• Karlas
  *****

  Pěkný dětský film se špetkou detektivky i kritikou bezohledné chamtivosti v období Velké hospodářské krize. Boj statečných dětí za potrestání podvodníka se vyvíjí v báječnou napínavou podívanou . Skvělý Eduard Linkers jako podvratný obchodník, čestný dědeček Stanislav Neumann, či spravedlivý, ale přísný policista Jiří Plachý, jsou jen příkladem kvalitních českých herců tohoto milého příběhu s atmosférou první republiky.(16.11.2013)

 • Karlos80
  **

  Spoiler: Rok 1931 známá světová hospodářská krize: jeden předměstský činžák, pan domácí a majitel hokynářského krámku Karel Bočan (E. Linkers) okrádá chudé nájemníky nakupujicí zde na úvěr. Nebít ale malého Frantíka (O. Krčka) který časem odhalí podvodníka a navíc i překupníka kradených věcí. Frantík později přesvědčí i strážníka Brejchu (J. Plachý) který ho už dávno podezíral z nepravostí a odvede ho na místní komisařství. Tolik stručně z děje. Film byl zároveň prvním dlouhometrážním titulem pro dětské diváky již znárodněné kinematografie. Jinak pro Ej Hlemýžde, doopravdy to byl on ale jeho opravdu poslední filmová role byla ve filmu Pětistovka kde ztvárnil roli konstruktéra ing. Vališe. Potom hrál už jen v zahraničí. 1,5/5.(11.7.2006)

 • topi
  ****

  Pěkný film s atmosférou pavlačových domů a hokynářských krámků. Detektivní příběh určený spíše dětem, ale i dospělí se u tohoto filmu pobaví. Hlavně u skvělé šmelinářské dvojici - Světla Svozilová a Eduard Linkers, kterého si vždycky vybavím z filmu Nikdo nic neví, když ho táhnou v dětským kočárku Jarda Marvan Franta Filipovský a hraje tam opilého esesáka a haleká " Holaladydýýý ". Další role zaujmou určitě Stanislav Neumann v roli Frantíkova dědečka a L.H.Struna v roli Kolíska. Film vznikl na motivy knihy Václava Řezáče - " Poplach v Kovářské uličce " .(8.10.2011)

 • MickeyStuma
  ****

  Příběh se odehrává za hospodářské krize ve 30. letech 20. století a ukazuje těžký život obyčejných lidí. Bylo hluboko do kapsy a tak byli vděčni, když jim obchodník prodával na dluh, což využíval k umělému zvyšování dlužných částek. Zkrátka se pustil do podvůdků a lichvy. Poctivě si vše zapisoval do své "zelené knížky", aby měl ve všem přehled. Frantík, který u něj pracoval, na to přišel a začal konat. Netušil však, jaké trable tím způsobí. Dětský snímek takřka detektivní o šmelině a nemravnému chování bohatých k chudině. Počin je to povedený a velice přesvědčivý. Herectví dětí je ukočírované k dokonalosti své doby. Sociální tématika začínala být ve filmu pravidelným a vděčným ideovým artiklem. Toto se ještě politickým praktikám zcela vymaňuje a tak se stává uvěřitelným. Veliká škoda, že se stal zapomenutým a nevysílaným.(24.3.2014)

 • Marthos
  *****

  Půvabný přepis Řezáčova románu s výrazným sociálním akcentem a vynikajícím Edvardem Linkersem v titulní roli. Dobový kontext se naštěstí ještě obešel bez schematických přebreptů, díky čemuž lze postavu místního strážníka (Jiří Plachý) vnímat ryze pozitivně. Doba a její lidé aneb jedna z mnoha podob prvorepublikové demokracie v samém závěru své filmové existence.(15.7.2015)

 • - Zapadlé hokynářství bylo postaveno v ateliéru na Barrandově. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace