Pouta války

Putá vojny

Taegukgi: The Brotherhood of War

Brotherhood

Akční / Drama / Válečný

Jižní Korea, 2004, 140 min (Director's cut: 148 min)

Neurážela bych tento film srovnáváním s emerickým Ryanem. Pouta války také mají své mušky, mnohdy příliš tlačí na city, ale nelze jim upřít tak jednoznačný protiválečný kontext, že méně než čtyři hvězdičky dát nemohu. Škoda, že testosteron nejde odoperovat, kdyby jeho nadbytek šel léčit, nemusely by být války, z nadbytku estrogenu se takové pitomosti nedělají.(8.5.2012)

Srovnání s Ryanem tenhle film vystihuje dost přesně - bohužel až příliš. Technicky precizní, sugestivní válečné scény a vkusně dávkovaná emocionalita, ale pro mě osobně až příliš konvenční výstavba příběhu. Rámování do současnosti, (zpomalené a prosluněné) flashbacky do krásných dob míru, to už jsme ve válečných filmech viděli mnohokrát. Stačí si spojit výstavbu scénáře Ryana, Kulky v hlavě a Narozen 4. července a Je-gyu vás nemá čím překvapit. Trochu škoda, že se při té realizační jistotě nezmohl i na trochu originality co se kompozice děje týče. Tohle je takřka klasický "hollywoodský válečný film", snad až oldschool - myslel jsem si, že podle tak provařených mustrů se už filmy ani netočej (v zákopech hrdina vzpomíná nad fotografií, vzpomíná jak po sobě cákali vodou... eh :-). Ale i tak velmi suverénní čtyři hvězdičky. Skvěle natočené, city nabušené.(4.4.2005)

Pri viacerých žánroch si nie som istý ich najlepším predstaviteľom, ale vojnový to má ľahké, Putá vojny sú tým najlepším, čo v tomto žánri vôbec vzniklo. Je síce pravda, že sa rozhodne nejedná o nejakú osobitú revolučnú záležitosť, ale film ide hlavne v stopách Spielbergovho Ryana, lenže na rozdiel od neho je perfektný po všetkých stránkach, nie len tej technickej a bojovej. Základom je príbeh a ten sa tu teda nesmierne vydaril, konečne vojnový film, ktorý sa síce väčšinu času odohráva na bojisku, ale aj tak je v popredí rodina, o ktorú sa vojak bojí a urobí všetko preto, aby ju ochránil, v tomto prípade svojho mladšieho brata. Krátka úvodná fáza ideálne zoznámi s pár dôležitými postavami a vzťahmi medzi nimi, takže obaja bratia si ma získali a následne sa už dej presunie na bojisko. Práve kvôli tomuto rodinnému motívu, keďže tentoraz už nejde len o nejakého vojaka, ktorý plní misiu a obáva sa len o svoj život, ale zároveň sa ešte viac bojí o svojho súrodenca a navyše ešte musí mať strach aj o svoju rodinu doma, ktorá zostala bez mužskej pomoci to má veľmi silný náboj. A ten ešte trochu zvýrazní úplný úvod a záver zo súčasnosti, to sa skutočne vydarilo. No rozhodne nezostalo len pri tom, predsa len je to stále plnohodnotný, priam ukážkový vojnový film, ktorý si aj napriek dĺžke udržuje výbornú dynamiku, väčšinu času sa odohráva na bojisku, kde jedna skvelá situácia strieda druhú a ak sa náhodou presunie mimo neho, ponúkne iný silný dejový prvok, ako napríklad popravy civilistov. Jedine musím trochu vytknúť niektoré spoločné scény bratov, ktoré sa časom obmedzia hlavne na dialógy s tou istou témou, kedy jeden bude neustále riskovať život, aby svojho brata držal od nebezpečia, čo sa zase jemu nepáči, ale to je skôr len zanedbateľný detail, ich premena je zobrazená veľmi dobre a film to využíva. Film sa môže oprieť aj o postavy, hlavné duo už asi ani nemohlo byť lepšie, Jang Dong-Gun aj Won Bin ma veľmi bavili, obaja svoje postavy zvládli veľmi dobre a obával som sa o nich. Doma na nich čaká moja obľúbená Lee Eun-Ju a k tomu plno zaujímavých vedľajších alebo epizódnych postáv, dokonca sa tu objaví aj Choi Min-Sik ako severokórejský dôstojník. Akcie je tu plno a je vynikajúca. Tu sa ani raz nestane, že by film dlhší čas neponúkol nejakú akciu, prichádza približne v pravidelných intervaloch a síce nie je až tak rozmanitá a ani neponúkne veľký výber bojovej techniky, väčšinou sa obmedzuje len na strety medzi vojakmi, ale aj tak sú všetky bojové sekvencie perfektne natočené, dostatočne surové a drsné, aby vojna vyzerala ako peklo a s množstvom výrazných momentov. Hlavný hrdina je síce takmer regulérny akčný hrdina, keďže toho sám zvládne až príliš moc, čo inak vo vojnovom žánri moc nemusím, ale tu to má predsa len svoje opodstatnenie a aj všetky tie jeho akcie som si užíval. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, najviac vyniká asi akcia v meste, ktorá ponúkne odlišné prostredie, ale všetky bojové scény sú skvelé. A režijne tu nemám absolútne čo vytknúť, perfektný vizuál, skvelá vojnová atmosféra, fungujú aj emócie, Kang Je-Gyu to odviedol prvotriednu prácu. A nesklame ani hudba. Takže tu môžem vytknúť skutočne len zanedbateľné detaily, Putá vojny sú bezkonkurenčne najlepší vojnový film, aký som vôbec videl. 90%(26.7.2007)

Korejské válečné drama, který vyrazí protézy i fanouškům stomilionových hollywoodských blockbusterů. Honosný rozpočet si podává ruku s korejskou pečlivostí a příběhem dvou bratrů, kteří v dešti šrapnelů hledají ztracenou důstojnost a tuží rodinná pouta. Věčná škoda závěrečného zvratu, který scenáristovi ukradl pár milionů neuronů. A nám asi taky. Nebýt toho, byla by Pouta války naprosto bezchybnou ukázkou toho, čeho by ti asijští ďáblové byli schopní, kdyby protáčeli dolary jako Sam Raimi. Patos, akce a válečná brutalita v poměru, který nechcete zažít, ale rádi se na něj mrknete z bezpečí obýváku. (90%)(1.8.2007)

Po skončení filmu jsem neměl slov. Něco tak krutého jsem ještě neviděl. Severokorejci a Jihokorejci se mezi sebou řezali jako zvířata. Bestiálního krveprolití sledujeme skrz příběh dvou bratrů. Jejich srdcervoucí bratrská láska mě skutečně dojala. Tak silný (a brutální) příběh se jen tak nevidí. Technická stránka filmu (až na digitální stíhačky) je na velice dobré úrovni a režie je přímo úchvatná. Musím to ještě rozdýchat. BTW: Film je místy opravdu až nechutně násilný. Původně jsem chtěl za to dokonce odebrat hvězdičku, ale holt to byly kruté časy.(9.5.2005)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy měl jeden z bratrů uhořet ve stodole, našel druhý bratr pero, které mu předtím daroval. Toto pero je ohořelé. V dalších scénách už je pero zase bez známek poškození. (Horryx)

• - Na začátku filmu je v protestním průvodu proti korejské válce vidět cedule s anglickým nápisem „Give arms to us fight million youths“. (Duoscop)

• - Spojené státy americké vyslaly na korejský poloostrov 302 tisíc vojáků, kteří spolu s menšími jednotkami dalších dvaceti států pomohli jihokorejským jednotkám. [Zdroj: armyweb.cz] (Duoscop)