Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Moje absolutní špička v akčních filmech. Výborný napínavý děj, Matt Damon je dokonalý agent, který se nenechá nikým zaskočit (ty měsíce příprav bojových umění dokonale zůročil), únikové scény jsou výborné a naprosto uvěřitelné, automobilová honička je prostě dokonalá a Franka Potente se sem výborně hodí. Prostě skvělá akční jízda.(14.8.2005)

Z první části Bournovské trilogie mám opravdu radost. Matta Damona jsem dříve moc rád něměl, ale díky téhle roli jsem si na něj zvykl. Režie je rovněž výborná i když upřednostňuji spíše Greengrassův styl z The Bourne Supremacy než ten Limanův. Příběh je chytrý svižný má spád a překvapuje v místech, kde byste nečekali, že překvapit může. Prostě skvělá podivaná, kterou ale o dva roky později překonala část druhá.(31.5.2006)

Když už Jason Bourne jednou je, tak má koukat, aby byl.. Poctivý thriller v moderním kabátě dle starého střihu o dokonalé mašině tajných služeb v ceně 30 milionů USD, kterou zkratovalo dítě. Amnézie speciálního agenta není dvakrát originální téma, nicméně Limanova na sebe neupozorňující režie a civilní výkon mnou jinak nepříliš oblíbeného Damona jsou trumfovými esy v rukávu. Klon Bonda, Spidermana a Bruce Leeho spatřil světlo světa a teď už je to Greengrassi na tobě. Takže:"Ready, Steady, Go!“ (vskutku fajnšmekrovský hudební doprovod Paula Oakenfolda při automobilové honičce Paříží)..(3.8.2009)

Akční snímky nejsou mým šálkem čaje, ale tenhle kousek opravdu stojí za to. Především staví na propracovaném scénáři, který není primárně určený divákům s mentalitou přerostlého desetiletého dítěte a na netradičním, spíše civilním pojetí hlavního hrdiny. Damon se pro roli dezorientovaného agenta hodí skvěle a ukazuje výbornou fyzičku. Vysoké tempo, udržované napětí a atmosféra nepředvídatelnosti. Po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení na 90 % a přidávám pátou hvězdičku...(18.5.2007)

Bournův multižánrový cocktail podle Douga Limana: __ Ingredience: Dravá akce. Břitká inteligence. Bondovský esprit. Hitchcocovský motiv muže na útěku. Chobotnice tajných služeb. Osudová žena s tváří Franky Potente. Místo deštníku koňská dávka amnézie. Postup: Protřepat, promíchat...Až do dna, Jasone...(20.5.2007)

• - Ve scéně, kdy Bourne s Marií ujíždějí v autě z americké ambasády v Curychu (natáčelo se v Praze), jsou vidět v pozadí stará auta jako Škoda Forman a dokonce zahlédnete i zaparkovaného Trabanta. (FilmFan24)

• - Během útěku z Paříže se zastaví Bourne a Marie na čerpací stanici Aral. Ve Francii ale žádný Aral není. Scéna byla natáčená v Německu. (FilmFan24)

• - Scénárista Tony Gilroy nečetl knižní předlohu; namísto toho pracoval podle náčrtu od Limana. (HellFire)