Něžný polibek (festivalový název)

Ae Fond Kiss...

Rebecca O'Brien

Jonathan Morris

Kostýmy:

Carole K. Millar

Něžný polibek s Kenem Loachem byl pro mě opravdu milým překvapením. Co všechno může způsobit hluboce zakořeněná víra, tradice, či zřejmě i oprávněné předsudky v příběhu Casima a Roisin je pro nás až neuvěřitelné. I velká láska jen velmi těžko překonává hlubokou, pro nás nepochopitelnou propast mezi muslimskou komunitou a bílou dívkou. Pak i to co říká Roiisin: "někdy nám stačí ke štěstí jen ta jiskřička v oku" neplatí. Spíš slova Casima, že "nekonečnem slov ti to nejsem schopen vysvětlit" jsou v tomto případě na místě. Takže tady se já přikláním k tomu, že je to spíš velmi smutný milostný příběh s koncem "opravdu šťastným"? A nakonec bych chtěla říct : Bláznivý durdou a smradlavá garee, jdu si dát glab jamin se zmrzlinou a budu vám držet všechny palce. Určitě doporučuju. Ae Fond Kiss http://www.youtube.com/watch?v=bWzXTebD5X0(8.8.2015)

Až mráz behá po chrbte z toho, aký vplyv má na naše myslenie a konanie náboženstvo - viera, ktorá je v spoločnosti zakorenená od pradávna. Dej je zasadený do súčasnosti, a o to je tento vplyv prekvapujúcejší. Bolo by asi veľmi ťažké rozvinúť film do hĺbky tohto problému a je dobre, že ten figuruje na pozadí. Do popredia stavia dvoch ľudí pochádzajúcich z rozličných kultúr, ktorý sa do seba zamilujú a tým sa spúšťa kolotoč problémov ich začínajúceho sa vzťahu. Ken Loach tým dáva možnosť rozprávať obyčajný príbeh ľudí, podobne ako to bolo u Looking for Eric. Je tu opäť zjavná jeho žánrová vyhranenosť. Vyobrazuje príbeh ľudí na pozadí spoločenského života v určitých podmienkach a zbytočne nemoralizuje o tom, čo je a nie je správne. Necháva veci plynúť tak ako sú. A darí sa mu to veľmi dobre.(7.12.2009)

Možno proti láske postaviť rodinu, náboženstvo, tradíciu, intelektuálne videnie sveta? Na glasgowskej trilógii je unikátna jej objektivita, nepodsúvanie súdov, necháva diváka slobodne zaujať postoj na základe svojho presvedčenia. Navyše kto žil aspoň chvíľku v UK, musí oceniť i takmer až observačnú poctivosť, s akou film pristupuje k vykresľovaniu reality. (12.10.'10 ntb)(12.10.2010)

Balzám pro zamilováného, který věří v diverzitu západní společnosti, jezdí ve starém autě a je imunní proti buranským stereotypům většinové společnosti made in Czech Republic. Škoda že jen Romové a ostatní menšinová etnika, lišící se barvou pleti, potažmo náboženstvím, nemají klima k tomu, aby si troufli na: "Kdo neskáče není Čech..."(4.6.2010)

Film vskutku nikoho neodsuzuje, ale ani nechválí. Vztah dvou hlavních protagonistů za sebou nechává tolik mrtvol, že konec, ač vypadá jako happy end, nepřináší oddech, úlevu a vyřešení. Naopak dočasnost a neurčitost. (Opravdu bych ho nenazvala "pozitivním ukončením".) Film tím v mých očích získává na hodnotě - varuje se klišé, neproblematizuje jen vliv tradice a náboženství na život jedince, jak bývá zvykem, ale i zamilovanost, která je v tolika současných filmech oslavována. 3,44* BTW: "Loach nikoho nesoudí, nicméně na striktní zachovávání tradičních rodinných hodnot, které (v otázce vztahů, ale i vzdělání) jako okovy svazují životy mladých muslimů narozených v moderním západním světě, nahlíží s větším pochopením než na středověce zpátečnické doktríny katolicismu." Fakt jo, jo? Vždyť Roisinin kněz křičí úplně stejně jako Cesimův otec. Na druhou stranu, pohledu do muslimské rodiny je věnováno víc prostoru, než do církve nebo Roisininy rodiny, takže to zcela vyrovnané není, ale že by se dalo mluvit o pochopení?(27.6.2012)

• - Ceny: César 2004: nejlepší film z Evropské unie; MFF Berlín 2004: Cena ekumenické poroty, Cena německých artových kin. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)