Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

Trailer 3

berg.12

Klobouk dolů, jakým způsobem se tvůrců podařilo přenést předlohu na filmové plátno (i když scénář částečně vypracoval i sám její autor). Tohle však není další "Galaxy Quest" a už tak celkem úzký okruh příznivců sci-fi komedie je ještě zúžen o nasměrování někam k "Monty Pythonům". Škoda, že se ovšem drželi předlohy až příliš, větší uvolnění by jen prospělo. V předloze naprosto zásadní ručníky se ve filmu naprosto míjí účinkem a naopak, myšlenkové plácačky, v předloze nepřítomné, fungují z filmového hlediska perfektně a přitom krásně podtrhují jejího ducha. Více takových míst, delší stopáž, i pro větší rozvinutí charakterů a nebylo by co řešit. Naštěstí tu je ještě z anglické produkce seriál "Červený Trpaslík", který v lecčems film zaskakuje, neboť se mu podařilo ducha této ulítlé předlohy celkem vystihnout. Vždyť třeba Kryton pronese větu "Nepropadejte panice!" hned několikrát. ()

Hitman_47

Po haldě recencí typu: "Je to celkem nuda" "Hovno se tam děje" "Je to až moc klipovité"...jsem ke Stopařovi přistupoval s lehčím odstupem, a zase se mi potvrdilo jedno celkem "pevné" pravidlo: "Neočekávej nic => budeš spokojen." Nevím, knihu jsem (bohužel) nečetl, tak opravdu netuším, co se ve filmu vytratilo, posralo, přehnalo, přidalo atd... Ale vím jedno, já se bavil a největší hvězdou je pro mě Marvin, tento robot s neustálou depresí si musí získat každého...a jeho závěrečné kombo bylo opravdu skvělé ;o) No...už mě nenapadá, co napsat, i když jo, teď mě napadlo /* AU !!!! ()

Phobia

Vzhledem k parádní knižní předloze bylo mé očekávání ohledně tohoto filmu obrovské. A úměrně tomu bylo velké i zklamání. Co v knize působilo ujetě vtipným dojmem a nutilo čtenáře k salvám smíchu, to ve filmu naprosto nefungovalo. Roztříštěný, nekonzistentní děj, trapně působící humor, vizuální stránka vcelku nezajímavá... ne, k tomuto filmu se vracet nebudu, to si radši potřetí přečtu ošmátraný antikvární výtisk ze slovíčkaření Douglase Addamse. 45% ()

Superpero

Knížka je jiná knížka je lepší, což ovšem neznamená, že by film byl špatný, naopak. Garth Jennigs se Stopařova průvodce zhostil velice elegantně, ať jde o výtvarnou stránku (kosmické lodě jsou k sežrání) nebo o přidané a odebrané věci z knížky, protože když je něco tak crazy tak tomu úpravy neublíží. Třeba obsazení Mos Defa je skvělý tah, sice Ford nemá bejt černej, ale co na tom, protože je ztvárněný tak jak jsem si ho představoval (ty skvělé věci s ručníkem) narozdíl od nesympatického chlápka v adaptaci Stopařova průvodce od BBC. Sam Rockwell rulezzzzz a i to velice zajímavé dvouhlavé řešení jsem jaksi přenesl přes srdce. Martin Freeman je naopak přesně knižní Arthur a pro tu roli se narodil. No a Marvin to je dokonalost sama. Tento film se ale asi bude líbit jen určité části lidí, protože takovej hardcore snese jen málokdo. ()

gudaulin

Slavnou knihu Douglase Adamse mám už dlouho v knihovně hned vedle série příběhů Červeného trpaslíka. Zatímco k Červenému trpaslíkovi se vracím jak v seriálové, tak v knižní podobě, a stále má pro mě příjemné kouzlo, literárního stopaře jsem ještě z důvodu časové zaneprázdněnosti nedokázal přečíst. Vzhledem k tomu, jak negativně na mě působil film, bude se na něj ještě nějakou dobu snášet prach. Nejspíš nepůjde o měsíce, ale o léta, protože film na mě působil zoufale nevtipným až odpudivým dojmem. Potenciál by tu byl, ale něco je špatně, tohle chtělo mnohem zkušenějšího filmaře, než byl debutující Garth Jennings. Celkový dojem: 25 %. ()

• Když na začátku filmu Zafod (Sam Rockwell) unáší svou maličkost společně se Srdcem ze zlata, je loď v poměru s člověkem mnohem větší, než když z ní vystupuje posádka na domovské planetě Humma Kavuli. Pro srovnání: standardní velikost Srdce ze zlata je taková, že „okna“, ze kterých se hlavní postavy dívají na planety, jsou přibližně velká jako lidské tělo. Naopak v menší verzi lodě by se do nich vešel maximálně obličej. (Lenniah)
  • Producenti svěřili bývalému režisérovi videoklipů Garthu Jenningsovi na jeho celovečerní debut 50 milionů amerických dolarů. Film celosvětově vydělal 104 milionů amerických dolarů. (imro)
  • Každý rok se na počest autora knižní předlohy Douglase Adamse koná tzv. ručníkový den, během kterého má s sebou každý správný fanoušek nosit ručník. Datum je stanoveno na 25. května. (imro)

Související novinky

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Největší středoevropský filmový festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje svůj jubilejní desátý ročník 26. září v pražském kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní… (více)

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007

Nightovi (jak mu říkají anglicky mluvící publicisté, pro něž je přízvisko Shyamalan nezvládnutelný jazykolam) se to nakonec podařilo. Jak asi víte, po vlažně přijaté Ženě ve vodě už se hollywoodští… (více)