poster

Before the Rains

Drama

Indie / Velká Británie / USA, 2007, 98 min

Režie:

Santosh Sivan

Kamera:

Santosh Sivan

Hudba:

Mark Kilian

Producenti:

Mark Burton

Scénografie:

Sunil Babu
(další profese)
 • Big Bear
  ****

  Tohle byl parádní film. Nádherně barevný, s krásnou hudbou a fascinující kulisou džungle a hor. Určitě jsem nebyl sám, kdo by si tam uměl představit žití. Já tedy rozhodně ano. Ovšem jen jako bílý sáhib se zařízeným bungalovem s britskou vlajkou na stožáru .-). Když jsem se hned v úvodu dozvěděl, že se film odehrává v Indii, v roce 1937 - bylo mi jasné, že úvodní idylka se asi rozplyne. Jednak kvůli blížící se válce i indickým snahám vymanit se z britského područí, k čemuž došlo napevno o deset let později v roce 1947. Ovšem náš příběh je čistě vztahový a až prostě jednoduchý. Skrze kratičký románek mezi britským plantážníkem a indickou služebnou zde dojde ke střetů dvou zcela odlišných světů i kultur. Je opravdu neuvěřitelné, jak někdy může zamilovaná žena uvést do pohybu obrovskou lavinu událostí, před kterými nemá prakticky nikdo úniku. Na rozdíl o jiných komentujících, kteří se tu báli, že v napjatých momentech najednou vyskočí zpoza palem tančící a zpívající loupežníci (opravdu jsem se pobavil, protože bollywood někdy takový opravdu je!) jsem už nějaký film viděl a tohoto se tu nebál. Film je podáván velmi vážně a točen spíše pro světového diváka. Snímek pak postupně graduje do nečekaného finále. Není to na úplně čisté 4 hvězdy, ale rád zaokrouhlím nahoru. Ta doba i prostředí byly můj cup of tea. Koho toto téma zaujalo a rád by zůstal v regionu .-) - doporučuji podobně zajímavý film Partition (2007). 4 vážky ve sklenici. * * * *(19.1.2016)

 • Niktorius
  *****

  Výborný film, možná i Sivanův nejlepší. Audiovizuální lyrika oslavující autorovu rodnou zemi a jemně vykreslující charaktery postav splývá s vyprávěním o setkání dvou světů natolik působivě, že je takřka nemožné odtrhnout oči od obrazovky. Britská koprodukce se na snímku podepsala znatelně - pobíhá v něm nadměrné množství bílých sáhibů, angličtina silně převažuje nad malajalámštinou a ač se snímek odehrává v době revolučních nálad a záchvěvů vzdoru proti britským kolonialistům, není z něj vůbec cítit indický nacionalizmus. Vlastně se tam přímo říká, že Indové by neměli Brity vyhánět, ale naučit se s nimi spolupracovat, protože jim přináší mnoho dobrého. A koneckonců i co se postav týče, imperialisté ze západu vycházejí z případného srovnání lépe, neboť jsou velmi empatičtí, vyhýbají se násilí a v krizovém momentu dovedou odpustit, zatímco domorodci kolonizátory kategoricky odmítají, vyčleňují z kolektivu jejich sympatizanty a nadto olizují rožhavené lžíce, brblají něco o cti a nutnosti pomsty a vůbec jsou nějací divní a ulpělí na podivných tradicích. Tohle zmíněné dělení není ve filmu nijak zvlášť zřetelné a možná se tam dostalo omylem, ale i tak mi trochu vadí, jelikož tupí osobitost indického pojetí filmů. Ač je třeba uznat, že na technickém poli britský štáb filmu výrazně pomohl a postaral se o špičkovou audiovizuální kvalitu, přece jen budu nadále preferovat filmy čistě indické...(20.7.2009)

 • Andrea1717
  *****

  Velmi vizuálne pútavý film, ma môj vkus priveľa britov, ktorych neznasam vo filmoch, no ale holt niekedy to bez nich nejde, akurat som dufala, ze ten hlavny hajzel dojde spravodlivej odplaty a ono nic. Škoda, tesila som na pomstu. Rahul Bose, ti má silne morálnu a pozitívnu postavu, ktora mu vyslovene sedí. Filmpm sa linie velmi pekna hudba, ktorá podtrhuje krásy prírody.(18.2.2018)

 • italka63
  ****

  Může se zamilovat britský sáhib ve čtyřicátých letech v Indii do krásné , vdané Indky? No ano, může, jenže je ženatý a románek vypluje na povrch. Brit je podnikatel, který buduje cestu džunglí, na svoz úrody čaje a koření.Dále je tu její kamarád z dětství a taktéž v jednom nejvyšší zaměstnanec bílé rodiny, která se též zkompletuje po příjezdu manželky a syna z Británie. Je tu láska, soucit, od každého něco. A nádherná Indie, se svými tradicemi, které Evropan nemůže pochopit a moc krásné melodie. Skvělé herecké výkony Rahula Bose a Linuse Roacheho.(18.9.2017)

 • Ramanam
  ***

  Kolektivní nadšení bohužel nesdílím. Jedná se sice o film odehrávající se v Indii, ale je natočen v západním stylu, který mi ten klasický „indický prožitek“ kazí. Musím uznat a pochválit skutečně až čarokrásné prostředí v němž se příběh odehrává. Též se mi moc líbila Nandita Das a její herecký projev. Tím asi vyložené klady končí. Neznamená to však, že zbytek byl nějak špatný, jen čistě pro mě ve znamení průměrnosti. Rahul Bose nepatří mezi herce, které bych si užíval a vyhledával je cíleně. Ostatní hráli to své bez problémů, jen tomu prostě chybělo něco navíc. Bylo „srdcervoucí“ a moc „hezké“ vidět, jak se takřka celá indická vesnice se zoufalým výrazem snaží dívku najít. Přitom ti samí lidé by ji, dle svých ctěných „zákonů“, bez skrupulí usmrtili. To samé platí i pro jejího manžela. Všichni jsou velká rodina, ale porušíš-li „zákon“, stanou se z nich kati. Ona hodně zmatená, bílý sáhib zbabělec a jeho indický přítel a pravá ruka nejdříve básnil o prospěšnosti spolupráce, aby na konci pronesl „vlastenecký“ projev a přidal se k „bojovníkům“ za nezávislost. Inu, to bych i byl schopen pochopit po těch událostech, jen mi to tam prostě nesedlo. Představeným postavám jsem tedy vůbec nepropadl. Ničím si mě nezískaly a bylo mi vlastně úplně jedno, jak to s nimi dopadne. Hudba v podkresu příjemná, ale bylo ji málo. Od začátku až po samý závěr balancoval snímek v klidných až nevýrazných vodách třech hvězd. Možná na povrchu bylo vlnobytí, ale o něco hlouběji se nedělo již nic.(29.3.2019)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace