Rozvodová záležitost

A Bill of Divorcement

USA, 1932, 70 min

Tenhle film nemá být tak docela o Katherine, ale co naplat, jako pachatelka (tehdy) věkem blízká nemůže být jakkoliv upozaděna. John Barrymore předvádí širokou škálu emocí a několikrát se mu povede obalamutit diváka a změnit tak na chvíli vyznění tohoto snímku, ale moje oči a srdce patří úžasné Katherine, jejíž krutá životní poznání a rozhodnutí mě zasáhla víc než nestoudná lež o tom, že nebyla nijak krásná, ale dokázala to skvěle zahrát. 80%(11.5.2007)

Jeden z dalších věčných příběhů George Cukora, o muži který se pomátl ve válečné vřavě a když se o 20 let později vrátil domů z ústavu, zjistil že je už dávno rozvedný, má dceru a manželka se znovu vdává. Trošku senilní (ale dobrý) herecký výkon Johna Barrymorea a pro mě hodně zajímavá Katherine Hepburn, kterou jsem nikdy moc nesledoval a nedávno mi přišla neskutečně otravná při sledování AFRICKÉ KRÁLOVNY. Je trošku překvapivé, že ani za 70 let nikoho nenapadlo natočit remake s Richardem Gerem v hlavní roli .)) Samotný závěr s piánem se mi pak líbil hodně a až na pár momentů to Cukor natočil moc dobře a tak se skoro nedá říct, že film je poplatný době 30tých let (pokud samozřejmě nezmiňujeme pár přehrávajících herců odškolených na němých filmech). "Na pláč je vždycky dost času."(21.2.2008)

nepřijít po 20 minutách John Barrymore, asi by šlo o hodně slabou záležitost, ale uprchlý šílenec film pozvedl jako živá voda... bohužel scénář není nijak moc silný, dialogy se hemží frázemi, takže se člověk občas plácá do čela, postrádal jsem ve filmu nějaký zvuk, hudbu... navíc dabing Václava Postráneckého je občas pěkně otravný, za což film sice nemůže, ale dojem to zrovna nezlepší... a ta hra na klavír... no PROMIŇTE! :) celkově to tak osciluje někde kolem 60%.(21.2.2008)

Film, který udělal hvězdu z Katharine Hepburnové - ale těch pět hvězd vůbec není za to. Jde o silné drama o muži (perfektní Barrymore), který se po dvaceti letech v ústavu vrací vyléčený za svou ženou (lehce přehrávající Billie Burke, které v průběhu natáčení zemřel manžel - Florenz Ziegfeld) jen aby zjistil, že se s ním úředně rozvedla a zrovna plánuje svatbu s jiným. Naštěstí je tu ještě dcera (Kate Hepburnová), o jejíž existenci neměl dosud ani ponětí a která je připravená situaci zachránit... John Barrymore je tradičně skvělý, ale je to Katharine Hepburnová, která dodává sílu závěru filmu a kvůli níž si slabší povahy ještě dnes možná popláčou - protože její výkon (snad díky tomu, že nikdy nehrála v němém filmu) za více než sedmdesát let vůbec nezestárl. Dalším důležitým faktorem je režie George Cukora, známého jako jednoho z "hereckých režisérů" a tvůrce klasik jako Příběh z Filadelfie, Plynové lampy nebo My Fair Lady. Jeho neomylná ruka je patrná hlavně v konfrontační scéně mezi všemi aktéry přibližně v polovině filmu. Co dodat? Tenhle film je extrémně těžké sehnat, ale - jak to říct - vyplatí se to;oD.(14.6.2006)

Premýšľal som o priemernom hodnotení, ale herecký výkon Johna Barrymoreho a hlavne debutujúcej Katherine Hepburnovej ma presvedčil, že musím pridať. Výkon mladučkej Kate je zrelý obdivu a svoj talent od Boha dokázala pretaviť do neuveriteľných hereckých kreácií počas ďaľších sedemdesiat rokov. Samotná rodinná dráma je natočená podľa hry, takže dôraz je kladený na dialógy a mimiku.(6.5.2007)

• - Film vychází z newyorské hry Clemence Danea, která udělala v roce 1921 hvězdu z Katharine Cornell. (Pavlínka9)

• - Postavou Sydney Fairfieldové debutovala ve filmu Katharine Hepburn, čtyřnásobná držitelka Oscara a jedna z největších legend stříbrného plátna. (Kulmon)

• - Do úlohy Sidney (Katharine Hepburn) boli pôvodne zvažované Irene Dunne či Anita Louise. (Michal74)