Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Když už Jason Bourne jednou je, tak má koukat, aby byl.. Poctivý thriller v moderním kabátě dle starého střihu o dokonalé mašině tajných služeb v ceně 30 milionů USD, kterou zkratovalo dítě. Amnézie speciálního agenta není dvakrát originální téma, nicméně Limanova na sebe neupozorňující režie a civilní výkon mnou jinak nepříliš oblíbeného Damona jsou trumfovými esy v rukávu. Klon Bonda, Spidermana a Bruce Leeho spatřil světlo světa a teď už je to Greengrassi na tobě. Takže:"Ready, Steady, Go!“ (vskutku fajnšmekrovský hudební doprovod Paula Oakenfolda při automobilové honičce Paříží)..(3.8.2009)

Tak jsem tomu napodruhé asi přišel na chuť. Je to pecka, nejde říct nic jiného. Matt Damon je jako agent neskutečně cool a především realismus, který z něj čiší je to, co na něm má člověk nejraději. Hudba dodává neskutečné grády, chladná atmosféra je také víc než povedená (tónování a filtry). Na můj vkus možná ne tak úplně precizní akce, kterou sem tam kazí pár odfláklých střihů, ovšem co se obsahové stránky týče, je to jízda. Možná ještě lepší než Bourne Supremacy.(26.10.2003)

Jason Bourne poprvé a za mne rozhodně nejlépe. Tady totiž vůbec netuší, kdo je, co umí a proč ho chce někdo zabít. A právě to objevování je neskutečně zábavné i napínavé. Snímek navíc nabízí svižné tempo, sympatické slečny a jednu podezřele živou mrtvolu, která touží znát svůj rodokmen. Takhle dobře si akci užiju málokdy a proto směle vysypu z pytle všechny hvězdy, které mi Stvořitel dal k dispozici.(3.12.2015)

Jason Bourne, vytažen posádkou rybářské lodi z moře si nepamatuje nic, co se stalo před dvěma týdny. Ale CIA si jej pamatuje a chce jej mrtvého (proč je to vždy CIA?). Agent bez minulosti připomíná špionážní filmy šedesátých let, je však lépe zpracovaný. Matt Damon se překvapivě hodí do role tajného agenta CIA. Ovšem vynikající herecké výkony vidíme od všech zúčastněných. Mimochodem zde najdete rvačky, přestřelky a skvělou, dlouhou automobilovou honičku.(30.5.2005)

Jeden z najprešpikovanejších špionážnych akčných thrillerov ponúka viac, než len čistú akčnú jazdu. Hlavne príbeh a všetko spojené so stratou pamäti je tak neuveriteľný až je dokonalý. Všetko do seba perfektne zapadá a aj rozuzlenie, Owena som si ako záporáka síce predstaviť nevedel, no seklo mu to. A čuduj sa svete aj Franka Potente bola celkom sympatická. Dúfam, že ostatné diely série (zatiaľ dva) si udržia takúto atraktivitu, lebo hercov na to majú a úvod sa im podaril perfektný. 90%.(15.10.2006)

• - V Curychu není americká ambasáda. Velvyslanectví USA je v Bernu. (FilmFan24)

• - Ve filmu nejsou žádné úvodní titulky. (Kulmon)

• - Professor (Clive Owen) používá odstřelovací pušku SIG SG 550 Sniper. Avšak supresor, který používá, je pouze hliníkové předpažbí pro pušky AR15 / M16 od firmy Hogue OverMolded™, tudíž by jako supresor nefungoval. (Maulincio)