Stopařův průvodce po Galaxii

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Stopárov sprievodca po Galaxii

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2005, 104 min

Douglas Adams žije! V tomto filme určite! Aspoň mne tento vesmírny opus poskytol skvelý pocit, že sa nám na chvíľu vrátil zo záhrobia, aby nám pošepkal do uška, že jeho duch je tu stále s nami - pokiaľ budeme užívať život plnými dúškami a nezabudneme na kúsok z jeho odkazu pre ľudstvo - a síce, že život je často tragický, to však neznamená, že sa nenájde príležitosť vysmiať sa mu do tváre. Čítala som niekoľko názorov na filmové spracovanie Stopárovho sprievodcu po Galaxii a všetky boli prinajlepšom triezve. Išla som teda do kina s toleranciou nastavenou na maximálny výkon - ale nebolo to potrebné. Som veľmi spokojná, bavila som sa výborne a Douglasovu prítomnosť som cítila takmer z každej minúty filmu. Na scenári sa napokon podieľal a z môjho pohľadu sa napriek istým zmenám, novinkám a nečakaným kombináciám dejových súvislostí tvorcovia ani na chvíľu Adamsovmu odkazu nespreneverili a zachovali ducha jeho diel. Čo na tom, že témy neznalí mu vyčítajú epizódnosť a skalní adamsovci odchýlky od originálu? Nebuďme obmedzení a nebuďme hnidopišskí - ja som skalný adamsovec a užila som si to na plné gule! Martin Freeman ma svojím hereckým výkonom tak obrovsky a príjemne prekvapil, že mi doslova urobil radosť. Už dávno som taký fajn pocit z novoobjaveného herca nezažila. Jeho reakcie boli krásne prirodzené a zároveň komické. Angličan a stopár každým cólom. Bill Nighy bol takisto úžasný a Sam Rockwell ako Zafod bol výber par excellence. Aj keď občas pôsobí, že prehráva, všetko je to v súlade s obnoveným Zafodovým imidžom. A vôbec - dúfam, že budú pokračovania!(13.6.2005)

Duch a rozkošná atmosféra knížky je navzdory mnoha odchylkám zachována. Debutant Jennings srší nápady a drobné přešlapy jsem mu ochoten tolerovat a přhlížet, protože z toho filmu úplně číší radost a láska, s jakou k látce přistupovali. Přidejte fajn herce, krásne triky (nikoliv dokonalé, ale v tom to právě je) a skvělou hudbu a vyjde vám film, na který se budete rádi koukat znova a znova...(11.1.2008)

• kinej

Knížku jsem četl a jsem přesvědčen, že se podle ní dobrý film natočit nedá. Lépe to asi fakt nešlo. Jde o to, že v knize má čtenář dost času poznat ujetost jednotlivých postav, jenomže ve filmu jsou jednotlivé charaktery jen tak lehce načrtnuté a divák, který knihu nečte si bude muset hodně snažit aby dobře pochopil například depresivního Marvina. Všechno je zde nevysvětlené a zkratkovité. Na druhou stranu je film výborně výtvarně vyveden. Efekty a masky atd. jsou na jedničku. Také citace jsou vyvedeny dobře. Jenomže to jako film nefunguje.(3.12.2006)

Filmový Stopařův průvodce je příjemný a zábavný, i když za knihou velmi zaostává. Obsahuje dost hluchých / méně zábavných míst, které ani ty povedené okamžiky nemohou vyvážit. Martin Freeman a Mos Def jsou tak akorát (jejich výkon neurazí ani není něčím nezapomenutelný), Sam Rockwell, John Malkovich a Bill Nighy jsou velmi dobří, ale "hercům" kraluje robot Marvin s ÚŽASNÝM a užasně depresivním hlasem Alana Rickmana... 65%(28.6.2005)

Douglas Adams je pro mě velkou neznámou, ale nemohlo být lepší reklamy než zrovna tenhle film. Filmový Stopařův průvodce je kouzelně střelený guláš se šťavnatou porcí ironie a sarkasmu. Přesto si nemyslím, že by to byla bůh ví jak zdařilá adaptace. Aneb zadaptovat literární dílo takovým způsobem, že mi tam zůstanou dva vypravěči (jako voice-overy), tak by se někdo měl dlouze zamyslet, zda točí film nebo píše román.(14.11.2008)

• - Postava náboženského vůdce Hummy Kavuly (John Malkovich) se v původních knihách nevyskytuje, pro scénář ji vymyslel sám Douglas Adams. (imro)

• - Film byl 20 let ve stádiu, které se pracovně nazývá „Development Hell“ a krátce před smrtí Douglase Adamse už byla na stole smlouva, podle které měl na režisérskou stoličku usednout Jay Roach a Zafoda Bíblbroxe měl ztvárnit Jim Carrey. (imro)

• - Na vytvoření mimozemšťanů a příšer ve filmu nebyly použity počítačové efekty. (imro)