poster

Before the Rains

Drama

Indie / Velká Británie / USA, 2007, 98 min

Režie:

Santosh Sivan

Kamera:

Santosh Sivan

Hudba:

Mark Kilian

Producenti:

Mark Burton

Scénografie:

Sunil Babu
(další profese)
 • emma53
  ****

  "Cesty vytvořené lidskýma rukama vydrží i staletí, ale životní cesty jsou mnohdy nejen nestálé, ale i plné nástrah a bolesti."- Drama o lásce dvou lidí nejen z odlišných světů, ale i s jinými tradicemi a morálními hodnotami, které Santosh Sivan zasadil do nádherného prostředí jižní Indie. Chválím kameru za její úžasné záběry, byl to opravdu vizuální zážitek s krásnými scenériemi. A z herců mě zaujal zcela jednoznačně Rahul Bose, kterého budu chtít určitě vidět ještě v nějakém jiném filmu. K tomu moc hezký soundtrack a já strávila s Before the Rains prima chvíli.(26.5.2016)

 • Niktorius
  *****

  Výborný film, možná i Sivanův nejlepší. Audiovizuální lyrika oslavující autorovu rodnou zemi a jemně vykreslující charaktery postav splývá s vyprávěním o setkání dvou světů natolik působivě, že je takřka nemožné odtrhnout oči od obrazovky. Britská koprodukce se na snímku podepsala znatelně - pobíhá v něm nadměrné množství bílých sáhibů, angličtina silně převažuje nad malajalámštinou a ač se snímek odehrává v době revolučních nálad a záchvěvů vzdoru proti britským kolonialistům, není z něj vůbec cítit indický nacionalizmus. Vlastně se tam přímo říká, že Indové by neměli Brity vyhánět, ale naučit se s nimi spolupracovat, protože jim přináší mnoho dobrého. A koneckonců i co se postav týče, imperialisté ze západu vycházejí z případného srovnání lépe, neboť jsou velmi empatičtí, vyhýbají se násilí a v krizovém momentu dovedou odpustit, zatímco domorodci kolonizátory kategoricky odmítají, vyčleňují z kolektivu jejich sympatizanty a nadto olizují rožhavené lžíce, brblají něco o cti a nutnosti pomsty a vůbec jsou nějací divní a ulpělí na podivných tradicích. Tohle zmíněné dělení není ve filmu nijak zvlášť zřetelné a možná se tam dostalo omylem, ale i tak mi trochu vadí, jelikož tupí osobitost indického pojetí filmů. Ač je třeba uznat, že na technickém poli britský štáb filmu výrazně pomohl a postaral se o špičkovou audiovizuální kvalitu, přece jen budu nadále preferovat filmy čistě indické...(20.7.2009)

 • eraserhead666
  ****

  Jestli mě paměť neklame a kam až sahá, tohle je první indický film, co jsem viděl. A poučen informacemi, pořád jsem čekal, kdy odněkud najednou vyskočí tanečníci a začnou ve vztahu k ději zcela bezdůvodně tančit... A ono nic... Možná proto, že to nebyl zase až tak čistý indický film, ale hodně slušný doják na silném sociálně-kulturním pozadí. Každopádně obecně tendenční příběh (ovšem skvěle zasazený do daného prostředí) oplývá vcelku sympatickými postavami s obstojným obsazením (hlavně charismatický Rahul Bose a každým coulem úchvatná Jennifer Ehle) a poutavou kamerou. O prostředí nemluvě. Jihoameričani by o tom natočili minimálně pětisetdílnou telenovelu, Indům (s evidentně výraznou podborou Angličanů) na to stačil jeden celovečerák. 3,5*(25.8.2014)

 • Big Bear
  ****

  Tohle byl parádní film. Nádherně barevný, s krásnou hudbou a fascinující kulisou džungle a hor. Určitě jsem nebyl sám, kdo by si tam uměl představit žití. Já tedy rozhodně ano. Ovšem jen jako bílý sáhib se zařízeným bungalovem s britskou vlajkou na stožáru .-). Když jsem se hned v úvodu dozvěděl, že se film odehrává v Indii, v roce 1937 - bylo mi jasné, že úvodní idylka se asi rozplyne. Jednak kvůli blížící se válce i indickým snahám vymanit se z britského područí, k čemuž došlo napevno o deset let později v roce 1947. Ovšem náš příběh je čistě vztahový a až prostě jednoduchý. Skrze kratičký románek mezi britským plantážníkem a indickou služebnou zde dojde ke střetů dvou zcela odlišných světů i kultur. Je opravdu neuvěřitelné, jak někdy může zamilovaná žena uvést do pohybu obrovskou lavinu událostí, před kterými nemá prakticky nikdo úniku. Na rozdíl o jiných komentujících, kteří se tu báli, že v napjatých momentech najednou vyskočí zpoza palem tančící a zpívající loupežníci (opravdu jsem se pobavil, protože bollywood někdy takový opravdu je!) jsem už nějaký film viděl a tohoto se tu nebál. Film je podáván velmi vážně a točen spíše pro světového diváka. Snímek pak postupně graduje do nečekaného finále. Není to na úplně čisté 4 hvězdy, ale rád zaokrouhlím nahoru. Ta doba i prostředí byly můj cup of tea. Koho toto téma zaujalo a rád by zůstal v regionu .-) - doporučuji podobně zajímavý film Partition (2007). 4 vážky ve sklenici. * * * *(19.1.2016)

 • italka63
  ****

  Může se zamilovat britský sáhib ve čtyřicátých letech v Indii do krásné , vdané Indky? No ano, může, jenže je ženatý a románek vypluje na povrch. Brit je podnikatel, který buduje cestu džunglí, na svoz úrody čaje a koření.Dále je tu její kamarád z dětství a taktéž v jednom nejvyšší zaměstnanec bílé rodiny, která se též zkompletuje po příjezdu manželky a syna z Británie. Je tu láska, soucit, od každého něco. A nádherná Indie, se svými tradicemi, které Evropan nemůže pochopit a moc krásné melodie. Skvělé herecké výkony Rahula Bose a Linuse Roacheho.(18.9.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace