Aladin

• slovenský

Aladin

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Fantasy

USA, 1992, 87 min

Hodnotných kvalit jako Sněhurka nebo 101 dalmatinů Aladin doopravdy nedosahuje, přesto je pohádkou, která má mezi těmi nejpodstatnějšími své zasloužené místo. Nevím, zda se nadále budu držet nedávného nápadu dohnat vícero animovaných disneyovek, ale rozhodně jsem nad nimi nezanevřel. Asi už na mě nemají takový vliv kouzla a opojení, když už dávno nepatřím do cílovky takových animáků.(12.12.2018)

O fantastické hudbě a jedinečných písničkách se jinak než v superlativech mluvit ani nedá a pokud připočtu fakt, že Džin je snad jednou z nejvtipnějších vedlejších postav, jakou jsem kdy ve filmu viděl, je jasné, že Aladdin se řadí nejen mezi nejlepší Disneyovky, ale mezi vůbec nejlepší animáky a také nejlepší muzikály všech dob. Vzor pro všechny současné tvůrce animovaných filmů. Film, ve kterém i létající koberec má svou duši (nemůžu v tomto případě nevzpomenout Pratchettovo pochodující zavazadlo ze Zeměplochy... že by inspirace?) prostě nemůže být špatný. Romantika, dobro vs. zlo, zvířátka, krásná princezna, odvážný "princ", smysluplné písničky - sakra, co od rodinného filmu čekáte více? [říjen 2007](7.10.2007)

Klasická disneyovka. Keď som ju uvidel po prvý krát, tak to som bol u strýka vo Viedni. Bol rok 1993 a bolo to na VHS po nemecky. Už vtedy ma zaujala hudba, ktorá je fakt dobrá. Dnes ju mám nahranú s výborným českým dabingom a moje deti sa na tento film veľmi radi dívajú. Musím pripomenúť, že aj ja. Dávam 80%.(25.3.2007)

Vystihnout atmosféru exotických zemí zdaleka nepatří k jenoduchým režisérským úkonům, vždyť mnohdy taková věc záleží na drobnostech - bohatě vyzdobený palác, rušné tržistě plné různorodých předmětů, o jejichž cenu a kvalitu se mezi sebou handrkují vysmátí prodavači a horkem zmoření zákazníci, táhlá karavana, písečná bouře a tolik potřebná studnice, takové záběry většina filmařů dokáže vykouzlit. Jenže Aladdin nabízí víc než to. On sám je pilířem orientální kultury, nestárnoucícm hrdinou odvěkých příběhů. A jeho přítel z lampy, jakkoliv vtipně zmodernizovaný, neztrácí nic na svém umění upoutat pozornost mocí, velikostí a moudrostí. Zkrátka Disney ví, jak plnit přání :)(26.12.2015)

Což o to, Disneyovka je to velmi dobrá. Tentokrát je méně písniček za cenu příběhu obohaceného až převršelu šíleností, tedy hlavně díky naprosto ujetému Džinovi. Ženská hrdinka zde hraje druhé housle a toho pravého hlavního hrdinu zaujímá Aladin, vč. i nejednoho sidekicku ve formě temperamentního opičáka, či létajícího koberce. I hlavní záporák plní svou roli skvěle, což je u Disneyho klasika, která nezklame. Rozhodně z Aladina nemám tak silný dojem, jako třeba z Malé mořské víly, či Lvího krále, ale protože si jej spojuji s hrou, kterou jsem hrával jako malý, velká sympatie a náklonnost tu samozřejmě je a jsem rád, že jsem prvně viděl i film, ze které ona hra jen úzce vychází. 80%(30.1.2017)

• - Spoiler: Když Aladin propustí džina ze svých služeb, ten se pak chystá na dovolenou v čepici, která vypadá jako pes Goofy, což odkazuje na další klasickou Disneyho postavu. (Nocturno culto)

• - Ve filmu lze nalézt mnohé odkazy na starší Disneyho filmy. Nejvýraznější je třeba velká hlava Pinocchia (1940), v níž se na chvíli promění džinova hlava, či kraba Sebastiana z Malé mořské víly (1989) v momentě, kdy džin listuje knihou a chystá Aladinovu proměnu v prince. Nelze ani opomenout čepici ve stylu Goofyho v posledních scénách. (Ryuuhei)

• - Pokaždé, když Aladin zalže, spadne mu z turbanu pero a zakryje mu obličej. (Chevees)