Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Na bourneovskej trilógii som nikdy fanaticky neulietaval, ale zlé filmy to nie sú. Originál, u nás uvádzaný pod hlúpym názvom AGENT BEZ MINULOSTI, navyše pochádza od dosť neschopného režiséra Limana, takže je (v porovnaní s ďalšími dvoma epizódami od Paula Greengrassa) skôr TV inscenácia s jedným krkolomným záverečným pádom z desiateho poschodia. Ale vďaka prvotriednemu hereckému obsadeniu (Damon, Cox, Cooper, „Profesor“ s odstreľovačkou Clive Owen) to funguje. Dobrá je i surová, pochmúrna a realistickým dojmom pôsobiaca „európska“ atmosféra (nakrúcalo sa v Čechách), pričom niekoľko scén je hodných reprízy (útek z ambasády, zbitie policajtov v nočnom parku, pole). Na tom má podiel pôsobivé bojové umenie, ktorým je schopný vycvičený človek spacifikovať zopár údermi troch ozbrojených mužov za šesť sekúnd. Tých 80% je troška prehnaných, ale mne sa to plus mínus páčilo. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/161527/Agent-bez-minulosti-80.html(30.10.2004)

Hodně dobrý. Chytře napsaný, skvěle vygradovaný a 100%ně napínavý thriller, ve kterým se nehraje na nějaké cool pózičky, ale na poctivou filmřinu. POUHÉ 4 hvězdy za fakt, že vzhledem ke geniálním závěrečným titulkům (btw skvělej hudební nástup na Mobyho Extreme Ways) vypadal clej film tak nějak levně :) Každopádně ale důstojný konkurent pro 007... A Xander Cage se může jít bodnout...(5.8.2007)

Dlouho se mi na tenhle film nechtělo koukat a to i přesto, že jsem viděl jeho druhý díl. Ani nevím proč, ale na druhou stranu už vím, že to byla velká chyba. Agent bez minulosti je totiž velký akční nářez, kde se Matt Damon konečně ukazuje v tom nejlepším světle. Průser u mě totiž byl, že já ho jako herce znal, ale nedokázal jsem si ho v žádném filmu vybavit. Má štěstí, že si tuhle osobní trilogii natočil a jako Jason Bourne mi před očima proběhl v počátku trilogie, která je špičkou v oboru. Ta akce mi samými výbuchy sundala boty i s ponožkama z nohou. Byla to jízda. Jen na plný počet jsem to necítil.(2.6.2010)

Pro mnoho lidí je Bournova trilogie zajímavá až od dvojky, tedy od okamžiku, kdy se do ní zapojil Paul Greengrass. Já mám rád ovšem i Limanovu jedničku. Už tady se objeví Jason Bourne, který patří mezi mé nejoblíbenější postavy filmového plátna, a kterého naprosto dokonale Matt Damon. Režisér zmínil, že při vytváření charakteru postavy vyšli ze scény rvačky, která patří mezi nejlepší souboje vůbec. Bourne je tu úsporný, maximálně efektivní, schopný okamžitě improvizovat, využít čehokoli, co má po ruce (zde tužka, v pozdějších dílech se to variuje a objevuje se časopis, kniha atd.). A jaký je Bourne v této scéně, je vlastně v celém filmu - miluju momenty, jako když při útěku z ambasády jen tak mimochodem vezme vysílačku a plánek budovy. Za zmínku stojí i zajímavá automobilová honička. Jediná scéna, která mi do realistického stylu nezapadla byl hodně dlouhý pád na konci, který mi přišel velmi stěží uvěřitelný (na rozdíl od ostatního Jasonova konání). Velmi zajímavý byl komentář režiséra na DVD, který má netradičně i české titulky. (Soundtrack ***): Hudba Johna Powella už přichází s ústředním tématem, které se objevuje i v dalších dílech, ale ještě není úplně dovedena k dokonalosti, chvílemi je silně disharmonická a na soundtracku jsou některé pasáže poslouchatelné jen velmi obtížně(19.3.2004)

Dynamické tempo filmu, dokonalá akce a napínavej příběh mě uzemnily takovým způsbem, že jsem během filmu otvíral držku jak kapr. Opravdu, když už bych měl dělat agenta, tak jedině bez minulosti, ježiši jak já bych se vyřádil a tu Franku jak tam zbalil, on jí hodí deset litrů jak kus rohlíku. Bože já se z toho filmu snad poseru.(4.9.2007)

• - Když se Bourne (Matt Damon) snaží vylézt z požární plošinky na střechu americké ambasády, postaví se na zábradlí, které se kývá, protože není ukotveno do zdi. V dalším střihu se ale jeho horní část vytrhne z kotvící konzoly. (sawyerik)

• - Při honičce s policií jede Jason Bourne (Matt Damon) autem po schodech. Když odjíždí od schodů, má ulomené pravé přední kolo. V dalších záběrech je však kolo zase v pořádku. (Mr.Hudson)

• - Jméno Bourne pochází s největší pravděpodobností od Ansela Bourna, kazatele z Rhode Islandu, jehož amnézie je první zdokumentovaná v dějinách. Jednoho dne v roce 1887 zcela zapomněl celý svůj předchozí život. (Kulmon)