Včera narození

Born Yesterday

Komedie / Drama

USA, 1950, 103 min

George Cukor

Garson Kanin (divadelní hra)

Joseph Walker

Charles Nelson

Scénografie:

Harry Horner

Masky:

Clay Campbell

Kostýmy:

Jean Louis

Spíše úsměvná než k popukání variace na Pagmalion. Zpočátku se zdá, že jde víceméně o lehkonohou a nekomplikovanou konverzačku, ale s přibývajícími minutami se film noří přece jen do větší hloubkya a přemýšlí nad rozporem mezi úspěšným křupanstvím a vzdělaností, sprototou a slušností a nad etikou vůbec.(27.11.2010)

Judy Holliday je v tomhle snímku skutečně uhrančivá a člověk jen zírá, jak krásně dokáže tu blbou holku hrát. Je proto zábavná, nenudí a nenudí ani celý zbytek ansámblu, který se skutečně velmi dobře sešel, i když Broderick Crawford je možná až příliš velkou karikaturou své postavy, čímž možná až moc zbytečně vyčníval.(3.4.2017)

Že ide o adaptácia divadelnej hry je dosť poznať, výnimkou tvorí len zopár scén z exteriérov po amerických pamatihodnostiach, lenže ako to býva v podobných prípadoch, doraz treba hľadať v dialógoch. Tie sú vtipné, niekedy náučné, občas mohli byť vypointovanejšie. Táto komédia o výučbe hlúpučkej blondínky má však v sebe aj vážny presah a pribúdajúcimi minútami sa žáner mení na slušnú drámu.(6.12.2015)

Krásná ukázka toho, že hudba dělá film a zábavu. Tady chybí a je to sakra znát. Kromě toho jsem od začátku musel bojovat s množstvím otravného přízvuku, otravným "podnikatelem", který působí jak mafián, a jeho partnerkou, která pitvoří hlas jak Nastěnka. A za třetinu filmu se děj skoro neposunul. Vypnul jsem to a dokoukal druhý den. Rozjela se linie vzdělávání hloupé holčičky, vtipy naskočily, trocha romantiky, dramatický nápoj a přišla pointa o poctivosti. Sice stále chyběla hudba, ale bylo to důstojné drama s prvky romantiky, při kterém mi sem tam cukaly koutky (v češtině by to bylo asi vtipnější, sem tam mi něco uniklo). # [viděno: monitor, sluchátka / TV, 2.0->5.1, EN sub] # příběh 6 | hudba 2 | humor 3 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 5(17.7.2012)

• Houdini

NFR 2012, Oscar 1 : Herečka HR - Judy Holliday + 4 nominace: Nejlepší film, Režie, Kostýmy ČB, Scénář. . . . Zlatý Lev - výběr(11.3.2004)

• - V roce 2012 byl film zařazen do Národního filmového registru USA, který je součástí knihovny amerického Kongresu. (Snorlax)