Thriller - drsný film (festivalový název)

• Švédsko

Thriller: They Call Her One Eye

Thriller

Thriller / Krimi / Akční / Drama / Horor / Pornografický

Švédsko, 1974, 107 min

Ze všech starších Exploitationů mi Thriller Drsný film příjde asi nejhutnější a nejzajímavější. Krásná němá hlavní hrdinka je nalákána do pasti zákeřným pasákem, který ji udělá závislou na heroinu a začne ji prodávat cizincům jako šlapku. Ono samotný námět je samo o sobě dosti drsný a nepříjemný, že je úplně jedno z jakého je film roku a pořád si drží diváka na obrazovce. Plusem jsou i detailní sexuální scény, které vyrážejí dech svou odvážností, mínusem je zase akční zúčtovací finále, kde hlavní hrdinka používá pouze brokovnici za pomocí velmi otravných zpomalovacích záběrů, škoda, že tvůrci neměli víc kreativity a nevymysleli něco podobného jako v ISOYG, to by zde pětkama nešetřilo zřejmě u nikoho. 75%(7.7.2015)

Krásná dívčina je unesena bezcitným grázlem a pasákem, jenž jí chytře odloučí od rodiny, začne dopovat heroinem a prodávat jako děvku. Zlomená hrdinka se však nechce úplně vzdát a plánuje krvavou odvetu. Tohle je pouze načrtnutá základní premisa tohoto polozapomenutého a tolik opovrhovaného dílka, ve skutečnosti se tu děje mnohem víc. Samozřejmě mám na mysli víc nechutností, mučení, drsného sexu a jiného násilí. Název opravdu nelže, tohle je vskutku drsná záležitost, ale do hororu má daleko. Ale to mi tentokrát nevadí, explicitních scén si tu totiž i přesto užijeme poměrně dost, mezi nimiž se vám hluboko pod kůži zaryje především ta s vyříznutím oční bulvy a spoustou skutečných pornografických záběrů, kde nejsme ochuzeni ani o výstřik na řitní dirku. Dokonalý prožitek mi kazil nadbytek zpomalených scén při aktu chladnokrevné pomsty. Prvních pár zabití je fajn, vychutnáme si takhle několik prostřelených hrudí, ale jak se řiká, všeho moc škodí. Každopádně hodně zvláštní je tenhle švédský kousek a rozhodně stojí za vaši pozornost.(27.5.2011)

Nemůžu si pomoct, ale tohle je prostě výborný snímek, který nám ukazuje lidský hnus v tom pravém... no, hnusu. Tohle není film, z kterého budete mít dobré pocity, což byl také záměr. Navíc se to ve druhé půlce mění v parádní béčko, kde je jednooká němá mstitelka, která střílí, kope a řídí jako blázen. Tady už je to spíše zábava, ale zábava hodně drsná a krvavá. Navíc za ty zpomalené záběry by se nemusel stydět ani John Woo. Ano, ten příběh není zázrak, ale provedení mi sedí.(27.2.2014)

• HAL

Je poněkud zvláštní když v něčem co má pověst "splatteru podle kterého Tarantino točil Kill Bill" je zdaleka nejzajímavější ta první polovina, ve které se děj teprve uvozuje a seznamujeme se s prostředím, takže není vůbec akční. První plovina s únosem, zfetováním, dehumanizací hlavní hrdinky a vlastně i celého filmu předváděním nechutných a krutých činností naprosto bez emocí a bez výrazu rozhodně není špatná a dokáže zaujmout (i když je otázkou nakolik je to způsobeno autorským záměrem a nakolik amatérismem herců). Zato přesně toto pak dělá z druhé části tréninku a žánrově čisté pomsty směšnou frašku, která je navíc extremně nudná díky na první pohled stylovým, ale ve výsledku vražedně ubíjejícím zpomalovačkám. 5/10(19.2.2009)

Ako každý film ( kniha ), i tento obskúrny snímok má svoje plusy a mínusy. THRILLER je pokus o zapojenie sa severskej kinematografie, do vtedy tak ( komerčne ) obľúbeného žánru exploitation. Nevyšlo to až tak perfektne. Moje hodnotenie by som mohol rozdeliť do viacerých častí. Časť pred ´´rívendž´´ je za 2stars, samotná odplata za 4stars a záverečný ´´klajmex´´ zo mňa vydral ´´high five´´. Ak to spočítame, máme tu priemernú ponuku vo svojej kategórii. V poslednej tretine dostáva až matrixovské polohy ( formálna stránka ) a aj napriek niektorým nelogičnostiam sa na to dá v pohode ´´kukať´´. Ak ste znalí.(16.3.2018)

• - Ve Švédsku byl film po uvedení do kin téměř ihned stáhnut a zakázán. Uváděn byl zejména v zahraničí, a to většinou ve vystříhaných a zkrácených verzích. (Flipnic)

• - Naprosto nejkontroverznější na tomto filmu byly od počátku pornografické vložky, které režisér nechal údajně vložit do filmu až zcela na konci po jeho natočení. Vybral scény z pornografického filmu a proložil jimi scény zneužívání hlavní hrdinky. Šlo o hardcore scény, které diváky šokovaly, ale také vedly k nadšení a domněnkám, že v nich vystupuje skutečně Christina Lindberg. Ta prý o vložení těchto scén nevěděla a ani by s nimi prý nesouhlasila. Dodnes prý nechápe, proč to režisér udělal. Její vliv na režiséra i tak byl však prý mizivý, za film dostala velice nízký plat a o ničem v něm nerozhodovala. Každopádně scény byly vloženy do filmu tajně. Režisér toto obhajuje tím, že se chtěl co nejvíce přiblížit realitě a diváky šokovat a vykreslit do detailu hnus a odpornost zneužívání hlavní postavy. Diváci se dodnes dělí na dvě skupiny. Jedna považuje tyto scény za zbytečné a film kazící, druhá naopak za výstižné a k filmu již za ta léta patřící. I DVD releasy se dělí dnes na filmy s porno scénami a bez nich. Na světě je stále ještě mnoho nadšenců, kteří věří (chtějí věřit), že v těchto scénách vystupuje Christina Lindberg. Tu prý umístění hardcore porno scén do filmu bez jejího vědomí na režisérovi dodnes mrzí. (Flipnic)

• - Scéna, kdy hlavní sadista a pasák prořízne hlavní hrdince skalpelem oko se natáčela v nemocnici, kde si režisér domluvil toto natočit v pitevně na skutečné mrtvole mladé dívky, která zemřela při autonehodě. Takže v tomto záběru je skutečně lidské oko. (Flipnic)