Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dnes se společně podíváme na policejní stanici. Nevěříte, že je to místo jako stvořené pro pohádku? Ale to se hluboce mýlíte! Neřeší se tu ale žádný zločin. Naopak. V laskavé pohádce Karla Čapka jde totiž o náklonnost, o lásku. I když její objekt má trochu zvláštní podobu. Strážný Trutina objeví na ulici velké vejce a přinese ho na strážnici. Čeká, že se o něj někdo přihlásí. Do rána se ale z vejce vylíhne malá saň. Strážníci se o roztomilé mládě začnou starat jako o batole… (Česká televize)

(více)

Recenze (29)

otík 

všechny recenze uživatele

Tradiční televizní studiová pohádka s velmi slušným obsazením o tom, co se může stát, když se na policejní stanici z velkého vejce vylíhne malý sedmihlavý dráček a jeden ze starších policistů (Řehoř) se jej ujme a bude se o něj starat. Kdo má rád spíše starší tradiční pohádky na neděli, ten ať si připočte jednu hvězdu navíc. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Kdo neviděl tančit rusalky na Kampě a skřítky v Nerudovce hrát Černého Petra, ten asi moc dupe. Kdo by nechtěl svého draka, zejména, když ten drak má tak krásné důvěřivé oči. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Moc hezká moderní pohádka, na kterou se vždycky podívám s chutí. Přesné herecké výkony, příjemná atmosféra a dračice Amina, která díky loutkohercům Československé televize vypadá jako živá. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Řehoř is good man! Policejní stanice zrovna není pohádkové místo a stěží se tady narazí na něco nadpřirozeného a přece existují vyjímky. Tentokrát se nebude řešit žádný zločin, ale patálie zdejšího strážníka s dračí slečnou, která se vylíhne z vejce, které hodný Trutina nalezl při jedné ze svých zdánlivě obyčejných pochůzek. A malá dračí slečna si vypěstuje ke svému nálezci neobyčejnou láskyplnou náklonnost a hodný Trutina ji neváhá opětovat. Televizní adaptace známé povídky Karla Čapka se ujala zkušená režisérka Svatava Simonová a do hlavní role byl obsazen Zdeněk Řehoř pro něhož nebyl problém dát své postavě to, co dokázal právě jenom on, a jeho mistrovské herectví balancující mezi ustrašeným, nerozhodným a někdy přísně se tvářícím mužem neurčitého věku. Zde je jeho herectví laskavé a jak já říkám ryze "řehořovské" a perfektně ladící k pěkně vyvedené loutce mladé saně. Pohádka je to až možná lehce nepohádková, ale velmi mile natočená a zahraná. Mé hodnocení: 100% ()

helianto 

všechny recenze uživatele

„To, vy děti, ani nemůžete vědět, že pražské ulice bývaly místem pro pohádky …“ Svěží, moderní pohádka o hodném pražském strážníkovi, který si uvázal na krk saň, tedy vlastně princeznu, a svou láskou ji proměnil ve skvělou hospodyni, jejíž švestkové knedlíky se staly pověstnými. Celá plejáda našich předních herců a dobře napsané, chytré dialogy. Takové vyznání lásky, která by odolala: „Vzal bych si Vás, to ano. Protože jsem ještě nikdy neměl nikoho tak rád jako Vás … Aminu. Já jsem ji odnesl domů a staral jsem se o ni jak se patří. A když jste mi, teda Amina, položila svých sedm hlav takhle do klína a dívala jste se na mě těma krásnýma očima … Ach, to byla taková nádhera. Že jestli by nebylo lepší, kdybyste se zase vrátila do dračí podoby.“ ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Dokonale zahrané panem Řehořem, chvílemi i poměrně reálné (vyhazov z práce), a pohádkové v proměně dráčka v princeznu. Díky krátké stopáži nezačne nudit. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Krásná staropražská pohádka s vyprávěčem Vlastimilem Brodským.Už vím, proč mě to vždycky tolik táhne právě na Kampu a do Nerudovy ulice. Jsou to úžasná pohádková místa, bohužel plná hlučných turistů. Četníci byli vždy poctiví a spravedliví chlapi. Jedním takovým byl i strážný Trutina v podání Zdeňka Řehoře. Dračice Amina byla kouzelná. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Na takovouhle pohádku musí mít člověk především náladu. Dnes jsme zvyklí na větší technické zázraky, než na plyšového draka, a Řehoř možná nebyl ten správný typ na strážníka Trutinu. V každém případě vlídnost Čapkova rukopisu se tam dostat povedlo a to je to podstatné. ˇ60% ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Policajt králem ? Tohle "dívčí" zpracování působí dojmem, že si Pátečníci jednou řádně přihnuli, ale čapkovské dialogy a Amina naštěstí všechno táhnou nahoru. ()

Lachtaan 

všechny recenze uživatele

Tuhle Čapkovu pohádku znám spíše formou audioverze, kterou jsme jako malí poslouchali v autě na cestách. I ta filmová verze nedokáže urazit. ()

Micione 

všechny recenze uživatele

Policejní strážný Trutina - člověk s velkým srdcem a malým problémem, který nastává poté, co na stanici propašuje vejce, ze kterého se vyklube sedmihlavá kráska s dlouhými řasami a odzbrojujícím pohledem. Co naplat, úřad je úřad a nějaké opečovávání, kolektivní podstrojování a vůbec všechny zcela nové policejní aktivity je třeba neprodleně zrušit a milou dračici přemístit na vhodnější místečko... ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Policajt Rehor a sedmihlavy (a roztomily) drak Amina (alias dost hezka Katerina Vlkova). Pamatuju si moc dobre z detstvi...pekna pohadkova povidka. ()

Matematicka 

všechny recenze uživatele

Krásná pohádka mistra Karla Čapka podle mého názoru pěkně převedená na televizní obrazovku. Líbily se mi herecké výkony Rudolfa Hrušínského jako nadstrážného a Zdeňka Řehoře jako dobromyslného strážníka Trutiny i prostřihy na starou Prahu. Dnes už se pohádky natáčejí jinak, ale i toto zpracování má své kouzlo. Navíc si k tomu přidejme silné myšlenky o vztahu různých lidí k domácím mazlíčkům (svým či těch druhých) a o tom, jestli je člověk zakletý do zvířete člověkem či zvířetem. No a když princezna umí dobře vařit a je dobrou hospodyňkou, tak je tedy teprve výhra! Zajímavé komentáře: otik, LiVentura, wosho, dr.fish ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československá televizní pohádka podle námětu K. Čapka. Dobrotivý strážník Trutina (Z. Řehoř) najde na své obvyklé obchůzce po Praze obrovské vejce, jež donese na policejní stanici, kde se z něho za krátký čas vylíhne sedmihlavá saň. Překvapení kolegové (J. Moučka, S. Fišer a P. Štěpánek) se i s Trutinou začnou o dráčka starat jako o malé dítě, dokud jim jejich otcovské pudy rázně nezatrhne hlavní strážmistr Pour v podání R. Hrušínského. Navzdory ztrátě pracovní pozice i hrozbě výpovědi z podnájmu se dobrák Trutina rozhodl pečovat o roztomilou saň, podobnou sedmihlavému psu a nazvanou Amina, sám v domácích podmínkách. Nikdo nedokázal projevit tak dojemnou starostlivost o blízkou osobu či o, jako v tomto případě, tvora, jako pan Řehoř. Když se díky obětavé péči dráček proměnil na zakletou princeznu, strážník se polekal a poté se dámy slušně a nesměl zeptal, jestli se nemůže proměnit zpět. V tomto krátkém příběhu se sice objevují nadpřirozené postavy, pohádkou bych ho však nenazval, neboť nekončí klasickým pohádkovým happyendem. Kromě čapkovského ukončení mě překvapily jména strážmistrů, jež sice v přímo nezazněla, ale objevily se v závěrečných titulcích, a byly též ražení ryze čapkovského. Bohužel příběh samotný mě příliš nezaujal, nebýt vynikajícího obsazení, nevím, kam bych s hodnocením klesl. I tak mám dojem, že se Velká policejní pohádka od paní S. Simonové dívá na průměr poněkud zespoda. ()

Reklama

Reklama