Stopařův průvodce po Galaxii

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Stopárov sprievodca po Galaxii

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2005, 104 min

Filmový Stopařův průvodce je příjemný a zábavný, i když za knihou velmi zaostává. Obsahuje dost hluchých / méně zábavných míst, které ani ty povedené okamžiky nemohou vyvážit. Martin Freeman a Mos Def jsou tak akorát (jejich výkon neurazí ani není něčím nezapomenutelný), Sam Rockwell, John Malkovich a Bill Nighy jsou velmi dobří, ale "hercům" kraluje robot Marvin s ÚŽASNÝM a užasně depresivním hlasem Alana Rickmana... 65%(28.6.2005)

Konečne inteligentná komédia s bezchybnými výkonmi (okrem hl. predstaviteľa, to však absolútne nevadí, pretože všetky haluze sa odohrávajú v jeho prítomnosti) a na rozpočet prekvapivo slušnými trikmi (cesta vo vysokozdvižnom vozíku cez orbitálnu stanicu atď. bola fantastická). Skvelé hlášky, absolútna fantasmagória, striedavo som vyvaľoval oči a neveril čo sa predo mnou deje a popri tom sa skvele bavil. Myslím si, že knižná predloha (nečítal som ju) dostala film vo viac než kvalitnom spracovaní.(29.5.2005)

Ani jsem nečekal, že by se podařilo Stopařova průvodce tak dobře zadaptovat. A přece! Scénář se předlohy láskyplně drží, jak může, a když k ní přidává něco nového, co (by snad ani) Douglas Adams nevymyslel, je to zcela adamsovsky praštěné, vtipné a působí to přirozeně. Zkrátka se pozná, že film dělali lidé, kteří ho vážně dělat chtěli. Platí to také o hercích, zcela úžasné výpravě, která kombinuje loutky z dílny Jima Hensona (Vogoni jako živí) s půvabně barevnými počítačovými efekty, jež by v budoucnu určitě slušely třeba celovečernímu Červenému trpaslíkovi (stále jsem se nevzdal naděje), a o hravé hudbě. Jedinou vadou na kráse je zcela nepochopitelné nevysvětlení zásadního významu ručníku. Mně to nevadilo, já bych si jako věrný čtenář vzal na stop vesmírem nejméně dva ručníky a dvaačtyřicet dalších záložních, ale nezasvěcený divák se určitě musel ptát "Co s tím pořád k čertu mají?".(29.2.2016)

Po prečítaní knihy a a zhlianutí filmu mám definitívne jasno, že Stopárov sprievodca po Galaxii je vysoko pravdepodobne jedna z najťažšie adaptovateľných kníh pre veľké plátno. Divák neznalý predlohy bude zrejme v množstve absurdít tápať, zvyšok asi sklame, že na brilantné dialógy, ktoré fungovali tak skvelo v knihe nedôjde a ak áno, tak vo výrazne okresanej a tým padom menej vtipnej forme. Menšie či vačšie zmeny dejovej líne pritom nie sú až takým problémom ako fakt, že v Jenningsovom podaní sa Douglasove filozofické úvahy menia na čisto absurdne zábavné scénky bez hlbšieho zmyslu. Ťažko však povedať, či to išlo natočiť aj lepšie. Podľa princípu nekonečnej nepravdepodobnosti je to vysoko nepravdepodobné.(24.8.2007)

• zelvopyr

Podstatné na celém fenoménu Stopařova průvodce je, že šlo původně o rozhlasovou hra BBC, plnou nejsuššího humoru a nadsázky v gradaci. Samozřejmě se obešla bez efektů, protože stavěla na síle slova. Ještě před koncem minulého režimu dokonce byla do ČSSR v rámci západní podvratné propagandy vysílána česká verze této hry -- legrační bylo třeba přejmenování Zaphoda na Zefýra Bítlštajna (slyšel jsem nahrávku). Po velkém úspěchu hry a mezitím vydané knihy tatáž BBC natočila šestidílný TV seriál, který se svou ultralevností umně pracoval jako s kladem. I zde šlo o příběh a anglický humor. Zkrátka, Průvodce je kult jako prase, které tvůrci filmu vykuchali, a pokusili se ho předložit tak nějak jinak... a nepovedlo se. Pohon mozku na citrón je... ehm prostě negace samotné podstaty Průvodce a pro zanícené jistě důvod k umučení tvůrců k smrti...(7.9.2011)

• - Film je v pořadí devátým zpracováním Stopařova průvodce. První byla rozhlasová hra, živá nahrávka na albu, kniha, TV seriál, počítačová hra, divadelní šou, komiks a ručník. (imro)

• - Každý rok se na počest Douglase Adamse koná tzv. ručníkový den, během kterého má s sebou každý správný fanoušek nosit ručník. Datum je stanoveno na 25. května. (imro)

• - Producenti svěřili bývalému režisérovi videoklipů Jenningsovi na jeho celovečerní debut 50 milionů a film im vynesl během prvních třech dní (29.4.-1.5. 2005) promítání slušných 21,1 mil. dolarů. Za tři týdny si snímek v amerických kinech vydělal 43,5 milionů. (imro)