Nedaleko francouzského pobřeží vytáhnou rybáři z moře postřeleného muže. Když se probere, nedokáže říci, kdo je a co se mu stalo. Jediným pojítkem s minulostí je čip s kódem k účtu ve švýcarské bance, který měl implantován pod kůži. Když se uzdraví, vydá se pátrat po své minulosti. Ke svému překvapení zjistí, že dokonale ovládá bojová umění, když v parku hravě vyřídí policisty, kteří chtějí vidět jeho doklady. Pátrání ho zavede k bankovní schránce, kde objeví pistoli, velkou finanční částku, americký pas na jméno Jason Bourne. Jde na americký konzulát, tam je nečekaně napaden a musí prchnout před ozbrojeným komandem. Dostane se z budovy a venku přesvědčí německou dívku Marii, aby ho za dvacet tisíc odvezla do pařížského bytu, jehož adresu našel také v bankovním boxu. Teprve s její pomocí začíná skládat první kamínky do mozaiky své minulosti. (TV Nova)

Trailer

Recenze (1 106)

golfista

Jak už jsem několikrát uváděl akční filmy nemiluju, ale tohle byla fakt super věc. Skvělý scénář, výborná režie, prostě akční jednička za dlouhou dobu. Doug Liman má zvláštní způsob natáčení, je hodně za kamerou ve funkci kameramana a tím i blíž hercům a je to znát. Jeho "neklidná" kamera jen přidává na autentičnosti a při scénách, kde vrcholí napětí se vše přesouvá na diváka. V tomhle filmu zvlášť, protože celý příběh sledujeme jakoby z pohledu "tajemného" agenta. Herecky byl jako vždy výborný Mat Damon, který si pro něj netradiční roli vystřihl s chutí a věřil jsem mu vše (tedy skoro - schody bych s ním neabsolvoval :). Výborná a dostatečně krásná je i "Lola" Franka Potente, která hraje svoje narůstající obavy výborně. Když si přidáte několik známých pražských zákoutí, krásně nasnímanou Paříž a hlavního padoucha Chrise Coopera, nelze než dát maximum :) Pokud bych srovnal tohle a xXx, pak nebe a dudy. Tady se případného pokračování nebojím. ()

Matty

První díl trilogie je hlavně o postavách a o vztahu ústřední, polaritní, přesto svým "vagabundstvím" sblížené dvojice, což ospravedlňuje pomalejší tempo filmu. Limanova nezkušenost se žánrem je ale znát na nedotaženosti některých scén (rušivé skoky přes osu, různé rozmístění objektů ve dvou po sobě následujících záběrech). High-tech thrilleru "nezávislácká" nedbalost nesvědčí. 70% Zajímavé komentáře: Isherwood, Silence, Jordan, ]V[()Rt ()

Tosim

Jedička nemlátí s kamerou až tak moc, jen trošku a akční styl pěkně spojuje se starou školou. Postavy jsou velmi pěkně rozebrané. Tohle je příklad filmu, proti kterému nemám ani sebemenší námitku. Jen ten statek, ve kterém se natáčel český seriál Byli jednou dva písaři, mi na chvíli vehnal úsměv do obličeje :-) ()

Gemini

Vidět první díl až po tom druhém leckdy vadí, ne však v případě bourneovské trilogie. Riskujete tak leda to, že pro vás bude oblíbenější ten díl, který jste viděli dříve. V jedničce alespoň díky prostřihům do Langley prakticky od začátku víte, proč se věci dějí tak jak se dějí, ve dvojce se síť i pro oči diváka rozplétá poněkud pozvolněji, což mi sedělo trochu lépe. Jinak jsou všechny klady Bourneovy cesty za minulostí obsaženy ve stejné míře - pohledné a neotřelé akční scény, ať už muž proti muži nebo muž a zbraň proti muži a zbrani, realistické eskapády, špičková honička v autech (i když jsem čekal něco víc - jak u naháněčky po Paříži, tak od Clivea Owena), výborná hudba Johna Powella a především kvalitní herecký výkon Matta Damona. Jen mi tu nějak neseděla Franka Potente, i když jí krátký sestřih sluší moc moc moc:) Tak nějak jako kdyby tu pro ženskou nebylo místo... Anyway, první Bourne si zaslouží svých 80%. Ale Supremacy budu mít prostě tak nějak radši;) ()

Lima

Matt Damon svým chlapeckým zjevem nezapadá do škatulky superagent, na první pohled vypadá jako obyčejný týpek, ale když poodkryje své bojové schopnosti, člověk vidí, že se v něm šeredně zmýlil. O to víc mu člověk fandí a dokáže se s ním sžít. Znamenitý thriller, který se obejde bez vybuchujících aut a kupících se mrtvol. Souboj v hand combatu v Bournově bytě je jeden z nejlepších, jaké jsem dosud viděl. A nezmínit se o skvělém soundtracku Johna Powella by byl neodpustitelný hřích. PS:Po opakovaném zhlédnutí jsem nucen tu pátou * přihodit, tahle sympatická "akčńárna" má všechno, co si takový snímek žádá. A navrch s promyšleným scenářem, s několika zajímavými neokoukanými momenty. ()

• Jason Bourne (Matt Damon) prchá z ambasády USA přes požární žebřík. Vyleze z vnitřního schodiště na zasněženou venkovní plošinu a zjistí, že žebřík vedoucí dolů je uříznutý. Spustí se z plošiny na stěnu domu a přitiskne se k fasádě. Vzápětí na plošinu vtrhne stíhací komando, sníh netknutý, jakoby čerstvě napadaný. Navíc je poprašek pouze na budově ambasády a jen na některých římsách a parapetech,okolní domy, park i auta jsou zcela holé. (DivX)
  • Profesor (Clive Owen) nepoužívá jiný vůz než BMW. Herec ve skutečnosti dělá bavorské automobilce reklamu. (Kulmon)
  • Brian Cox (Ward Abbott) a Chris Cooper (Conklin) natočili své scény shodně za pět dní. Oba herci později dotáčeli závěrečné scény filmu. Coxovy scény jsou ke shlédnutí na DVD. (HellFire)