Slavný Myší Detektiv

Detektív Myšiak

Rodinný / Animovaný

USA, 1986, 73 min

Henry Mancini

Zde se Disney rozhodl udělat si vlastního myšího Sherlocka Holmese a celkem se jim to povedlo. Animace je opět skvělá, hlavně finální scéna o které ještě budu mluvit. Ta detektivní část je taky celkem dobrá. nemůžu si stěžovat. Postavy jsou také velmi dobře napsané opět nemůžu si ztěžovat. Finální scéna v BIg Benu je naprosto úžasná a rozhodně ji chci ještě někdy vidět. Nevím co dál říct, 80% ( 4 hvězdy z 5 ).(16.4.2017)

Viktoriánský Londýn se koupe v mlžném oparu, pohvizduje si melodie Henryho Manciniho a zatím nic netuší o temných spádech vypasené krysy s hlasem Vincenta Price, která ho touží ovládat. Britské impérium je v ohrožení a vypadá to na pěknou prácičku pro myšáka Basila z Baker Street... Což o to, zní to dobře a knížka dvojice Eve Titus a Paul Galdone, kterou film adaptuje, je asi pěkná. Ale to je většina knížek, které Disneyho studio přetvořilo do svých k nerozeznání podobných filmů. Tu a tam utroušený "dospělý" vtip tone ve vlnobití samoúčelných grimas a konstantní veselost převažuje nad humorem. Samotní Holmes a Watson (zde Basil a Dawson) nebo profesor Moriarty (Ratigan) jsou pouhé recykláty běžně užívaných stereotypů jak těchto postav, tak extatických disneyovských postaviček, bez posunu do nového kontextu. Asi jsem očekával příliš, když jsem se těšil na nějaké osobité pojetí, transpozici doyleovských detektivek do kreslené grotesky. Překvapivě zcela nepřítomný je humor vyplývající z toho, že hrdinové jsou titěrná zviřátka, která prožívají velká dramata, o kterých lidský svět netuší. Pokud se film odehrává v paralelním Londýně s vlastní myší královnou, kde nejsou žádní lidé, pak nechápu, proč mají všechny budovy a ulice běžné, pro myši a ostatní zvířenu předimenzované rozměry. A podle jakého klíče bylo stanoveno, kterým zvířatům a rekvizitám bude ponechána jejich velikost a které budou naopak přizpůsobeny velikosti postav. Ba ne, film, v němž se objevuje psí vodítko nebo past na myši, se zaručeně odehrává v lidském světě. Je proto hrozná škoda, že film úplně rezignoval na nápady, jak alternativně toto zvířecí podsvětí využívá lidské předměty a pomáhá si jimi ve svém směšném pinožení (viz Spláchnutej nebo Velká sýrová loupež). Film ale překvapivě slušně funguje jako detektivka a finále s Big Benem je výrazně působivější než předcházející děj. Nechtěl bych ho shazovat. Kdyby mi bylo 5, možná bych dal o hvězdičku víc. O dvě určitě ne. 60%(12.8.2010)

Disneyovské zpracování Sherlocka Holmese dopadlo až překvapivě dobře. Atmosféra věčně zamlženého Londýna je nečekaně temná a předevších charakter myšího dvojníka velkého detektiva věrnější předloze více, než kdejaká suchopárná "dědkovská" adaptace. Příběh je lineární, ale velmi sympatický a občas se i ukáže malý odkaz na předlohu. V porovnání s jinými disneyovkami pak film i zakončuje dostatečně dramatické (a kvalitní) finále, které tím jen korunuje jeden z vůbec nejlepších filmů studia. _____ Mé titulky najdete Z D E(26.12.2008)

Klasický Disney. V peknej animácií stretávame sympatického výstredného myšieho detektíva Basila, ktorý sa so svojím partnerom, v jednoduchšom príbehu, postaví jednému z najlepších animovaných záporákov, profesorovi Ratiganovi, ktorému svoj hlas prepožičal Vincent Price. Áno, Price je úžasný, ale nesmieme zabudnúť ani na ostatných hercov, ktorí taktiež odvádzajú skvelú robotu, hlavne dabérka Olívie, ktorej smutný hlások vás chytí za srdce. Je to jednoduché, dej rýchlo uteká a okrem humoru sa dočkáme aj emotívnych scén. Dôjde aj na tri pesničky, pričom tá prvá, The World's Greatest Criminal Mind, nám ukáže, akým chladnokrvným zloduchom Ratigan je. A pri tej druhej si až v dospelosti uvedomíme ten sexuálny podtext. Samozrejme, dobrý film potrebuje aj dobré finále, ktoré tu taktiež je. Temné finálne stretnutie dvoch úhlavných nepriateľov, pri ktorom má nejeden zimomriavky. Zaujímavé, že tento počin nie je až tak známy, je to škoda.(6.8.2019)

Viz Oskar. Já jen za sebe doplním, že Big Ben mě neohromil, ale opravdu jsem se pobavil při barové scéně, která má v sobě všechny potřebné aspekty - přehnanou nespokojenou lůzu, sexy barové tanečnice, opravdu velmi nenápadné vyptávání ("neznáte náhodou největšího arcilotra londýna?") a všichni jsou totálně na plech, včetně watsona/dawsona tancujícího s výše zmíněnými tanečnicemi. Paráda. Zbytek filmu dětský průměr. (6/10)(17.12.2011)