Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Výborná akční podívaná, kde ani tak moc nejde o příběh, kterej je ovšem taky dobrej a celkem promyšlenej( i když agent se ztrátou paměti mi nepřijde moc dobrej nápad, ale opak byl pravdou), ale spíš o tu skvělou akci, kterou mi dokázal neservírovat Matt Damon, u kterýho jsem zrovna nečekal takový schopnosti, i když byl zřejmě něco málo zrychlenej, ale i tak mě příjemě překvapil. Ale zase abych to nepřeháněl s tou chválou, tak některý ty akční scény nebyly zrovna moc uvěřitelný, tim mam namysli ten damonův skok na konci z nějakejch 50 metrů, kterej v pohodě přežil, to bylo hodnš za hranou a ještě ten trik jak letí nevypadal moc dobře a taky to šlo občas oživit nějakým tim vtipem či hláškou, ale i tak jsem se skvěle bavil(23.6.2005)

Vidět první díl až po tom druhém leckdy vadí, ne však v případě bourneovské trilogie. Riskujete tak leda to, že pro vás bude oblíbenější ten díl, který jste viděli dříve. V jedničce alespoň díky prostřihům do Langley prakticky od začátku víte, proč se věci dějí tak jak se dějí, ve dvojce se síť i pro oči diváka rozplétá poněkud pozvolněji, což mi sedělo trochu lépe. Jinak jsou všechny klady Bourneovy cesty za minulostí obsaženy ve stejné míře - pohledné a neotřelé akční scény, ať už muž proti muži nebo muž a zbraň proti muži a zbrani, realistické eskapády, špičková honička v autech (i když jsem čekal něco víc - jak u naháněčky po Paříži, tak od Clivea Owena), výborná hudba Johna Powella a především kvalitní herecký výkon Matta Damona. Jen mi tu nějak neseděla Franka Potente, i když jí krátký sestřih sluší moc moc moc:) Tak nějak jako kdyby tu pro ženskou nebylo místo... Anyway, první Bourne si zaslouží svých 80%. Ale Supremacy budu mít prostě tak nějak radši;)(2.4.2007)

Hodně dobrý. Chytře napsaný, skvěle vygradovaný a 100%ně napínavý thriller, ve kterým se nehraje na nějaké cool pózičky, ale na poctivou filmřinu. POUHÉ 4 hvězdy za fakt, že vzhledem ke geniálním závěrečným titulkům (btw skvělej hudební nástup na Mobyho Extreme Ways) vypadal clej film tak nějak levně :) Každopádně ale důstojný konkurent pro 007... A Xander Cage se může jít bodnout...(5.8.2007)

Svižný špionážní thriller a ač je to již druhá adaptace (první byla dvoudílná adaptace s Richardem Chamberlainem), tak má své kouzlo. Rozhodně to lepší z akčně-špionážních snímků, kterých je v poslední době možná až moc. Jen škoda, že námět je dosti profláklý a člověk přesně ví co a kdy čekat. Damon je zcela přesvědčivý a "naletět" mu ze začátku na to, že je jen mladík s pěknou tvářičkou není problém a i následný přerod zpět v zabijáka je bezchybný. Škoda, že ve druhé polovině film sleví z atmosféry a tempa části první. Věčná škoda také je, že režisér nedal větší šanci vyniknout skvělému Powellovu soundtracku. Celý film kazí především závěrečný "over the top" skok; to patří do "odvazovek" typu xXx a ne jinak seriózních filmů. Prostě dobrý pokus o žánrový film, který se vydal svou cestou. Akorát z ní ve finále sešel.(3.8.2004)

Pro mnoho lidí je Bournova trilogie zajímavá až od dvojky, tedy od okamžiku, kdy se do ní zapojil Paul Greengrass. Já mám rád ovšem i Limanovu jedničku. Už tady se objeví Jason Bourne, který patří mezi mé nejoblíbenější postavy filmového plátna, a kterého naprosto dokonale Matt Damon. Režisér zmínil, že při vytváření charakteru postavy vyšli ze scény rvačky, která patří mezi nejlepší souboje vůbec. Bourne je tu úsporný, maximálně efektivní, schopný okamžitě improvizovat, využít čehokoli, co má po ruce (zde tužka, v pozdějších dílech se to variuje a objevuje se časopis, kniha atd.). A jaký je Bourne v této scéně, je vlastně v celém filmu - miluju momenty, jako když při útěku z ambasády jen tak mimochodem vezme vysílačku a plánek budovy. Za zmínku stojí i zajímavá automobilová honička. Jediná scéna, která mi do realistického stylu nezapadla byl hodně dlouhý pád na konci, který mi přišel velmi stěží uvěřitelný (na rozdíl od ostatního Jasonova konání). Velmi zajímavý byl komentář režiséra na DVD, který má netradičně i české titulky. (Soundtrack ***): Hudba Johna Powella už přichází s ústředním tématem, které se objevuje i v dalších dílech, ale ještě není úplně dovedena k dokonalosti, chvílemi je silně disharmonická a na soundtracku jsou některé pasáže poslouchatelné jen velmi obtížně(19.3.2004)

• - Červený pytel, který si Jason odnese z banky v Zurichu se objeví na konci filmu v obchodě Marie jako „věšák na květiny.“ (HellFire)

• - Spoiler: Ve filmu zemře celkem 8 osob. (Kulmon)

• - Během útěku z Paříže se zastaví Bourne a Marie na čerpací stanici Aral. Ve Francii ale žádný Aral není. Scéna byla natáčená v Německu. (FilmFan24)