Stopařův průvodce po Galaxii

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Stopárov sprievodca po Galaxii

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2005, 104 min

Douglas Adams žije! V tomto filme určite! Aspoň mne tento vesmírny opus poskytol skvelý pocit, že sa nám na chvíľu vrátil zo záhrobia, aby nám pošepkal do uška, že jeho duch je tu stále s nami - pokiaľ budeme užívať život plnými dúškami a nezabudneme na kúsok z jeho odkazu pre ľudstvo - a síce, že život je často tragický, to však neznamená, že sa nenájde príležitosť vysmiať sa mu do tváre. Čítala som niekoľko názorov na filmové spracovanie Stopárovho sprievodcu po Galaxii a všetky boli prinajlepšom triezve. Išla som teda do kina s toleranciou nastavenou na maximálny výkon - ale nebolo to potrebné. Som veľmi spokojná, bavila som sa výborne a Douglasovu prítomnosť som cítila takmer z každej minúty filmu. Na scenári sa napokon podieľal a z môjho pohľadu sa napriek istým zmenám, novinkám a nečakaným kombináciám dejových súvislostí tvorcovia ani na chvíľu Adamsovmu odkazu nespreneverili a zachovali ducha jeho diel. Čo na tom, že témy neznalí mu vyčítajú epizódnosť a skalní adamsovci odchýlky od originálu? Nebuďme obmedzení a nebuďme hnidopišskí - ja som skalný adamsovec a užila som si to na plné gule! Martin Freeman ma svojím hereckým výkonom tak obrovsky a príjemne prekvapil, že mi doslova urobil radosť. Už dávno som taký fajn pocit z novoobjaveného herca nezažila. Jeho reakcie boli krásne prirodzené a zároveň komické. Angličan a stopár každým cólom. Bill Nighy bol takisto úžasný a Sam Rockwell ako Zafod bol výber par excellence. Aj keď občas pôsobí, že prehráva, všetko je to v súlade s obnoveným Zafodovým imidžom. A vôbec - dúfam, že budú pokračovania!(13.6.2005)

• Phobia

Vzhledem k parádní knižní předloze bylo mé očekávání ohledně tohoto filmu obrovské. A úměrně tomu bylo velké i zklamání. Co v knize působilo ujetě vtipným dojmem a nutilo čtenáře k salvám smíchu, to ve filmu naprosto nefungovalo. Roztříštěný, nekonzistentní děj, trapně působící humor, vizuální stránka vcelku nezajímavá... ne, k tomuto filmu se vracet nebudu, to si radši potřetí přečtu ošmátraný antikvární výtisk ze slovíčkaření Douglase Addamse. 45%(5.11.2008)

Zdařilá adaptace, které NĚCO chybí. Je to zvláštní, protože veškeré vtípky jsou vkusně vizuálně podány, ale chybí jim právě ten VTIP (ne všem, ale větší části ano). Jestli nebude problém v tom, že tato legendární kniha (já četl jen první díl a kultovní román to pro mě není - tak za ****) snad neměla být nikdy zfilmována. Myslím, že vtip knihy je v čtenářově fantazii a ve slovních perličkách. A POZOR: Kdo nečetl knihu, bude potřebovat ručník, protože to asi nerozdejchá.(24.11.2005)

"Je nám velkou ctí, že máte takový zájem o naši planetu. Jako výraz našeho vděku, přijměte tyto dvě termonukleární střely, které jsme právě vyslali k vaší lodi. V rámci zkvalitnění našich služeb, může být vaše smrt nahrávána." Knihu jsem nečetl, filmu jsem zcela nerozuměl, ale byla to neuvěřitelná taškařice. S chutí jsem si počkal 7,500.000 let na odpověď na základní otázku života vesmíru a vůbec, užil jsem si nepravděpodobnostní faktory, překvapeného vorvaně, myšlenkové pochody květináče petunií, jedinečnou vogonskou poezii a asi i všechno ostatní. A možná to i dávalo smysl, ale při pohledu ze Země to tak úplně nevypadalo.(28.12.2016)

Douglas Adams je pro mě velkou neznámou, ale nemohlo být lepší reklamy než zrovna tenhle film. Filmový Stopařův průvodce je kouzelně střelený guláš se šťavnatou porcí ironie a sarkasmu. Přesto si nemyslím, že by to byla bůh ví jak zdařilá adaptace. Aneb zadaptovat literární dílo takovým způsobem, že mi tam zůstanou dva vypravěči (jako voice-overy), tak by se někdo měl dlouze zamyslet, zda točí film nebo píše román.(14.11.2008)

• - Film byl 20 let ve stádiu, které se pracovně nazývá „Development Hell“ a krátce před smrtí Douglase Adamse už byla na stole smlouva, podle které měl na režisérskou stoličku usednout Jay Roach a Zafoda Bíblbroxe měl ztvárnit Jim Carrey. (imro)

• - Po odchodu Roache měl režisérské žezlo v rukou chvíli Spike Jonze a po něm Nick Goldsmith, který se nakonec uspokojil jen s úlohou producenta. (imro)

• - Nad adaptací slavné trilogie o pěti dílech se uvažovalo už roku 1982 a jako producent tehdejší pokus zastřešil Ivan Reitman. Forda Prefecta měli ztvárnit Bill Murray nebo Dan Aykroyd, který však prišel s nápadem na Krotitele duchů (1984), a tak se nakonec dostalo jen na ně. (imro)