Kauzy z Bostonu (TV seriál)

Boston Legal

Bostonské zločiny

Komedie / Krimi / Drama / Romantický

USA, 2004 - 2008, 70 h 47 min (Minutáž: 101x41–43 min)

Tvůrci:

David E. Kelley

Danny Lux

James Spader, William Shatner, Candice Bergen, Rene Auberjonois, Julie Bowen, Monica Potter, Mark Valley, Rhona Mitra, Lake Bell, Gary Anthony Williams, Ashton Holmes, Henry Gibson, Freddie Prinze Jr., Sarah Carter, Ryan Michelle Bathe, Katey Sagal, Meredith Eaton, Patrick Breen, Nicole Sullivan, Suzanne Whang, Peter MacNicol, Christina Chang, Tara Summers, Laura Leighton, Rick Yune, Jeremy Davidson, Billy Mayo, Aisha Tyler, Stephen Tobolowsky, Kay Panabaker, Frank Whaley, Kathy Lamkin, Lucas Grabeel, Lauren Stamile, Tamara Feldman, Kathleen Wilhoite, Chris Diamantopoulos, Jessy Schram, Kristin Bauer van Straten, Saffron Burrows, Sian Heder, Dakin Matthews, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt, Johnny Sneed, Simon Rhee, Kimberly Evan, Michael Chieffo, John Larroquette, Craig Bierko, April Grace, Scarlett Chorvat, Mare Winningham, Sterling K. Brown, Yvette Nicole Brown, Barbara Eve Harris, Bellamy Young, Merrin Dungey, Timothy Omundson, Jake Richardson, Rob Brownstein, Diane Sellers, Richard Fancy, Constance Zimmer, Stephen Lee, Susan Ruttan, Crystal Allen, Karl T. Wright, Andy Milder, Rebecca Metz, Michael O'Neill, Melora Hardin, Patrick Fabian, Bruno Campos, Taraji P. Henson, Bernadette Peters, Pamela Adlon, Megan Mullally, Willie C. Carpenter, Deena Dill, Marshall Manesh, Emilee Wallace, John Michael Higgins, Lynn A. Henderson, Thomas Kopache, Josh Zuckerman, Randy Oglesby, Michael Kenneth Williams, Tyrees Allen, Andy Umberger, Jim Holmes, Ted Garcia, Jodi Lyn O'Keefe, Cheri Oteri, T.J. Thyne, Shawn Christian, Dan Byrd, Scott Alan Smith, Betty White, Lorna Raver, Kerry Washington, Stacey Hayes, Leslie Jordan, Jude Ciccolella, Ken Jeong, Frances Fisher, Michael J. Fox, Tom Selleck, Wendy Gazelle, Marianne Muellerleile, Jonathan Adams, Jason Earles, Veronica Cartwright, Kate Beahan, Gina Torres, Eidan Hanzei, Sam Anderson, Heather Locklear, Rocky Lang, Alice Drummond, Bonnie Burroughs, Allison Miller, Mark Moses, Austin Highsmith, Margo Harshman, Nora Dunn, Jaleel White, James Rebhorn, Kali Rocha, Justin Mentell, Annie Wersching, Christopher Rich, Tom Kemp, Jeremiah Birkett, Lee Garlington, David Bowe, Mike Hagerty, Victor Raider-Wexler, Gregory Itzin, Alyson Reed, Mary Gross, Katherine LaNasa, Isabella Hofmann, Michael Kostroff, Eric Lange, William Russ, Jon Bernthal, Michael Raymond-James, Leigh-Allyn Baker, Daniel Hugh Kelly, Tony Denison, Rupert Everett, Aja Evans, Cristine Rose, Jenny O'Hara, Stacey Travis, Stephen Root, Aisha Hinds, Chuck McCann, Jessica Tuck, Jeri Ryan, Ethan Phillips, Armin Shimerman, Kirk B.R. Woller, Bill Smitrovich, Richard Gant, Aramis Knight, Derek Webster, Christine Scott Bennett, Ann Cusack, Clare Carey, Brandon Molale, Jesse D. Goins, Derek Magyar, Will Greenberg, Ana Ortiz, Kyle Secor, Joan Rivers, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Rachelle Carson, Gerald Downey, Don McManus, John Kapelos, Marcus Folmar, David Starzyk, Ed Brigadier, Mary Beth McDonough, Maree Cheatham, Kate Hodge, Anne-Marie Johnson, Christopher Neiman, Kerry Finlayson, Phyllis Diller, Dennis Arndt, Jay Thomas, Sierra McCormick, Britt George, Emily Montague, Mark L. Taylor, Pat Skipper, David Clennon, Romy Rosemont, Ray Laska, Aaron Lustig, Amrapali Ambegaokar, Erica Gimpel, Chris McGarry, Amy Aquino, Ryan Kelley, Danielle Bisutti, Gregory Alan Williams, Brent Jennings, Robin Riker, P.J. Byrne, Cas Anvar, Christian Clemenson, John Aylward, Annabelle Gurwitch, Christie Lynn Smith, Alison La Placa, Ken Lerner, Debra Mooney, Kimberly Fox, Charlet Chung, Vincent Angell, Jackie Debatin, Michael Bofshever, Brandi Burkhardt, David Gautreaux, Richie Keen, Chris D'Elia, Vyto Ruginis, Julian Starks, Meredith Patterson, Todd Stashwick, Rachelle Lefevre, Michael Ensign, Larry Cedar, Bonnie Bartlett, Jim O’Heir, Gregg Daniel, Michael Mantell, Jim Antonio, Tom McGowan, Grainger Hines, Jennifer Aspen, Hannah Leigh, Danielle Sapia, Thom Gossom Jr., Kimberly Williams-Paisley, Jayne Taini, Parker Posey, Lee Whittaker, Matt Riedy, Geoffrey Owens, Stacy Edwards, Ping Wu, Tina Morasco, Raymond Ma, David Burke, Greta Sesheta, Carol Kiernan, Steven Anderson, S.E. Perry, David Brisbin, Laura Kai Chen, John Prosky, James Keane, Victor McCay, Michael Shannon, Tina Ivlev, Carolyn Lawrence, Lisa Kaminir, Pamela Dunlap, Dayan Kodua, Allan Louis, Jason Blicker, Jermaine Stegall, Forrest Landis, Lombardo Boyar, Emily Liu, Clifton MaCabe Murray, Veanne Cox, Tom Virtue, David Grant Wright, Peter Mackenzie, Glenn Taranto, Lamont Thompson, Richard Riehle, David Norona, Jan Hoag, Art Frankel, Rich Ting, Joel Polis, Vic Polizos, Joel McCrary, Bruce French, John Posey, McKinley Freeman, Dominic Comperatore, Patrick Renna, Patrick Belton, Anne Betancourt, Ken Strunk, Bradford English, Lily Knight, Penelope Windust, Ron Yuan, Miriam Flynn, Conor O'Farrell, Page Kennedy, Matt Winston, Lou Beatty Jr., Brian Howe, Denise Boutte, Patti Yasutake, Christopher Stanley, Tony Pasqualini, Sara Erikson, Ellen Bry, Craig Anton, T.J. Ramini, Scott Michael Campbell, Mark C. Baldwin, Freda Foh Shen, Peter Breitmayer, Leonard Kelly-Young, John Short, Kenneth Kimmins, Nancy Stephens, Ming Lo, Scott MacDonald, James Moses Black, Lisa Waltz, Barbara Scolaro, Scott Klace, Gina Ravera, Todd Waring, Elaine Tan, Steve Hytner, Michael Bryan French, Michael Wiseman, Vito D'Ambrosio, Michael Dempsey, David Barrera, Robert Noble, Robert Clotworthy, Craig muMs Grant, Wayne Wilderson, Louis Giambalvo, Grant Shaud, Kevin Will, Joel McKinnon Miller, Dana Wheeler-Nicholson, Nigel Gibbs, Stacy Galina, Carole Gutierrez, Wolf Muser, Kat Sawyer, Hildy Brooks, Linda Gehringer, Robert Frank Telfer, Carol Herman, John Hartmann, Robin Pearson Rose, Patricia Bethune, John O'Brien, H. Richard Greene, Ann Ryerson, Lorin McCraley, Michael Hilow, Cornell Womack, A. Russell Andrews, Chris Butler, Larry Clarke, Lou Volpe, Jonathan Castellanos, Elizabeth Dennehy, Shelley Berman, Ray Abruzzo, Rod McLachlan, Van Epperson, Jim Jansen, Mark Derwin, Brandon Ford Green, Fran Bennett, Ivar Brogger, Jim Ortlieb, Jack Shearer, Walter Addison, Marietta DePrima, Rolando Molina, Paul Perri, Steve Tom, Shon Little, Christine Dunford, Emily Nelson, Pete Gardner, Ellen Crawford, Charles Rahi Chun, Bert Rosario, Nadine Ellis, John Marshall Jones, Marques Johnson, Edward Edwards, William Daniels, Ally Walker, Lyne Odums, Missy Yager, Nelson Mashita, Gerry Becker

Andrew Kreisberg

Scénografie:

Peter Politanoff

Kostýmy:

Shelly Levine

Američania majú v drámach zo súdneho, resp. právnického prostredia veľkú skúsenosť a pravdepodobne žiadnu vážnejšiu konkurenciu. Dôkazom je aj tento seriál. Známe mená (medzi nimi pár skutočných veteránov, ktorým to tu vážne pristane - Candice Bergenová, Wiliam Shatner), inteligentný humor, ktorý vie byť niekedy poriadne ostrý, zaujímavé kauzy a kauzičky, ale i osobné záležitosti (bez toho to už asi naozaj nejde), to všetko v príjemnom mixe, ktorý možno niekoho nenadchne, ale ani neurazí. Ja som sa na tom bavil podstatne viac, než napr. na "ujetej" Ally McBealovej.(21.6.2011)

David E. Kelley mě dostal - podruhé. Poprvé, když jsem si náhodou pustil premiéru Ally McBeal s geniálním českým dabingem, podruhé, kdy mi bratr pustil epizodu Boston Legal s tím, že "je to docela dobrý"... A ono to bylo ne docela dobrý, ale úplně super! Víc hlášek, víc Jamese Spadera, víc netradiční kamery, víc kalhotek Rhony Mitry! A že je Denny Craine boží, tak za to mluví jeden díl v první sérii, kdy Shatner jen chodí po kancelářích a neřekne nic jiného, než "Denny Craine." A lidi mu tleskají :-D!(12.10.2009)

"ZÁSADY? TY VYMYSLELA MOCNÁ ELITA, ABY SI CHUDEJ PLEBS NEUŽÍVAL A JEN MAKAL." Elitní právnická firma, osobití zaměstnanci, nezvyklé případy. Ingredience, z kterých producent a scénárysta David E. Kelley (manžel Michelle Pfeifferové) vaří víc než rád, což nejlépe potvrdí jeho dřívější seriálové úspěchy v podobě 5. sezón Ally McBealové, které by se v podstatě daly popsat totožným způsobem. Kauzy z Bostonu naštěstí nepůsobí jako plagiát bez nápadu a téma nestandardních soudních procesů a vztahů právníků, kteří je vedou úspěšně rozšiřuje. Navíc se i tady podařilo vyloupnout bezprecedentní figurku v podobě Dannyho Cranea, bezchybně zahranou Williamem Shatnerem, který byl po dobu vysílání seriálu tradičně a zaslouženě nominovaný za svůj výkon na cenu Emmy a Zlatého Globa (v roce 2005 nominace proměněny). A nebyly to jediná ocenění, jen James Spader získal za svou hlavní roli Alana Shorea Emmy dvakrát. 5. sezón: 1/17, 2/27, 3/24, 4/20, 5/13. Hudba: Danny Lux. 80%(12.8.2009)

• Mngwa

Na začátku to vypadalo slibně. James Spader docela válel, sem tam to bylo dokonce i trochu vtipné a proslovy před porotou zajímavé. Jenže, čím déle jsem se na to dívala, tím víc jsem měla pocit, že se vlastně dívám na Nemocnici Chicago Hope v právnickém provedení. Stejné trapně věčné nimrání se v pocitech a vztazích až do umrtvení (diváka), samoúčelné emocionální výbuchy, uhozené pseudofilozofické rozhovory o ničem a plastikové herečky typické pro produkci USA. Podívám se tedy na csfd a ejhle, oba skvosty má na svědomí stejný tvůrce. Tak už jsem doma. Navíc, stejně jako v Chicago Hope mi skoro všichni v tomto seriálu z nějakého důvodu připadají strašně nesympatičtí. Takže co s tím? Dám tomu prostě jednu hvězdičku. Proč? Protože Danny Crane!(24.2.2010)

Je len málo hercov, ktorým sa podarí vystúpiť z tieňa svojej veľkej seriálovej roly. O Shatnerovi by som si myslel, že už do konca života bude len ten správňak Tiberius a hľa ho papľuhu! Nebyť jeho, seriál stratí aspoň polovicu svojej príťažlivosti. Jeho šovinistický, rasistický, zbranemilujúci, úchylný, homofóbny zoofil (proste typický republikán) Denny Crane je jedna z najlepších seriálových postáv vôbec. Dôstojného partnera mu tu robí (nepekne pribratý) vynikajúci James Spader a chémia medzi nimi funguje tak, že mnohý tvorcovia popcorn romanťákov by sa mohli poučiť. Občasné búranie „štvrtej steny“, vysoká škola dialógov, geniálne bonmoty je to čo na seriály zbožňujem. David E. Kelly zobral to dobré z Ally MacBealovej a aj keď by sa dalo čo to vyčítať (postava Jerryho Espensona je až príliš over the top a pre mňa aj hrozne otravná) stále je to kvalitka, ktorá ma pravidelne pobaví a sedenie na terase so škótskou a cigarou v ruke napokon ukolíše do spánku, dúfajúc, že svet naozaj bude raz tak spravodlivé, pekné a zábavné miesto pre život. Denny Crane for Minister of Justice!(25.7.2009)

• - James Spader (Alan Shore) a William Shatner (Denny Crane) jsou jedinými herci, kteří se objevili ve všech 101 dílech seriálu. (Caszidy)

• - Denny Crane nikdy neprohrál žádný případ. Podle první epizody celého seriálu vyhrál 6043 případů během své 45 leté praxe. (Caszidy)

• - Kromě Williama Shatnera (Denny Crane) a Rene Auberjonoise (Paul Lewiston) v trvalých rolích, se v seriálu objevili v hostujících rolích i další bývalí herci ze Star Treku Armin Shimerman, Jeri Ryan a Ethan Phillips. (Caszidy)