Erasmus 2

Erasmus 2 - Priatelia sú späť

Russian Dolls

Komedie / Drama / Romantický

Francie / Velká Británie, 2005, 124 min

Inteligentní, zábavné, stylově natočené, ale hlavně PŘESNÉ. Už dlouho jsem neodcházel z kina s tak dobrým pocitem. Jak vidno, občas lze záživně popsat velké životní pravdy a netopit se přitom v tunách podlézavých klišé. Parádní film s netuctovým feelingem pro všechny ty, kteří zoufale poposedávají někde na prahu třicítky a neví, co se životem. A taky pro všechny, co mají dojem, že fekálních amerických komedií už bylo vážně dost.(7.2.2006)

Pokračování skvělé komedie z roku 2002 je hrozně přeplácané. Ne že by to bylo na úkor kvality, ale je toho nějak moc. V prvním filmu se děj odehrával převážně v Barceloně. Tady to je Paříž, Londýn a Sankt Petěrburg. K stávajícím postávám se přidávájí nové a nové. Příběhů je příliš mnoho ( vyprávění pohádky je poněkud samoúčelné ) a na některé se ke konci filmu zapomene ( scénář k "Vášni v Benátkách"). Možná to byl záměr ukázat dnešní svět jako bordel , kdy se hlavní (anti-) hrdina vyspí s každou ženou, kterou potká. A množství lokací opodstatnit ve filmu zmíňenou globalizací. Ale po projekci zůstává taková pachuť, že jsem viděl mnoho dobrých nápadů, ale jen tak ledabyle poskládaných k sobě. Jednotlivé nápady jsou však samy o sobě vtipné a dobře vypointované.(25.11.2005)

Aniž jsem videl jednicku, tak výsledný dojem tzv."ani ryba, ani rak". Možná jsem čekal, že to buce více nadlehčené a ne tak na vážno, nevím...každopadně jak mně normálně dvě hodiny nepřipadají, tentokrát by se daný děj dal umístit do 1,5h, temto by bylo rychlejší...a jak už tu bylo poznamenáno, je to přeplácané a tím pádem i rozmělněné....(27.11.2005)

Les Poupées russes (doslova ruské panenky:-) jsou takoví "Básníci" po francouzsku. Hlavní hrdina ale není lékař, je spisovatel....."...Tak, to jsem já, bude mi třicet a jsem pořád sám. Při tom jak vypadám, není divu. Já jsem já, pitomej, ale já....Myslel jsem na holky, se kterými jsem spal, po kterých jsem toužil a přišly mi jako matrjošky, ty ruské panenky. Člověk si s nimi celý život hraje a je zvědavý, která bude ta poslední, ta nejmenší, schovaná ve všech. Ale nikdo se k ní nedostane rovnou, chce to své. Otvíráš jednu za druhou a pořád se ptáš:"Už je to ta poslední?".....". Osvěžující příběh jak ranné beaujolais, s trefným komentářem Xaviera, jako ze života :-) Obzvlášť se mi líbily "píšťalkové" scény, ve kterých pisálek své okolí klame :-) Příjemné pokoukání :-)(24.1.2007)

• liberita

Slabé a bez chuti. Ani prvý Erasmus nebol dokonalý film, ale nechýbal mu vtip, originalita a sviežosť. Tu sme však len svedkami nasilu bez ladu a skladu vytvoreného pokračovania, v ktorom sa síce pár humornejších scén vyskytne, ale vzápätí dojem z nich vyprchá v záplave nudných dialógov v zbytočne dlhej stopáži. Absentuje nejaký zmysluplnejší a hlavne ucelenejší príbeh, ktorý by si mohol získať sympatie. A zatiaľčo predtým bol Xavier postavou, s ktorou sa bolo možné stotožniť a jeho problémy sa dali pochopiť, tu je už len stratený od sukni k sukni behajúci záletník, chovajúci sa po väčšinu filmu viac než nelogicky. Možno by som Erasmus 2 ohodnotila menej prísne, ak by som nevidela jeho prvý diel, lenže nemôžem inak, keďže po príjemnom osviežení jednotky je dvojka len nudným sklamaním.(5.1.2013)

• - Pro porovnání, první Erasmus měl přibližně poloviční rozpočet, ale jen ve Francii vydělal 17,3 mil. dolarů. (imro)

• - Erasmus je mezinárodní výměnný studentský program. (imro)

• - Snímek s rozpočtem 12,5 mil. dolarů vydělal ve Francii do 5. července něco nad 1,7 milionu. (imro)