Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Tak si takhle dneska (vlastně včera) večír říkám "Všichni už to dávno viděli, a ty furt nic, co kdyby sis opeprnil noc touhle veskrze provařenou akčňárnou?". Manželka mi moje rozhodování usnadnila, neboť se odebrala uspat děti a vyhrála soutěž o nejrychlejšího spáče, takže jsem tedy usednul k naší "eldžině" a zapnul si A.B.M., kterého jsem sušil na pevném disku už asi 6 let (!). A jo, bylo to hustý! Matt Damon se snažil, co mu končetiny stačily, Franka Potente mu ani moc nezavazela, Chris Cooper tomu dodal trochu drsňáctví (aspoň svým drsným ksichtem), do toho hrála hudba, na kterou by se dalo i bezva tančit... Prostě fajn strávené skorodvěhoďky. A ta akce zase až tak moc akční nebyla.(3.6.2013)

Svižný špionážní thriller a ač je to již druhá adaptace (první byla dvoudílná adaptace s Richardem Chamberlainem), tak má své kouzlo. Rozhodně to lepší z akčně-špionážních snímků, kterých je v poslední době možná až moc. Jen škoda, že námět je dosti profláklý a člověk přesně ví co a kdy čekat. Damon je zcela přesvědčivý a "naletět" mu ze začátku na to, že je jen mladík s pěknou tvářičkou není problém a i následný přerod zpět v zabijáka je bezchybný. Škoda, že ve druhé polovině film sleví z atmosféry a tempa části první. Věčná škoda také je, že režisér nedal větší šanci vyniknout skvělému Powellovu soundtracku. Celý film kazí především závěrečný "over the top" skok; to patří do "odvazovek" typu xXx a ne jinak seriózních filmů. Prostě dobrý pokus o žánrový film, který se vydal svou cestou. Akorát z ní ve finále sešel.(3.8.2004)

Dlouho se mi na tenhle film nechtělo koukat a to i přesto, že jsem viděl jeho druhý díl. Ani nevím proč, ale na druhou stranu už vím, že to byla velká chyba. Agent bez minulosti je totiž velký akční nářez, kde se Matt Damon konečně ukazuje v tom nejlepším světle. Průser u mě totiž byl, že já ho jako herce znal, ale nedokázal jsem si ho v žádném filmu vybavit. Má štěstí, že si tuhle osobní trilogii natočil a jako Jason Bourne mi před očima proběhl v počátku trilogie, která je špičkou v oboru. Ta akce mi samými výbuchy sundala boty i s ponožkama z nohou. Byla to jízda. Jen na plný počet jsem to necítil.(2.6.2010)

Výborná akční podívaná, kde ani tak moc nejde o příběh, kterej je ovšem taky dobrej a celkem promyšlenej( i když agent se ztrátou paměti mi nepřijde moc dobrej nápad, ale opak byl pravdou), ale spíš o tu skvělou akci, kterou mi dokázal neservírovat Matt Damon, u kterýho jsem zrovna nečekal takový schopnosti, i když byl zřejmě něco málo zrychlenej, ale i tak mě příjemě překvapil. Ale zase abych to nepřeháněl s tou chválou, tak některý ty akční scény nebyly zrovna moc uvěřitelný, tim mam namysli ten damonův skok na konci z nějakejch 50 metrů, kterej v pohodě přežil, to bylo hodnš za hranou a ještě ten trik jak letí nevypadal moc dobře a taky to šlo občas oživit nějakým tim vtipem či hláškou, ale i tak jsem se skvěle bavil(23.6.2005)

Tak jsem tomu napodruhé asi přišel na chuť. Je to pecka, nejde říct nic jiného. Matt Damon je jako agent neskutečně cool a především realismus, který z něj čiší je to, co na něm má člověk nejraději. Hudba dodává neskutečné grády, chladná atmosféra je také víc než povedená (tónování a filtry). Na můj vkus možná ne tak úplně precizní akce, kterou sem tam kazí pár odfláklých střihů, ovšem co se obsahové stránky týče, je to jízda. Možná ještě lepší než Bourne Supremacy.(26.10.2003)

• - Na začátku filmu se Jason Bourne dívá do zrcadla a v holandštině říká: "Víte kdo jsem? Tak přestaňte žvanit nesmysly a řekněte mi to!" (Kulmon)

• - V noční scéně, která se odehrává v Curychu a kde Jason Bourne (Matt Damon) přemůže dva policisty, je v pozadí vidět pražské Národní divadlo. (FilmFan24)

• - Pro honičku bylo připravených 15 Mini Cooperů, protože jeden by takovou zátěž nevydržel. (IronFan)