Stopařův průvodce po Galaxii

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Stopárov sprievodca po Galaxii

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2005, 104 min

Na filmu jsem byla kdysi v kině a dnes jsem se po osvěžení paměti rozhodla napsat komentář. S knižní předlohou se rozhodně srovnat nedá. Ano, snažili se do něj vměstnat množství hlášek, které mě v knize naprosto rozsekaly, ale tady neměly valný efekt. Nebylo to ono. Nechci úplně tvrdit, že jsem se nudila, ale asi si místo opětovné projekce dám raději znovu rande s knihou.(26.2.2017)

Pre niekoho to môže byť úplná volovyna. Pre niekoho zas skvelá komédia. Pre mňa zas niečo, čo obsahovalo tak prepracovane vyjadrené myšlienky, že som sa od úžasu nevedel ani smiať ani vypnúť sprostý BS Player. Stalo sa niečo iné. Začal som zhánať knižky pána Douglasa Noela Adamsa, ktrorý tieto myšlienky napísal. Myšlienky, ktoré sú strašne ,,ďaleko,,. Mimochodom postava Marvina by nemohla byť nominovaná na sošku. On je totiž od pozemských hercov ešte ďalej, a tak by nikto iný nemal ani kapku šance... :D(2.3.2009)

Filmový Stopařův průvodce je příjemný a zábavný, i když za knihou velmi zaostává. Obsahuje dost hluchých / méně zábavných míst, které ani ty povedené okamžiky nemohou vyvážit. Martin Freeman a Mos Def jsou tak akorát (jejich výkon neurazí ani není něčím nezapomenutelný), Sam Rockwell, John Malkovich a Bill Nighy jsou velmi dobří, ale "hercům" kraluje robot Marvin s ÚŽASNÝM a užasně depresivním hlasem Alana Rickmana... 65%(28.6.2005)

Zpočátku hlásím vše v pořádku a například pytlíky na hlavu jako záchrana před koncem světa vypadají jako skvělý nápad. Jenže... s přesunutím děje do vesmíru to začíná trošku drhnout. Vogoni, dvouhlavý Rockwell, ani Malkovich nepřínáší kdovíjakou legraci. Z mírné letargie mě vytrhával občas depresivní robot s hlasem Alana Rickmana a samozřejmě Bill Nighy. 100 minut, na adaptaci věřím že kvalitní a zábavné knížky, není vůbec mnoho a skoro se zdá že tvůrci nevybrali zrovna ty nejsilnější nápady. Nikdy nezapomenu na napouštění oceánů hasičskými hadicemi nebo natírání obrovských balvanů v amerických národních parcích. A to je tak asi zhruba vše. 60%(26.4.2016)

Knihu jsem nečetl, ale už podle filmu soudím, že autor musel mít sakra velkou představivost. Bohužel ale film má spoustu hluchých míst, které se střídají s těmi geniálními (-Myslím, že jsem gauč. -Znám ten pocit… ) Takže tentokrát se budu tak trochu držet všeobecného davu a dám 3 hvězdy s tím, že Zooey Deschanel a Martin Freeman se zasloužili minimálně o jednu. Minimálně.(19.7.2009)

• - Producenti svěřili bývalému režisérovi videoklipů Jenningsovi na jeho celovečerní debut 50 milionů a film im vynesl během prvních třech dní (29.4.-1.5. 2005) promítání slušných 21,1 mil. dolarů. Za tři týdny si snímek v amerických kinech vydělal 43,5 milionů. (imro)

• - V jednom záběru můžete vidět na boku obrovského počítače „Hlubina Myšjení“ logo Apple. Adams totiž vlastnil první dva počítače této firmy dovezené do Anglie. (imro)

• - Když na začátku filmu Zaphod (Sam Rockwell) unáší svou maličkost společně se Srdcem ze zlata, je vidět loď v poměru s člověkem mnohem větší, než když z vesmírné lodě vystupuje posádka na domovské planetě Humma Kavuli. Pro srovnání; standardní velikost Srdce ze zlata je taková, že „okna“, ze kterých se hlavní postavy dívají na planety, jsou přibližně velká jako lidské tělo. Naopak v menší verzi lodě by se do nich vešel maximálně obličej. (Lenniah)