Toy Story: Příběh hraček

Toy Story - Boj hračiek

Toy Story

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 1995, 80 min

S prudkým rozvojom počítačových technológií nastal v novom miléniu zlatý vek animovaného filmu. Doslova sa s nimi roztrhlo vrece. Z každej strany sa na nás valia, šklebia, skáču, zabávajú nás, alebo nám vypočítavo skúšajú hrať na city roztomilé, animované, farebné postavičky, ktorým hlasy prepožičali známi herci. "Toy Story" patrí medzi priekopníkov tejto filmovej tvorby. Ľudia z Pixar Studios dokázali už v roku 1995 urobiť snímok, ktorý ešte aj dnes pôsobí sviežim, nezastaralým dojmom. Čo je pri súčastnej závratnej rýchlosti vývoja odvetvia počítačovaj animácie niečo obdivuhodné. ****(7.12.2011)

Je to nádherná pohádka, tedy skoro pohádka. Možná částečně dětský příběh s pohádkovými rysy. A nebo jen dětský příběh? Možná vlastně spíš příběh hraček. Nemám ponětí, do jakýho žánrru to zařadit a všeobjímající rodinný film se mi pro toto nelíbí. Děj je samozřejmě slabší, to je asi tím, že je to první film vytvořený touto technikou. Jednoduchý a lineárnější. Ale ty roztomilý a krásný malůvky, úžasně mužnej hlas Tima Allena a utahanej hlas Toma Hankse, a taky samozřejmě to vědomí novátorství, to tomu přidává hodně. Není to špatný film a i když taky není nijak inteligenčně na výši, neznamená to, že by byl hloupý.(13.2.2006)

Počáteční velmi chytrý nápad (živé hračky a jejich každodenní problémy - konkurence, přelétavost dětí, spratek od vedle, milostné vztahy, traumata, utkvělé představy) bohužel utopen v plytkém příběhu. Jinými slovy: další nenalezení rovnováhy mezi podívanou pro děti a pro dospělé. Za zmínku stojí i opravdu děsivé hračky hajzlíka Sida - mutantní prorůstání jako z dílny Davida Cronenberga či Shinyi Tsukamota. Hodnocení: 3 hvězdičky; hvězda navíc za průkopnictví v celovečerní 3d animaci.(3.4.2006)

První počítačový animák - zakladatel žánru. Handrkování dvou hlavním hraček je tak roztomilé (a hlavně vtipné), že jsem se při sledování cítil jako malé natěšené děcko. Od Toy Story jsem viděl všechny computerové animáky, ale tenhle je jednoznačně můj nejoblíbenější. Zasloužil jsi to hlavně skvělým námětem, kde hračky za nepřítomnosti svých dětí ožívají a kují různé pikle. Vlastně se chovají jako lidé (konference, výsadek...). A o kvalitě animace se snad zmiňovat nemusím.(3.4.2003)

Buzz Rakeťák: Nastavil jsem laser na smrtící účinek. Woody: No... Tak to je ono! Kdyby na nás zaútočili ublikáme je k smrti...... Toy Story bolo prvé a to sa počíta. Síce to už dnes možno vypadá graficky oproti tým novým animákom ako nepodarok, ja na to však jednoducho nedám dopustiť. Toy Story má srdce, hravosť, veľa vtipu a nespočet skvelých nápadov. Vždy ma to veľmi baví.(17.9.2011)

• - Film měl rozpočet pouhých 30 milionů amerických dolarů, což je nejméně v historii studia Pixar. Tvůrčí tým filmu zahrnoval 110 zaměstnanců, včetně 27 animátorů. Dalším "nej" je také suverénně nejkratší stopáž ze všech „pixarovek“, jelikož snímek trvá pouhých 77 minut. (Dlee)

• - Šéf týmu pracujícího na Příběhu hraček John Lesseter neměl žádné zkušenosti s tvorbou delších filmů a psaní scénáře mu tak činilo obrovské problémy. Nakonec byl dokonce nucen se zapsat na spisovatelský rychlokurz. (Divočák)

• - Toma Hankse k namluvení Woodyho přilákalo to, že jako malý se vždy zajímal o to, jestli jeho hračky ožívají, když jsou v místnosti samy. (novoten)