Modrý pták (TV film)

• Česko

Modrý ptáček

(festivalový název)

Nizozemsko, 2004, 77 min

70 % | Hezký film se slušným hereckým výkonem hlavní postavy, realisticky působící, oproštěný obvyklých klišé podobně zaměřených filmů, nesnažící se tlačit na emoce a city za každou cenu a v přehnané míře. Na druhou stranu je film celkově relativně monotónní, dramatické momenty mohly působit silněji a neuškodily by přece jen trošku emotivnější okamžiky, které by se diváka více dotkly.(17.11.2017)

Šikana medzi deťmi nie je práve to, čím by sa jedna alebo druhá strana pochválila. Normálne by som si pomyslel, že sa do takej formy ani nemôže vyvinúť, ale tým, že vo filme nonstop kráčame, bežíme, plávame a skejtujeme s hlavnou hrdinkou, tak som si osvojil aj jej myslenie a mlčanie. A hľadanie východiska celkom inde, ako by bolo logické. Neviem, či to je celkom pedagogické nájsť riešenie v poriadnej bitke, ale keď to funguje... Život sa s nikým nemazná, a hlavné je postaviť sa na vlastné nohy, ako krásne symbolicky ukázal záver.(10.4.2017)

Merel se skvěle učí, ráda čte, s radostí se stará o postiženého mladšího bratříčka, jezdí na skejtu, věnuje se skokům do vody, zpívá ve sboru a vyniká i v tělocviku... i vzhledem k takto širokému záběru by měla být spíš třídní hvězdou, ne terčem posměchu a šikany. Možná je to proto, že vypadá o několik tříd mladší než spolužáci, těžko říct, děti jsou nevyzpytatelné. Film se skládá z kratších scén, v nichž Merel převážně buď tráví čas se svým milovaným bratrem Casperem (který mimochodem rovněž předvádí vynikající výkon, a navíc udivuje soběstačností), nebo je ve škole / jede do ní. Tyto scény se trochu schematicky opakují, ale záběr je téměř pořád na 13letou hlavní hrdinku – musela to uhrát de facto sama, všechna čest. Moc hezky natočeno. I v tom největším zoufalství se děje něco pěkného. A povedená je i pasáž, kdy jí černoch z vlaku zpívá "Blackbird" od Beatles. Merel (k bratříčkovi): "Rozumíš tomu? Já taky ne. Ale ty věty jsou tak krásný..."(9.11.2019)

Veľmi citlivo natočený film o detskej šikane, dospievaní a hľadaní vlastnej cesty. Všetky herecké výkony vrátane skvelej Elske sú tak ľudsky presvedčivé, že ani nemáte pocit sledovania fiktívneho príbehu, ale skôr dokumentu. Nič nechýba, nič nie je navyše. Tento film si určite zaslúži viac pozornosti vďaka svojej autenticite a nevtieravému prístupu. Žiadne emócie nie sú podsúvané, ani prvoplánovo vystavané, de Jong silu odozvy necháva maximálne na divákovom vnímaní. Jednoznačne vydarený snímok.(10.7.2016)

Otvára množstvo otázok. V živote sa človek viackrát dostane do situácie, kde sa stretne so šikanou. Ako sa k nej postaviť ako dieťa, ako ako rodič? Chcel by som mať so svojimi deťmi taký vzťah, aby sa o tom nebáli rozprávať. Aby sa vnútorne netrápili ako hlavná hrdinka. Bez komunikácie to nejde a presne to odzrkadľuje film. Áno, je možné sa z toho dostať aj vlastnými silami, ale nejaká jazva potom ostáva aj po vyliečení.(21.12.2017)