Aladin

• slovenský

Aladin

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Fantasy

USA, 1992, 87 min

No to je ovšem jiná. Upřímně nechápu ty stížnosti na údajný sexismus Disney, protože oni ten svůj zavedený typ postavy – atraktivní flákač s iluzemi o své výjimečnosti – zachovají i při změně pohlaví. Tentokrát však udělali skutečně tvůrčí krok, dovedli ji do zcela logické podoby a udělali z ní zloděje z povolání s psychotickou posedlostí nenáročným životem a bohatstvím, jehož zahálčivost se rodí z přiznané nechuti k práci – představte si Popelku, kdyby kradla ručníky a měla osobnost. A co je nejlepší, tahle zásadní charakterová vada je nejenom pojmenována, ale funguje jako jádro příběhu a teprve její vědomé napravení a vyměnění za nesobeckost a obětavost umožňuje hrdinovi vysloužit si svůj happy end, čímž se z Aladina stává historicky první disneyovská princeznovka s použitelným morálním ponaučením. Do toho nám navíc vstupuje popkulturní smršť a meta riffování v podání vynikajícího Williamsova džina a nebývale zvládnutá princezna, která na jednu stranu není ořezávátko a zároveň svou okázalou emancipovaností nikdy nevstupuje do té otravné říše typicky pokryteckých, užvaněných, feministických Mařen. Osobně jdu sice víc do kolen z Flynn Ridera, ale tohle je pravděpodobně první disneyovka, kterou bych dětem pustila beze strachu, že z nich vyrostou amorální oportunističtí zmrdi, a to nějaké mé osobní áchání dalece převažuje.(17.8.2014)

Oscar 2 : Hudba, Píseň - "A Whole New World" + 3 nominace: Píseň - "Friend Like Me", Zvuk, Střih zvukových efektů(26.3.2004)

Jedna z nejlepších novodobých Disneyovek. Již standarně výborná hudba a písně Alana Menkena, skvělá animace a hlavně spousta nápadů. Nejen létající koberec, ale zejména džin z lampy (v originále namluvený Robinem Williamsem, kterému se podle mě i podobá) je naprosto geniální - jeho eskapády při čarování a předvádění se při všem možném jsou prostě kouzelné (a navíc ne všechny jeho vtípky jsou určeny dětem). Škoda, že u Disneye v současné době zapomínají, jak se točí dobrý rodinný film. Jestli si to chcete připomenout, Aladdina vřele doporučuji.(15.4.2003)

Rozpočet $28miliónovTržby USA $217,350,219Tržby Celosvetovo $504,050,219/85%/(23.5.2007)

Klasika Disneyeho světa, kterou zná snad každý... Krásný a hlavně věčný příběh.(23.10.2008)

rozpočet : $28 million tžby celosvetovo : $504,050,219(16.12.2006)

Soundtrack Alan Menken: 1. Arabian Nights - Bruce Adler [1:19] ,2. Legend Of The Lamp [1:25] ,3. One Jump Ahead - Brad Kane [2:22] ,4. Street Urchins [1:52] ,5. One Jump Ahead (Reprise) - Brad Kane [1:01] ,6. Friend Like Me - Robin Williams [2:26] ,7. To Be Free [1:39] ,8. Prince Ali - Robin Williams [2:51] ,9. A Whole New World - Brad Kane/Lea Salonga [2:40] ,10. Jafar's Hour [2:42] ,11. Prince Ali (Reprise) - Jonathan Freeman [1:07] ,12. The Ends Of The Earth [1:35] ,13. The Kiss [1:51] ,14. On A Dark Night [2:55] ,15. Jasmine Runs Away [0:46] ,16. Marketplace [2:37] ,17. The Cave Of Wonders [4:57] ,18. Aladdin's Word [1:51] ,19. The Battle [3:38] ,20. Happy End In Agrabah [4:12] ,21. A Whole New World - Peabo Bryson/Regina Belle [4:07],(10.6.2011)

Welcome to Agrabah! Magická vize dálných pouští, po které už zlodějíčci z tržiště, tygři, princezny nebo velkovezírské pletichy nikdy nebyly stejné. Jak je u Disneyho zlatých klasik zvykem, atmosféra se dostavila po prvním tónu úvodní písně a pomalu odcházela až při závěrečných titulcích. A když se do příběhu plného pokladů, létajících koberců a kouzel zaplete ještě legendární Džin plný nesmrtelných hlášek, je kouzlo dokonáno. A Aladdin má i to štěstí, že díky svému umírněnému exotickému směru není šance, že by byl kdy ve svém subžánru překonán.(6.8.2011)

Asi nejzabavnejsi disneyovka. Klasicky pribeh podavany s milym humorem a okoreneny peknou hudbou. Udelat z letajiciho koberce samostatnou postavu byl napad vskutnu vytecny. A ty dialogy... Bravo!(18.3.2003)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(16.12.2009)

Klasike ako Aladin sa nevyrovná hocičo. Fascinujúci animovaný muzikál a bezpochyby jeden z najkvalitnejších klasických animákov aké kedy u Disneyho vznikli. Či už po stránke piesní z dielne Alana Menkena, či po stránke postáv na čele s džinom Robinom Williamsom, či samotnou animáciu alebo aj samotným dramaticky vystavaným príbehom. A vy ostatní si pokojne velebte každý nový, hoc kvalitný, Pixar.(18.2.2007)

Jedna z mojich srdcoviek z dectva, s krásnym príbehom a melodickými pesníčkami. Každý z nás si môže dovoliť byť majiteľom čarovnej lampy, aspoň na tú hodinku a pól...(30.10.2008)

Niekdajší predchodca Pixaru si týmto filmíkom u mňa naozaj šplhol. Postavičkou coolového Džina a skvelými gagmi si získal nielen detské publikum. Jediné, čo mi na týchto starších Disneyovkách občas vadí, je hudba a muzikálové piesne, ale tie sú tu vcelku príjemné, takže mi to vychádza na 90%.(22.8.2006)

ALADDIN je jedna z mých nejoblíbenějších Disneyovek. Možná i nejoblíbenější. Skvělý příběh je protkaný spoustou fórků a nezapomenutelných charakterů (kobereček je frajer největší :-). Skvělá rodinná zábava.(11.9.2007)

Ľudia z Walt Disney Pictures u mňa moc nezabodovali, keď siahli po tejto ošúchanej, arabáckej predlohe. Príbeh mladého, moslimského pohana Aladdina, ktorému slúži démon uväznemý v petrolejovej lampe, nepatrí medzi tie, čo mám rád. Takže ma nepotešilo ani toto presladené, farbami hýriace, animované spracovanie. Navyše som to videl s príšerným dabingom a s totálne sprznenými spievanými pasážmi. ***(22.4.2011)

Určitě nejlepší Disneovka z těch novodobějších, prostě bylo tam úplně všechno, pobavili jste se, zasmáli, pociťovali smutek, akci, romantiku.... škoda, že takových to filmů není více, pohádka při které se i zamyslíte nad tím vším, pohádka jak pro dospělé tak pro děti, prostě super (( ::(24.1.2006)

Moc hezký příběh podle Příběhů tisíce a jedné noci z dílny Walta Disneyho tehdy nemohl dopadnout špatně. Krásné.(29.4.2009)

Alladdin se řadí k tomu lepšímu co v Disney vytvořili. Bohužel se ani zde tvůrci nevyhnuli trapným písničkovým výstupům ala muzikál. A tak i zde nejsme ušetřeni utahaných duetů, při kterých se mi zavírají oči. Na druhou stranu, nejde neocenit skvělou, tiťernou animaci džina a hlasový projev Robina Williamse.(31.12.2009)

Btw toto som ešte nehodnotil? No, čo k tomu povedať - absolútna klasika súčasných animákov. Ak neviete, čo pustiť deťom, toto je rana na istotu.(1.12.2013)

Tahle půvabná pohádka představuje po "Kráska a zvíře" nejzářivějšího vyslance slavné Disneyho éry z počátku 90. let, "Aladina". Pochází z doby, kdy ve studiu strýčka Walta ještě animace byla králem a nikoli, jak je tomu teď, pouhým otrokem ve službách moralizujících báchorek. Animační exploze, pro niž je vizuální gag vším, je v případě "Aladina" přímo omračující; a přece nepřebíjí, ale tvoří s dějovou linií vzájemně vyvážený, koexistenční celek, jenž je bezchybným prostředníkem k vyprávění magického příběhu z pohádek tisíce a jedné noci. Kdybych nějakým záhadným způsobem přišel ke kouzelné lampě, a měl tím pádem možnost pomoci třemi přáními tomuhle, v současné době tak těžce zkoušenému filmovému odvětví - přál bych si za 1, Studio, jež staví zábavu nad výchovu, a hravost nad vypočítavost! 2, Vrátil bych zpátky víru v život kresleného filmu! 3, Sťal bych animátorům jejich okovy a daroval jim tvůrčí svobodu! Tohle se ale bohužel stane jen stěží :-( .... takže zahoďte tužky a barvy! .... míříme vstříc nulám a jedničkám!(6.1.2005)

Klasika, ktorá neomrzí. 80% -4*(2.6.2010)

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10