• Francie

Francie / Itálie / Švýcarsko / Arménie, 2003, 84 min

Hiner Saleem

Michel Korb
  • bouncer

Nevím proč, ale myslel jsem si, že to bude dobrý a vtipný film. Něco ve stylu Kusturicových filmů. Úvodní jízda na posteli se sáňkovou úpravou vypadala ještě dobře, ale pak se z filmu stala neskutečná nuda prakticky jen o sezení na obyčejných židlích v hromadě sněhu. Možná, že se film snažil zachytit realitu života a bídy v postkomunistické oblasti, ale ani pak by tato forma nebyla vhodná.(4.8.2006)

Sice snadno uchopitelný, ale příjemně poetický film z opravdu neobvyklého prostředí. Je vidět, že lidé ve všech poskomunistických zemích mají podobné trable. Přece jen ale v krajině téměř věčného sněhu tyto problémy gradují. Člověk se ale snadno vžije do nádherného pocitu člověka, který prodá starou skříň, dostane za ní nějaký peníz a navíc se s ní už nemusí tahat zpátky domů. Krása. :-)(16.3.2006)

Film není žádná veselá jízda na ledu.Jak by se z názvu, a z úvodní jízdy obsazené postele zapřáhnuté za dodávkou, mohlo zdát. I když ledu a hlavně sněhu je v něm víc než dost. A nad ním vyhrává snad jen bída s nouzí.Ale zase na druhou stranu, kde jinde by netrpělivě čekala celá osada jestli „bohatý“ syn pošle otci z ciziny 10 dolarů. Bohem i světem zapomenutý kraj, který má svérázné zvyky a jediný obchod (boudu) Vodka Lemon. A v něm žijí (přežívají) skromní a odevzdaní lidé, bez práce a bez přehnaných nároků. Vždyť dokud je co prodat, je dobře. Jsem ráda, že jsem film viděla. Už jenom za intenzívní nával optimismu a úlevy, který jsem pocítila se závěrečnými titulky, za to štěstí, že ten čáp (nebo vrána) se mnou nedoletěl až do Arménie!!!(18.4.2006)

Zajímavý mix hořké komedie, romance, dramatu a dalších žánrových ingrediencí, který mi byl bližší ve svých absurdních momentech. Výsledný film dobře ladí se svým názvem (je silný a chutná spíš po mandlích) a do života arménských Kurdů se divák nepodívá každý den. Možná je lepší se před příběhem sympaticky málomluvných (ne)hrdinů trochu posilnit (viz. název) a jít na něj uprostřed zimy.(25.3.2005)

Život arménskych Kurdov nebýva častým motívom celovečerného filmu. Existenčné zúfalstvo núti občanov nástupníckych štátov Sovietkeho zväzu rozpredávať kusy nábytku, odevy, s láskou uchovávavnú uniformu, televízor......jednoducho všetko, čo ešte je na predaj. Kto má prácu, môže byť rád, že ju vôbec má, aj keď ide len o predaj Vodky lemon v osamotenej drevenej búde pri hlavnom cestnom ťahu. Zúfalstvo, chudoba a nedostatok peňazí v kurdskej osade však napodiv nespôsobujú trudnomyseľnosť a depresiu. Množstvo humorných momentov v príbehu zbližovania sa osamoteného starčeka, čakajúceho na peňažnú pomoc od syna, ktorý odišiel do Francúzska a predavačky vodky dodáva filmu veľmi zaujímavý náboj o nezdolnosti ľudského ducha a optimizme i v momentoch, kedy sa zdá byť všetko stratené. Veľmi dobrá tragikomédia, dokonale prepájajúca obe polohy života.(21.1.2005)