Klan bílého lotosu

• Hong Kong

Hong Wending san po bai lian jiao

洪文定三破白蓮教

• Hong Kong

Hung Man-ding sam por bak lin gau

Fists of the White Lotus

Akční / Drama

Hong Kong, 1980, 95 min

Lo Lieh

Run Run Shaw
  • Flipnic

Tak tohle ne! Jako jednoznačně příznivce martial arts obecně a samozřejmě i tématických filmů, toto bylo na mne už moc. Tohle není martial arts film, tohle není ani bojový film. Vždyť to je totálně ujetý nulový scénář, který se opakuje furt dokola v každém SB filmu (ale to bych přežil v pohodě), plus neustálá výuka a zdokonalování stylu, což zabere skoro celý film, jenže to není vůbec zábavné. A pak co zde předvádí hlavní hrdina a co je hlavní myšlenkou filmu, tedy ten styl, který nakonec ze sebe "vykouzlí", aby zabil ultimátního dědy v bílé paruce a s extra dlouhými bílými vousy, to už byl fakt vrchol ... Říkal jsem si chvílemi, jestli se nekoukám na nějaké teploušské taneční představení, pantomimu nebo co vlastně, ale "kung-fu bojový film" tohle rozhodně není!! Chápu a nikomu neberu, že každému se líbí něco. Ale osobně je tohle pro mne fakt total "out", trapnost a nuda nejhrubšího zrna... "Ženské kung-gu" už never more!!!!(10.3.2009)

Jedno z tych priemernejsich kung-fu s Gordonom Liu. Aj ked mal choreografiu na starosti Lau Kar Leung, tak zdaleka nedosahuje kvality ako vo filmoch, ktore aj reziroval. Samotny pribeh je milionta variacia klasickeho schematu. Na zaciatku hrdinovy zabiju snubenku a kamarata, nasleduje tradicny vycvik vysivacieho a akupunkturoveho kung-fu a konci sa to tradicnym 10 minutovym duelom s hlavnym zaporakom. Zaujimavostou je, ze Tarantino z tohto filmu vykradol nejake aspekty, ktore pouzil v Kill Bill. Napriklad: technika uderu po ktorom moze protivnik urobit este 7 krokov, kym zomrie.(23.12.2008)

Film, z kterého čerpal Quentin Tarantino ! Pro naplnění svých bojových scén v Kill Bill vol. 1 a vol. 2 použil mnoho scén. Např. 5 bodů puklého srdce, vizáž a chování Pai Meie (herec, který zde hraje proti šedivému mistrovi si ho v Kill bil 2 zahraje). Takže je to vskutku legendární snímek i když jiné nápady, zde byly příšerné, ale kung-fu opět slušné.(25.3.2011)

Clan of the White Lotus / Klan bílého lotosu (1980) je (nepřímým) pokračováním snímku Executioners from Shaolin (1977). Hung Wen Ting (Gordon Liu Chia-Hui) a Wu Ah Biu (King Lee King-Chue) v úvodní scéně společnými silami za pomoci stylů tygra a jeřába přemohou a zabijí kněze Pai Meie v troskách chrámu. Biu a následovníci Šaolinu jsou uvězněni, ale to vyvolá veřejné nepokoje a císař je vydáním dekretu proto s již dříve odsouzenými rebely usvědčenými z vlastizrady propustí a ještě povolí Šaolin znovu vybudovat. Guvernér Kao Ting Chun (Johnny Wang Lung-Wei) se s tím nehodlá smířit a jde za svým strýcem (vůdce Klanu bílého lotosu Priest White Lotus / kněz Bílý Lotus je Pai Meiovým bratrem) s plánem na jejich tajnou likvidaci.Vražednému řádění unikne pouze Hung a těhotná Mei Ha (Kara Hui Ying-Hung), která mu pomůže při tréninku v ženském kung fu, aby pomstil smrt přítele Biua, který je jejím manželem a ostatních... Samotný Hungův trénink je docela zklamáním, ale Lo Lieh (zároveň režisér) jako záporák Priest White Lotus / kněz Bílý Lotus si svoji roli náležitě užívá a jeho souboje patří k tomu nejlepšímu z celého snímku. O akční choreografii se postaral Liu Chia-Liang, který má v titulcích na začátku kredit jako fighting instructor.(19.10.2013)

Hui Liu sice prošel třicátoušestou komnatou a pak se tam ještě vrátil, ale tady úplně zapomněl její význam a předvádí podívné až groteskní kreace. Chyběla tomu ráznost a větší efektivita. Lieh Lo coby režisér a představitel šéfa klanu bílého lotosu na tom byl ještě hůře. Trošku sám sebe tady zamíchal. V Mistrovi Shaolinu a Executioners from Shaolin hrál kultovního Pai Meie, ale tady hraje jeho bratra:-) No, těšil jsem se na finální souboj Hui Liu a Lieh Lo a výsledek jsem nazval - pořádná cypovina. Sice je tady první náznak Hellraisera, ale to je sakra málo. Trénink ženského Kung-fu jenom zabíral čas. Hui Liu je každopádně ceněný Kick Ass!(24.2.2012)