Životní příběh amerického lupiče z Divokého Západu Jesseho Jamese (1847 – 1882) se stal inspirací pro řadu westernových snímků. Na plátnech kin se začal objevovat již v éře němého filmu a v roli Jesseho Jamese se objevili slavní herci jako Robert Duvall (Velká Northfieldská loupež) nebo Brad Pitt (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem). V roce 2001 natočil režisér Les Mayfield moderní verzi příběhu o legendárním psanci, jehož jedni vnímali jako nebezpečného zločince a druzí oslavovali jako hrdinu. V akčním westernovém snímku Psanci Ameriky se v roli neohroženého pistolníka představil irský herec Colin Farrell, pro něhož to byla jedna z prvních větších hereckých příležitostí. Příběh pojednává o tvrdém gangu bratří Jamesů a Youngerů, kteří se po skončení americké občanské války vrací zpátky na své farmy v Missouri. V rodném městečku se však setkávají s nelítostným železničním magnátem, který s pomocí bandy pistolníků zastrašuje místní obyvatele a za směšné částky vykupuje jejich pozemky na stavbu železnice. Mladí farmáři se ale nemíní vzdát svých pozemků za žádnou cenu a brání, co jim právem náleží. Začíná jedna z největších štvanic v historii Divokého Západu. (Česká televize)

Trailer

Greg25

Poměrně dobře natočený western s kvalitním scénářem a vynikajícím hereckým obsazením. Místy občas klišovitý a hodně americký, ale vcelku to je zábávný a někdy i vtipný snímek. Tomuhle filmu bych vytkla, snad jen úvodní akční scénu. Nic proti Farellovi a jeho "odlákání pozornosti" poamericku, ale přeci jenom špetka reálnosti té scéně chybí. Jinak poměrně solidních 80%. ()

LaciLC

Veľmi príjemné prekvapenie. Meno režiséra mi nehovorilo nič, aj herecké obsadenie pozostávalo skôr z mladších hviezdičiek. No, film nemal ničím výnimočný scenár, ale všetko ostatné bolo viac ako v poriadku. Režisér to podal svižnou a zábavnou formou, takže film nemal žiadnu šancu nudiť. Je to síce len taký oddychový western, no dá sa pozrieť aj viackrát a nakoniec aj to obsadenie nebolo vôbec zlé. Colin Farrell, ktorý o rok naplno zabodoval v Schumacherovej Telefónnej búdke, tu podal tiež výborný výkon a ostatní herci mu príjemne sekundovali. Mimoriadne svieža záležitosť. ()

werus

Tenhle filmík, jestli si dobře pamatuju, dávali v televezi někdy o víkendu odpoledne. Nebylo nic lepšího na práci, tak proč se nepodívat, že.. No a jak se mi to zalíbilo!! Colin Farrell je kapitola sama pro sebe, tam není co řešit, skvělý výkon a v roli mu to sekne :). Je pravda, že nebýt jeho, hodnocení by asi trochu kleslo. Jak nejsou westerny zrovna můj nejoblíbenější žánr, tak tohle mě fakt bavilo, možná proto, že se toho žánru Psanci tolik nedrželi a když bylo potřeba, svižně přeběhli do komedie, akčňáku nebo romantiky.. A k tomu všemu i slušná hudba. Dohromady z toho vyšel velmi dobrý, nadprůměrný film. ()

Tsunami_X

Akční westernová komedie skoro se základnou. Takoví jsou psanci batolivé Ameriky a nastupujícího industriálního věku. Nedá se jim upřít jistá kouzelná naivita a celková demýtizace ustálených ikon tohoto žánru, otázkou ovšem zůstává, zda je něco takového vůbec potřebné a v nejširší divácké obci žádané. Stejně by se dalo polemizovat i o hi-tech vzezření, které je falešnější, než označení tohoto snímku kino nálepkou. Atmosféra jako z české televizní hudební stanice Óčko a herecké výkony na úrovni kvality sexu při penetraci sousedova zeťáka. Film na pozdní sobotní ráno, plné kocoviny a šedosti. Lépe jej zabít tímto paskvilem, než další skleničkou.... ()

Olík

Jó, Jessy ženu svou tady nechal ubohou a tři děcka, říkám vám…“ Takhle úplně přesně to asi nebylo, že milé děti. Moderně zpracovaná naivně newesternová pohádka o kovbojském Robinu Hoodovy aka sladkém Colinu Farrellovy, který se bouří, drandí na koni, loupí, střílí a miluje. Co už taky chcete čekat od chlápka, v jehož repertoáru najdeme kousky jako komedie s Pauly Shorem, Robinem Williamsem, Martinem Lawrencem nebo santaclausovské rodinné drama…………..no určitě ne důstojného pokračovatele odkazu Johna Wayna. Je to tak, Mayfieldův Jesse James svým způsobem przní nesmrtelné mýty o jednom z nejpopulárnějších divokozápaďáků, ale když už člověk ví, do čeho jde, Psanci Ameriky mohou celkem slušně pobavit……nebo tak to alespoň bylo v mém případě. ()

• V titulkoch je uvedené použitie záberov z filmu Maverick (1994). Ide o krátku scénu s parníkom, keď sa Jesse (Colin Farrell) a Zee (Ali Larter) snažia dostať na Floridu. (m.a.t.o.)
  • Počas prípravy na natáčanie sa herec Gregory Smith (Jim Younger) naučil zaobchádzať so zbraňou tak dobre, že si od svojich kolegov vyslúžil prezývku "Secret Weapon". (m.a.t.o.)
  • Colin Farrell (Jesse James) zvládol väčšinu akčných scén bez záskoku kaskadéra. (m.a.t.o.)