Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Tak si takhle dneska (vlastně včera) večír říkám "Všichni už to dávno viděli, a ty furt nic, co kdyby sis opeprnil noc touhle veskrze provařenou akčňárnou?". Manželka mi moje rozhodování usnadnila, neboť se odebrala uspat děti a vyhrála soutěž o nejrychlejšího spáče, takže jsem tedy usednul k naší "eldžině" a zapnul si A.B.M., kterého jsem sušil na pevném disku už asi 6 let (!). A jo, bylo to hustý! Matt Damon se snažil, co mu končetiny stačily, Franka Potente mu ani moc nezavazela, Chris Cooper tomu dodal trochu drsňáctví (aspoň svým drsným ksichtem), do toho hrála hudba, na kterou by se dalo i bezva tančit... Prostě fajn strávené skorodvěhoďky. A ta akce zase až tak moc akční nebyla.(3.6.2013)

Čekal jsem dost, dostal jsem ještě víc. Přesněji pak dokonale intimní akční jízdu, která ve svém žánru nemá obdoby. A přestože divák dobře ví, kam děj bude směřovat, nechá se rád vést cestičkou agentů, šéfů, atentátů a podrazů. Tajemství hlavní postavy navíc funguje na jedničku. A i přes tolik obdivu musím přiznat, že jsem tenkrát ani nedoufal, že by se z Jasona mohl stát nejefektnější zabiják kinematografie a z adaptací Ludlumových knih pak téměř až artově populární záležitost, kterou budou milovat jak puntičkáři, tak řadoví diváci.(11.2.2005)

Zrovna jsem dokončila popis řetězu svých myšlenek u Bournova mýtu (Bourneovo ultimátum zase hodnotím jako maximálně zbytečný blábol motivovaný pouze touhou točit další filmy, dokud je postava Bourna in a cool, loutkovitost postav a nastavovanost zápletky to jen potvrzují, takže ten mi za přílišné zamýšlení nestojí), a trochu jsem si během toho utřídila myšlenky i ohledně tohohle filmu, "který to všechno začal". Možná se pletu, ale mám takový dojem, že panuje obecný názor, že to je špičkový akční thriller, který kazí jen ta romantická linka. Já osobně to cítím tak, že právě ta romance jediná má smysl, protože je to hnací motor změny Bournova charakteru, dává mu důvod pokračovat s žitím, nabízí cestu ke spáse a vůbec, prostě kdyby tam nebyla, tak je film zaměnitelný s jakýmkoliv dalším filmem, kde muži pobíhají po městě, vozí se auty a střílí po sobě, aby "zjistili pravdu".(21.9.2014)

Po výborné první půlhodince se tento film zvrhnul v průměrnou akční pronásledovačku. Ze které už se nedostal. První část je skutečně skvělá, originální, napínavá. Matt Damon svou postavu hraje velmi dobře, doplňuje ho jako vždy skvělá Franka Potente. Ale čím více se blížil konec, tím více mých tipů na to kam se bude děj odvíjet dále, mi začalo vycházet. A celkově tak pouze lehce nadprůměrný film, který měl možná na víc. Dodatek: Jenomže pak jsem si prvního Bourna pustil po třech letech znovu a musím zvednout hodnocení o hvězdičku, s doplněním, že svůj původní komentář vůbec nechápu, protože jsem asi minule viděl úplně jiný film. :)(8.6.2003)

Scénář: Tony Gilroy, William Blake Herron .. Určitě bych nesrovnával s bondovkou. James Bond a jeho filmy jsou velmi akční, mají většinou řádný nadhled, styl, šmrnc a spoustu humoru. Tudíž se nejedná v případě Bourna a jeho chystané trilogie o nějakého novodobého nástupce. Film má totiž šablonu zcela jiného žánru a stylu. A tento styl mi zrovna nesedl! Politické podtexty tajné národní organizace, vraždění na objednávku a další nečistoty .. prostě dobře udělaná mašinérie. Tedy do té doby, dokud se jeden jejích agent neztratí fyzicky i duševně. Matt Damon roli celkem zvládnul, formální stránka je perfektní (vyjma režie - zvláště v akčních scénách nepřehledné), atmosféra chladná .. ale nezachutnala mi.(20.1.2006)

• - Scénárista Tony Gilroy nečetl knižní předlohu; namísto toho pracoval podle náčrtu od Limana. (HellFire)

• - Spoiler: Ve filmu zemře celkem 8 osob. (Kulmon)

• - V bance v bezpečnostní schránce má Jason Bourne (Matt Damon) několik dalších pasů. V Ruském je v anglické transkripci jméno Foma Kiňajev (Foma Kiniaev), ovšem toto jméno v azbuce nedává žádný smysl. (Mr.Hudson)