Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Ta hlavní stránka je úplně v pořádku.. Má to dostatek akce, drama i vypočítavosti. Co mi tu ale vadí je poměrně nesympatická atmosféra. Je to jako nákres nanečisto nebo jako příprava na něco velkého, co nakonec není až tak velké. Podle mě Matt Damon v té době ještě nebyl dokončený. Stále stejné tempo může po chvíli nudit. 3,5*(22.7.2011)

Akční snímky nejsou mým šálkem čaje, ale tenhle kousek opravdu stojí za to. Především staví na propracovaném scénáři, který není primárně určený divákům s mentalitou přerostlého desetiletého dítěte a na netradičním, spíše civilním pojetí hlavního hrdiny. Damon se pro roli dezorientovaného agenta hodí skvěle a ukazuje výbornou fyzičku. Vysoké tempo, udržované napětí a atmosféra nepředvídatelnosti. Po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení na 90 % a přidávám pátou hvězdičku...(18.5.2007)

Na bourneovskej trilógii som nikdy fanaticky neulietaval, ale zlé filmy to nie sú. Originál, u nás uvádzaný pod hlúpym názvom AGENT BEZ MINULOSTI, navyše pochádza od dosť neschopného režiséra Limana, takže je (v porovnaní s ďalšími dvoma epizódami od Paula Greengrassa) skôr TV inscenácia s jedným krkolomným záverečným pádom z desiateho poschodia. Ale vďaka prvotriednemu hereckému obsadeniu (Damon, Cox, Cooper, „Profesor“ s odstreľovačkou Clive Owen) to funguje. Dobrá je i surová, pochmúrna a realistickým dojmom pôsobiaca „európska“ atmosféra (nakrúcalo sa v Čechách), pričom niekoľko scén je hodných reprízy (útek z ambasády, zbitie policajtov v nočnom parku, pole). Na tom má podiel pôsobivé bojové umenie, ktorým je schopný vycvičený človek spacifikovať zopár údermi troch ozbrojených mužov za šesť sekúnd. Tých 80% je troška prehnaných, ale mne sa to plus mínus páčilo. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/161527/Agent-bez-minulosti-80.html(30.10.2004)

Jak už jsem několikrát uváděl akční filmy nemiluju, ale tohle byla fakt super věc. Skvělý scénář, výborná režie, prostě akční jednička za dlouhou dobu. Doug Liman má zvláštní způsob natáčení, je hodně za kamerou ve funkci kameramana a tím i blíž hercům a je to znát. Jeho "neklidná" kamera jen přidává na autentičnosti a při scénách, kde vrcholí napětí se vše přesouvá na diváka. V tomhle filmu zvlášť, protože celý příběh sledujeme jakoby z pohledu "tajemného" agenta. Herecky byl jako vždy výborný Mat Damon, který si pro něj netradiční roli vystřihl s chutí a věřil jsem mu vše (tedy skoro - schody bych s ním neabsolvoval :). Výborná a dostatečně krásná je i "Lola" Franka Potente, která hraje svoje narůstající obavy výborně. Když si přidáte několik známých pražských zákoutí, krásně nasnímanou Paříž a hlavního padoucha Chrise Coopera, nelze než dát maximum :) Pokud bych srovnal tohle a xXx, pak nebe a dudy. Tady se případného pokračování nebojím.(21.5.2003)

Leckdo se mnou bude zcela jistě nesouhlasit, ale prvního Bournea považuji za toho nejpovedenějšího. Tajný agent Jason Bourne dokáže hravě vyřešit vražedně patové situace a nemá problém se třeba dostat z budovy díky mapě a vysílačky a ne pomocí pistole, i když je objekt prošpikovaný policejním komandem. Kdyby ale přišlo na věc, jeho zabijácké instinkty se bleskurychle zalarmují. Jenže tenhle Bourne vůbec netuší, kým je.. Kombinace akčního thrilleru a psychologického dramatu mi dokonale sedla. Tepe staromódně přímočarými scénami, chladnou atmosférou a realistickou akcí, vše skvěle doplňuje chemie mezi ústředním hereckým duem (s nebojácnou smolařkou Frankou Potente bych taky rád prchal) a přesná hudba!! Jeden z vrcholů žánru nového tisíciletí..(12.8.2011)

• - Mezi filmem a původní knihou je několik rozdílů. Ve filmu je například Conklin (Chris Cooper) znázorněn pouze jako Bournův (Matt Damon) nadřízený, který ho jen chce zneškodnit, v knize je ovšem Bournovým blízkým přítelem. Marie (Franka Potente) je ve filmu Němka, v knize byla Kanaďanka. Jason Bourne mluví ve filmu německy. V knize se říká, že umí anglicky, francouzsky a nějakým orientálním jazykem. (Sealteam6)

• - Film se natáčel také v ČR, v Praze-Suchdole (Trojanův mlýn, Kozí hřbety). (M.B)

• - Červený pytel, který si Jason odnese z banky v Zurichu se objeví na konci filmu v obchodě Marie jako „věšák na květiny.“ (HellFire)