Aladin

• slovenský

Aladin

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Fantasy

USA, 1992, 87 min

Na disneyovky som ako malý chodieval do kina skoro pravidelne. Aladina som si obľúbil hneď už ako malý, ale až ako "dospelý" som ho dokázal naplno oceniť alebo doceniť. Toľko skrytých vtipov, skvelý, dakedy až absurdný pohľad na rozprávku o Aladinovi a čarovnej lampe, to sa tak často nevidí. Pre mňa najoriginálnejšia, najvtipnejšia kreslená rozprávka, ktorú zatiaľ nič neprekonalo. Dokonca aj tie disneyovské pesničky, sa dajú počúvať.(10.8.2008)

Pohádka o Aladinovi je hezký archetypální příběh, který tvůrci tenotkrát pojali ve velkém stylu. Víc než kdy jindy mi ale u disneyovky vadila amerikanizace, která i postavy z Tisíce a jedné noci nutí mluvit s americkým přízvukem a bavit nás anachronickými vtipy. Jinak ale Aladin beze sporu patří k tomu nejlepšímu, co u Disneyho vzniklo - děti nejvíc potěší zlodějská opička Abu, dámy odhalená Aladinova hruď a pány princezna Jasmína (snad největší pohádková "roštěnka")(25.2.2010)

Vystihnout atmosféru exotických zemí zdaleka nepatří k jenoduchým režisérským úkonům, vždyť mnohdy taková věc záleží na drobnostech - bohatě vyzdobený palác, rušné tržistě plné různorodých předmětů, o jejichž cenu a kvalitu se mezi sebou handrkují vysmátí prodavači a horkem zmoření zákazníci, táhlá karavana, písečná bouře a tolik potřebná studnice, takové záběry většina filmařů dokáže vykouzlit. Jenže Aladdin nabízí víc než to. On sám je pilířem orientální kultury, nestárnoucícm hrdinou odvěkých příběhů. A jeho přítel z lampy, jakkoliv vtipně zmodernizovaný, neztrácí nic na svém umění upoutat pozornost mocí, velikostí a moudrostí. Zkrátka Disney ví, jak plnit přání :)(26.12.2015)

Jedna z mých nejoblíbenějších kreslených pohádek a myslím,že i jedna z nejlepších.Skvěle zpracovaný orientální příběh,mistrovsky animovaný(jak to studio Disney umí) se spoustou skvělých a vtiponých nápadů.Džin tu dostal poměrně velký prostor a to byl opravdu mistrovský tah.Dále tu máme vynikající hudba Alana Menkena a spousta skvělých písní,které si člověk ještě dlouho prozpěvuje.Je to plné vtipů a nápadů,jak pro děti,tak pro dospělé.Ano,přesně takhle má vypadat rodinný film.A proto mu zub času nic neubírá a my se na něj díváme zas a znovu a zas a znovu říkáme nádhera!Takže u mě to má za jasně orientálních 100% a jdu se mrknout,jestli se na půdě neválí nějaká stará lampa.(4.2.2011)

Klasická disneyovka s morálním ponaučením, u který se budete bavit i s dětmi. Pokud tedy nejste zarputilí bojovníci proti islamizaci Evropy :) Džin je taková umírněná Maska v popkulturním provedení, přístupná i pro malé publikum. Ani bych se nedivil, kdyby inspirace přišla z komiksů od Dark Horse z konce 80. let, který se dočkaly zfilmování 2 roky po Aladinovi. Doporučuju k přečtení komentář od kiddo.(23.7.2017)

• - Spoiler: Když Aladin propustí džina ze svých služeb, ten se pak chystá na dovolenou v čepici, která vypadá jako pes Goofy, což odkazuje na další klasickou Disneyho postavu. (Nocturno culto)

• - Disenyho společnost bojovala s nařčením z používání podprahových zpráv ve svých filmech. Jedna z nejznámějších a nejokatějších zazní v jedné scéně při rozhovoru Aladdina s Džinem, kdy neznámý třetí hlas (o kterém údajně nikdo neví, jak se do dabingu dostal), rychle oddrmolí „Good-teenagers-take-off-your-clothes", česky „Hodné děti, svlékněte se." Věta se v dabingu opakuje ještě jednou a srozumitelněji v jedné ze závěrečných scén na poušti. (DareDeer)

• - Ve filmu lze nalézt mnohé odkazy na starší Disneyho filmy. Nejvýraznější je třeba velká hlava Pinocchia (1940), v níž se na chvíli promění džinova hlava, či kraba Sebastiana z Malé mořské víly (1989) v momentě, kdy džin listuje knihou a chystá Aladinovu proměnu v prince. Nelze ani opomenout čepici ve stylu Goofyho v posledních scénách. (Ryuuhei)