Dvacetiletá Laura, redaktorka bulvárního ženského týdeníku Vyrovnaná žena, si v metru všimne na reklamních tabulích milostného dopisu, který je podepsán Oliverem. O stejném dopisu se baví ženy v kadeřnictví, kam má namířeno. Je mezi nimi i její matka, rozvedená překladatelka Jana, která nesnáší české muže. Její první láskou byl egoista Pažout, kterému nikdy neodpustila, že přišel do divadla pozdě, a navíc ve svetru. Neuspokojil ji ani první manžel, který sice sehnal byt, ale jinak byl stejný buran jako Pažout. Naštěstí onemocněl rakovinou a zemřel. Od té doby Jana hledá toho pravého. Hledá ho i Laura, která vypráví, jak se před dvěma lety seznámila v Tatrách s Oliverem, osamělým starším mužem. Po jedné schůzce skončí s Oliverem doma, překvapí je matka a dostane hysterický záchvat, protože v Oliverovi pozná Pažouta. Okamžitě ho vyhodí. Laura přistihne na vánočním večírku Olivera v objetí s bývalou přítelkyní, ale on si ji usmíří poukazy na Kanárské ostrovy. Po roce se však v jejich vztahu objeví první trhliny a hádky... (TV Nova)

Nautila

Falešná hovadina, nudný děj, špatní herci, dialogy, všechno. Trapas naž na půdu, ztráta času. Já vím, že se těmhle filmům, podpořeným Novou, mám vyhýbat, ale když okolnosti donutí, nedá se nic dělat (Může mi někdo vysvětlit, proč je bulvární pop-škrábal Viewegh zařazen do seznamu maturitních knih? Vedle Čapka nebo Huga, a to hned 3x!). ()

ad

Hodinu a půl dlouhá reklama na tampóny? Celý films e nic neděje, pak On vytáhne odněkud obří tampón a Ona po něm skočí... ()

Lopic

Za první půlhodinku bych dal i vyšší hodnocení. Postupně sem se začínal trošku nudit, ale špatné to rozhodně nebylo. Herecké obsazení bylo výborné a Renč má štěstí, že pro roli hlavní hrdinkou vybral takovou hezkou a sympatickou herečku, protože její postava byla celkem povrchní kráva a nebýt Zuzany Kanócz tak by mě Laura asi srala. ()

starbrejkr

Viewegha celkem můžu, ale Román pro ženy jsem nečetl, takže nemůžu porovnávat. Každopádně film se mi vcelku líbil-..pár vtipných momentů (Honza Svěrák:-D), pár trapných momentů (Něrgešová, i když mi nepřišla až tak tragická...) a slušní herci, hlavně Vašut, kterýho fakt těžce zkousávám, překvapil....naopak Stašová mi přišlo, že docela přehrává. ()

DruidKarel

Řekl bych, že to není takovejšmejd, který z něj lidi dělají. Jo, je sice fakt, že to mé rozhodnutí hodně ovlivní překrásná Zuzana Kanócz... 2* (Vašutovi asi už docházejí síly...) ()

snob

I když jsem se zařekl /a není tomu dlouho, tuším že včera/, že už se nikdy nepodívám na český film, byl jsem donucen zhlédnout ještě toto. Buhví kolikátý ten hřebík je, ale vím určitě, že vskutku poslední. Takhle pitomý scénář. Ale tak hrozně. Příšerně. Přeukrutánsky připitomělý. Hřebík poslední. Už nikdy nechci vidět český film. Nikdy. ()

tomtomtoma

Michal Viewegh je dalším z řady současných českých umělců, kteří porozuměli potřebám a možnostem konzumní společnosti kapitalistického uspořádání. Spojené státy americké jsou se svojí spotřební kulturou, podávanou v načechraných obalech, vzorem pro Českou kotlinu. Tento model je nám každodenně předkládán jako ideál přijatelného a oduševnělého uměleckého vyjadřování. Ale není to umění, nýbrž jen umné řemeslo průměrnosti a podlehnutí systematicky vybudovanému kultu konzumní prázdnoty. Filip Renč opět dokázal, že jeho způsob natáčení dokáže zdokonalit celkovou působnost, s gesty a citovým naléháním dosahuje zamýšlených cílů. Viewegh jako spisovatel a scénárista je povrchní, pokrytecký, oblíbený a uctívaný. Je fascinující, sledovat cestu předního představitele přízemní podbízivosti až ke svému zdárnému určení, všeobecné popularitě. Je to též všeříkající o nás, o společnosti i o státně-ekonomickém uspořádání. Snadná ovlivnitelnost dosahuje až hysterické zběsilosti při obhajování americké cesty, jako jediné smysluplné možnosti života a pohledu na něj. Hlavní postavou plytké a světácké romantické komedie je mladé lízátko Laura (pohledná Zuzana Kanócz s hlasem Vladimíry Včelné, jako malá Anna Fialová). V ní se zrcadlí celé pokrytectví, povrchnost a přízemnost spotřební společnosti, která agresivně sebestředným způsobem brání svůj prostor a vydává se za oduševnělou životní moudrost. Kadeřnictví je místem, kde mohou vznikat nebezpečné konspirativní akce. Rady kamarádek a vzdělaných ženských časopisů dávají pouze pokřivené obrazy a poddajnost diktátu konzumu, nikoli upřímnost a konstruktivní řešení. Hlavní mužskou postavou je Oliver (zajímavý Marek Vašut), reklamní kreativec a jízlivý svéráz, který se zdánlivě vymezuje z průměrnosti, ale ve skutečnosti je tato postava pouhým pozérským králem tohoto podivného světa. A maloměšťácký pohled na romantiku se rozbíhá do všech stran. Důležitou postavou je Lauřina matka Jana (velmi dobrá Simona Stašová) v dokonalém postoji inteligentní světoběžnice, pro niž je každý muž bezcharakterním hlupákem. A v diktátu spotřeby jím bude vždy. Výraznou postavou je Rickie (zajímavý Jaromír Nosek), náhle odstraněný Lauřin nudný přítel. Z dalších rolí: tiše trpící soused Žemla (příjemný Miroslav Donutil), Lauřina zmateně bloudící nejlepší kamarádka Ingrid (zajímavá Ladislava Něrgešová), Lauřina senilní babička (Stella Zázvorková), Oliverův sebestředný kamarád a konzumní inteligent Hubert (velmi zajímavý David Švehlík), první Lauřina sexuální zkušenost a americký lektor angličtiny Jeff (Peter Smith), ženská vrba a kadeřnice Sandra (Klára Sedláčková-Oltová), Lauřina nadřízená a šéfredaktorka ženského časopisu v koncích s vlastním životem (Radana Herrmannová), stydlivý redaktor Milan (Jiří Bábek), Janin německý nápadník Hans (Juraj Ďurdiak), Lauřin mrtvý otec (Jaromír Dulava), či sebevědomý reklamní magnát (Saša Rašilov nejml.). Rozumím, že je jednoduší svalovat nezájem o pokračování náhodného sexuálního dobrodružství velmi bohatého a úspěšného muže s povrchní mladou dámou na celé mužské pokolení, než na vlastní chybný úsudek a zakořeněnou touhu po zlatokopectví. Vše ve jménu konzumního náboženství. Herecké výkony a dynamický styl vedení dělají ve filmu záchvěvy zábavy. Ovšem děj i nálada jsou ve stylu, který zatracuje upřímnost a na nejvyšší stupínek staví přetvářku a pro mě představuje strašidelnou skutečnost přítomnosti. () (méně) (více)

C0r0ner odpad!

Pozor, v tomto komentáři se objeví hodně sprostejch slov, kurva. Přehlídka debilních kreténů v "komedii", u které jsem se !ani jednou! nepousmál (zato jsem se celkem nasral), což je rekord mezi podobnými píčovinami. Jako vrchol mě sral i soundtrack, což se stane tak jednou za tisíc filmů. Přes dvě stě lidí tuhle pekelnou sračku považuje za jeden z top deseti filmů, co viděli, no kurva do prdele, to mě poser! 0% ()

BUD-SFIS

Puvodne jsem chtel dat jen 3* ale za tu hudbu nemuzu jinac nez pridat jednu hvezdu. Velmi dobry vyber Simony Stasove ani M. Vasut nebyl od veci ale to zpracovani mne nejak nechytlo. I kdyz komedie to nebyla k zahozeni ale mohlo by to byt o mnoho lepsi. ()

iommi

Neviem ako vy, ale ja som postrádal akýkoľvek zmysel tohto počinu - absolútne nezaujímavé problémy ženských, ktoré si myslia, že si môžu robiť s chlapmi čo sa im zachce. Fuj! ()

Fallen_One

Příjemné překvapení. Narozdíl od Bestiáře scénáristicky propracovanější, legračnější, ze života. Bod za dobrou hudbu, za krásku Zuzanu Kanócz, která mít delší vlasy, tak je to bohyně, bod za Marka Vašuta a celkově že to všechno tak akorát odsejpalo, bez slepých míst a...tak vůbec. Paráda. Nejsem zklamaný. Čekal jsem, že to bude horší. ()

PROCESOR

Spojení romantického snění o princi s drsnou realitou se povedlo. Vtipných scén je dost. Snímek klouže jakoby nezaujatě mezi muži a ženy a nesnaží se ani jedné skupině nadržovat. Každý to vidí prostě jinak, jako v životě. Myslím, že napoprvé nejsme ochotni si přiznat, kolik pravdy nabízí. Nakolik si snímek užijeme, záleží především na tom, na kolik jsme schopni se otevřít. A co ten konec? Vždyť je to romantická komedie do prdele, ne.. ."a ani jí k tomu nepustil hudbu!".. ()

Juto

Tento film vo mne vyvolal podráždenie svojimi hlúpymi postavámi. Neviem, čo si mám myslieť o filme, kde ženy tolerujú chlapom skoro všetko, len aby mali výhody. 3/10 ()

emo

Totálne trápna kravina, v ktorej hlavná predstaviteľka podvedie asi každého svojho partnera a potom buĺí, prečo ju nikto nemiluje a aké su chlapi svine... Je to určené doslova pre ženy, lebo chlapovi je z toho fakt na grc. Mám rád Sex in the City, ale táto srágora si to porovnanie v podstate ani nezaslúži. ()

WolfR

Román pro ženy je film plný klišé, dokonce mi to přijde až jako vykrádačka všech možných romantických braků. Ale až překvapivě to všechno dohromady funguje! Přidejme si k tomu celou řadu úderných vtipů, velice slušné dialogy, podle mého také velice dobře propracované postavy a také svižně postupující děj, i když bez nějakých zvratů, které by šokovali. Prostě příjemná, nenáročná Česká romantická komedie, která se povedla zejména díky Renčově režisérské zručnosti, kterou ovšem podle mě již v dalších filmech nepotvrdil. No a koneckonců zřejmě i kvůli Vieweghově předloze. Klidně mě i proklínejte, ale mě to zkrátka celkem chytlo a nenudil jsem se ani minutu! Takže 4 hvězdy. ()

filmharmony

...nemám ráda Viewegha, nemám ráda Renče, ale díky Simoně Stašové a překvapivě Zuzaně Kanocz se "dílo" nezvrhlo a ono "Pažoute" mělo svůj smysl pro humor... ()

Český lev 2005

Český lev 2005