Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Když už Jason Bourne jednou je, tak má koukat, aby byl.. Poctivý thriller v moderním kabátě dle starého střihu o dokonalé mašině tajných služeb v ceně 30 milionů USD, kterou zkratovalo dítě. Amnézie speciálního agenta není dvakrát originální téma, nicméně Limanova na sebe neupozorňující režie a civilní výkon mnou jinak nepříliš oblíbeného Damona jsou trumfovými esy v rukávu. Klon Bonda, Spidermana a Bruce Leeho spatřil světlo světa a teď už je to Greengrassi na tobě. Takže:"Ready, Steady, Go!“ (vskutku fajnšmekrovský hudební doprovod Paula Oakenfolda při automobilové honičce Paříží)..(3.8.2009)

Akční snímky nejsou mým šálkem čaje, ale tenhle kousek opravdu stojí za to. Především staví na propracovaném scénáři, který není primárně určený divákům s mentalitou přerostlého desetiletého dítěte a na netradičním, spíše civilním pojetí hlavního hrdiny. Damon se pro roli dezorientovaného agenta hodí skvěle a ukazuje výbornou fyzičku. Vysoké tempo, udržované napětí a atmosféra nepředvídatelnosti. Po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení na 90 % a přidávám pátou hvězdičku...(18.5.2007)

Pro mnoho lidí je Bournova trilogie zajímavá až od dvojky, tedy od okamžiku, kdy se do ní zapojil Paul Greengrass. Já mám rád ovšem i Limanovu jedničku. Už tady se objeví Jason Bourne, který patří mezi mé nejoblíbenější postavy filmového plátna, a kterého naprosto dokonale Matt Damon. Režisér zmínil, že při vytváření charakteru postavy vyšli ze scény rvačky, která patří mezi nejlepší souboje vůbec. Bourne je tu úsporný, maximálně efektivní, schopný okamžitě improvizovat, využít čehokoli, co má po ruce (zde tužka, v pozdějších dílech se to variuje a objevuje se časopis, kniha atd.). A jaký je Bourne v této scéně, je vlastně v celém filmu - miluju momenty, jako když při útěku z ambasády jen tak mimochodem vezme vysílačku a plánek budovy. Za zmínku stojí i zajímavá automobilová honička. Jediná scéna, která mi do realistického stylu nezapadla byl hodně dlouhý pád na konci, který mi přišel velmi stěží uvěřitelný (na rozdíl od ostatního Jasonova konání). Velmi zajímavý byl komentář režiséra na DVD, který má netradičně i české titulky. (Soundtrack ***): Hudba Johna Powella už přichází s ústředním tématem, které se objevuje i v dalších dílech, ale ještě není úplně dovedena k dokonalosti, chvílemi je silně disharmonická a na soundtracku jsou některé pasáže poslouchatelné jen velmi obtížně(19.3.2004)

Původně jsem dal tomuhle filmu dvě hvězdy, alezřejmě jsem film viděl ve špatným rozpoložení. Některé výtky stále zůstávají, např. záporáci někdy útočí neskutečně amatérsky (zvlášť Clive Owen), ale jinak má film slušnou atmosféru a výbornou akci. Damon navíc předvádí jak hereckej výkon, tak slušnou fyzičku. Takže opravuji na 4*.(11.7.2007)

Vidět první díl až po tom druhém leckdy vadí, ne však v případě bourneovské trilogie. Riskujete tak leda to, že pro vás bude oblíbenější ten díl, který jste viděli dříve. V jedničce alespoň díky prostřihům do Langley prakticky od začátku víte, proč se věci dějí tak jak se dějí, ve dvojce se síť i pro oči diváka rozplétá poněkud pozvolněji, což mi sedělo trochu lépe. Jinak jsou všechny klady Bourneovy cesty za minulostí obsaženy ve stejné míře - pohledné a neotřelé akční scény, ať už muž proti muži nebo muž a zbraň proti muži a zbrani, realistické eskapády, špičková honička v autech (i když jsem čekal něco víc - jak u naháněčky po Paříži, tak od Clivea Owena), výborná hudba Johna Powella a především kvalitní herecký výkon Matta Damona. Jen mi tu nějak neseděla Franka Potente, i když jí krátký sestřih sluší moc moc moc:) Tak nějak jako kdyby tu pro ženskou nebylo místo... Anyway, první Bourne si zaslouží svých 80%. Ale Supremacy budu mít prostě tak nějak radši;)(2.4.2007)

• - Brian Cox i Chris Cooper natočili své scény shodně za pět dní. Oba herci se později vrátili, aby dotočili konec filmu. Coxovi scény můžete vidět na DVD. (HellFire)

• - Červený pytel, který si Jason odnese z banky v Zurichu se objeví na konci filmu v obchodě Marie jako „věšák na květiny.“ (HellFire)

• - Postava kterou hraje Clive Owen ve filmu jezdí jen v BMW. Ve skutečnosti Owen dělá pro BMW reklamu. (Kulmon)