu, díky kterému občas můžeme vidět, jak kaskadéři „dojíždějí“ pády, ale i přesto nelze jinak než i po více než deseti shlédnutích stále s úsměvem na rtech hodnotit The Bourne identity plným počtem. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Výborná akční podívaná, kde ani tak moc nejde o příběh, kterej je ovšem taky dobrej a celkem promyšlenej( i když agent se ztrátou paměti mi nepřijde moc dobrej nápad, ale opak byl pravdou), ale spíš o tu skvělou akci, kterou mi dokázal neservírovat Matt Damon, u kterýho jsem zrovna nečekal takový schopnosti, i když byl zřejmě něco málo zrychlenej, ale i tak mě příjemě překvapil. Ale zase abych to nepřeháněl s tou chválou, tak některý ty akční scény nebyly zrovna moc uvěřitelný, tim mam namysli ten damonův skok na konci z nějakejch 50 metrů, kterej v pohodě přežil, to bylo hodnš za hranou a ještě ten trik jak letí nevypadal moc dobře a taky to šlo občas oživit nějakým tim vtipem či hláškou, ale i tak jsem se skvěle bavil ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Jeden z najprešpikovanejších špionážnych akčných thrillerov ponúka viac, než len čistú akčnú jazdu. Hlavne príbeh a všetko spojené so stratou pamäti je tak neuveriteľný až je dokonalý. Všetko do seba perfektne zapadá a aj rozuzlenie, Owena som si ako záporáka síce predstaviť nevedel, no seklo mu to. A čuduj sa svete aj Franka Potente bola celkom sympatická. Dúfam, že ostatné diely série (zatiaľ dva) si udržia takúto atraktivitu, lebo hercov na to majú a úvod sa im podaril perfektný. 90%. ()

Galerie (132)

Zajímavosti (71)

  • Robert Ludlum, autor stejnojmenné knižní předlohy, zemřel 12. března 2001, když byl film v postprodukci. (HellFire)
  • V původní verzi scénáře byla Marie (Franka Potente) Američanka, její celé jméno znělo Marie Purcell a měla zelené vlasy. Nakonec se z ní stala Marie Kreutz, národnost německá a vlasy černé. (Kulmon)
  • Při natáčení v Praze panovala silná zima. Matt Damon (Jason Bourne) sice pobíhal ve svetru, nicméně mu tak drkotaly zuby, že svůj původní hlas musel později v postprodukci znovu předabovat. (raininface)

Související novinky

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (více)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Oblíbené filmové postavy zažívají v posledních měsících hned několikanásobné návraty. Roztomilí mimoňové opět potěšili (nejen) dětské diváky ve třetím dílu Já, padouch. Jason Bourne skládal další… (více)

Gambit je zpátky ve hře?

Gambit je zpátky ve hře?

21.10.2015

Channing Tatum si už brzy zahraje Gambita, neworleanského mutanta, který ovládá kinetickou energii a s oblibou hází kartami. Pořád ale není jasné, kdo ho bude režírovat, protože nejnovější x-menovský… (více)

Reklama

Reklama