Thriller - drsný film (festivalový název)

• Švédsko

Thriller / Krimi / Akční / Drama / Horor / Erotický

Švédsko, 1974, 107 min

Bo Arne Vibenius

Andreas Bellis

Naflušu na vaše hroby po seversku. Znásilnění jako zkušenost zřejmě nestačí, a tak si hlavní hrdinka sedne bez zábran k cizímu muži do auta, aniž by tušila, že si právě vybrala rychlou cestu do pekla. Tu si ovšem, rovněž nevědomky, vybrali i aktéři jejího sestupu do bahna společnosti. Film by měl jistě kratší stopáž, kdyby vraždy pomstychtivé furie nebyly ve zpomalených záběrech (mně to ale nevadilo). Rozřízlé oko připomene Andaluského psa, jednou z posledních jízd se zřejmě inspirovali The Cardigans v necenzurované verzi My Favourite Game. Echt porno scény asi v době internetu šokovat nebudou, ale prostě tam jsou. Některé scény je třeba vnímat až v souvislostech - na příklad proč čekala na policisty, když mohla ujet? Protože potřebovala jejich auto...(9.7.2015)

• HAL

Je poněkud zvláštní když v něčem co má pověst "splatteru podle kterého Tarantino točil Kill Bill" je zdaleka nejzajímavější ta první polovina, ve které se děj teprve uvozuje a seznamujeme se s prostředím, takže není vůbec akční. První plovina s únosem, zfetováním, dehumanizací hlavní hrdinky a vlastně i celého filmu předváděním nechutných a krutých činností naprosto bez emocí a bez výrazu rozhodně není špatná a dokáže zaujmout (i když je otázkou nakolik je to způsobeno autorským záměrem a nakolik amatérismem herců). Zato přesně toto pak dělá z druhé části tréninku a žánrově čisté pomsty směšnou frašku, která je navíc extremně nudná díky na první pohled stylovým, ale ve výsledku vražedně ubíjejícím zpomalovačkám. 5/10(19.2.2009)

Bezesporu kvalitní pokoukáníčko pro všechny co rádi tyhlencty Rape´n´Revenge filmečky.......Docela se nabízí srovnání s podobným a přitom úplně odlišným filmem: I spit on your grave...Thriller má všechno co ISOYG chybí,nevyužil nebo nepoužil(rafinovanější zápletka,hudba,umělečtější pojetí,víc peněz..pornozáběry........) a zároveň mu právě díky tomu chybí ta syrová a naturalistická atmosféra...Teda né,že by měl thriller něják silně artově-stilisovaný look, jen je to prostě narozdíl od ISOYG taková krásně vymazlená filmová hračička.............Dal bych i 5 za Madeleininu tvářičku ,která je jak stvořená pro doplňky typu:páska přes oko a brokovnice :D ale nakonec zůstanu u 4 kvůli pro mě nesmyslné zběsilé jízdě policejním autem a následné přestřelce kdovíkde s kdovíkým(tam jsem to fakt nepobral o co jde a proč se to všechno děje..a docela to jakoby porušilo pravidla,které film sám nastolil)(20.9.2010)

• Adrian

Hooker's revenge aka They called her One Eye. Brutalitou a sexuálne odvážnymi, ale totálne nadbytočnými scénami až na hranici porna ovplývajúci príbeh o pomste v detstve znásilnenej dievčiny (ako doživotnú traumu si potom nesie neschopnosť komunikovať). Potom, čo jedného dňa zmešká autobus, ktorým chodí na sedenia k terapeutovi, nastupuje do auta pohľadného muža. Ten ju postupne v priebehu pár dní viackrát nadroguje a spôsobí jej závislosť na heroíne. Stane sa z nej závislá šlapka, ktorá keď sa dozvie o pravej príčine smrti svojich rodičov, začne brať lekcie z účinných bojových techník, aby v druhej polovici filmu nastúpila krvavú cestu pomsty a la Nevesta z KB za znásilnenie v mladosti ako i potrestanie smrti rodičov. Apropo Kill Bill - postava jednookej prostitútky z páskou cez oči je predobrazom Elle Driver.(14.2.2005)

Thriller: A Cruel Picture je zásadným článkom málo frekventovaného subžánru rape and revenge a zároveň ho možno považovať aj za jeden zo základných kameňov moderného exploitationu, ktorý už v súčasnosti pravda nadobudol oveľa hororovejšie kontúry. Ide o kontroverzný kúsok, ktorý napriek tomu, že sa nevyhol viacerým chybám, zdvihol latku pre podobne orientované filmy. Pozrieť si ho však treba každopádne uncut (107 min.), skrátené cenzurované verzie, ktoré ja osobne vo všeobecnosti neznášam, neumožňujú objektívne posúdenie jeho kvalít či nedostatkov.(27.5.2010)

• - Naprosto nejkontroverznější na tomto filmu byly od počátku pornografické vložky, které režisér nechal údajně vložit do filmu až zcela na konci po jeho natočení. Vybral scény z pornografického filmu a proložil jimi scény zneužívání hlavní hrdinky. Šlo o hardcore scény, které diváky šokovaly, ale také vedly k nadšení a domněnkám, že v nich vystupuje skutečně Christina Lindberg. Ta prý o vložení těchto scén nevěděla a ani by s nimi prý nesouhlasila. Dodnes prý nechápe, proč to režisér udělal. Její vliv na režiséra i tak byl však prý mizivý, za film dostala velice nízký plat a o ničem v něm nerozhodovala. Každopádně scény byly vloženy do filmu tajně. Režisér toto obhajuje tím, že se chtěl co nejvíce přiblížit realitě a diváky šokovat a vykreslit do detailu hnus a odpornost zneužívání hlavní postavy. Diváci se dodnes dělí na dvě skupiny. Jedna považuje tyto scény za zbytečné a film kazící, druhá naopak za výstižné a k filmu již za ta léta patřící. I DVD releasy se dělí dnes na filmy s porno scénami a bez nich. Na světě je stále ještě mnoho nadšenců, kteří věří (chtějí věřit), že v těchto scénách vystupuje Christina Lindberg. Tu prý umístění hardcore porno scén do filmu bez jejího vědomí na režisérovi dodnes mrzí. (Flipnic)

• - Producenti filmu uzavřeli pro Christinu Lindberg vysokou životní pojistku a při natáčení scén pak byla použita ostrá munice a při scénách užívání heroinu si herečka vpichovala solný roztok. (Radiq)

• - Ve Švédsku byl film po uvedení do kin téměř ihned stáhnut a zakázán. Uváděn byl zejména v zahraničí, a to většinou ve vystříhaných a zkrácených verzích. (Flipnic)