Den poté (TV film)

The Day After

Deň po

Katastrofický / Sci-Fi / Drama

USA, 1983, 126 min

Vlastně standardní katastrofický film, jehož zajímavostí je, že zkázu nepřináší tsunami, tornádo, sopka nebo zemětřesení, ale atomová válka. Takže tu máme klasicky několik schematických postav, které bolí sledovat, které hrají příšerní herci, kteří pronášejí ještě příšernější repliky. Na mutanty vůbec nedojde, takže ani fanoušci Falloutu nemusí do pozoru. 50 %(23.4.2011)

Kdysi dávno, jako malý kluk, jsem tenhle film viděl a neuvědomoval jsem si o co přesně v něm jde. Po letech jsem ho shlédl znovu a málem si otírám slzy z očí. Srdce se člověku svírá, když si představí, jak strašné by to mohlo být. Neskutečná bolest a nepopsatelná míra hlouposti.. beznaděj a hrůza, kterou by člověk prožíval.. Silně na vás zapůsobí tenhle snímek. I když se do něj zub času zakousl velmi hluboko a některé efekty již postrádají odstrašující hrůzu skutečnosti, zakousne se i tenhle film hluboko do vaší duše. Je to poselství budoucím generacím a zhmotnění událostí, které se snad nikdy nestanou. 85%(6.8.2010)

Jakože mě oheň rajcuje čimdálvíc, vysněný civilizační šílenství - že snad mohlo někdy něcó dopadnout jináč a jinam, než dopadlo naopak čimdálmíň! Proto jsem měl při záběrech vystřelenejch rachejtlí a erupcích malebnejch "čokohříbků" sto chutí leštit hlavici... ale zbytek (zdrcující většina filmu) polozáživnej průměr. Einstein byl správnej džoukr a škoda, že v tom nejni víc fórů, jak ten jeho o třetí světový.(17.5.2015)

• GilEstel

Katastrofický film na téma jaderné války mezi USA a SSSR resp. NATO a státy Varšavské smlouvy představuje velmi silné téma. Musím říci, že moje velké očekávání z tohoto filmu se nenaplnilo. Nedočkal jsem se ani věrohodného znázornění války ani precizní ukázky toho, jaký má válka strašný vliv na psychiku lidí. Triky použité při znázornění nukleární katastrofy mi přijdou i na tehdejší dobu slabé. Aby tento nedostatek tvůrci kompenzovali, sáhli dokonce v některých záběrech po autentických záznamech jaderných testů z 50. let prováděných v Pacifiku (nejznámější Castle Bravo) a zamíchali to všechno dohromady. Než takhle špatně, tak raději apokalypsu vůbec nezobrazovat. Ve filmu se objeví i banální chyba, kdy je jedna část pole (blíže kamery) zasažená spadem radioaktivního popela, zatímco druhá není. Než se snažit o výpravný snímek, na který nemám, lepší raději jít cestou zobrazení následků a příběhů postav. Je tu náznak nebo jakýsi pokus jít touto cestou, ale opět bez výsledku. Ač jsem se velmi snažil, nebyl jsem schopen hlavním postavám uvěřit jejich chování. Všechno je to příliš strojené. I jednoduché scény davové paniky jsou až příliš poklidné. Nedovedu si ani představit ten chaos, který by nastal bez větší účasti bezpečnostních složek. I přes všechny neduhy jsem rád, že film na toto téma vzniknul. Domnívám se, že jeden z hlavních důvodů, proč nedošlo k válce mezi USA a SSSR, je právě v existenci jaderných zbraní. Naštěstí i zeleným mozkům došlo, že nukleární válku nelze vyhrát. 40%(27.10.2010)

Tento skoro-dokument mi docela připomínal nový United 93, ale Day After je lepší, přestože má nic moc první půlku, kde sledujeme pouze "přípravy" na válku a přestože (TV) by mnoho lidí odradilo. A byla by to chyba, Day After byl velký projekt, na jeho vzniku spolupracovalo mnoho vědců, jeho americkou televizní preméru sledovalo 100 milionů lidí, dodnes nepřekonaná sledovanost televizního filmu. Stáří a hlavně menší rozpočet je poznat snad jen při výbuších atomových bomb, ale i tak ty záběry utkví v hlavě. Možná je scénář příliš "hodný" k hlavním postavám, které by podle mého neodborného názoru nemohly výbuch v maximálně 80 km vzdálených místech od dopadu přežít. Nevěřím tomu, že normální sklep by zastavil radiaci, která pobije celé okolí domu. Asi by bylo lepší postavy rozmístit ještě dál a exploze ukázat jen jako ozářenou oblohu (ala Empire of the Sun) a ne efektní hřiby. A projev prezidenta do rádia, ten byl opravdu na ránu (z lidského hlediska, ne filmového samozřejmě). Doufejme, že se na Day After v budoucnosti nebude koukat jako na film nadčasový a prorocký. Lepší 3*.(1.7.2006)

• - Když producenti neuspěli s žádostí o záběry výbuchů atomových bomb pořízené americkou armádou, byli nuceni použít speciální efekty. (HellFire)

• - Televize ABC odvysílala film 20. listopadu 1983. Pokud nepočítáme televizní minisérie, byl film do dubna roku 2006 nejsledovanějším televizním filmem v USA, když jej shlédlo 38.55 milionů domácností. (HellFire)

• - Jedinou zemí východního bloku, která tento film vysílala před rokem 1989, bylo Polsko. (nopud)