• carl.oesch

No a tradičně se ukázalo, že dlouhá léta českému filmu chybí dvě "maličkosti" - námět (nápad) a scénář. Ostatní je OK, Stašová je "paní" herečka, Marek Vašut byl v pohodě a Zuzana Kanocz nadchla (naštěstí se z ní nestal nezbytný inventář každého českého filmu jako ze zrzavé nádhery Kerekes...), Renč je zkušený řemeslník (něco jako za komančů Dietl scénárista - co by za něj dnešní televize a film dala), nicméně story a scénář je zcela mimo. Vieweg se jako autor už dávno vyčerpal (jeho první knihy byly zajímavé a řemeslně zručné - Názory na vraždu, Báječná léta pod psa nebo i Povídky o manželství a sexu), když ale ty svoje ploché životní příhody a představy položil na stůl, ukázalo se, že na víc jak ty tři čtyři knihy to není a věčné opakování těch tři situací, kde je jakž takž doma nudí čím dál tím víc. Skutečně kvalitní spisovatel musí mít dostatečnou fantazii a úroveň jeho děl většinou stoupá, podprůměrný "tvůrce" dokáže překvapit na začátku, ale klesající úroveň k uzoufání teprve ukáže jeho skutečný potenciál a kvality. Jenže n ejvětší malér je datum vzniku tohoto filmu. Můžeme nad tím mávnout rukou, zasmát se pár vtipům, pobavit se tou maloměstskou rádobysvětovostí, které čouhá sláma z bot, ale co za těch dalších deset let, které následovaly toto dílo vzniklo lepšího? Vejdělkova veledíla, která úrovně tohodle nedosahují ani náhodou, nebo třeba podstatně horší Román pro muže? Babovřesky? Kameňák nevím kolkátý? A nebo ona vysoce "intelektuální" a vsměs technicky horší a svým snobstvím ještě horší díla? Český film nebyl nikdy v evropském kontextu žádná velmoc a řada těch "úžasných" děl mně minula, ale dnešní doba je děs a běs. Kdyby se české filmy přestaly točit, asi bych s tím neměl problém. A představa, že to všechno musím společně s dalšími miliony lidí financovat mně štve, i když televizní poplatky jsou věc o řády horší. Takže, Viewega už nikdy. Myslím, že už má nahospodařeno a jeho okouzlení sebou samým mu k udržení ega jistě ještě dvacet třicet let postačí.(12.1.2015)

• Perry-

Knížku neznám, takže nemohu posuzovat kvalitu oproti ní. Co však posuzuji, je kvalita filmu. Film se mi vůbec nelíbil, ale byly v něm docela dobré písničky :-) Romantika s komedií po česku nedopadla nic moc. Příště se českým filmům budu už opravdu vyhýbat.(11.11.2006)

Průměrný film, co dokáže zaujmout normálního diváka (no spíše divačku) a naplnit kinosály. Ale za pár desítek let po tomto filmu něštěkne ani pes (což se týká asi 90% dnešní české produkce).(26.4.2007)

Příjemná a milá záležitost, která potěší a neurazí. Zuzana Konócz je krásná slečna a svým výkonem mě přesvědčila (bohužel jen do doby, než natočila reklamu pro nejmenouvanou společnost na krém proti celulitidě:-)). Vašuta mám ráda, svoji roli odehrál, myslím si, velice obstojně, stejně jako Simona Stašová. Laďka Něrgešová by se naopak už asi ve filmu objevovat neměla. Co se týče příběhu, má námět, kouzlo i humor...a hlavně "čtecí" scéna Olivera "Pažouta", kdy reklamním rámečkem vyznává Lauře nehynoucí lásku, mě jakožto citově založenou osůbku vážně dojala!(26.8.2008)

Moc nechápu, proč má film tak málo procent. Viděl jsem ho už podruhé a i podruhé jsem se výborně bavil. Neříkám, že je to nějaký realistický pohled na věc, ale je to komedie... A to výborná. Určitě doporučuju. Škoda, že poslední půl hodinka je taková už trošku o ničem. 85%(2.6.2009)

• Ripley

Již název filmu mě varoval,že to nebude tak úplně pro mně,ale i tak jsem to zkusil.Zbytečně.Plus snad jen za půvab herečky Zuzany Kanócz a pětivteřinovou "tradiční" scénu Jana Svěráka.(13.4.2013)

• Luciášek

Humus. Ostuda. Komerčárna pro komerční debily. Pro inteligentní lidi s normálním myšlením nesnesitelné.(12.10.2014)

S přibývajícími léty člověk mnohdy jinak posuzuje tytéž věci a tento film je toho důkazem. Ze tří měním na pět. Obě navíc Vieweghovy za schopnost metaforicky řečeno nahlédnout za zeď zvaná žena v Platonově jeskyni.(3.5.2015)

Docela sympatická jednohubka, ale víckrát bych tuhle přehlídku kýčů úplně vidět nemusel. Pravda, že jsem se ale párkrát zasmál.(19.8.2017)

• Anderas

Možná není tak nepochopitelné, že Román pro ŽENY se mně ani trochu nelíbil, mohou ale být podobné filmy tak jednostranné? Nejprve jsem se úporně snažil smát se příšerným vtipům, ale když jsem po čase zjistil, že objekt výsměchu (především demence češství) je na jiných místech naopak vyzdvihován jako životní ctnost, pochopil jsem, že tady žádný z autorů, natož pak protagonistů nemá jasno. Samozřejmě chápu, že ve filmu jako Román pro ženy nelze hledat žádné hlubší pointy ale pokud ten film není ani nijak zvlášť zábavný, pak skutečně nevím proč se na něj mám dívat. A to prosím pěkně vůbec nehodnotím zpracování filmu samotného, které je klasicky otřesně...........české.(25.12.2005)

Michal Viewegh píše masovou literaturu a tento film patří do stejné kategorie - osloví široké publikum, nehraje si na psychologickou sondu do života ženy, pobaví. Moc se mi líbilo obsazení ženské části (Kanócz je překrásná), hudba, kamera a střih. Naopak příšerný byl postsynchron a místy teatrální přehrávání, především Vašuta.(26.12.2005)

• Damielka

Asi jsem nepochopila, o co se tenhle film snaží. Je to trapnost nad trapnost a je mi docela smutno při pomyšlení, že měla tato slátanina takový úspěch. Vždyť je to výsměch! Herecké (bojím se to napsat tak natvrdo) "výkony" jsou samá křeč, dialogy samé klišé a to, co předvádí kamera, to je čirá onanie postrádající jakýkoli smysl. U hlavní hrdinky bych ještě přimhouřila oko, ale relativně ostřílený (a tímto filmem u mě odstřelený) Marek Vašut je otřesný a roli stárnoucího seladona s porouchanou prostatou zahrál hůř než můj bratr horečku, když se mu v páté třídě nechtělo do školy. Snažila jsem se to sledovat, ale nešlo to déle jak dvě minuty v kuse. Stejně jsem pokaždé věděla, jak to bude pokračovat a kdybych si tenhle film nechala ujít, vůbec o nic bych nepřišla.(10.1.2006)

Po dlouhé době česká komedie, u které jsem se výborně bavil a nebyla založena jen na přehlídce úchylných/zkouřených/úplně dementních/nepoužitelných/nedospělých individuí. Tento film obsahuje opravdu skvělé momenty a nudit se nebudete. Co se týče náplně, tak buď Viewegh nemá rád ženy, nebo film neodpovídá předloze, anebo prostě jsou ženy opravdu takové potvory :) Protože z hlediska morálního jednoznačně nejkladnější postavou je Donutil alias vdovec v závěru. No, to už nechám na posouzení každého, nakolik to může odpovídat realitě, ale ano, i takové jsou ženy .. a muži.(12.11.2006)

zábavný filmový příběh, ve kterém se uvádějí na pravou míru obecně rozšířené legendy o "citlivé ženské duši" a neschopnosti fyzicky milovat bez zamilování se ....(23.4.2007)

• Shimitz

Když se mi u filmu dělá upřímně špatně, nemůžu jinak než za 1%(29.6.2007)

Proč nedávám 5? Asi proto že nejsem žena...(28.9.2007)

Jak nazev napovida, tak film natoceny podle zname predlohy je smerovan zenske obci. Par vtipku nebo narazek se najde, ale zbytek je trapne se brodeni ceskymi stereotypy s tendenci se vyrovnat zanrove podobnym zapadnim kouskum, coz je produkcne mozne, ale finance nenavratne, protoze ceske komedie jsou v podstate neprodejne. 50%(9.4.2008)

• JimDoor

Asi je to opravdu jen pro ženy, páč sem hodně dlouho nic tak špatnýho neviděl...15%(12.1.2009)

Pár úsměvných scén nevyváží trapnost těch ostatních. *** dávám pouze za výkon Simony Stašové.(27.5.2009)

Asi takových 50%, průměrných. Viděl jsem to teďka podruhé, v TV nic v neděli nebylo. Poprvé mě to příliš nezaujalo a podruhé to mělo stejný účinek. Příběh klasický, vtípky veškeré žádné, herecké výkony obyčejné. Chvilku jsem si myslel, že se nějakými "hrami" snaží snímek napodobit "9 a půl týdne", ale to jen chvilku a bylo to hodne slabé. Ten Sex ve městě, jak tady někteří lidé psali je výstižnější. Co mě navíc docela rozčilovalo, tak byl Marek Vašut s těmi jeho siláckými gesty a grimasami. Takové frajírky fakt nesnáším. Ale nějaké fajn momenty to mělo, už byly horší filmy. Celkově to zapadá do české tvorby poslední doby - průměr až děs. Howgh!(5.6.2009)

• dozana

Po vcelku dobrém začátku (scéna na letišti), ta mě docela pobavila, šlo tempo v rychlém spádu dolů, našlo se ještě pár momentů, které byly vcelku vtipné (Oliver je Pažout), bohužel konec byl hodně happyendovsky trapný. Představitelé mi přišli afektovaní a nevěrohodní, no prostě zase jeden z těch nevydařených českých filmů(5.6.2009)