Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Agent bez minulosti a tak trochu bez koulí. Matt Damon je fajn a neříkám, že se mi tohle pojetí "chlápka z lidu", co se v krizi mění v mašinu na zabíjení a mistra geniální strategie úniku nelíbí. Ale přeci jen mě postava Jasona bavila spíš v akci než mimo ní, kde jí chybí charisma a trochu i přesvědčivost. Doug Liman vyplodil pár hodně solidních akčních scén, které mají španung jak se sluší a patří. Pak je tu zase pár pasáží, kdy se film snaží vypadat cool a špiónsky a ono to nějak ne a ne přijít. Ale civilní rovina "agenta bez minulosti" je navzdory vší prvoplánovosti a Damonovy prkennosti opravdu fajn a rozhodně ne bez vlivu, co se budoucnosti agenta 007 týče. Dobře do ní sedí rozhodně ne krásná Franka Potente a kupodivu i závěrečný hepáč má něco do sebe. Poněkud jsem nepochopil kouzlení s alternativním koncem, který tvůrci chystali po 9/11. Je to tak debilně korektní, až jsem upřímně rád, že se to do ostré verze filmu nakonec nedostalo. Koneckonců, i vyjádření jednoho z tvůrců, že po 9/11 to vypadalo na konec explozí ve filmech je dostatečně vypovídající. Časy se mění, agent Bourne i exploze zůstávají. Po první části trilogie bych řekl: je to docela dobře.(14.2.2008)

Jak už jsem několikrát uváděl akční filmy nemiluju, ale tohle byla fakt super věc. Skvělý scénář, výborná režie, prostě akční jednička za dlouhou dobu. Doug Liman má zvláštní způsob natáčení, je hodně za kamerou ve funkci kameramana a tím i blíž hercům a je to znát. Jeho "neklidná" kamera jen přidává na autentičnosti a při scénách, kde vrcholí napětí se vše přesouvá na diváka. V tomhle filmu zvlášť, protože celý příběh sledujeme jakoby z pohledu "tajemného" agenta. Herecky byl jako vždy výborný Mat Damon, který si pro něj netradiční roli vystřihl s chutí a věřil jsem mu vše (tedy skoro - schody bych s ním neabsolvoval :). Výborná a dostatečně krásná je i "Lola" Franka Potente, která hraje svoje narůstající obavy výborně. Když si přidáte několik známých pražských zákoutí, krásně nasnímanou Paříž a hlavního padoucha Chrise Coopera, nelze než dát maximum :) Pokud bych srovnal tohle a xXx, pak nebe a dudy. Tady se případného pokračování nebojím.(21.5.2003)

Svižný špionážní thriller a ač je to již druhá adaptace (první byla dvoudílná adaptace s Richardem Chamberlainem), tak má své kouzlo. Rozhodně to lepší z akčně-špionážních snímků, kterých je v poslední době možná až moc. Jen škoda, že námět je dosti profláklý a člověk přesně ví co a kdy čekat. Damon je zcela přesvědčivý a "naletět" mu ze začátku na to, že je jen mladík s pěknou tvářičkou není problém a i následný přerod zpět v zabijáka je bezchybný. Škoda, že ve druhé polovině film sleví z atmosféry a tempa části první. Věčná škoda také je, že režisér nedal větší šanci vyniknout skvělému Powellovu soundtracku. Celý film kazí především závěrečný "over the top" skok; to patří do "odvazovek" typu xXx a ne jinak seriózních filmů. Prostě dobrý pokus o žánrový film, který se vydal svou cestou. Akorát z ní ve finále sešel.(3.8.2004)

Hodně dobrý. Chytře napsaný, skvěle vygradovaný a 100%ně napínavý thriller, ve kterým se nehraje na nějaké cool pózičky, ale na poctivou filmřinu. POUHÉ 4 hvězdy za fakt, že vzhledem ke geniálním závěrečným titulkům (btw skvělej hudební nástup na Mobyho Extreme Ways) vypadal clej film tak nějak levně :) Každopádně ale důstojný konkurent pro 007... A Xander Cage se může jít bodnout...(5.8.2007)

Leckdo se mnou bude zcela jistě nesouhlasit, ale prvního Bournea považuji za toho nejpovedenějšího. Tajný agent Jason Bourne dokáže hravě vyřešit vražedně patové situace a nemá problém se třeba dostat z budovy díky mapě a vysílačky a ne pomocí pistole, i když je objekt prošpikovaný policejním komandem. Kdyby ale přišlo na věc, jeho zabijácké instinkty se bleskurychle zalarmují. Jenže tenhle Bourne vůbec netuší, kým je.. Kombinace akčního thrilleru a psychologického dramatu mi dokonale sedla. Tepe staromódně přímočarými scénami, chladnou atmosférou a realistickou akcí, vše skvěle doplňuje chemie mezi ústředním hereckým duem (s nebojácnou smolařkou Frankou Potente bych taky rád prchal) a přesná hudba!! Jeden z vrcholů žánru nového tisíciletí..(12.8.2011)

• - Professor (Clive Owen) vytáhne z tašky pistoli Walther P5 Compact, ale když mu pak spadne do sněhu, je z ní CZ 100 od České zbrojovky. (Maulincio)

• - Bojové umění použité Jasonem Bournem je kombinací filipínského Kali spolu s Jeet Kune Do Bruce Lee. (HellFire)

• - V noční scéně, která se odehrává v Curychu a kde Jason Bourne (Matt Damon) přemůže dva policisty, je v pozadí vidět pražské Národní divadlo. (FilmFan24)