Kumo no jó ni, kaze no jó ni

• japonský

雲のように風のように

• japonský

Kumo no yō ni, kaze no yō ni

Like the Clouds, Like the Wind

Animovaný / Drama / Historický / Komedie

Japonsko, 1990, 79 min

Na počátku je smrt panovníka. Je tedy třeba zvolit jeho nástupce a vybrat nástupci choť. Jednou z adeptek je také nezletilá Ginga, dcera vesničana, již motivují sliby přízemních požitků. Všechny kandidátky musejí projít náročným výcvikem, aby splňovaly vysoké nároky na duševní a tělesné kvality žen panovníka. Vše dále komplikují intriky, kterými se někteří snaží volbu vládce ovlivnit, a ještě ke všemu vypukne občanská válka. Všeho je tu tedy dosti... s výjimkou stopáže. Příběh by možná vystačil i na seriálové zpracování, takhle tu však mnoho událostí proběhne až příliš rychle, bez vylíčení podrobností, a ani na seznámení s postavami není mnoho času. Přesto se mi docela neotřelý příběh líbí natolik, že ****, byť slabé, dávám. 7/10(20.3.2008)

Ze začátku to vypadá jako podařená taškařice na téma "My Fair Lady", s některými momenty opravdu jakoby z filmů studia Ghibli (které ale ve skutečnosti s tímto filmem nemá nic co do činění). Pohádková rozvernost se ale ztratí ve chvíli, kdy se ukáže, že vyvrcholení filmu je inspirováno skutečnými událostmi provázejícími dobytí Pekingu povstalci v roce 1644, konec dynastie Ming a nastolení jepičí vlády dynastie Šun. Pak tu padají hlavy, cinkají poháry s jedem a přes hradby se derou tisíce nadržených vojáků těšících se na plenění císařského harému.(30.3.2015)