poster

La cicatrice intérieure

Drama / Fantasy

Francie, 1972, 60 min

Režie:

Philippe Garrel

Scénář:

Philippe Garrel

Kamera:

Michel Fournier

Hudba:

Nico
(další profese)
 • Dionysos
  *****

  Estetický purismus a extatická jednoduchost "Vnitřní jizvy" skvěle prokazuje Garrelovu vnímavost pro nehostinnou krásu nejen lokací, v nichž se film odehrává (ačkoliv se ve filmu samém v pravém smyslu slova nic neodehrává - pohyby, gesta, "děje" filmu a postav jsou mimo čas, jsou věčnými symboly jednání, a ne zápletkami), ale také lidských vztahů: pro smutnou krutost citů včetně náklonnosti, lásky nebo bájného lidského hledání jakoby z prvních eposů či epických básní (Clémenti na koni), v nichž se vzmach člověka ke světu či k druhému napořád míjí cílem. Jedno z vrcholných děl Garrela, který tehdy ještě tvrdil experminetální muziku a jeho filmy se blížily, ba dokonce předháněly, svou nekompromisností filmy Strauba a Huilletové, Godarda či W. Schroetera v té době (který však, obdobně se Straubem, své puristické statické záběry doplňoval klasickou hudbou či operou). Škoda, že později Garrelovy filmy, byť stále velekvalitní, přejaly mnoho ze stylu takového J. Eustache či Rohmera.(25.9.2016)

 • hygienik
  *

  Pre mainstreamového diváka je veľmi ťažké najsť pozitíva tohto filmu, pri ktorom 1 hodina sa zdá byť 3 hodinami.(1.8.2018)

 • fragre
  ****

  Hra se symboly a krásnými obrazy, děj tady zřejmě není tak podstatný. Inu, experimentální film. Ty obrazy jsou ale opravdu krásné, působící dojmem až archetypálním a prapohanským. Ve spojení s písněmi Nico z jejího alba Desertshore je to téměř dokonalé, zvláště když zpívá německy, to zní mnohem osudověji než v té samospasitelné angličtině. A to navzdory tomu, že sama Nico jako herečka zrovna nezapůsobila, navíc to vypadá, že vyvinula dost velkou snahu aby vypadala nepřitažlivě. Ale, popravdě řečeno, žádný z herců neměl příliš šanci projevit svůj herecký um. Všichni slouží spíš jako objekty v této hře.(29.10.2015)

 • Nico