Aladin

• slovenský

Aladin

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Fantasy

USA, 1992, 87 min

Aladin disponuje velmi, velmi zhuštěným dějem, kdy se pořád něco děje. Naštěstí měl k dispozici dobré režiséry, takže se ani na chvíli neztratíte. Tahle arabská love story je podaná s humorem, který pobaví i dospělé, a možná i překvapí překrásnou animací. Jediným mínusem jsou snad džinovy metamorfózy do slavných osobností dneška a odkazy na moderní přístroje - tohle se opravdu do Aladinova příběhu nehodilo. A poprvé u Disneyho se mi opravdu líbily písničky!(25.3.2010)

Skvelá animácia, nie až tak detský humor a skvelý príbeh. Z takýchto ingrediencií sa nedá uvariť zlý film.(22.7.2008)

Více džina!!!(22.2.2006)

Tak toto mi moc nehovorí.(14.1.2013)

Soundtrack Alan Menken: 1. Arabian Nights - Bruce Adler [1:19] ,2. Legend Of The Lamp [1:25] ,3. One Jump Ahead - Brad Kane [2:22] ,4. Street Urchins [1:52] ,5. One Jump Ahead (Reprise) - Brad Kane [1:01] ,6. Friend Like Me - Robin Williams [2:26] ,7. To Be Free [1:39] ,8. Prince Ali - Robin Williams [2:51] ,9. A Whole New World - Brad Kane/Lea Salonga [2:40] ,10. Jafar's Hour [2:42] ,11. Prince Ali (Reprise) - Jonathan Freeman [1:07] ,12. The Ends Of The Earth [1:35] ,13. The Kiss [1:51] ,14. On A Dark Night [2:55] ,15. Jasmine Runs Away [0:46] ,16. Marketplace [2:37] ,17. The Cave Of Wonders [4:57] ,18. Aladdin's Word [1:51] ,19. The Battle [3:38] ,20. Happy End In Agrabah [4:12] ,21. A Whole New World - Peabo Bryson/Regina Belle [4:07],(10.6.2011)

• - Meno Džafarovho papagája, Jago, je odkazom na postavu zloducha z klasickej Shakespearovej hry "Othello". Znalci ho charakterizujú ako inteligentného a bezzásadového našepkávača, ktorý presadzuje len svoje záujmy, a to aj za cenu záhuby všetkých naokolo. (unclejack)

• - Spoiler: Když Aladin propustí džina ze svých služeb, ten se pak chystá na dovolenou v čepici, která vypadá jako pes Goofy, což odkazuje na další klasickou Disneyho postavu. (Nocturno culto)

• - Disenyho společnost bojovala s nařčením z používání podprahových zpráv ve svých filmech. Jedna z nejznámějších a nejokatějších zazní v jedné scéně při rozhovoru Aladdina s Džinem, kdy neznámý třetí hlas (o kterém údajně nikdo neví, jak se do dabingu dostal), rychle oddrmolí „Good-teenagers-take-off-your-clothes", česky „Hodné děti, svlékněte se." Věta se v dabingu opakuje ještě jednou a srozumitelněji v jedné ze závěrečných scén na poušti. (DareDeer)