O dve slabiky pozadu

Two Syllables Behind

Romantický / Drama

Slovensko / Česko, 2004, 84 min

Film je o mladé ženě. Ta žena neví co chce a nedá pokoj dokud to nedostane. A jelikož jde z náruče do náruče, nemá čas dospět, natož něco vymyslet a něco se svým životem udělat. Potýká se s prázdnotou, obletována muži zjišťuje, že jí vlastně nic nebaví. Není jednoduchý být krasavice...hahaha! Scénář je neskutečně plochý a naivní asi tak na úrovni Bestiáře nebo podobných hitů. Záchranou (v mém případě) je Zuzana Šulajová, sluší jí to, je radost se na ní dívat. No a komu se ta holka líbí, dá body navíc. Jinak ovšem průměr. 60 (75%)(23.10.2012)

• Dudek

Zajímavý snímek nové slovenské vlny vypráví příběh ze všedního života jedné mladé ženy. Nejedná se jen o sondu do jejího života a ani se nesnaží nás nijak informovat o tom, co je ta žena zač, prostě s ní prožijeme pár dnů a to je vše. Podobných snímků již pár existuje, ale nijak moc mě nikdy nezaujaly. Chybí mu totiž nějaký rámec, který by jednotlivé okamžiky sjednotil. za pár zajímavých scének nemohu dát více než 40%, ale je třeba uznat, že jsem se pořádně nasmál - zejména u některých scének opravdu od srdce, což se mi věru nestává často. 40%(1.6.2006)

• Davson

Slovy hlavní představitelky Zuzany Šulajové je tento film inspirován "z části z mého života, z části z Katčina, z části životů jiných lidí a z části vymyšlené". Už z toho lze leccos vytušit. A vskutku. Už po pěti minutách jsem nevěřícně hleděl na plátno a ptal se sám sebe, co to má znamenat. Nepřišel jsem na to... Neuvěřitelně nudné sledování neuvěřitelně podivného života hlavní hrdinky se slabým scénářem, absolutně nefungujícími pokusy a humor, kterým se však vůbec nikdo nesmál, a v neposlední řadě nulovými hereckými výkony s výjimkou Zuzany Šulajové. Slovenských filmů nevzniká mnoho. Bohužel, když už něco vznikne...:((24.8.2005)

Sympatická Zuza skáče od dabingu ke studijním povinnostem, od přítele k francouzskému milenci. Několik okamžiků jejího uspěchaného života sledujeme v originální, vizuálně zdařilé atmosféře, v překvapivě svižném tempu, s překvapivě dominantní Zuzanou Šulajovou, kterou obsadila starší sestra, režisérka a scenáristka Katarína. Hlavní plus osobního příběhu (vedle vizuálního zpracování obrazu) vidím ve zvukové složce. Styl Jana P.Muchowa mi bez výjimky sedí, rušnost Bratislavy a poetiku Francie prokládá moderními hudebními trendy. Tudíž moje náhodné setkání se současnou slovenskou tvorbou dopadlo více než uspokojivě.(5.6.2006)

A toto bolo čo? Malý, nezávislý, slovenský film? Kéž by. Ambice režisérky, scenáristky a sestry herečky hlavní role v jedné osobě, Kataríny Šulajové, nepochybně zaváněly „evropským přesahem“, jenže po cestě k divákovi ono aroma vyčpělo. Filmu nelze upřít vyhraněný vizuální styl, který by i býval byl pochválena, kdyby nesloužil pouze k prezentaci šmrncovních obrázků ze stoprocentně „evropské“ Paříže. Šmrnc naopak nepostrádá pohledná hlavní hrdinka, jenž by i hrála, kdyby měla co. A kdyby stejně jako všichni ostatní herci netrpěla zásluhou przničských post-synchromů. Zvnějšku prázdný příběh se nás snaží nalákat na chutný vnitřek, ale nenechte se zmást, pod mámivou slupkou naleznete jenom další neprostupnou vrstvu šedivého prachu. Snové sekvence by pak nejspíš měly příběh obohacovat, nicméně jej ještě více rozmělňují. Nakonec budete rádi za tu střídmou stopáž. Níže napsané mě vzhledem k výše napsanému asi nezbaví image zarputilého odpůrce československé kinematografie, ale „také O dve slabiky pozadu má světlé chvilky“. Například chytré použití product placementu (u scén jako s láhvi Kofoly by se měli inspirovat naši – rozuměj čeští – filmaři), nebo chytrá kamera (rotace kolem osy stolu). Takže jaký bude verdikt? Máme před sebou film, který nikam nespěchá, nikam nesměřuje, prostě jenom je a je si vědom toho, že je (když se budou udělovat ceny za nejzbytečnější použití slova je v jedné větě, dejte mi vědět). Na samém závěru se mění v zrcadlo sebe sama, možná i slovenské kinematografie, ale jaksi ignoruje skutečnost, že předešlých osmdesát minut děje připomínalo zmíněné komorní drama o dvou ženách vedoucích dialog asi tolik, jako připomínají lidská játra lemuří konečník. Víc komornosti by filmu totiž úžasně prospělo. 60% Zajímavé komentáře: Marius, Jordan, plagjoklas(2.6.2006)

• - O dvě slabiky pozadu byl vybrán na Mezinárodní filmový festival v Bangkoku a objevil sa i na festivalu v Rotterdamu. (imro)

• - Snímek získal v prosinci 2004 Diváckou cenu na 6. Mezinárodním filmovém festivalu v Bratislavě a stal se jeho druhým najnavštěvovanějším filmem. (imro)

• - Z domácích producentů má kromě Slovenské televize na vzniku filmu lví podíl Trigon Production, která má za sebou např. televizní seriál Záchranáři (2003) a mezinárodně úspešný dokument Síla lidskosti – Nicholas Winton (2002). (imro)