poster

Požírač medvědů (TV film)

Komedie / Životopisný

Česko, 1996, 66 min

 • otík
  ***

  Malá televizní komedie o možná bláznivém polárníkovi, který se vrací domů do Zábřehu na Moravě, aby tam vykládal své zážitky z 30ti let na studeném severu. A když redakce Lidových novin projeví o jeho povídání zájem, stěhuje se do Brna za redaktory a pomáhá jim sepsat román o životě eskymáků. Poměrně vtipné vyprávění je doplněno černobílými groteskami, které obrazem doprovázejí mluvené slovo. Jde o velice zajímavý počin České televize, který se sice nepovedl na výbornou, ale k pobavení určitě stačí. A potěší řada známých herců v čele s podivínem Júliem Satinským.(3.3.2008)

 • honajz
  ***

  Největším nepřítelem tohoto jinak upřímně míněného jemně oslavného filmu je neexistující scénář a dramaturgie. Pár nahodilých, lajdácky poslepovaných scén ještě nepředstavuje scénář. Chybí tomu nějaká jednotící linka, aby to nebylo prostě pásmem historek od krbu. Co naplat, že herci se snaží, včetně vynikajícího Satinského, co naplat, že vizuál je opět vymazlený (v tom by si Jandourek mohli se Strachem podat ruce), když to celé nijak nefunguje, odnikud nikam nejde, občas dokonce ani nic nevysvětluje, a sem tam ty grotesky vypadají taky trochu nesourodě a podivně.(28.12.2014)

 • igi B.
  **

  Ufuf... Tak to vemete potenciálně skvělé námět, přetavíte ho v nemastné neslané scenárium, posbíráte ňáké té brněnské své kamarády i přespolní, co vám ty kostrbatosti povětšinó oddeklamujó, kouleje přitom úmělecky různě očima a dělaje pohyby jako na tyjátru, páč só to přece umělcí velicí - třebas ten Polévka coten básník co furt módra póští - a celý to jako opábíte a zahalíte jako do óparu mlžného a jako že to retro je a jako velký úmění, no tož a pak už jenom nuda s trudó se séde a hlavně že je védělek. No a to je vlastně celý a lepší to už nebude. Tak pravil Eskigimo...(2.7.2006)

 • Lish84
  ***

  Nemalé ambice být milým retrem, které pohladí, jsou zjevné. V tomto ohledu však Požírač medvědů kvalit takových Bylo nás pět zdaleka nedosahuje. Nicméně v tom, aby film pěkně vypadal, uspěli tvůrci na jedničku. Vyhráli si jak s úvodními titulky, tak zejména s těmi závěrečnými, překvapí rozmáchlá výprava a místy i kamera – za jízdu vlaku krajinou by se nemusel stydět i biják určený do kin. Jenže - jde o scénu sice pěknou, ale v příběhu vlastně zbytečnou a děj nikam neposunující. Když to vezmu obecně, tak na to, jak si tvůrci vyhráli s vizuální podobou a formou, tak podcenili scénář. Sice potěší, že motivy z Brna se střídají s motivy z krajin za polárním kruhem zpracovanými v podobě grotesky, ale jinak se tvůrci nesnažili o nic, co by děj hnalo víc dopředu a víc podnítilo divákův zájem, co nejvíce Welzlovu osobnost pochopit a poznat. Hodně zachraňuje výborný Július Satinský v hlavní roli – kouzelné například je, když začne vyprávět, jak to dělají Eskymáci s hygienou…(26.2.2008)

 • contrastic
  ****

  Průměrné televizní zpracování o neuvěřitelné postavě , jakou bezesporu byl Jan „Eskymo“ Welzl. Takže hvězdičku navíc pro tohoto skvělého dobrodruha a polárníka :). Pro více informací a celou řadu šílených příběhů o tomto rodákovi ze Zábřehu na Moravě bych raději doporučil zajímavé knížky "Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě", nebo "Čtení o neobyčejných cestách Jana Eskymo Welzla".(28.7.2009)

 • - Dawson City je ve skutečnosti Šiklův mlýn ve městě Zvole nad Pernštejnem. Dále se natáčelo v Brně, Velké Bíteši a Moravské Bránici. (Cucina_Rc)