Kurtizána Marguerite Gautier (Greta Garbo) vede v Paříži rozmařilý život. K jejím zbožňovatelům patří také baron de Varville (Henry Daniell), jenž by ji chtěl nejraději jen sám pro sebe. Marguerite si však zakládá na své nevázanosti. Pak se ale zamiluje do mladého úředníka Armanda Duvala (Robert Taylor)... Jako předobraz posloužila spisovateli Alexandrovi Dumasovi kurtizána Marguerite Duplessis, s kterou měl poměr např. Franz Liszt nebo i Dumas sám. Natáčení filmu začalo v září roku 1936 a trvalo 75 dní. Garbo se do práce dostavila ze svého švédského pobytu a prožívala ještě větší melancholické období než obvykle. Bylo jí 30, ve Švédku těžce onemocněl a během návratu do USA zemřel její dlouholetý partner John Gilbert. Po dvou týdnech natáčení zemřel zcela neočekávaně legendární producent Irving Thalberg, z čehož byli všechni velmi otřeseni. Sama Garbo byla během natáčení stále nemocná a velmi slabá, což velmi napomohlo procítění její role - nápad na zfilmování této klasiky ostatně přišel od samotné Grety. V roli baron de Varville se měl původně objevit John Barrymore. Slavný kostymér Adrian vymyslel působivou strategii proměny Garbina zevnějšu - Garbo vstupuje do filmu s kučerami a v bílých šatech; ty postupně nabírají stále tmavší tón až ke konečné černé barvě a zcela rovným vlasům. Na přelomu let 1954 a 1955 šel film znovu do kin a setkal se s dalším kolem obrovkého úspěchu. (Pohrobek)

Anderton

Niekedy je dobré čítať predlohu a vidieť aspoň jednu adaptáciu pred ďalšou. Niekedy je dobré predlohu nepoznať a nevidieť pred pozeraním prvej adaptácie žiadnu inú. Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Prednedávnom som videl Dámu s kaméliami s Isabelle Hupert a tá nemohla byť odlišnejšia, ako táto romantizujúza adaptácia zo zlatého veku Hollywoodu. Cukor si totiž vtedy ani zďaleka nemohol dovoliť nakrútiť tak drsné scény, ako Bolognini. Ale aj preto sa mi páčila Camille, pretože je ukážkou štúdiového štýlu, ktorý dával prednosť šarmu pred reálnejším zobrazením. Je to zase samozrejme film pre Gretu a ak by nebola tak sympatická, asi by som Camille ohodnotil slabšie. Pomohlo aj prečítanie jej životopisu, ktorý moje sympatie k tejto v skutočnosti citlivej a vtipnej žene zvýšil. Jednotlivé adaptácie sú aj ukážkou posunu v kinematografii a minimálne spomenuté dve by mali byť povinnosťou, pokiaľ by ste chceli hlbšie skúmať tento vývoj. Nenechajte sa zmiasť tým, že film sa u nás volá Dáma s kaméliami, v češtine Violetta, v angličtine Camille a hlavná postava Marguerite :). ()

Tommy987

Greta Garbo bola zvláštny druh herečky. Na pohľad takmer až ľadový severský zjav kombinovaný s eleganciou a podmaňujúcou charizmou a herecky tak trochu uviaznutá medzi výrazne expresívnym prejavom nemej éry a väčšou hereckou striedmosťou zvukového filmu. Dáma s kaméliami podľa mňa nie je jej najlepším výkonom ani najlepším filmom (v oboch prípadoch vyhráva o tri roky mladšia Ninočka), ale v rámci filmového vzdelávania sa to určite oplatí vidieť. Jednak je to jedným z "1001 filmov, ktoré musím vidieť, než umriem" a jednak už konečne viem, čo bolo hlavným inšpiračným zdrojom Baza Luhrmanna pri písaní Moulin Rouge! :-). 8 / 10 ()

NinadeL

Na rozdíl od mnohých nepovažuji tento film za vrchol Gretiny kariéry, ze zvukových filmů volím zcela zásadně Královnu a Christie. Z němých pak valnou většinu ;) Zejména Polibek a Uličku. Ale i tak je radost pohledět na zoufalství Roberta Taylora, který tak typicky prozřel až příliš pozdě. ()

NinonL

Vím, že plným počtem hvězd trochu přestřelím, ale nemůžu jinak. Ten příběh je tak krásně a dojemně zpracován, že jsem dlouho neviděla lepší romantický film. Není to ani příliš přehnané, žádný zbytečný patos. Greta Garbo je nádherná a Robert Taylor jakbysmet. I kostýmy, i exteriéry, všechno tak velkolepé. Měla jsem z 80 let starého filmu strach, ale opak je pravdou. Doporučuji všem, kdo se chtějí chvíli vznášet v oblacích. ()

berg.12

Střízlivé čekání na poslední kousek z Greta Garbo Collection se vyplatilo a bylo odměněno nejlepším hereckým výkonem, jaký v rámci ní předvedla. A nepočítám-li kouzelnou "Ninočku", stejně tak i nejlepším filmovým zpracováním. Konečně režie, která nespoléhá na to, že Garbo na plátně bude fungovat jaksi sama o sobě. ()

• Joan Leslie v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)
  • Natáčení se protáhlo z důvodu smrti původního producenta Irvinga Thalberga. Na jeho místo byl poté dosazen Bernard Hyman. (kenny.h)
  • Módny návrhár Adrian sa pri navrhovaní kostýmov pre film inšpiroval kresbami Constantin Guysa, na ktorých bola Marie Duplessis, ktorá bola inšpiráciou Alexandra Dumasa pre postavu Marguerity. (Michal74)