poster

Divadelní román (TV film)

Komedie

Česko, 1994, 89 min

  • WANDRWALL
    *****

    Lahůdka od Bulgakova. O lidských povahách, radách, vše se motá kolem autora, za nímž se skrývá samotný Bulgakov. "Divadelní román" je tak dobře napsán, že jen hodně špatným režisérům a hercům by se ho podařilo zprznit. Zde exceluje V. Dlouhý. INU TAK TO CHODÍ! Má to blízko i k Osudům dobrého vojáka Švejka, až na to, že je to komrní a není zde "Svejk", ale dramatik. Podstata je ale stejná - hrdina se setkává s lidmi, co je autor skvěle charakterizuje. Zde hrdinovi kdekdo radí, až absurdně, a v tom spočívá pravdivost o člověku. Jak kdo pracuje s informacemi... Jak kdo je líný... Jak kdo je pasivní... Jak kdo je hloupý atd.(21.9.2010)

  • sportovec
    ****

    Románová látka Michaila Bulgakova, jedné z nejvýraznějších osobností ruské literatury XIX. století, pojednávající osobitě, s originálním promítnutím do sovětské reality druhé poloviny třicátých let, odraz osobních vztahů tvůrčích osobností v slavném Moskevském uměleckém akademickém divadle, známějším pod zkratkou MCHAT, přímo vybízela k filmovému ztvárnění. Výsledkem je určitě jedna z nepřehlédnutelných televizních inscenací, kterou je také možno chápat jako hereckou introspekci vlastní identity. Histrionství, základ každého - i nejumělečtějšího herectví - je tu pojednáno jako východisko pro vylíčení osobních vztahů a toho, co ve světlech ramp a jevišť není tolik vidět: závistí, malichernictví, malosti i podlosti, jež tu jsou oproti jiným prostředím nastřádány v nebývalých koncentracích a nepřehlédnutelných obalech. Jenom kdesi daleko, hodně v zákulisí skutečného života, tušíme Bulgakovovu lidskou i uměleckou tragédii, která posléze vyvřela v jiném jeho vrcholném díle - MISTRU A MARKÉTCE. Režii, scénáři i výkonům hlavních představitelů přes časovou vzdálenost 15 let není co vytknout. Spíš naopak. Z druhé strany tu není ani nadbytek toho, co výrazně přesahuje zažité standardy. I tak se však jedná o nadprůměrné dílo naší polistopadové kinematografie. Dílo divácky nadmíru vděčné.(25.3.2008)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace