poster

Black

Drama

Indie, 2005, 122 min

 • JANARYBA
  *****

  Tak, že to bude taková síla, jsem opravdu nečekala. Těžko se dá vymyslet horší kombinace pro běžné člověčí žití, než je ztráta zraku i sluchu najednou a ještě ke všemu, když se to stane hned po narození. Blázni ovšem hýbou světem všude - tedy i v Indii. Tady se našli dva, jejichž cesty se šťastným řízením osudu ve správný čas protly. Silné téma dokonale zrežírované i zahrané. Paní režisérka snad musela vystudovat někde v Evropě, jakoby to ani nebyl indický film. Několik dní bude o čem přemýšlet.(17.9.2008)

 • Tuax
  *****

  Hm, tak hodně fajn filmové vykročení do nového roku, tím co jsem si zvolil za první film ke zhlédnutí v roce 2014. Film předčil moje očekávání a to mnohonásobně. Jeden z mála Indických filmů, kde mi vůbec nevadí absence zpěvu a tance. Tohle je opravdu hutné drama, se skvělými herci, podmanivou hudbou a zajímavou výpravou do světa, který je pro většinu z nás zakrytý rouškou naší umělé slepoty. Film, ze kterého to vychází jsem neviděl, ale i samostatně to na mě zapůsobilo tak, že jej budu mít v hlavě ještě hodně dlouho. Není to vedené jako vydírací, emoční pračka, tomu se nevyhnul až závěr, ale do té doby naprosto zdrcující podívaná, která uběhla jako pětiminutovka. Docela nechápu jak to udělali, že Rani Mukherjee vypadala po většinu doby tak šíleně mladě, přestože ji v době natáčení filmu už pomalu táhlo ke třicítce. K tomu ten bezkonkurenční výkon. I když je fakt, že nějakým způsobem postižené postavy jsem viděl i v jiných Indických filmech a vždy je mají takto, trošku překroucené, více do absurdna, komičnosti, než do pohodové realističnosti, syrovosti. Zřejmě to bude záměr a mě se to v jejich podání zatím líbilo asi všude. At už ve filmu Jmenuji se Khan, či v Barfi. No a Amitabh Bachchan zatím asi v nejvážnější roli, co jsem měl možnost jej vidět a opět skvělý. A ta bělovousá, bělovlasá podoba mi k němu hodně sedla a líbila se mi. 9/10(1.1.2014)

 • molotov
  *****

  Moje první indie a hned v kině. Po chvíli jsem si sundal sluchátka se simultálním překladem, protože mě rušil od nádherné zvukové stopy a jal jsem se užít film s anglickými titulky. Příběh charismatického učitele, který je mixem mezi Svěrákem z Kolji a Nicholsonem ze Shining, starajícího se o slepou dívku je nádherně natočený, plný strhujících scén plných napětí, přestože tam není žádný výbuch:) a spousty emocí. A já se jimi nechal převálcovat.(6.4.2007)

 • tombac
  *****

  Jsou filmy, z nichž se prožitek znásobí zhlédnutím v kvalitním kině. Do této kategorie bych zařadil Black. Těžko by mě můj první indický snímek na malé obrazovce monitoru tak převálcoval, jak se tomu stalo v komfortním a dobře ozvučeném sále multikina na letošním Febiofestu. Nádherná hymnická hudba, která jakoby vypadla z Pána prstenů, spousta křiku, slz, vzrušených a patetických proslovů, a kopec dojetí, jež z diváka až s brutální přímočarostí snímek doluje, v klasickém příběhu o outsiderovi, který se díky laskavé a otcovsky tvrdé pomoci zvenčí úspěšně vzepře krutému osudu. V indickém pojetí neskutečný doják, který nepokrytě citově vydírá. Kdo tuhle filmařskou metodu vyčítá korejským a japonským melodramatům, měl by vidět v kině Black. V počtu mých prolitých slz v kině drží Black od včerejška primát. Nebyl jsem v tom sám - vedle sedící černoch a vysoký mladík neustále popotahovali a utírali si oči, a po projekci bylo na některých zsinalých obličejích vidět, že jejich majitelé byli též otřeseni. Uf! Do konce Febia zbývají 3 dny, ale je téměř nemožné, aby se emocionálně drtivému zážitku z Blacku byť jen něco vyrovnalo.(28.3.2007)

 • Lord.Jim
  *****

  Už dlouho jsem neviděla film, který by na mě tak hluboce zapůsobil (po všech stránkách) a dojal mě. Způsob vyprávění, herci, zvláštní patos (tam, kde jsem ho nečekala) i nepatos (tam, kde bych ho čekala), prostě téměř všechno se někde uvnitř dotklo mé struny a velmi jemně mi na ni zahrálo "melodii tklivou".(17.11.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace