Policejní akademie 2

Police Academy 2: Their First Assignment

Policajná akadémia 2

Komedie / Krimi

USA, 1985, 84 min

Kadeti se vrací tentokrát jako členové 16. okrsku. Jejich protivníkem se stává šílený magor Zed a jeho gang a také kapitán Mauser, který je stejný magor, jako v prvním díle Harris. I když kvalita šla dolů, což se projeví hlavně při finální akci, nechybí několik nezapomenutelných scén (Tacklberryho randění, Jones hrající si na Bruce Lee, Hightower a jeho vyčištění Modré ústřice, Mauserův sprchový gel). Z nových postav potěší hlavně mrňavý prodavač elektra Sweetchuck, který se v dalších dílech vrací jako polda. Celkově stále výborná zábava.(21.5.2016)

Přesně tohohle jsme se obávali... Jedničku jsme si zamilovali, ale jak to tak vypadá, předchozí díl vypotřeboval skoro celou nádrž vtipnosti. Takže na pokračování zbyl jenom ZBYTEK. Nejvíce nám asi vadil přitroublý záporák a jeho banda. Chyběla nám jejich akademie a štval nás nový název "Modré ústřice". Jinak některé vtipy se opravdu vydařili třeba ten s tou sprchou :) a přeci jenom tam byla vidět snaha a to se musí odcenit. 55%(22.4.2018)

* Policejní akademie sice baví zejména jednodušším humorem, ale přesto velmi dobře funguje. Příběh se nezvrhává do dementností, ba právě naopak funguje jako primární jednotka, která je humorem jen a pouze obalena. Celá policejní jednotka je sledována s nadhledem a její vtípky většinou vychází s přesně daných proporcí, tedy z přesně daných vlastností, které policisté mají.(11.7.2006)

Není to už tak dobré jako první film, ale jsou zde momenty, které mám skutečně rád. Finále s gangem se mi ale vůbec nelíbí a hlavně Steve Guttenberg je v tomhle dílu takový... nijaký. Přehrává až moc a nesedí to do toho, což je už co říct. Rozhodně je lepší první polovina tohoto filmu, hlavně pak různé naschvály Mauserovi. Ty body jsou ale hodně i z nostalgie.(3.6.2014)

• GTS_PUNK

Rok od "naštartovania" jednej pomerne dlhočiznej série z prostredia plného veľmi svojských policajtov sa na svete objavuje aj jeho pokračovanie. Partia z prvého dielu Police Academy prvýkrát nastupuje do služby v 16. okrsku akéhosi nemenovaného amerického mesta. Tu sa majú vysporiadať s rastúcou kriminalitou a miestnym gangom, ktorý vedie istý Zed (Bobcat Goldthwait). Ale keďže absolventi policajnej akadémie sú skutočne veľmi svojskí, zdá sa, že divácka zábava je zaručená. Alebo nie? Už od prvých minút snímku je zrejmé, že režisérska dvojica Jerry Paris a James Signorelli chce nadviazať na pomerne úspešný prvý diel. Podobným humorom sa značí budovať základy tohto snímku, ktorého dej nie je opäť žiadnou komplikovanou záležitosťou, ale skôr presným opakom, niečím, pričom by sa mal divák baviť od začiatku až do konca. Keď sa ho teda divák rozhodne zhliadnuť, veľmi rýchlo však zistí, že jeho filmové očakávania majú od reality pomerne ďaleko. Po všetkých stránkach sa totižto jedná o vyložene nalinkovanú záležitosť, pričom je táto skutočnosť logicky najviac citeľná na príbehu. Keďže sa však jedná o takzvanú "bláznivú komédiu", ktorá by mala bodovať hlavne na iných frontoch, než na tom príbehovom, možno prílišnú nalinkovanosť deja tvorcom odpustiť. Čo však už predstavuje väčší problém, je fakt, že snímku chýba aj potrebný humor, na ktorom by mal stavať. Spojenie "nováčikov" z akadémie so "starými puškami" 16. okrsku, na ktorom si humorná stránka filmu zakladá, je niečím, čo ani zďaleka nefunguje tak, ako by malo. Nemožno povedať, že celý film divákovi neponúka jedinú zábavnú scénu, ale aj keď sa zasmeje, bude to skôr na nejakej malej nepodstatnej drobnosti. Navyše, nebudeme si klamať, keď povieme, že inteligentného humoru, ktorý by oslovil vyzretejšieho a náročnejšieho diváka, sa tu nik nedočká. Naopak, jednoduchým situačným humorom film prekvitá, radovo spája scény ním nasiaknuté a na diváka "vypľúva" nie príliš zábavný kúsok. Sledovať dianie na obraze je tak mnohokrát skôr miernym utrpením, než pôžitkom. Pozitíva sa tu hľadajú naozaj veľmi ťažko, ale predsa len sa dajú objaviť. Jedným z nich je tradičný a snáď aj kultový soundtrack Roberta Folka, ktorý na začiatku navodzuje atmosféru na kvalitný a zábavný filmový zážitok, aby na konci aspoň trochu vylepšil celkový dojem z videného. Druhým pozitívom je zopár postáv, medzi ktoré však nepatrí nikto z pôvodného obsadenia. Za zmienku stoja Art Metrano v roli Mausera, Tim Kazurinsky ako Sweetchuck a už spomínaný Bobcat Goldthwait čoby Zed. Poslední dvaja menovaní dostávajú o čosi viac priestoru aj v nasledujúcich pokračovaniach tejto série. Police Academy 2: Their First Assignment je po takmer všetkých možných stránkach sklamaním. Nedokáže zaujať ako na poli príbehovom, tak ani na poli humornom, či akomkoľvek inom. Veľmi prísnym hodnotením by bolo povedať, že sa jedná o stratu diváckeho času, od čoho nemá film až tak ďaleko. Vďaka svojmu svojskému policajnému námetu si dokáže držať aspoň akú-takú filmovú atraktivitu, ale to žiadnym spôsobom nevylepšuje jeho kvalitu, ktorá je žalostne podpriemerná.(12.9.2018)

• - Bill Paxton si mal zahrať Proctora, musel však ponuku odmietnuť, pretože ho kontrakt zaväzoval aj k natočeniu pokračovaní. Namiesto toho natočil film Aliens (1986). (beso74)

• - Tacklebarry (David Graf) ukazuje nové parťačce svou zbraň, kdy jde o pistoli na bázi pistolí colt 1911. V následujících scénách však používá pistoli Desert Eagle. (JohnSmith)

• - G.W. Bailey (kapitán Harris z prvního dílu) se objeví na svatbě jako jeden z hostů, i když ho uvidíme jen zezadu. Je to host, kterého fotí fotograf. (HellFire)