Thriller - drsný film (festivalový název)

• Švédsko

Thriller

Thriller / Krimi / Akční / Drama / Horor / Pornografický

Švédsko, 1974, 107 min

• arie

Záverečná vizuálna podoba Christiny Lindberg ako jednookej pomstiteľky je skutočne božská a žiadna z Tarantinových budúcich múz sa s nou nemôže rovnať, no je to taktiež jediný výrazný pozitívny aspekt, ktorý ma zaujal na tomto kultovom exploitation filme. Príbeh je pomerne nudný a explicitného násilia tu taktiež veľa nenájdete, okrem jedného detailne nasnímaného rozrezania oka, zato film obsahuje niekoľko vyslovene rušivých pasáží súlože, ktoré sa pohybujú v intenciách dobového porno filmu. Nízky rozpočet sa prejavuje naplno a väčšina násilných scén je extrémne spomalená, čo negatívne kontrastuje s ich nezaujímavým prevedením. Vibenius v dobe vzniku určite šokoval, no dnešnému divákovi už prakticky nemá čo ponúknuť, okrem faktu, že sa jeho materiálom inšpiroval QT.(10.4.2009)

Thriller je celkom rozporuplný thriller zo Švédska, ktorý vám buď naprosto sadne alebo nie. Ja mám k pravde bližšiu prvú možnosť, totiž ak vynecháme niekoľko zbytočne zdĺhavých (za to ale parádne a so srdca natočených) scén či zopár spomalených záberov (čo ja osobne som mal nutkanie preskočiť), film nie je vôbec zlý - skôr naopak. V príbehu sa zoznamujeme s mladým nemým dievčaťom, ktoré sa v detstve stala obeťou znásilnenia. V priebehu filmu máme možnosť vidieť, ako bojuje s mladosťou a stretáva sa s ľuďmi s rôznymi túžbami - postupom času sa z nej stane sexuálna figúrka a prostredníctvom drôg, ktoré sa jej naskytli aj duševne dávno mŕtva. Vyvrcholenie možno šokuje a možno nie, no ako nám už je z názvu jasné - je drsné. Ja som nadmieru spokojný na to, že som od filmu veľa neočakával a môžem ho len odporučiť - aký názor si na neho spravíte vy je len a len na vás.(31.1.2018)

Film je rozsekaný na časti minulé a prítomné. Ten začiatok, keď nastúpila do auta celkom neznámemu mužovi, bolo slabo domyslené, lebo to vyznelo strašne naivne, ale čo bolo bolo. Scény pri ktorých sa pripravovala na pomstu (karate kurz, streľba, vojenský nácvik) neboli najlepšie prepracované, ale na tak malí rozpočet sa to asi lepšie ani urobiť nedalo. Je to mierne rozťahané, z nie moc výraznými hercami a niektoré scény tam byť ani nemuseli. Ale zas koncová príprava mladej lovkyne mala moju plnú pozornosť. Samostatnou jednotkou sú spomalené scény, kde hlavná hrdinka zabíja svoje obete a do toho zneli silno prenikavé zvuky, tak tie sa podarili aj keď, práve tie natiahli film na tak dlhú stopaž, ale práve tam bol film originálny. Po filme mam zmiešané pocity, rozum mi káže dať 4*, ale srdce je toho názoru, že také hodnotenie si nezaslúži lebo, že veľa scén bolo len priemerných, a tak ho poslúchnem.(1.8.2015)

Ako každý film ( kniha ), i tento obskúrny snímok má svoje plusy a mínusy. THRILLER je pokus o zapojenie sa severskej kinematografie, do vtedy tak ( komerčne ) obľúbeného žánru exploitation. Nevyšlo to až tak perfektne. Moje hodnotenie by som mohol rozdeliť do viacerých častí. Časť pred ´´rívendž´´ je za 2stars, samotná odplata za 4stars a záverečný ´´klajmex´´ zo mňa vydral ´´high five´´. Ak to spočítame, máme tu priemernú ponuku vo svojej kategórii. V poslednej tretine dostáva až matrixovské polohy ( formálna stránka ) a aj napriek niektorým nelogičnostiam sa na to dá v pohode ´´kukať´´. Ak ste znalí.(16.3.2018)

• lamps

Hrozivá, amatérsky zpracovaná slátanina bez špetky lidskosti a s jediným viditelným poselstvím- šokovat a vrýt se za každou cenu do paměti. Čekal jsem dusnou atmosféru, rozvinutější psychologii a navrch nějaké to odvážné sedmdesátkové gore, ovšem film mě po všech stránkách příšerně zklamal a jeho sledování hodně bolelo. Za prvé naprostá lhostejnost k situaci hlavní hrdinky, která se nijak výrazněji nerozpracovává, přestože je základním motorem celého příběhu. Za druhé nevybíravé a odporné sexuální scény skoro až na hranici porna, které mají diváka znechutit a soudě podle dramatických hudebních vložek v něm i vzbudit spoluúčast s nešťastnou obětí, ovšem ve výsledku jsou stejně studené a odtažité jako zbytek snímku. A nakonec vyloženě trapný scénář, který nemá čím překvapit. Popularita podobných tvůrčích výstřelků je mi vážně velkou záhadou. 30%(17.5.2013)

• - Nejdrsnějšímu a nejextrémnějšímu švédskému filmu, který se kdy dočkal mezinárodní distribuce, vrátil věhlas Quentin Tarantino, když jej označil za jednu z klíčových inspirací pro svůj epos Kill Bill. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - I když je tento film dnes již jistými kritiky a řadou diváků velmi oblíben a uznáván, pro Švédsko je stále ostudou a obecně neoblíben. (Flipnic)

• - Ačkoli Vibenius uspěl v tom, že v jistém ohledu vskutku vytvořil nejkomerčnější film všech dob, Thriller mu nakonec přinesl víc vrásek než kýženého zisku. Ve většině zemí byl zakázaný, nebo se do kin dostal až po dlouhých tahanicích a opakovaném přestříhávání. (Zdroj: Letní filmová škola)