Večeře o osmé

Dinner at Eight

Komedie / Drama

USA, 1933, 111 min

Mě oslovily mnohem více pozdější Cukorovy filmy (hlavně Holiday, The Philadelphia Story nebo Gaslight), ale Večeři se musí přiznat velmi svižné, místy až uřvané, tempo.(31.7.2012)

Rozhodně se nejedná o žádný screwball, jak jsem tak trochu čekal. Sem tam nějaká srandička, ale jinak je to hodně silné drama plné opravdu vypečených postav. Hosté Večeře o osmé jsou většinou smutné a nešťastné figurky snažící se navzájem před sebou působit jako high society a ve skutečnosti je všude jen přetvářka, pokrytectví, nevěra a samozřejmě peníze. Největší zážitek jsem měl z Johna Barrymora a jeho postavy zapomenutého herce-alkoholika.(20.6.2013)

Dílo, kterým si Cukor udělal jméno - a úplně po právu. Dokonalá symbióza komiky a tragiky a děj, který nezadržitelně pospíchá ke svému mnohoznačnému vrcholu během večeře.(17.8.2005)

Cukorov ranný film - Večera o ôsmej, mi dal poriadne zabrať, aj keď má bravúrne herecké obsadenie, vidieť Jean Harlow, či bratov Lionela a Johna Barrymorovcov, fakt nie je od veci, to schvaľujem, to je nepopierateľný a pozitívny význam, kvôli tomu som sa na film veľmi tešil, ale potom prišlo VYTRIEZVENIE v podobe šialenej NUDY, áno, a škoda toho ! Lionel a Billie Burke si zahrali manželský pár, ktorý pozýva na večeru britskú smotánku z Anglicka, ktorá je extrémne bohatá, vlastne, na mysli mám len jeden pár, ktorý by mal prísť, ale ako to dopadne, a či vôbec dôjde k spomínanej večeri, to nechám na divákoch, lebo okrem týchto dvoch párov, ( podnikateľský, hostí + anglický má prísť ), sú pozvaní i ďalší, ktorí by poprípade vyplnili PRIESTOR ! Režisér ponúka možnosť pozrieť sa do zakúlisia tých, ktorí sú ešte pozvaní, aké majú problémy, aké majú starosti. Taktiež sa mi páčilo, že tvorcovia zakomponovali do deja - fanatika na film, ktorý miluje GRETU GARBO, tento starší pánko, je medzi pozvanými, a všetko do deja zapadá, ako ozubené koliesko do hodín, lebo Greta v tomto čase HVIEZDILA na striebornom plátne ! Už som naznačil, že sa mi zdá práve najlepšia epizódka o jednom vyhorenom hercovi, ktorý sa utápa v alkohole, a chce ho, dcéra hostiteľky ! Larry Renault, je tým hercom, ktorého fantasticky stvárnil, mladší z dynastie Barrymorovcov, John. Je smutné, že sa nestretli v spoločnej scéne zo snímku, to by mohlo byť zaujímavé a prospešné ! Excelentný výkon, ktorý má gule ! Ostatní sa prehrávajú, ako obohratá platňa ! Znovu by som si film už viac nepozrel, maximálne scény s Jean Harlow, alebo práve s Johnom, jeho starší brat Lionel, nemá ani čo hrať ! Sotva priemerný filmový počin...(29.5.2016)

Podotýkam, že nejde o žiadnu spoločenskú komédiu, na akú sme zvyknutí. Skor o drámu, ktorá odkrýva negatívne ľudské vlastnosti. Všetko sa to točí okolo pozvania na večeru o osmej u krachujúceho podnikateľa, ktorého manželka žije svojim snobským životom a većeru organizuje len kvoli spoločenskému uznaniu. Podobných postáv je ďaleko viacej a predvádzajú nám povrchnosť, ľahostajnosť, alkoholizmus a pretvárku.(27.10.2017)

• - Herečka Jean Harlow měla kostým tak upnutý, že si o přestávkách mezi jednotlivými scénami nemohla ani sednout. Nakonec pro ni byla sestrojena speciální konstrukce, o níž se opírala v pauzách mezi natáčením. (Zdroj: Esprit-Lidové noviny) (Mirokukii)