O neobyčejných zázracích obyčejných lásek. Monika (Tatiana Vilhelmová), Toník (Pavel Liška) a Dáša (Aňa Geislerová) jsou kamarádi od dětství, kteří spolu vyrůstali v jednom paneláku. Monika, Toníkova dávná láska, pracuje v supermarketu. Její přítel Jiří odletěl do Ameriky za prací a Monika doufá, že už brzy pojede za ním. Toník teď žije se svou tetou na statku u města a živí se všelijak. Nechce zpátky do paneláku, nechce pracovat ve fabrice, nechce poslouchat rady svého otce. Dáša žije sama, má dvě malé děti a ženatého milence Járu. Dáša je k smrti unavená a zoufalá, ale pořád věří jeho slibům, že se rozvede a sežene jí práci. Monika dostane k Vánocům od Jiřího letenku a začne se chystat na cestu do Ameriky. Dášin duševní stav se zhoršuje, už není schopná se starat o děti. Když Dášu převezou na psychiatrii, Monika zruší letenku do Ameriky a ujme se jejích dětí. A náhle znovu zjišťuje, jak velkou oporu má právě v Toníkovi. Pro Toníka začíná nový život - kvůli Monice a dětem je schopen udělat cokoli: pustí se do přestavby statku, a dokonce začne pracovat v továrně. Jenomže hra na rodinný život je pořád jenom hrou, i když si to Toník nepřipouští - Moniku čeká budoucnost v Americe, děti jsou jenom "vypůjčené" a do baráku pořád teče... Nový film režiséra Bohdana Slámy navazuje na jeho úspěšný debut Divoké včely, který měl mimořádný ohlas u českých diváků a přinesl mu i řadu cen na mezinárodních filmových festivalech. (Česká televize)

Aknah

Musím říct, že po dlouhé době jsem viděla perfektní český film, který svým obsazením a příběhem mě doslova ohromil. Toto silné a působivé drama bylo skvělé hlavně kvůli hlavním hercům, protože Vilhelmová, ta hrála snad jen očima a Liška byl přirozený a upřímný a hlavně díky této dvojci, která k sobě vyloženě sedla byl příběh opravdu reálný ! Silné a zarážející prostředí donutí přemejšlet nad životem, jaký je, aby sme si vážili svého ,,luxusu ". Dvojce, která k sobě nepatří podniknou obdivuhodnou oběť pro děti, které jsou ,,jen" kamarádky, která je zfetlá a nezajímá se o nikoho a začíná být schizofrení. Musím podotknout, že Geislerová to hrála skvěle, věřila jsem ji každý slovo a hrála tak důvěřivě, až byla odporná. Láska která rozrostla mezi těma dvěma, byla pochopitelná, ale na druhou stranu neměla moc vyhlídky. Sice byli chudí, ale dokázali, že dokáží být šťastní, i bez kariéry. Naprosto mě ten příběh zasáhl, skvěle zahrané, i menší role tomu dodávaly naprostou bezprostřednost a přirozenost. Celkově na mě tenhle snímek zapůsobil jako jen natočený život dvou mladých lidí, které by pro děti udělali všechno a žili vlastně jeden pro druhého. Opravdu ŠTĚSTÍ. ()

Legas

Jo jo, pravděpodobně nejlepší český film tohoto roku. Velký herecký koncert a lék na komplex méněcennosti. Díky, Slámo! ()

InJo

I po druhém zhlédnutí si za svým opovrhujícím názorem stojím - nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že ten film místy úplně absentuje scény, které by osvětlily motivace jednání postav a nesouvisle přeskakuje z jedné scény do druhé. Možná Sláma využívá styl zkratkovitého a věcného vyprávění, který jsem prostě jen nepochopil (a snímek proto celkově nedocenil), nebo je to prostě jen opravdu tak špatně napsané a natočené, jak mi to připadá. Herci jsou v tom více-méně nevinně (Vilhelmová působí velmi přirozeně, snaživý Liška je bohužel zas a znovu obsazen do role sympatického trouby atd.), ale k těm postavám jsem si díky Slámově pojetí nedokázal vytvořit žádný silnější vztah a tudíž mi bylo dost jedno, co se komu přihodí a jak skončí. A možná největší problém vidím v tom, že vlastně nevím, co tím chtěl pan režisér říci a o čem to vůbec je - o nenaplněné opravdové lásce? O tom, jaké to asi je, když se vzdáte svého snu kvůli (pochybné) povinnosti a dobrému skutku (BTW celé dění okolo Geislerové dětí mi přijde dost podivné), či se snad jen Sláma snažil poukázat, že u nás žijí i neprávem nešťastní čestní lidé (či jak to říct)? Já vážně nevím, každopádně žádná z těch dějových linií na mě nezapůsobila víc než průměrně. 50 % ()

IQ Tiqe

Nuda, nuda, nuda! Děj se vleče, žádné větší vzrušení, chvilka napětí, zkrátka nic; do komedie má daleko. V řeckém dramatu znali pojmy kolize, krize, peripetie, Bohdan Sláma asi ne, příběh jede stejnou linií a může zaujmout možná někoho, kdo čeká jen naivní příběh o ničem, který začíná v A, končí v B a mezitím se nic moc neděje. 1* dávám kvůli hercům - mám rád Táňu Vilhelmovou a i Pavel Liška, Aňa Geislerová a Bolek Polívka předváděli dobré výkony. Bohužel mizerný scénář ani sebelepší herec nevytáhne. ()

Jordan

tomuto filmu objektívne vzaté niet čo vytknúť, pretože riešil citlivú a všeobecnú tému, každý si mohol zaujať nejaké stanovisko, technicky bol zvládnutý veľmi dobre a herecky ako inak tiež veľmi dobre. lenže film neposkytuje nič viac, iba obohraté tvíre, ktoré som presne v tejto konštelácii videl za posledné mesiace a roky už v X filmoch (sú to všetko skvelí herci a ja chápem, že naše krajiny sú trochu limitované počtom dobrých filmových hercov, ale predsa len to začína naberať príchuť fádnosti) a - ak prehliadnem tento drobný a neúmyselný nedostatok - navyše neposkytuje ani nič nové po stránke formálnej či tematickej, nezaujíma žiadne stanovisko, nerieši problémy, nepodáva "zaujímavé" otázky či nové uhly pohľadu na danú tematiku, nemá ani extra humor, ani extra romantiku, ani extra tragiku, nemá nejaké silné scény či silné charaktery, a ak to bol zámer, tak beriem, ale tento film mi príde zaujímavý svojou nezaujímavosťou, výnimočný svojou nevýnimočnosťou a nevšedný svojou všednosťou. Lenže kdežto existujú aj filmy, ktoré postavia na podobných postulátoch svoj príbeh a myšlienkové pozadie (napríklad About Schmidt), tak tu to nezafungovalo a ostala iba tá "libovosť", nemastnosť neslanosť . . . A keď si vezmem, aký veľký ohlas a koľko ocenení a všetkého to získalo a porovnám si to s ostatnými, menej známymi a preferovanými snímkami, ktoré v Česku minulé roky vznikli, tak mi z toho vyjde, že sa jedná o veľmi nenáročné mainstreamové sledovanie, ktoré v TOMTO žánri bezpochyby vyniká, no nemá ambíciu na upútanie v žánri hlbšom ()

Anderton

Sláma sa zlepšil v réžii, chytil sa hutnejšieho scenára ako naposledy a hlavne vie pracovať s hercami. Vzťahy medzi nimi sú vykreslené výborne a emócie posobia velmi autenticky. Lenže je tu aj niekolko problémov. Sláma chce byť čo najreálnejší, čo dosahuje vyzobrazením (myslím) Opavy ako mesta z druhej svetovej vojny. Všetko je špinavé, sociálne vrstvy žijú niekde pri meste v rozpadnutých barákoch ako v Riu, ale sú to inteligentní a dobrosrdeční ludia. Monika je chytrá, ale z nejakého dovodu neštuduje (podla Slámu si to v Čechách asi možu dovoliť iba majetné vrstvy) a pracuje v supermarkete. Toník zase jedeň deň nemá ani halier, potom sa zamestná v továrni a hneď stavia novú velkú kúpelňu atď. Tomu sa hovorí pseudorealita. Čert to ale vezmi, pozerá sa na to dobre a je to dojímavé. ()

Frajer42

Taková povedenější, tradiční česká love story. Asi budete mít zpočátku stejný problém, a to, že nevíte pořádně kdo ke komu patří, nicméně postupem času příběh celkem obstojně graduje až k otevřenému závěru. Že se vlastně za celý film toho moc nestalo je fakt, který mi v tomto filmu ani nijak nepřekážel. Moc hezky se na to koukalo. Ale za to spíš může pár excelentních herců, než ten fádní scénář. Vlastně už ud začátku, tak nějak tušíte jak to dopadne a moc se nespletete. Na naše poměry film zaslouží pochvalu. Lepší * * *. ()

AllShallFall odpad!

Dalších 100 minut nudy na české scéně! Jak hluboko klesli čeští herci, že hrají v takových nezáživných a nesmyslných sračkách. Od samého začátku do samého konce mě provázela šíleně depresivní nálada z toho utahaného postkomunistického děje. Už nikdy více. Dost už bylo těch sraček!!!! ()

swamp

Už dlouho jsem při psaní komentáře nebyl takto bezradný. Plný počet hvězdiček, nad tím netřeba přemýšlet..ale okomentovat toto vyjímečné dílko slovy je velmi nelehký úkol. Takže popořadě. Herecké výkony..není co vytknout. Od rolí vedlejších, kde bych vyzvedl výkony starostlivé matky v podání Simony Stašové a neméně starostlivého, leč více konvenčního otce v podání Bolka Polívky, až po role hlavní. Zde se blýskla Anna Geislerová (která překvapivě nedostala moc prostoru), ale hlavně ústřední dvojice Tatiana Vilhelmová a Pavel Liška. Jejich zprvu oboustranně kamarádský vztah přerůstá naprosto přirozeně a nenuceně v opravdovou lásku, která jakoby neměla být ani v jednom případě opětována. Režisér nechává závěr optimisticky otevřený. Když už jsem zmínil onoho vůdce všeho a všech, pana Slámu, musím smeknout. Tento melancholicky natočený snímek vynesl někam mezi klenoty, kde by se snadno mohl pyšnit známkou KOH-I-NOOR! Vytříbená kamera, která Vás každým záběrem ohromí, je naprosto profesionální a zachycuje vždy ten správný okamžik. Průmyslová "příroda" Mostecka je v kontrastu s lidskostí obou hlavních postav. V celém filmu narazíte na neskutečné množství jak smutných tak veselejších momentů. Ať už dvě roztomilé děti Dáši či Toník stavějící dům. Nebraňte se slzám..stejně to nemá smysl. ()

pm

Domnívám se, že Bohdan Sláma je velmi slušný člověk a že své výpovědi o outsiderech míní úpřímně, líbí se mi, že z jeho filmů vyzařuje postoj, který ke svým hrdinům zaujímá, ale jeho filmy ráda nemám a opakovaným zhlédnutím si to vždy ještě lépe uvědomím, protože se zároveň berou velmi vážně na to, jak výrazně zkreslují realitu. V tomto směru mi "Štěstí" přijde hnusné a až nebezpečně zjednodušující, a vlastně nechápu, proč to na ostatní zabírá. ()

Slarque

Mohl bych vyzdvihovat scénář, režii, kameru, hudbu, herce, střih, zvuk... V tomhle filmu je prostě vše přesně na svém místě, nemusíte tomu věnovat zbytečnou pozornost a můžete nerušeně sledovat (a poslouchat) nejlepší český film několika posledních let. ()

klerik

Podstatne stráviteľnejšie ako DIVOKÉ VČELY. Film založený na "pozadí" - všetko, čo je v podstate vedľajšie (fabrika, rodičia) vytvára kontrast s hlavnou "líniou" a dáva jej tak hlbší rozmer. Napriek tomu, že herci hrajú to, čo už stokrát hrali (ožratý Polívka bol opäť raz na hranici mojej tolerancie), je to dobrý film o pohľade na svet a generačných rozdieloch... ()

Chrustyn

Opravdu hodně povedený a dost syrový český snímek. I když vidím, že je film zařazen do škatulky komedie nenašel jsem v něm ani jediné místo, které by stálo za pousmání. Je to drama až do morku kostí a věřím tomu, že většině lidí bude stačit ho vidět jen jednou. Filmu hodně pomáhají výborní čeští herci, kteří hrají naprosto civilně. Já jsem si z filmu nejvíce zapamatoval skvělého Pavla Lišku, který patří k jedním z našich nejlepších herců a jeho výkon ve mě zůstal určitě déle než mrazivý výkon Aňi Geislerové. ()

Arsenal83

Štěstí je krásná věc, ale v tomto filmu nie je šťastia ani kúsok. Vypelichaná Geislerka si ešte aj vlasy zafarbila, takže biela tvár vystupuje pri havranej pokrývke ako Eminem v skupine D12. Liška stále vyzeral, ako keby hľadal zdravý rozum, no a pri tom hľadaní šťastia a vzájomnom prepletenom párovaní sme nakoniec došli k záveru, že záver to nemá. ()

marhoul

Štěstí je pro mě něco jako masakr duše. Neupírám tomu filmu jeho kvality, naopak, ale že bych si jej pouštěla cíleně a dobrovolně, to zas ne. Viděno v kině a od té doby jen, když přepnu a jsem zrovna v rozpoložení, že se chci nechat emočně trýznit. ()

Šandík

Nesmírně křehký a komorní film, který (naštěstí) není komedií, ale v zdánlivě velmi prostým popisem života několika neznámých lidí. Štěstí je rozhodně vyzrálejší snímek než Divoké včely. Úspěšně balancuje na hraně, za niž se film už stává příliš zatíženým vlastní podivností a tudíž nekomunikující s širším okruhem diváků, mísíce přitom "normalitu" s podivnými existencemi lidiček vědomě či z nutnosti překračujících hranice této "normality". Možná nadbytečné jsou v tomto ohledu "kytky" konopí, které se tu a tam ve filmu mihnou. Naopak je možná škoda, že z korpusu filmového příběhu nakonec prakticky zcela vypadl "ekologický" motiv zápasu soukromých zemědělců s nedalekým průmyslovým podnikem, se zbídačelou mosteckou krajinou i s macešským státem, který soukromým zemědělcům život spíše komplikuje, než že by jim jej ulehčoval. Také vystřižené scény her na indiány či procházek krajinou možná poněkud posouvají výsledný filmový tvar. Zůstalo sevřené vyprávění, vědomé osekané o nadbytečné motivy, velmi syrové a schopné sdělovat. Jistě. Nezrodil se zde nový filmový hit, nějaké nové Pelíšky dovedně mísící tragiku s komikou a vhodné jak k televiznímu uvádění o vánočních svátcích tak k výročí srpnové okupace... Štěstí je "pouze" obyčejně krásný film pro ty, kteří se umí dívat kolem sebe, dokážou naslouchat, naučili se vnímat a soucítit... A připadá-li někomu tento film falešný či nerealistický, zřejmě ví ještě příliš málo o obyčejném lidském životě, možná jednou pochopí... Zajímavé komentáře: Matty, Marigold, kinej, Lima, Renton, kiddo, Lynn, Boss321, Radek99, k212, Vitex ()

Evropské filmové ceny

27.02.2006

MFF Bratislava

MFF Bratislava

19.11.2005

Ve dnech 2. - 10. prosince 2005 se v bratislavském Palace Cinemas uskuteční 7. ročník MFF Bratislava. Během této doby se představí 18 filmů z celého světa, jejichž kvalitu budou krom početného… (více)