Modrý pták (TV film)

• Česko

Modrý ptáček

(festivalový název)

Nizozemsko, 2004, 77 min

70 % | Hezký film se slušným hereckým výkonem hlavní postavy, realisticky působící, oproštěný obvyklých klišé podobně zaměřených filmů, nesnažící se tlačit na emoce a city za každou cenu a v přehnané míře. Na druhou stranu je film celkově relativně monotónní, dramatické momenty mohly působit silněji a neuškodily by přece jen trošku emotivnější okamžiky, které by se diváka více dotkly.(17.11.2017)

Veľmi citlivo natočený film o detskej šikane, dospievaní a hľadaní vlastnej cesty. Všetky herecké výkony vrátane skvelej Elske sú tak ľudsky presvedčivé, že ani nemáte pocit sledovania fiktívneho príbehu, ale skôr dokumentu. Nič nechýba, nič nie je navyše. Tento film si určite zaslúži viac pozornosti vďaka svojej autenticite a nevtieravému prístupu. Žiadne emócie nie sú podsúvané, ani prvoplánovo vystavané, de Jong silu odozvy necháva maximálne na divákovom vnímaní. Jednoznačne vydarený snímok.(10.7.2016)

"Mně to přišlo jako žert.." Ne, tady se skutečně nejedná o žádné píárko ODS..;) Modrý pták je v uvozovkách jen velmi slušný holandský rodinný film zkoumající motiv dětské šikany, která tedy mimochodem platí za chvályhodně logické zásadní téma dětských bijáků napříč Evropou.. Velmi citlivé, jakkoli zoufale konvenční, drama s herecky úchvatnou mladičkou Elske Rotteveel..(6.12.2016)

Velmi působivě natočený snímek o bohužel stále aktuálním tématu šikany. Hlavní představitelka nemusí otevřít ústa abychom věděli, co se jí zrovna honí hlavou - to je naprosto skvělé. Drobným zklamáním je ovšem závěrečné klišé, poselství (SPOILER!) - pokud se autor domnívá, že se šikana vyřeší nahlášením činů vedení školy, je to sice milé, ale naivní. Na druhou stranu, ne každý příběh musí být veden do extrému. Zakončení sice naivní, ale elegantní. Nic mu nechybí.(7.2.2018)

Holandský snímek je myslím především ze dvou důvodů. Prvním je téma filmu - dospívání a šikana, druhým pak výkon hlavní představitelky. Nutné je začít tím druhým, protože tam lze být stručný - byl vynikající. Měla zahrát podivínkou, nezačleněnou dívku a zahrála ji. Většina filmů o dětství či pubertě většinou přiměje dospělé nostalgicky zavzpomínat a připomenout si, jak by se do těch časů chtěl vrátit. Vždyť kolik dospělých už prohodilo, že dětství či puberta je skvělý čas, protože dospívající vlastně nemají žádné starosti. Tenhle film však ukazuje i odvrácenou stránku puberty. Nepochopení rodičů, šikana, odloučení od skupiny ve škole, sourozenci aj. A ukazuje to vcelku decentně, poeticky s výhledem na moře. Mám-li být ale upřímný, není jen tím, o čem film pojednává, jedno shlédnutí mi bohatě stačí.(28.2.2018)