Aladin

• slovenský

Aladin

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Fantasy

USA, 1992, 87 min

Aladdin je jeden z dôvodov, prečo stále milujem rozprávky, prečo sa v dobe, keď už pomaly na klasickú animáciu padá prach a môj občiansky preukaz už dávno hovorí, že tykanie si s rozprávkami je pre mňa nadmieru podozrivé, stále vraciam k príbehom o dobre a zle v disneyovskom podaní. Nesmrteľný príbeh o láske a pravde prenesený do arabského sveta ozdobeného šialeným džinom, ktorý dokáže vykúzliť úsmev už svojou prvou hláškou. Vynikajúci český dabing! A hláška "Druhýkrát ti už nedám" mi veru dlho nedá spávať.(25.5.2010)

Další z animovaných pohádek, které spatřily světlo světa v době (puberty), kdy už jsem si myslel, že jsem na pohádky starý a tak ji poprvé vidím až jako pokročilý třicátník. A musím říct, že se mi to líbilo, ne úplně na sto procent, ale na těch devadesát ano. Animace fajn, ale ta starší Dysneyovská se mi líbila více a pak ta novodobá, tohle je někde mezi tím. Příběh jednoduchý, plný fantazie, pěkných písní a i přes několik násilných scén, se to nese v takovém pohádkovém mírumilovném duchu, protože padouch je hlavně mluvka za kterého vykonávají práci jiní, takže tím snižuje svoji nebezpečnost. Hodně se mi líbilo vyhrání si s vizuálním představením létajícího koberce, který dokázal perfektně ukazovat různé emoce, i pózy a ve své kobercové podobě, to bylo hodně dobré. Zklamal mě opičák, který nic moc nepředvedl a proti papouchovi byl o třídu níže. Tygropes se mi líbil, ono ten tygr prostě jen stylizovaný pes do tygří podoby, ale byl fajn. Příjemný animák. 9/10(8.10.2012)

První třetina filmu je takový nepatrně lepší disneyovský průměr. Pak se ale na scéně objeví džin a úroveň filmu jde výrazně nahoru. Ve své době technicky špičková animace napomáhá k vyznění mnoha vtipných gagů, které ocení nejen dětské publikum. A znalcům zlatého fondu světové kinematografie jistě neunikne, že výtvarné řešení postavy největšího zloducha, vezíra Džafara, se nápadně podobá carovi Ivanu Hroznému z Ejzenštejnových filmů.(16.10.2015)

Orientální pohádka v tradičním Disneyovském stylu. Po technické stránce film zaujme rozzářenou animací a kouzelnými písněmi. Celkem předvídatelný příběh ústředního páru obohacuje řada vedlejších postaviček, které se starají o humor (papoušek, opice a především Džin-skvělý R. Williams). "Aladin" na to, že je starý téměř 15 let, vůbec nezestárl a je důkazem toho, že na starou ruční animaci by se nemělo zapomínat! 9/10(24.7.2006)

Jedna z nejlepších novodobých Disneyovek. Již standarně výborná hudba a písně Alana Menkena, skvělá animace a hlavně spousta nápadů. Nejen létající koberec, ale zejména džin z lampy (v originále namluvený Robinem Williamsem, kterému se podle mě i podobá) je naprosto geniální - jeho eskapády při čarování a předvádění se při všem možném jsou prostě kouzelné (a navíc ne všechny jeho vtípky jsou určeny dětem). Škoda, že u Disneye v současné době zapomínají, jak se točí dobrý rodinný film. Jestli si to chcete připomenout, Aladdina vřele doporučuji.(15.4.2003)

• - Spoiler: Když Aladin propustí džina ze svých služeb, ten se pak chystá na dovolenou v čepici, která vypadá jako pes Goofy, což odkazuje na další klasickou Disneyho postavu. (Nocturno culto)

• - Disenyho společnost bojovala s nařčením z používání podprahových zpráv ve svých filmech. Jedna z nejznámějších a nejokatějších zazní v jedné scéně při rozhovoru Aladdina s Džinem, kdy neznámý třetí hlas (o kterém údajně nikdo neví, jak se do dabingu dostal), rychle oddrmolí „Good-teenagers-take-off-your-clothes", česky „Hodné děti, svlékněte se." Věta se v dabingu opakuje ještě jednou a srozumitelněji v jedné ze závěrečných scén na poušti. (DareDeer)

• - Robin Williams nadaboval väčšinu svojich scén cez prestávky medzi nakrúcaním filmov Hook (1991) a Hračky (1992). (jojo33)