Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

AGENT BEZ MINULOSTI jde divákovi pod kůži. Matt Damon předvádí svou životní roli. Akční majstrštyk, kterému chybí do dokonalosti opravdu málo.(8.12.2012)

No me to prislo jako nadprumernej akcni film, kde ty akce zas nak moc neni (ale tak je to spis takovy spionazni a navic to ma dobrej pribeh, takze to ani tak moc nevadi). Jelikoz to je prvni dil, tak je to cely takovy seznamovaci, Matt Damon (i kdyz hraje slusne a fakt se snazi), furt nad necim premysli, nic moc nechape a tvari se jako ublizenej chlapecek, ale kdyz dojde na akci, tak to dokaze slusne rozjet. Skoda, ze tam neni tech bitek vic, protoze i kdyz je Damon celkem dost zrychlenej, tak porad pusobi docela realne a zajimave. Ono vsechny ty honicky, prestrelky a souboje pusobi az na vyjimky realne. Chris Cooper, Clive Owen i Brian Cox, jsou takovy docela nevyrazni, ale nejlip z nich hraje Cooper. Franka Potente hraje celkem slusne, akorat skoda, ze neukaze kozy. Ale trochu divny mi prislo jeji chovani. Potka cizyho chlapka a sveze ho (coz za 20 000 jeste chapu), ale pak ji rekne, ze musi zdrhat s nim, ze si nic nepamatuje, je to vrah, vsichni ho chtej zabit, musi si ostrihat vlasy a ona vsechno odkejve jako samozrejmost. Taky je tu celkem dost nelogicnosti. Owen prezije dva zasahy brokovnici, rybar Damonovi v poho vynda kulky (ktery ma navic nejak malo zaboreny), Damon flojdum v poho zdrhne v nejakym prditku, s dvema kulkama v zadech se neutopi (proto trpi ztratou pameti?), zaverecnej skok atd. Ale i kdyz je film docela dlouhej, tak jsem se nudil skutecne minimalne (taky diky celkem slusny kamere). Ze zacatku to bylo hodne dobry a dost napinavy, jenze nakonec se to zmenilo v prumernou pronasledovacku (cemuz taky napomohla hudba, ktera je dobra jen kdyz se deje nejaka akce), proto jen 4* a navic mi tam chybeli naky hlasky, cely se to totiz bere silene vazne a naky odlehceni by tomu jedine prospelo. Zajimalo by me jak vypada puvodni verze.(29.6.2005)

Film o agentovi, který pátrá po své minulosti, je jako píseň Ready Steady Go od Paula Oakenfolda (doprovod k automobilové honičce) - je rychlý, dynamický, tajemný, napínavý. Jasona Bournea, jenž kromě několika světových jazyků používá vytříbený bojový styl a v případě potřeby umí proměnit obyčejnou propisovačku v nebezpečnou zbraň, ztvárnil zcela přesvědčivý Matt Damon. Oč jsou jeho protihráči zběhlejší v komunikačním mikrosvětě, papírování, kontaktech a politice, o to víc umí Bourne používat selský rozum a na jeho činy je radost pohledět. Děj filmu je do poslední minuty napínavý, kousek po kousku se odkrývá agentova záhadná minulost a krůček po krůčku se Bourne blíží k odhalení své pravé identity. Důraz je kladen především na příběh, dočkáte se však i originálních, bleskových a nápaditou choreografií přetékajících šarvátek (zvláště ta v domě je skvostná). Bourneova výbušná svalová vlákna kompenzuje příjemná Franka Potente. Skvělý hudební doprovod. Film funguje dobře i napodruhé. 60 miliónů dolarů(rozpočet)/214 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(19.5.2007)

Původně jsem dal tomuhle filmu dvě hvězdy, alezřejmě jsem film viděl ve špatným rozpoložení. Některé výtky stále zůstávají, např. záporáci někdy útočí neskutečně amatérsky (zvlášť Clive Owen), ale jinak má film slušnou atmosféru a výbornou akci. Damon navíc předvádí jak hereckej výkon, tak slušnou fyzičku. Takže opravuji na 4*.(11.7.2007)

Už i před Greengrassem stál Bourne za to. Je to velmi, velmi chladné a tak to mám rád. Úžasná hudba.(30.4.2011)

• - Spoiler: Autor předlohy Ludlum píše v knize o nájemném vrahovi jménem Carlos, který má být nepřítelem Treadstonu a Bourna (Matt Damon). Ve filmu však jeho jméno není zmíněné ani jednou, přitom v knižní předloze se vyskytuje téměř od začátku. (moviefilms)

• - Ve scéně, kdy Bourne a Marie v autě řeší před nádražím v Paříži jak dál, jsou v pozadí vidět lidé v letním oblečení. Děj se ale odehrává v zimě v předvánočním období. (FilmFan24)

• - Bourne prchá z ambasády USA přes požární žebřík tak, že vyleze z vnitřního schodiště na zasněženou venkovní plošinu, načež zjistí, že žebřík vedoucí dolů je uříznutý, a tak se spustí z plošiny na stěnu domu a přitiskne k fasádě. Když ale vzápětí na plošinu vtrhne stíhací komando, je sníh netknutý, jako čerstvě napadaný. A navíc je ten sníh pouze na budově ambasády a jen na některých římsách a parapetech, přičemž okolní domy, park i auta jsou zcela čisté. (DivX)