Nedaleko francouzského pobřeží vytáhnou rybáři z moře postřeleného muže. Když se probere, nedokáže říci, kdo je a co se mu stalo. Jediným pojítkem s minulostí je čip s kódem k účtu ve švýcarské bance, který měl implantován pod kůži. Když se uzdraví, vydá se pátrat po své minulosti. Ke svému překvapení zjistí, že dokonale ovládá bojová umění, když v parku hravě vyřídí policisty, kteří chtějí vidět jeho doklady. Pátrání ho zavede k bankovní schránce, kde objeví pistoli, velkou finanční částku, americký pas na jméno Jason Bourne. Jde na americký konzulát, tam je nečekaně napaden a musí prchnout před ozbrojeným komandem. Dostane se z budovy a venku přesvědčí německou dívku Marii, aby ho za dvacet tisíc odvezla do pařížského bytu, jehož adresu našel také v bankovním boxu. Teprve s její pomocí začíná skládat první kamínky do mozaiky své minulosti. (TV Nova)

Trailer

Recenze (1 154)

ClintEastwood

Tajemstvím zahalený koprodukční thriller, říznutý slušnou akcí v podání hlavního hrdiny, kterého si s gustem střihl výborný Matt Damon. Agent bez minulosti mi dlouho unikal, ale určitě mě slušně navnadil na svá dvě pokračování, kterých se zanedlouho dočkal. Kvalitně natočená podívaná, která je už dnes takovou menší klasikou. A Franka Potente? Takhle hezkou Němku už jsem dlouho neviděl. ()

Pethushka

Ta hlavní stránka je úplně v pořádku.. Má to dostatek akce, drama i vypočítavosti. Co mi tu ale vadí je poměrně nesympatická atmosféra. Je to jako nákres nanečisto nebo jako příprava na něco velkého, co nakonec není až tak velké. Podle mě Matt Damon v té době ještě nebyl dokončený. Stále stejné tempo může po chvíli nudit. 3,5* ()

dO_od

// Civilní akčně-špionážní thriller, aby dnes člověk pohledal. Přidejte autentické zapojení lokací, padnoucí casting, vynikající režii, která umí tempo zrychlit, když je potřeba a naopak ubrat, když je potřeba něco vysvětlit a hlavně scénář, který víceméně není v ničem svázaný a přesně v té jednoduchosti se skrývá jeho krása a máte pětihvězdičkovou záležitost, o kterou se dnes sice kdekdo může pokoušet, ale z nějakého důvodu to stále nikdo ne a ne trefit. Škoda - The Bourne Identity 100%. ()

RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Více by slušel prostý překlad názvu z angličtiny - tedy Bournova identita, protože o hledání vlastního já z moře vytaženého postřeleného plaváčka agenta Bourna celý snímek je. Zbytek o filmu napoví výslovnost jména hlavního bouchače - Džejs(n) Bou(r)n, srovnejte s agentem 007 - Džejms Bound. Trailer: http://www.sms.cz/film/agent_bez_minulosti/ukazka ()

Radko

Zvoliť tak fádnu zápletku si vyžaduje ozaj scenáristického špecialistu. Strata pamäte. O ňu ide. Veď to. Trpia ňou mnohí. Aj Alzheimer tu je so starnúcou populáciou oveľa častejšie. Tu však nejde o nejakého vytraseného starca, ale o mladého muža, čo si nepamätá, jaký že je v skutočnosti Rambo a Terminátor v jednom. No chce vedieť kým je. Preto bije poriadkových policajtov hlava-nehlava a vo veľkom likviduje agentov. A aby to nebola len klasická nuda v štýle pc vyvražďovačky, v deji sa zjaví deva spanilá, nomádka. A z osamelého muža bez identity a z tuláčky ja na pohľad milá hromádka. A to je asi tak všetko, čo k tejto obdivovanej naivite môžem povedať. Pokračovanie neláka. ()

• Když si Jason Bourne (Matt Damon) v Gemeinschaft Bank v Curychu prohlíží pasy uložené v bezpečnostní schránce, jsou vystaveny na rozličná jména: Gilberto do Piento (brazilský), Foma Kiniaev (ruský), Paul Kay (kanadský), John Michael Kane (britský) - u francouzského je vidět pouze křestní jméno Nicolas. (Robbi)
  • Pro honičku bylo připravených 15 Mini Cooperů, protože jeden by takovou zátěž nevydržel. Pro scénu, kdy ve voze Jason Bourne (Matt Damon) s Marií (Franka Potente) sjíždějí schody, použili filmaři variantu s upraveným podvozkem - záběr se podařilo natočit napoprvé. (IronFan)

Související novinky

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (více)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Oblíbené filmové postavy zažívají v posledních měsících hned několikanásobné návraty. Roztomilí mimoňové opět potěšili (nejen) dětské diváky ve třetím dílu Já, padouch. Jason Bourne skládal další… (více)