poster

Hrdý Budžes (divadelní záznam)

Drama / Komedie

Česko, 2003, 121 min

Režie:

Jan Brichcín

Předloha:

Irena Dousková (kniha)

Kamera:

Jiří Lebeda
(další profese)
 • čmeld
  *****

  Právě sjem se vrátil z divadla a tahle záležitost při hodnocení rozhodně SOUCIT,SOUCIT nepotřebuje,jsem nadšen i přesto že jsem ten záznam viděl asi 100x a znám to skoro nazpaměť:) všichni byli super a Jarmilka Vlčková, když se aplaudovalo ve stoje,při děkovačce zamačkávala slzu:) ...prostě paráda...díky Secký:D(27.7.2009)

 • JBMAVERICK
  ****

  Komunisty fakt...... nemam rád...Všechno co je antikomunistický je skvělý a tohle je dvakrát skvělý, ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že myšlenkové pochody Helči Součků ani trochu neodpovídají žákyni 2. třídy. No to je asi tak všechno co bych vytknul.... jinak sem se báječně bavil a nad hereckým výkonem Báry Hrzánové jen žasnul. PS: Hra by se obešla i bez dalších dvou podle mě zbytečných postav a hudebních vložek.... Teď už si jdu do špajzu pro jeden, v nejhorším případě dva vanilkové rohlíčky.(22.10.2014)

 • Jaxx84
  *****

  Neuvěřitelně zábavná 2 hodinová téměř sólo jízda úžasné Barbory Hrzánové. Nechápu jak dokáže zahrát a odříkat takový dlouhý monolog bez zaváhání. Hrdého Budžese jsem nejprve četl jako knihu Ireny Douskové a musím přiznat, že její zdramatizování jí předčí. Hrzánové totální vcítění do role, její smysl pro komedii a pro vtip mě okouzlilo. On už samotný námět příběhu, kdy může čtenář / divák pozorovat buzeraci a hrůzy komunismu z pohledu malé holčičky je natolik zajímavá, že by snad kniha ani nešla ztvárnit nějak nesympaticky. Smutné je že kdyby se hra hrála v 60.-70. letech jako sám příběh tak se bojím, že by se tomu asi fakt nikdo nesmál, protože všichni lidi v té ,,parodii" žili dnes a denně. Proto je příběh tak silný, protože z pohledu jakých očí než dětských na nás ty hrůzy komunismu víc zapůsobí? Na závěr jeden z miliónu: ,,Pak jsem taky přemýšlela, jestli ta paní učitelka je taky proletářka nebo komunistka...No asi jo, když je tak blbá" =) ..."A hrdý Bud-žeš vytrval, že neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí."...(16.2.2009)

 • Coleator
  *****

  Těžko mohla Irena Dousková doufat v lepší představitelku hlavní role, než je Bára Hrzánová. Thálie za její výkon v této divadelní inscenaci je naprosto zasloužená, protože Hrzánová hraje mladou Helenku Součkovou tak přesvědčivě, že chvílemi si člověk ani neuvědomuje, že její postava je ve skutečnosti asi o třicet let mladší… Hrdého Budžese jsem viděl několikrát a přesto se vždy pobavím – kdo neviděl, měl by to rozhodně rychle napravit, protože neví, o co přichází… :)(17.12.2012)

 • Valkyria
  *****

  Bára Hrzánová, to je nedoceněná perla! :D Prostě a jednoduše jí miluju... Hrdý Budžeš v jejím podání, to znamená dvě hodiny nekonečné srandy... 100%!!! "Helena Součková - Prase: Za našimi za vraty vysedává prase,hleďme ho už zase!!" "Na kostele zvoní zvon, se*u, se*eš, se*e on. Na mou věru, jak tak se*u, tak mi přišlo na mysl, jak s*al kníže Přemysl." a tisíc dalších! A hlavně... Miluška Voborníková :D(4.3.2011)

 • - Bára Hrzánová (Helena Součková) najezdila na pionýrském kole během 500 repríz přes 10 km. (Keldak)

 • - Bára Hrzánová obdržela v roce 2003 za svůj výkon ve hře divadelní cenu Thálie. (kosticka7)

 • - Podivný název hry je (jak je ve hře konečně vysvětleno) zkomolenina prvních veršů básně A hrdý buď. Tuto báseň napsal jeden z nejklasičtějších komunistických veršotepců, Stanislav Kostka Neumann, a celá zní takhle: A hrdý buď, / žes vytrval, / žes neposkvrnil ústa ani hruď / falešnou řečí. // Takový byl můj lid / s kosou a kladivem. / Na jitřní čekal svit, / čekal a věřil. // Úrodu novou sklidí sám, / sám se svými. /Jděte mu z cest. Staví chrám / bratrské doby. (gjjm)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace