Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

S odstupem času musím přesto konstatovat, že se jedná o jeden z nejlepších akčních filmů vůbec. Pravda, Damon s tváří nevyzrálého adolescenta tomu moc nenasvědčuje, ale je to ideální zmatená hlavní postava, jaká může být. V akčních scénách, šikovně střihnutých, se to jen potvrzuje. S odstupem času a zhlédnutí dalších pokračování nacházím v příběhu a filmu jako takovém spoustu chyb, ale copak by se mohl člověk zlobit? Vždycky jsem chtěl být jako Hulk nebo Superman, ale po zhlédnutí tohoto filmu chci mít schopnosti jako Jason Bourne.(21.6.2011)

Svěží vítr do zatuchlých vod agentského filmu. Ať se jde Bond vycpat i se svýma Aston Martinama a laserovýma hodinkama. Jasonu Bournovi stačí otřískané mini a propiska jako bojový nástroj. Od začátku do konce je to rychlé, ale o co jde nejvíc - stejně jako hlavní hrdina jste neustále napnutí, ve střehu, nebezpečí v podobě agenta Treadstonu může být kdekoli... Kdybych si měl vymyslet nějaké přirovnání - nejvíc se to asi blíží Mission Impossiblu, kdyby se režie a scénáře ujal mistr Hitchcock. Na jedničku s hvězdičkou jsou zvládnuté i bojové scény, nikdy bych nevěřil, že Matt Damon přesvědčivě zahraje smrtelně nebezpečného agenta, špičkově ovládajícího bojové umění a ... je vynikající! Maximální spokojenost!!! 90%(2.7.2006)

Jeden z najprešpikovanejších špionážnych akčných thrillerov ponúka viac, než len čistú akčnú jazdu. Hlavne príbeh a všetko spojené so stratou pamäti je tak neuveriteľný až je dokonalý. Všetko do seba perfektne zapadá a aj rozuzlenie, Owena som si ako záporáka síce predstaviť nevedel, no seklo mu to. A čuduj sa svete aj Franka Potente bola celkom sympatická. Dúfam, že ostatné diely série (zatiaľ dva) si udržia takúto atraktivitu, lebo hercov na to majú a úvod sa im podaril perfektný. 90%.(15.10.2006)

Tak si takhle dneska (vlastně včera) večír říkám "Všichni už to dávno viděli, a ty furt nic, co kdyby sis opeprnil noc touhle veskrze provařenou akčňárnou?". Manželka mi moje rozhodování usnadnila, neboť se odebrala uspat děti a vyhrála soutěž o nejrychlejšího spáče, takže jsem tedy usednul k naší "eldžině" a zapnul si A.B.M., kterého jsem sušil na pevném disku už asi 6 let (!). A jo, bylo to hustý! Matt Damon se snažil, co mu končetiny stačily, Franka Potente mu ani moc nezavazela, Chris Cooper tomu dodal trochu drsňáctví (aspoň svým drsným ksichtem), do toho hrála hudba, na kterou by se dalo i bezva tančit... Prostě fajn strávené skorodvěhoďky. A ta akce zase až tak moc akční nebyla.(3.6.2013)

No me to prislo jako nadprumernej akcni film, kde ty akce zas nak moc neni (ale tak je to spis takovy spionazni a navic to ma dobrej pribeh, takze to ani tak moc nevadi). Jelikoz to je prvni dil, tak je to cely takovy seznamovaci, Matt Damon (i kdyz hraje slusne a fakt se snazi), furt nad necim premysli, nic moc nechape a tvari se jako ublizenej chlapecek, ale kdyz dojde na akci, tak to dokaze slusne rozjet. Skoda, ze tam neni tech bitek vic, protoze i kdyz je Damon celkem dost zrychlenej, tak porad pusobi docela realne a zajimave. Ono vsechny ty honicky, prestrelky a souboje pusobi az na vyjimky realne. Chris Cooper, Clive Owen i Brian Cox, jsou takovy docela nevyrazni, ale nejlip z nich hraje Cooper. Franka Potente hraje celkem slusne, akorat skoda, ze neukaze kozy. Ale trochu divny mi prislo jeji chovani. Potka cizyho chlapka a sveze ho (coz za 20 000 jeste chapu), ale pak ji rekne, ze musi zdrhat s nim, ze si nic nepamatuje, je to vrah, vsichni ho chtej zabit, musi si ostrihat vlasy a ona vsechno odkejve jako samozrejmost. Taky je tu celkem dost nelogicnosti. Owen prezije dva zasahy brokovnici, rybar Damonovi v poho vynda kulky (ktery ma navic nejak malo zaboreny), Damon flojdum v poho zdrhne v nejakym prditku, s dvema kulkama v zadech se neutopi (proto trpi ztratou pameti?), zaverecnej skok atd. Ale i kdyz je film docela dlouhej, tak jsem se nudil skutecne minimalne (taky diky celkem slusny kamere). Ze zacatku to bylo hodne dobry a dost napinavy, jenze nakonec se to zmenilo v prumernou pronasledovacku (cemuz taky napomohla hudba, ktera je dobra jen kdyz se deje nejaka akce), proto jen 4* a navic mi tam chybeli naky hlasky, cely se to totiz bere silene vazne a naky odlehceni by tomu jedine prospelo. Zajimalo by me jak vypada puvodni verze.(29.6.2005)

• - Červený pytel, který si Jason odnese z banky v Zurichu se objeví na konci filmu v obchodě Marie jako „věšák na květiny.“ (HellFire)

• - Jméno Bourne pochází s největší pravděpodobností od Ansela Bourna, kazatele z Rhode Islandu, jehož amnézie je první zdokumentovaná v dějinách. Jednoho dne v roce 1887 zcela zapomněl celý svůj předchozí život. (Kulmon)

• - Oblast v Řecku ukázaná na konci filmu je ostrov Mykonos v Egejském moři. (Kulmon)