Black

Indie, 2005, 122 min

Na bolywoodské remaky jsem samozřejmě zvyklá, ale úplně okopírované scény z Miracle Worker, to bylo na mě přece jen trochu moc. Navíc opravdu nechápu, proč hlavní hrdinka chodí jako Charlie Chaplin. Slepce potkávám často a všichni chodí úplně normálně. A neslyšící lidé se netváří jako mentálně zaostalí.(8.2.2010)

Moje první indie a hned v kině. Po chvíli jsem si sundal sluchátka se simultálním překladem, protože mě rušil od nádherné zvukové stopy a jal jsem se užít film s anglickými titulky. Příběh charismatického učitele, který je mixem mezi Svěrákem z Kolji a Nicholsonem ze Shining, starajícího se o slepou dívku je nádherně natočený, plný strhujících scén plných napětí, přestože tam není žádný výbuch:) a spousty emocí. A já se jimi nechal převálcovat.(6.4.2007)

Remake, který jde hodně nad rámec svého originálu. Po týdnu indického filmu působil jako zjevení. I když typický patos mu určitě upřít nelze, stejně tak jako pro evropského diváka zbytečnou teatrálnost. Žádný muzikál, žádná love story, žádné "závažné" rodinné problémy, ale dojemný příběh o síle lidskosti a cestě za světlem. Na komorní drama používá v podstatě epický formát a výsledný obraz, spolu s nádhernou hudbou, je mnohdy úchvatný. To, nad čím bych se jindy jen kysele pousmál, dokázali Indové udělat způsobem, kterému jsem naprosto podlehl. Už dlouho se mi nestalo, aby mě takhle dostal v podstatě první záběr filmu. Závěrem řečeno: přesvědčil jsem se, Bollywoode, že také umíš točit krásné filmy a teď už Ti zkrátka leckjakou tu srágoru neodpustím, svéráz-nesvéráz.(14.9.2005)

Ale jo, já tam těch 5* hodím. Originál jsem neviděl, takže kritizovat zkopírované scény nemůžu a mimo to se jedná opravdu o silné a kvalitně natočené drama s fungujícími city a emocemi. Navíc až na minimum scén mi nepřijde, že by se jednalo o drastickou citovou vidíračku, což filmu také nahrává. Dalším držákem je charisma hlavního herce, představujícího učitele hlucho-slepé dívky, jenž obětuje svůj život pro ni.(12.10.2017)

Hluchonemého človeka vykresliť ako zviera, hádam aj niečo horšie, no neviem či to bola práve najšťastnejšie zvolená forma. Hlavne ma iritovalo to dievča, chodilo ako Chaplin, správanie aj pohyby mala ako retardované dieťa, a nemusím byť doktor aby som vedel, že hluchonemí človek sa takto nechová. Ci to takto bol nastavený scenár alebo herečka si to zle vyložila, to už sú len moje dohady. Príbeh je smutný, ma sebe aj nejaké posolstvo, že aj keď 100 krát padneš na hubu, vstaň a dokáž nie iným ľudom, ale sebe, že na to máš a keď máš pri sebe človeka, ktorý ta vie naviesť správnym smerom, o to lepšie. Aj keď je príbeh veľmi silný, kamera je slušná, hudba sa do scén hodí, a celkové spracovanie a forma majú v sebe ľútosť, ale tu precítenosť, ktorú by film mal mať, tak práve tým nedisponoval.(6.9.2015)