Dobrý akčný film, pri ktorom mi však postupom času začala liezť na nervy zbytočná urečnenosť hlavných a vedľajších postáv a pocit, že ten film nemá jasný námet, sa zakrádal príliš často. Možno práve spomínaná dejovosť mnohým imponovala, ale nemôžem zastrieť chvíľky nudy, ktoré ma občas sprevádzali a aj pomalé zvláštne tempo. S Damonom som spokojná, hudba Powella sa ešte len rozbiehala a vyostrila sa až v pokračovaní a akčné scény sú tiež vynikajúce. Ľahký nadpriemer, no 2 je po všetkých stránkach paradoxne lepšia.(26.8.2010)

Po výborné první půlhodince se tento film zvrhnul v průměrnou akční pronásledovačku. Ze které už se nedostal. První část je skutečně skvělá, originální, napínavá. Matt Damon svou postavu hraje velmi dobře, doplňuje ho jako vždy skvělá Franka Potente. Ale čím více se blížil konec, tím více mých tipů na to kam se bude děj odvíjet dále, mi začalo vycházet. A celkově tak pouze lehce nadprůměrný film, který měl možná na víc. Dodatek: Jenomže pak jsem si prvního Bourna pustil po třech letech znovu a musím zvednout hodnocení o hvězdičku, s doplněním, že svůj původní komentář vůbec nechápu, protože jsem asi minule viděl úplně jiný film. :)(8.6.2003)

Matt Damon svým chlapeckým zjevem nezapadá do škatulky superagent, na první pohled vypadá jako obyčejný týpek, ale když poodkryje své bojové schopnosti, člověk vidí, že se v něm šeredně zmýlil. O to víc mu člověk fandí a dokáže se s ním sžít. Znamenitý thriller, který se obejde bez vybuchujících aut a kupících se mrtvol. Souboj v hand combatu v Bournově bytě je jeden z nejlepších, jaké jsem dosud viděl. A nezmínit se o skvělém soundtracku Johna Powella by byl neodpustitelný hřích. PS:Po opakovaném zhlédnutí jsem nucen tu pátou * přihodit, tahle sympatická "akčńárna" má všechno, co si takový snímek žádá. A navrch s promyšleným scenářem, s několika zajímavými neokoukanými momenty.(2.3.2003)

Staromódně přímočará špionážní jízda, ve které sice režisér Doug Liman podle moderního diváckého diktátu přinese několik špičkových akčních sekvencí, však zároveň stojí na poutavém ději, který sice ve srovnání s knižní předlohou vyjde jako poražený, ale v případě tohoto filmu jsem ochoten to tolerovat, protože svižné tempo, jenž sice ve druhé třetině na chvilku povolí, aby následně v závěru opět nabralo plné obrátky, si dokáže diváka pohltit na celou dvouhodinovou stopáž. Pečlivá práce s kamerou, která jde při soubojích „do ruky“ a celý film odívá do studeného barevného filtru, který skvěle koresponduje s Paříží, na kterou se pomalu začíná snášet sníh; perfektní hudební doprovod Johna Powella a v neposlední řadě přesní herci, kde sice zarazí mladičký Matt Damon, ale jeho minimalistické grimasy jsou zde více než přesné. Snad jenom menší výtka k „pozdnímu“ střihu, díky kterému občas můžeme vidět, jak kaskadéři „dojíždějí“ pády, ale i přesto nelze jinak než i po více než deseti shlédnutích stále s úsměvem na rtech hodnotit The Bourne identity plným počtem.(21.1.2005)

Agent bez minulosti a vobec cela seria patri medzi najlepsie filmy o agentoch, ake som kedy videl. Zatial to bol len slusny rozbeh touto prvou castou, ale trojka od Paula Greengrassa sa vysplhala u mna az na 5 hviezdiciek. Pacilo sa mi, ze tak ako Matt Damon nevedel, co sa vlastne stalo, pretoze stratil pamät od poslednej akcie, aj divak postupne zistoval, co sa tam deje a preco ho chce niekto za kazdu cenu zabit. Priznam sa, ze na prvykrat som v tom nemal uplne jasno, az vdaka uzivatelovi Yeosolovi, ktory mi vysvetlil, co je to ta spolocnost Treadstone a ine detaily, som v tom mal teraz omnoho jasnejsie. Musim pochvalit skvelu hudbu od Johna Powella, ktora do tohto filmu perfektne sedela. Potesila ma aj sympaticka Franka Potente, ako aj natacanie v Prahe a v inych lokalitach. Reziser Doug Liman patri medzi reziserov, ktory dokazu prekvapit pozitivne aj negativne, nieco ako Joel Schumacher, jemu sa tiez podarili kusky, ktore sa moc nevydarili. Podobne aj Liman natocil s Bradom Pittom a s Angelinou Jolie z mojho pohladu este slusnu akcnu pohodovku Mr. & Mrs. Smith (2005), ale neskor natocil aj fantasy JUMPER (2008) s Haydenom Christensenom, ktory mal scenaristicku dieru a pritom tak nadejne zaujimavy namet. Ale nevadi, Agent bez minulosti sa navzdy zapise, ako jeden z najlepsich filmov z jeho filmografie a ja dufam, ze natoci este viac kvalitnych filmov. __________ Matt Damon - (Jason Bourne) +++ Franka Potente - (Marie) +++ Chris Cooper - (Conklin) +++ Clive Owen - (Profesor) +++ Brian Cox - (Ward Abbott) +++ Julia Stiles - (Nicolette) +++ Adewale Akinnuoye-Agbaje - (Wombosi) +++ Gabriel Mann - (Zorn) +++ Vincent Franklin - (Rawlins) +++ Produkcia: Doug Liman, Frank Marshall +++(3.9.2012)

• - Při natáčení v Praze byla taková zima, že ve svetru pobíhajícímu Damonovi (Jason Bourne) tak drkotaly zuby, že svůj původní hlas musel později v postprodukci znovu předabovat. (raininface)

• - Když se Bourne (Matt Damon) snaží vylézt z požární plošinky na střechu americké ambasády, postaví se na zábradlí, které se kývá, protože není ukotveno do zdi. V dalším střihu se ale jeho horní část vytrhne z kotvící konzoly. (sawyerik)

• - Spoiler: Ve filmu zemře celkem 8 osob. (Kulmon)