Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Jeden z najprešpikovanejších špionážnych akčných thrillerov ponúka viac, než len čistú akčnú jazdu. Hlavne príbeh a všetko spojené so stratou pamäti je tak neuveriteľný až je dokonalý. Všetko do seba perfektne zapadá a aj rozuzlenie, Owena som si ako záporáka síce predstaviť nevedel, no seklo mu to. A čuduj sa svete aj Franka Potente bola celkom sympatická. Dúfam, že ostatné diely série (zatiaľ dva) si udržia takúto atraktivitu, lebo hercov na to majú a úvod sa im podaril perfektný. 90%.(15.10.2006)

Soundtrack John Powell: 1. Main Titles [4:19] ,2. Bourne Gets Well [1:21] ,3. Treadstone Assassins [2:12] ,4. At The Bank [4:07] ,5. Bourne On Land [1:42] ,6. Escape From Embassy [3:13] ,7. The Drive to Paris [1:30] ,8. The Apartment [3:27] ,9. At the Hairdressers [1:31] ,10. Hotel Regina [2:12] ,11. The Investigation [1:40] ,12. Taxi Ride [3:43] ,13. At the Farmhouse [2:54] ,14. Jason Phones It In [3:04] ,14. Jason Phones It In [3:04] ,15. On Bridge Number 9 [3:45] ,16. Jason's Theme [2:21] ,17. Mood Build [3:36] ,18. The Bourne Identity [5:58] ,19. Drum and Bass remix [2:16](10.6.2011)

Výborná akční podívaná, kde ani tak moc nejde o příběh, kterej je ovšem taky dobrej a celkem promyšlenej( i když agent se ztrátou paměti mi nepřijde moc dobrej nápad, ale opak byl pravdou), ale spíš o tu skvělou akci, kterou mi dokázal neservírovat Matt Damon, u kterýho jsem zrovna nečekal takový schopnosti, i když byl zřejmě něco málo zrychlenej, ale i tak mě příjemě překvapil. Ale zase abych to nepřeháněl s tou chválou, tak některý ty akční scény nebyly zrovna moc uvěřitelný, tim mam namysli ten damonův skok na konci z nějakejch 50 metrů, kterej v pohodě přežil, to bylo hodnš za hranou a ještě ten trik jak letí nevypadal moc dobře a taky to šlo občas oživit nějakým tim vtipem či hláškou, ale i tak jsem se skvěle bavil(23.6.2005)

Původně jsem dal tomuhle filmu dvě hvězdy, alezřejmě jsem film viděl ve špatným rozpoložení. Některé výtky stále zůstávají, např. záporáci někdy útočí neskutečně amatérsky (zvlášť Clive Owen), ale jinak má film slušnou atmosféru a výbornou akci. Damon navíc předvádí jak hereckej výkon, tak slušnou fyzičku. Takže opravuji na 4*.(11.7.2007)

Tak si takhle dneska (vlastně včera) večír říkám "Všichni už to dávno viděli, a ty furt nic, co kdyby sis opeprnil noc touhle veskrze provařenou akčňárnou?". Manželka mi moje rozhodování usnadnila, neboť se odebrala uspat děti a vyhrála soutěž o nejrychlejšího spáče, takže jsem tedy usednul k naší "eldžině" a zapnul si A.B.M., kterého jsem sušil na pevném disku už asi 6 let (!). A jo, bylo to hustý! Matt Damon se snažil, co mu končetiny stačily, Franka Potente mu ani moc nezavazela, Chris Cooper tomu dodal trochu drsňáctví (aspoň svým drsným ksichtem), do toho hrála hudba, na kterou by se dalo i bezva tančit... Prostě fajn strávené skorodvěhoďky. A ta akce zase až tak moc akční nebyla.(3.6.2013)

• - Na začátku filmu se Jason Bourne dívá do zrcadla a v holandštině říká: "Víte kdo jsem? Tak přestaňte žvanit nesmysly a řekněte mi to!" (Kulmon)

• - Roli Jasona Bournea (Matt Damon) měl hrát Brad Pitt, ale odmítl to kvůli natáčení Spy Game (2001). Do role zvažovali i Stalloneho  a Croweho. (Kulmon)

• - Hodinky, které si Bourne (Matt Damon) vezme ze schránky v bance a později je nosí, jsou chronografy od firmy Tag Heuer. (kwaicheng)