Jigureul jikyeora!

• angličtina

Save the Green Planet!

Drama / Sci-Fi / Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2003, 118 min

Opravdu super film který diváka protáhne všemi možnými žánry a subžánry tam a zpět, a to ještě tak plynule a nenuceně, že si to ani neuvědomí. Od začátku do konce se něco děje, všechno je zábavné, zajímavé a působivé. Pokud se máme smát, smějeme se na plný pecky, pokud máme být smutní, rozesmutníme se do naprosté hloubky. Navíc naprosto nepředvídatelné. Šíílené postavy, kapitola sama pro sebe. Fakt doporučuju všem, tohle si člověk užije!!(11.12.2011)

Krimi? Pribeh o sialenom vahovi? Parodia? Sci-fi? Drama? Z kazdeho trosku a predsa o niecom inom. Vydesi, pobavi, mozno aj znechuti a predsa nie samoucelne. Co je to? Jeden skvely originalny film, na ktory vas nepripravi nic, co si o nom do predu precitate a zarucene pre vas bude intenzivnym a nevsednym zazitkom. (8.8/10)(1.2.2008)

Já nevím - na jednu stranu jsem byl nadšený z multižánrového guláše, který začíná jako komedie, poté přechází do detektivky, thrilleru, dramatu, hororu a sci-fi. Je mi jasné, že tvůrci si s tématem vyhráli, ale nesežral jsem jim jejich krutost, resp. legraci ze scén mučení, které provádí hlavní hrdina. Chyběla mi taky možnost ztotožnit se s jakoukoliv postavou. Save the Green Planet je film chytrý, dobře natočený, zkrátka hodný obdivu, ale po stránce emocí mě úplně minul. Nevylučuji, že napodruhé bych názor změnit mohl. P.S. Vesmírní lidé Ivo Bendy musí mít z filmu radost.(9.1.2007)

Ze začátku to vypadá na komedii, pak to začne být pořádný thriller a vy se vžijete do příběhu. Konec možná trochu probudí, snad až moc, ale tak fantazii ve filmu se meze nekladou, že pane Burtone. Jinak film celkem napínavý a hudba výtečná. Práce kamery a střihu mě na tomto filmu obvzlášť bavila. 65%(1.5.2010)

Toto je niečo neuveriteľného! Lee Byeong-gu odhalí medziplanetárne spiknutie - na Zemi sa nachádzajú mimozemšťania zo súhvezdia Andromeda plánujúci ovládnutie našej planéty - a jedine on ju môže zachrániť! Okamžite vypátra jedného z hlavných posluhovačov kráľa marťanov, vydávajúceho sa za šéfa jednej chemickej firmy, a po vcelku krkolomnom únose ho zavrie do svojej chaty v horách, začne ho mučiť a požaduje okamžité odvolanie útoku... Tak schválne, pozrite sa na plagát k filmu. Čo si myslíte - o aký žáner sa jedná? Komédiu? Nemáte celkom pravdu. Film je NESKUTOČNÝM žánrovým gulášom. Zo začiatku sa tvári skutočne komediálne - postava ufológa Leea je bizarná a komická zároveň - spomínaný únos vtipný a je vystrihnutý ako z nejakej grotesky. Potom sa ale žáner diametrálne zmení - a nastúpi temný thriller - fyzické mučenie šéfa firmy je psychicky skľučujúce, krvavé, až šokujúce - a naberá na rozmeroch až do podoby filmov Se7en, či OldBoy! Následne po ďalších troch zmenách žánru (hororu, drámy, sci-fi) nastúpi pastyš (filmová pocta). Keď režisér doslovne cituje z 2001: Vesmírnej Odysey (scéna s opicami, s monolitom), už sa nebudete vládať ani len čudovať. A čo vtedy, keď v zápätí po ďalších dvoch zmenách žánru nastúpi sci-fi paródia presne v štýle Mars Útočí?!? Proste nepochopiteľné. Divák zároveň počas celého filmu vôbec netuší, či Lee skutočne zajal mimozemšťana, alebo je spiknutie len výplod jeho chorej mysle. Raz sa smejete, raz ste napätí, raz od strachu odvraciate zrak, ale neustále sa divíte. A všetko to dohromady - svet div sa - nejak pasuje. Pokiaľ ste zvedaví, čo je možné s filmom a filmovými žánrami vôbec vyviesť, tak vám žiadny iný film viac ani odporučiť nemôžem.(15.12.2004)