poster

Stopařův průvodce po Galaxii

 • USA

  The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

 • Velká Británie

  The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

 • Slovensko

  Stopárov sprievodca po Galaxii

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2005, 104 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Rex Mundi
  *****

  Douglas Adams žije! V tomto filme určite! Aspoň mne tento vesmírny opus poskytol skvelý pocit, že sa nám na chvíľu vrátil zo záhrobia, aby nám pošepkal do uška, že jeho duch je tu stále s nami - pokiaľ budeme užívať život plnými dúškami a nezabudneme na kúsok z jeho odkazu pre ľudstvo - a síce, že život je často tragický, to však neznamená, že sa nenájde príležitosť vysmiať sa mu do tváre. Čítala som niekoľko názorov na filmové spracovanie Stopárovho sprievodcu po Galaxii a všetky boli prinajlepšom triezve. Išla som teda do kina s toleranciou nastavenou na maximálny výkon - ale nebolo to potrebné. Som veľmi spokojná, bavila som sa výborne a Douglasovu prítomnosť som cítila takmer z každej minúty filmu. Na scenári sa napokon podieľal a z môjho pohľadu sa napriek istým zmenám, novinkám a nečakaným kombináciám dejových súvislostí tvorcovia ani na chvíľu Adamsovmu odkazu nespreneverili a zachovali ducha jeho diel. Čo na tom, že témy neznalí mu vyčítajú epizódnosť a skalní adamsovci odchýlky od originálu? Nebuďme obmedzení a nebuďme hnidopišskí - ja som skalný adamsovec a užila som si to na plné gule! Martin Freeman ma svojím hereckým výkonom tak obrovsky a príjemne prekvapil, že mi doslova urobil radosť. Už dávno som taký fajn pocit z novoobjaveného herca nezažila. Jeho reakcie boli krásne prirodzené a zároveň komické. Angličan a stopár každým cólom. Bill Nighy bol takisto úžasný a Sam Rockwell ako Zafod bol výber par excellence. Aj keď občas pôsobí, že prehráva, všetko je to v súlade s obnoveným Zafodovým imidžom. A vôbec - dúfam, že budú pokračovania!(13.6.2005)

 • Phobia
  **

  Vzhledem k parádní knižní předloze bylo mé očekávání ohledně tohoto filmu obrovské. A úměrně tomu bylo velké i zklamání. Co v knize působilo ujetě vtipným dojmem a nutilo čtenáře k salvám smíchu, to ve filmu naprosto nefungovalo. Roztříštěný, nekonzistentní děj, trapně působící humor, vizuální stránka vcelku nezajímavá... ne, k tomuto filmu se vracet nebudu, to si radši potřetí přečtu ošmátraný antikvární výtisk ze slovíčkaření Douglase Addamse. 45%(5.11.2008)

 • Legas
  ***

  Zdařilá adaptace, které NĚCO chybí. Je to zvláštní, protože veškeré vtípky jsou vkusně vizuálně podány, ale chybí jim právě ten VTIP (ne všem, ale větší části ano). Jestli nebude problém v tom, že tato legendární kniha (já četl jen první díl a kultovní román to pro mě není - tak za ****) snad neměla být nikdy zfilmována. Myslím, že vtip knihy je v čtenářově fantazii a ve slovních perličkách. A POZOR: Kdo nečetl knihu, bude potřebovat ručník, protože to asi nerozdejchá.(24.11.2005)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "Je nám velkou ctí, že máte takový zájem o naši planetu. Jako výraz našeho vděku, přijměte tyto dvě termonukleární střely, které jsme právě vyslali k vaší lodi. V rámci zkvalitnění našich služeb, může být vaše smrt nahrávána." Knihu jsem nečetl, filmu jsem zcela nerozuměl, ale byla to neuvěřitelná taškařice. S chutí jsem si počkal 7,500.000 let na odpověď na základní otázku života vesmíru a vůbec, užil jsem si nepravděpodobnostní faktory, překvapeného vorvaně, myšlenkové pochody květináče petunií, jedinečnou vogonskou poezii a asi i všechno ostatní. A možná to i dávalo smysl, ale při pohledu ze Země to tak úplně nevypadalo.(28.12.2016)

 • CheGuevara
  ****

  Douglas Adams je pro mě velkou neznámou, ale nemohlo být lepší reklamy než zrovna tenhle film. Filmový Stopařův průvodce je kouzelně střelený guláš se šťavnatou porcí ironie a sarkasmu. Přesto si nemyslím, že by to byla bůh ví jak zdařilá adaptace. Aneb zadaptovat literární dílo takovým způsobem, že mi tam zůstanou dva vypravěči (jako voice-overy), tak by se někdo měl dlouze zamyslet, zda točí film nebo píše román.(14.11.2008)

 • - Film byl 20 let ve stádiu, které se pracovně nazývá „Development Hell“ a krátce před smrtí Douglase Adamse už byla na stole smlouva, podle které měl na režisérskou stoličku usednout Jay Roach a Zafoda Bíblbroxe měl ztvárnit Jim Carrey. (imro)

 • - Po odchodu Roache měl režisérské žezlo v rukou chvíli Spike Jonze a po něm Nick Goldsmith, který se nakonec uspokojil jen s úlohou producenta. (imro)

 • - Nad adaptací slavné trilogie o pěti dílech se uvažovalo už roku 1982 a jako producent tehdejší pokus zastřešil Ivan Reitman. Forda Prefecta měli ztvárnit Bill Murray nebo Dan Aykroyd, který však prišel s nápadem na Krotitele duchů (1984), a tak se nakonec dostalo jen na ně. (imro)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace