Vzneste se na kouzelném létajícím koberci a vydejte se na napínavý let plný legrace s Aladinem. Skvělé dobrodružství doplňuje podmanivá hudba, oceněná Oscarem. Aladin žije se svou rozpustilou opičkou Abu uprostřed kouzelného města. Jeho obyčejný život naruší dobrodružství, ve kterém se snaží zachránit princeznu Jasmínu ze spárů zlého kouzelníka Jafara. Aladin ale není na těžký úkol sám – má kouzelnou lampu. Stačí ji otřít a zjeví se džin, který má smysl pro humor a dovede měnit podoby. A splní i Aladinovo přání proměnit se v prince, aby okouzlil Jasmínu. Moc lampy však odhalí také Jafar a pokouší se jí zmocnit. Aladin musí nad Jafarem zvítězit a použít k tomu veškerou svou chytrost. (HBO Europe)

kinej

Alladdin se řadí k tomu lepšímu co v Disney vytvořili. Bohužel se ani zde tvůrci nevyhnuli trapným písničkovým výstupům ala muzikál. A tak i zde nejsme ušetřeni utahaných duetů, při kterých se mi zavírají oči. Na druhou stranu, nejde neocenit skvělou, tiťernou animaci džina a hlasový projev Robina Williamse. ()

Ampi

Klasická disneyovka o klasické půvabné orientální pohádce. V český dabing je výtečný především Jiří Langmajer (Aladin( a Sabina Laurinová (Jasmína). ()

Jamal

Určitě nejlepší Disneovka z těch novodobějších, prostě bylo tam úplně všechno, pobavili jste se, zasmáli, pociťovali smutek, akci, romantiku.... škoda, že takových to filmů není více, pohádka při které se i zamyslíte nad tím vším, pohádka jak pro dospělé tak pro děti, prostě super (( :: ()

Kass

"Like so many things, it is not what is outside, but what is inside that counts." Tahle půvabná pohádka představuje po "Kráska a zvíře" nejzářivějšího vyslance slavné Disneyho éry z počátku 90. let, "Aladina". Pochází z doby, kdy ve studiu strýčka Walta ještě animace byla králem a nikoli, jak je tomu teď, pouhým otrokem ve službách moralizujících báchorek. Animační exploze, pro niž je vizuální gag vším, je v případě "Aladina" přímo omračující; a přece nepřebíjí, ale tvoří s dějovou linií vzájemně vyvážený, koexistenční celek, jenž je bezchybným prostředníkem k vyprávění magického příběhu z pohádek tisíce a jedné noci. Kdybych nějakým záhadným způsobem přišel ke kouzelné lampě, a měl tím pádem možnost pomoci třemi přáními tomuhle, v současné době tak těžce zkoušenému filmovému odvětví - přál bych si za 1, Studio, jež staví zábavu nad výchovu, a hravost nad vypočítavost! 2, Vrátil bych zpátky víru v život kresleného filmu! 3, Sťal bych animátorům jejich okovy a daroval jim tvůrčí svobodu! Tohle se ale bohužel stane jen stěží :-( .... takže zahoďte tužky a barvy! .... míříme vstříc nulám a jedničkám! ()

filmfanouch

Disney Renesance je pro Walt Disney Animation Studios velmi důležité období, kdy mezi lety 1989-1999 studio Disney realizovalo mnoho divácky a kritických úspěšných animáků, kteří byli obřími komerčními hity, vyhrávali nejrůznější ocenění a z dnešního pohledu jsou disneyovky, které spadali do Renesance dost možná nejznámější a skutečně finančně nejúspěšnější (minimálně tedy v rámci 2D animáků, ty se na miliardové tržby pozdějšího Ledového království či Zootropolis nechytají). Mezi známé zástupce Disney Renesance nicméně patří Malá mořská víla, Kráska a zvíře, Lví král, Mulan, Tarzan, ale také Aladin z roku 1992!   Stejně jako většina animáků z Disney Renesance je i Aladin založen na známém příběhu, konkrétně je příběh o Aladinovi a kouzelné lampě jedním z nejznámějších ze sbírky příběhů Tisíc a jedna noc, klasicky se ovšem příběh dočkal výrazných úprav. Osobně bych se poté Aladina nebál společně se Lvím králem a Kráskou a zvířetem zařadit do TOP 3 Disney Renesance. Jde o další perfektní animovaný muzikál, který je nejen plný pamětihodných písní (Arabian Nights, One Jump Ahead, Whole New World....) a ukázky vrcholné 2D animace, ale také především bravurního vokálního výkonu Robina Williamse.   Robin Williams byl živel a svým nečekaným odchodem svět opustil jeden z nejlepších komiků všech dob. Williams se přitom nedržel zkrátka ani za mikrofonem a z Williamsova Džina se rázem stává nejvýraznější postava filmu. Jeho geniální improvizace, schopnost napodobování a dávání do toho vše i za mikrofonem ve finále způsobilo, že Williams ve studiu strávil až 16 hodin a dokázal, že dabing rozhodně není podřadná herecká práce. Tedy pokud do toho skutečně dáte vše a nenecháte se odradit faktem, že jde o ´´ podřadný ´´ dabing.   Disneyho Aladin je i po téměř 30 letech skutečně pastvou pro oči. Krásná animace, výrazné postavy, parádní písně, zajímavé arabské prostředí a především skutečně zábavný příběh, kdy je zábavnost způsobovaná především zmiňovaným Džinem. Jde o ten nejlepší možný dobrodružný animák, který v sobě má potřebné morální poselství, skutečně atraktivní příběh a dokáže fungovat jako skvělé dobrodružství pro celou rodinu (především i proto, že některé vtípky Williamsova Džina dokáží plně docenit jedině starší).   Ať už je to fungující romance Aladina či princezny Jasmíny, zlá esence vezíra Jafara a jeho papouška Iaga či skopičiny opičáka Abua a jeho nového kamaráda Létajícího koberce, Aladin je skutečně plný zajímavých postav. V roce 1992 navíc Aladin předváděl 2D animaci na samotném vrcholu, scenáristé Ted Elliott a Terry Rossio (později též scenáristé prvních čtyřech Pirátů z Karibiku) měli již tehdy dost kreativních nápadů, hudba Alana Menkena byla po vzoru Malé mořské víly a Krásky a zvíře opět dokonalá a Menken za ní právem získal Oscara.   Aladin je i po třech dekádách nádherná, zábavná a jednoduše parádní disneyovka, která je právem zařazena mezi ty nejlepší animáky, které studio Disney vyprodukovalo. Nápadité arabské prostředí, živelné muzikálové písně, povedené hlavní postavy a především skutečně zábavné animované dobrodružství, které skvěle funguje i po letech..... () (méně) (více)

Madsbender

Btw toto som ešte nehodnotil? No, čo k tomu povedať - absolútna klasika súčasných animákov. Ak neviete, čo pustiť deťom, toto je rana na istotu. ()

HAL

Vcelku fajn akce a jednoduchý příběh (a obzvlášť baví představa že by někdo v Hollywoodu měl film natočit film i dnes po jedenáctém září, trololo), který przní tradiční pitomé Disneyovské písničky a ohavně exaltovaný džin s humorem plným modernismů. Jako nostalgická vzpomínka na hodiny v dětství propařené u Aladin videohry to potěšilo, ale jako hodinový minifilm mezi vánočními pohádkami by to bylo lepší. 6/10 ()

Tsuki

Klasická, celkem zkratkovitě pojatá Disney pohádka. Ráda si doplním mezery v tom, co jsem od Disneyho ještě neviděla, a tak teď konečně došlo i na Aladina. Přestože ale jde o tak známý animák z 90. let, přijde mi, že je paradoxně málo, co se na něm dá vysloveně vyzdvihovat. Nejlepší postavou je za mě rozhodně Džin, obzvlášť v podání Robina Williamse. Pak by se dalo ještě přičíst body za hudbu. Jinak ale příběhově, ani v rámci postav, nejde o nic převratného, a oproti jiným Disney pohádkám to ani vysloveně nechytne za srdce. Vztah Aladina a Jasmíny na mě působil možná až moc zjednodušeně a prvoplánově. Na jedno zhlédnutí je to sice příjemná i docela zábavná podívaná, ale nejspíš se k této pohádce už nebudu vracet. Myslím, že v repertoáru Disney se najde dost možná i tucet lepších celovečerních pohádek. ~(3,3)~ ()

HoneyBunny

Aladin disponuje velmi, velmi zhuštěným dějem, kdy se pořád něco děje. Naštěstí měl k dispozici dobré režiséry, takže se ani na chvíli neztratíte. Tahle arabská love story je podaná s humorem, který pobaví i dospělé, a možná i překvapí překrásnou animací. Jediným mínusem jsou snad džinovy metamorfózy do slavných osobností dneška a odkazy na moderní přístroje - tohle se opravdu do Aladinova příběhu nehodilo. A poprvé u Disneyho se mi opravdu líbily písničky! ()

SeBig

Dost jsem se těšil. Nakonec tedy musím říct slabší průměr. Bavila mě atmosféra a příběh celkem slabota hlavně nesnáším až na pár vyjímek zpěv ve filmech. Myslím, že kdybych to viděl jako malej v dětském kině v IKEI měl bych možná tady jiné hodnocení. Jako dospělí jedinec tedy říkam to, co píši ted. ()

Chrustyn

Jedna z těch nejlepších ručně kreslených disneyovek se svižným dějem a zábavnými postavičkami, které pobaví nejmenší a překvapivě i ty starší až nejstarší. Povedené a zábavné. ()

Stanislaus

Aladin zaujme diváka především bezbřehou fantazií na poli animace, líbivou hudební stránkou a svižným příběhem. Velký podíl na atraktivitě filmu má bez debat postava Džina, jehož rozličné transformace a množství narážek z různých oblastí si nekladly meze, a navíc byl s opičákem Abuem hlavním zdrojem humoru. Z písní se mi líbila nejvíce A Whole New World a jsem rád, že hraný remake z roku 2019 nebyl jako přes kopírák, takže se mi dostalo u původního Aladina několika milých překvapení. ()

Jinny

Pohádka o Aladinovi je hezký archetypální příběh, který tvůrci tenotkrát pojali ve velkém stylu. Víc než kdy jindy mi ale u disneyovky vadila amerikanizace, která i postavy z Tisíce a jedné noci nutí mluvit s americkým přízvukem a bavit nás anachronickými vtipy. Jinak ale Aladin beze sporu patří k tomu nejlepšímu, co u Disneyho vzniklo - děti nejvíc potěší zlodějská opička Abu, dámy odhalená Aladinova hruď a pány princezna Jasmína (snad největší pohádková "roštěnka") ()

Dočká se Aladin pokračování?

Dočká se Aladin pokračování?

15.08.2019

Po obřím úspěchu hraného Aladina od režiséra Guye Ritchieho (Král Artuš – Legenda o meči) není divu, že studio Disney aktuálně zvažuje pokračování. Snímek několik dní nazpátek překročil miliardu… (více)