Agent bez minulosti

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

• TheRaven

Počkal jsem s hodnocením až na chvíli, kdy se podívám na celou trilogii o agentu Bournovi a udělal jsem dobře. Po shlédnutí dalších dílů musím tomuto filmu ubrat jednu hvězdičku z původně zamýšleného hodnocení. Na dojmu mi možná i trochu ubral Matt Damon, který sice hrál výborně, ale mým oblíbencem se zřejmě zatím nestane.(29.7.2008)

No me to prislo jako nadprumernej akcni film, kde ty akce zas nak moc neni (ale tak je to spis takovy spionazni a navic to ma dobrej pribeh, takze to ani tak moc nevadi). Jelikoz to je prvni dil, tak je to cely takovy seznamovaci, Matt Damon (i kdyz hraje slusne a fakt se snazi), furt nad necim premysli, nic moc nechape a tvari se jako ublizenej chlapecek, ale kdyz dojde na akci, tak to dokaze slusne rozjet. Skoda, ze tam neni tech bitek vic, protoze i kdyz je Damon celkem dost zrychlenej, tak porad pusobi docela realne a zajimave. Ono vsechny ty honicky, prestrelky a souboje pusobi az na vyjimky realne. Chris Cooper, Clive Owen i Brian Cox, jsou takovy docela nevyrazni, ale nejlip z nich hraje Cooper. Franka Potente hraje celkem slusne, akorat skoda, ze neukaze kozy. Ale trochu divny mi prislo jeji chovani. Potka cizyho chlapka a sveze ho (coz za 20 000 jeste chapu), ale pak ji rekne, ze musi zdrhat s nim, ze si nic nepamatuje, je to vrah, vsichni ho chtej zabit, musi si ostrihat vlasy a ona vsechno odkejve jako samozrejmost. Taky je tu celkem dost nelogicnosti. Owen prezije dva zasahy brokovnici, rybar Damonovi v poho vynda kulky (ktery ma navic nejak malo zaboreny), Damon flojdum v poho zdrhne v nejakym prditku, s dvema kulkama v zadech se neutopi (proto trpi ztratou pameti?), zaverecnej skok atd. Ale i kdyz je film docela dlouhej, tak jsem se nudil skutecne minimalne (taky diky celkem slusny kamere). Ze zacatku to bylo hodne dobry a dost napinavy, jenze nakonec se to zmenilo v prumernou pronasledovacku (cemuz taky napomohla hudba, ktera je dobra jen kdyz se deje nejaka akce), proto jen 4* a navic mi tam chybeli naky hlasky, cely se to totiz bere silene vazne a naky odlehceni by tomu jedine prospelo. Zajimalo by me jak vypada puvodni verze.(29.6.2005)

Začalo to jako hodně svižný a napínavý akční thriller (navíc řádně mysteriózní) se skvěle padnoucí hudbou, skončilo to jako lepší kriminálka. Škoda, že to směrem k závěru začalo ztrácet původní šťávu a tempo, jinak by to bylo možná i za 5* (ikdyž ten pád z x-tého patra, přestože vypadal dost "cool", mi slušně nadzvihl mandle).(20.3.2011)

Jason Bourne není James Bond, ani John McClane, on nemá žádné cool vychytávky, nepotřebuje styl a nemá ani čas na humor, či odpočinek, je to prostě bývalý tajný agent, který se jen snaží přežít a zjistit, co se mu vlastně stalo. Bourne Identity sáží hlavně na autentické a realistické zpracování, věrohodnou akci a hektickou a tísnivou atmosféru, která nepovolí snad ani na minutu... A funguje to vážně skvěle! Parádní bitka v Jasonově bytě, adrenalinová automobilová honička městem i napínavý poslední souboj v bytě a na schodišti - vše maximálně působivé, akční i dosti realistické (divák se tedy lépe dostane "dovnitř" filmu). Výhrady snad jen k trochu násilně integrované love story a standardnímu (klišé) happy endu. 9/10(7.6.2008)

Z první části Bournovské trilogie mám opravdu radost. Matta Damona jsem dříve moc rád něměl, ale díky téhle roli jsem si na něj zvykl. Režie je rovněž výborná i když upřednostňuji spíše Greengrassův styl z The Bourne Supremacy než ten Limanův. Příběh je chytrý svižný má spád a překvapuje v místech, kde byste nečekali, že překvapit může. Prostě skvělá podivaná, kterou ale o dva roky později překonala část druhá.(31.5.2006)

• - Judy Parfitt měla ve filmu hrát jako psycholožka, ale její scéna byla nakonec vystřizena. V sekci vynechané scény ji můžeme vidět na DVD. (HellFire)

• - Červený pytel, který si Jason odnese z banky v Zurichu se objeví na konci filmu v obchodě Marie jako „věšák na květiny.“ (HellFire)

• - Postava kterou hraje Clive Owen ve filmu jezdí jen v BMW. Ve skutečnosti Owen dělá pro BMW reklamu. (Kulmon)