Hrdý Budžes (divadelní záznam)

Drama / Komedie

Česko, 2003, 121 min

Jan Brichcín

Předloha:

Irena Dousková (kniha)

Jiří Lebeda

Děkuju paní Hrzánová, děkuju paní Dousková. Zas mám kousek slunka v hlavě.(10.6.2009)

Kdybych nečetl knižní předlohu od Ireny Douskové, pravděpodobně bych volil plný počet bodů. Divadelní představení se mi zdá chvilkami zdlouhavé a rozhodně z něho nepociťuji ty melancholické okamžiky, které prožívá v knize Helena Součková, žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně. To ale rozhodně nesráží mimořádný výkon, který předvádí Barbora Hrzánová. Dvouhodinové mluvnické orgie a skvělý herecký výkon Báry sedí k Helence jako pozadí na hrnec. "Já už bych chtěla bejt velkej starej člověk. No protože velký starý lidi se sobě navzájem nesmějou, třeba že sou tlustý nebo tak. A vůbec si nedělaj takový hnusný věci jako si děti dělaj pořád."(6.10.2007)

Hrzánová, kterou jinak jako herečku moc nemusím, tu opravdu těžce válela a úspěšně mě dostávala do kolen. Divadelní Pelíšky? Proč ne. A stejně byl nejlepší nápis na toaletě: „...horší než-li rusák je ten č**ák Husák.”(29.4.2010)

Tak z tohohle jsem vážně nemoh´. Bára Hrzánová fakt vypadala jako malá holka a solila do diváků ty hlášky neuvěřiteným způsobem. "Tak to je ještě horší, než kdyby to byl komunista."(17.3.2009)

Geniální Bára Hrzánová!(17.3.2007)

• - Bára Hrzánová (Helena Součková) najezdila na pionýrském kole během 500 repríz přes 10 km. (Keldak)

• - Bára Hrzánová obdržela v roce 2003 za svůj výkon ve hře divadelní cenu Thálie. (kosticka7)

• - Podivný název hry je (jak je ve hře konečně vysvětleno) zkomolenina prvních veršů básně A hrdý buď. Tuto báseň napsal jeden z nejklasičtějších komunistických veršotepců, Stanislav Kostka Neumann, a celá zní takhle: A hrdý buď, / žes vytrval, / žes neposkvrnil ústa ani hruď / falešnou řečí. // Takový byl můj lid / s kosou a kladivem. / Na jitřní čekal svit, / čekal a věřil. // Úrodu novou sklidí sám, / sám se svými. /Jděte mu z cest. Staví chrám / bratrské doby. (gjjm)