Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Čekal jsem dost, dostal jsem ještě víc. Přesněji pak dokonale intimní akční jízdu, která ve svém žánru nemá obdoby. A přestože divák dobře ví, kam děj bude směřovat, nechá se rád vést cestičkou agentů, šéfů, atentátů a podrazů. Tajemství hlavní postavy navíc funguje na jedničku. A i přes tolik obdivu musím přiznat, že jsem tenkrát ani nedoufal, že by se z Jasona mohl stát nejefektnější zabiják kinematografie a z adaptací Ludlumových knih pak téměř až artově populární záležitost, kterou budou milovat jak puntičkáři, tak řadoví diváci.(11.2.2005)

Tak jsem tomu napodruhé asi přišel na chuť. Je to pecka, nejde říct nic jiného. Matt Damon je jako agent neskutečně cool a především realismus, který z něj čiší je to, co na něm má člověk nejraději. Hudba dodává neskutečné grády, chladná atmosféra je také víc než povedená (tónování a filtry). Na můj vkus možná ne tak úplně precizní akce, kterou sem tam kazí pár odfláklých střihů, ovšem co se obsahové stránky týče, je to jízda. Možná ještě lepší než Bourne Supremacy.(26.10.2003)

Agent bez minulosti a tak trochu bez koulí. Matt Damon je fajn a neříkám, že se mi tohle pojetí "chlápka z lidu", co se v krizi mění v mašinu na zabíjení a mistra geniální strategie úniku nelíbí. Ale přeci jen mě postava Jasona bavila spíš v akci než mimo ní, kde jí chybí charisma a trochu i přesvědčivost. Doug Liman vyplodil pár hodně solidních akčních scén, které mají španung jak se sluší a patří. Pak je tu zase pár pasáží, kdy se film snaží vypadat cool a špiónsky a ono to nějak ne a ne přijít. Ale civilní rovina "agenta bez minulosti" je navzdory vší prvoplánovosti a Damonovy prkennosti opravdu fajn a rozhodně ne bez vlivu, co se budoucnosti agenta 007 týče. Dobře do ní sedí rozhodně ne krásná Franka Potente a kupodivu i závěrečný hepáč má něco do sebe. Poněkud jsem nepochopil kouzlení s alternativním koncem, který tvůrci chystali po 9/11. Je to tak debilně korektní, až jsem upřímně rád, že se to do ostré verze filmu nakonec nedostalo. Koneckonců, i vyjádření jednoho z tvůrců, že po 9/11 to vypadalo na konec explozí ve filmech je dostatečně vypovídající. Časy se mění, agent Bourne i exploze zůstávají. Po první části trilogie bych řekl: je to docela dobře.(14.2.2008)

Tak si takhle dneska (vlastně včera) večír říkám "Všichni už to dávno viděli, a ty furt nic, co kdyby sis opeprnil noc touhle veskrze provařenou akčňárnou?". Manželka mi moje rozhodování usnadnila, neboť se odebrala uspat děti a vyhrála soutěž o nejrychlejšího spáče, takže jsem tedy usednul k naší "eldžině" a zapnul si A.B.M., kterého jsem sušil na pevném disku už asi 6 let (!). A jo, bylo to hustý! Matt Damon se snažil, co mu končetiny stačily, Franka Potente mu ani moc nezavazela, Chris Cooper tomu dodal trochu drsňáctví (aspoň svým drsným ksichtem), do toho hrála hudba, na kterou by se dalo i bezva tančit... Prostě fajn strávené skorodvěhoďky. A ta akce zase až tak moc akční nebyla.(3.6.2013)

Původně jsem dal tomuhle filmu dvě hvězdy, alezřejmě jsem film viděl ve špatným rozpoložení. Některé výtky stále zůstávají, např. záporáci někdy útočí neskutečně amatérsky (zvlášť Clive Owen), ale jinak má film slušnou atmosféru a výbornou akci. Damon navíc předvádí jak hereckej výkon, tak slušnou fyzičku. Takže opravuji na 4*.(11.7.2007)

• - Pro honičku bylo připravených 15 Mini Cooperů, protože jeden by takovou zátěž nevydržel. (IronFan)

• - V noční scéně, která se odehrává v Curychu a kde Jason Bourne (Matt Damon) přemůže dva policisty, je v pozadí vidět pražské Národní divadlo. (FilmFan24)

• - V Curychu není americká ambasáda. Velvyslanectví USA je v Bernu. (FilmFan24)