Aladin

Aladin

Aladdin

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Fantasy

USA, 1992, 87 min

Tak tady není absolutně co řešit jasných 5 hvězd. Animák na který budou vzpomínat generace lidí myslím, že takové Toy Story 1 až 10 (číslo zkomoleno naschvál kdoví kolik to bude mít ještě dílů) se proti tomuhle může jít bodnout. Plusové body navíc za toho papouška ten měl luxusní hefty navíc splnil co slíbil a narval do sultána ty sušenky:-).(26.5.2019)

Na Disneyho je to podle mě celkem průměr. Možná je to českým dabingem (hlavně Langmajerem v hlavní roli), protože ani písně nezněly úchvatně, jak bývá zvykem. Díky Alláhu za Džina, protože koncentrace vtipu v jeho scénách je k neuvěření. A být menší, tak chci Rádžu jako domácího mazlíčka a to šelmy kočkovité obvykle moc nemusím.(15.2.2013)

O fantastické hudbě a jedinečných písničkách se jinak než v superlativech mluvit ani nedá a pokud připočtu fakt, že Džin je snad jednou z nejvtipnějších vedlejších postav, jakou jsem kdy ve filmu viděl, je jasné, že Aladdin se řadí nejen mezi nejlepší Disneyovky, ale mezi vůbec nejlepší animáky a také nejlepší muzikály všech dob. Vzor pro všechny současné tvůrce animovaných filmů. Film, ve kterém i létající koberec má svou duši (nemůžu v tomto případě nevzpomenout Pratchettovo pochodující zavazadlo ze Zeměplochy... že by inspirace?) prostě nemůže být špatný. Romantika, dobro vs. zlo, zvířátka, krásná princezna, odvážný "princ", smysluplné písničky - sakra, co od rodinného filmu čekáte více? [říjen 2007](7.10.2007)

Aladin zaujme diváka především bezbřehou fantazií na poli animace, líbivou hudební stránkou a svižným příběhem. Velký podíl na atraktivitě filmu má bez debat postava Džina, jehož rozličné transformace a množství narážek z různých oblastí si nekladly meze, a navíc byl s opičákem Abuem hlavním zdrojem humoru. Z písní se mi líbila nejvíce A Whole New World a jsem rád, že hraný remake z roku 2019 nebyl jako přes kopírák, takže se mi dostalo u původního Aladina několika milých překvapení.(9.9.2020)

Určitě jedna z nejlepších Disneyovek. Aladin má příjemnou hudbu. Je to dobře udělané. Má to příběh. Klasická krásná pohádka jak pro děti tak i pro starší. Nejhumornější postava série Džin z láhve se objeví až po půl hodince filmu, což je škoda. S ním je zážitek vtipnější a kouzelnější. Džin nejen zařizuje všechen dobrý humor, který je dobrý doteď, ale zárovně se stal asi nejvtipnějším Disneovským hrdinou. ( 75 procent )(10.1.2012)

• - Aby dosiahol čo najvernejšiu animáciu Aladdinových voľných nohavíc s nízkym pudlom, animátor Glen Keane študoval videoklipy MC Hammera. (Raccoon.city)

• - Protože si Robin Williams při natáčení přidal mnoho vlastního textu, byl scénář vyškrtnut z nominace na Oscara v kategorii „Nejlepší adaptovaný scénář“. (Chevees)

• - Meno Džafarovho papagája, Jago, je odkazom na postavu zloducha z klasickej Shakespearovej hry "Othello". Znalci ho charakterizujú ako inteligentného a bezzásadového našepkávača, ktorý presadzuje len svoje záujmy, a to aj za cenu záhuby všetkých naokolo. (unclejack)