Thriller - drsný film

(festivalový název)
  • Švédsko Thriller - en grym film (více)

Jako malá se Frigga/Madeleine, žijící s rodiči na venkovském statku, stala obětí pedofila a od té doby nemluví. Jednoho dne jí ujede autobus k logopedovi, nastoupí do špatného auta a skončí jako drogově závislá prostitutka s okem vypíchnutým za neposlušnost. Když se dozvídá, že její rodiče zemřeli z žalu nad její ztrátou, a také je zavražděna její spřátelená kolegyně, podstoupí výcvik v řízení auta, bojovém umění a střelbě, aby krvavě sprovodila ze světa své kunčafty i pasáka.

Jeden z inspiračních zdrojů Tarantinova KILL BILLA a spolu s Mastorakisovým ISLAND OF DEATH evropský příspěvek konjunktuře exploitation v 70. letech (LAST HOUSE ON THE LEFT, TEXAS CHAIN SAW MASSACRE, FIGHT FOR YOUR LIFE, I SPIT ON YOUR GRAVE aj.). Režisér Vibenius se rozhodl pokrýt finanční ztrátu svého předchozího rodinného filmu natočením „ďábelsky komerční sračky“ a dal hercům do smluv, že nesmí nikde prozradit totožnost režiséra (sám se ale ve filmu mihnul jako řidič náklaďáku, po kterém hrdinka při závěrečné honičce vystřelí). Film proslul mj. scénou s vypíchnutím oka, pro kterou byla údajně použita mrtvola. Snímek byl ve své domovině zakázán a nepomohlo ani jeho sestříhání z původních 107 na 82 minut, kterážto verze pak běžela i ve Spojených státech. V letech 2004 a 2005 film vydala na DVD americká distribuční společnost Synapse Films, zaměřující se na kultovní sci-fi, horory a exploitation (vydali např. MANIAC COPA, VAMPYROS LESBOS či STACY), a to ve dvou verzích - nezkrácené Limited Edition a sexu vystříhané Vengeance Edition. Neobešlo se to bez výhrůžek ze strany režiséra, podle kterého společnost na vydání filmu neměla práva. (choze)

choze

Slušně drsné rape and revenge exploitation ze země, jejíž kinematografie nám dala už PRAMEN PANNY. Má sice své silné momenty (úvod s pedofilem, vypíchnutí oka, postel od krve, závěrečná jatka) ale trpí bolestně pomalým tempem vyprávění, malým rozpočtem a nenápaditostí režiséra. Asi nikomu neunikne recyklování scén sexu a výcviku, přičemž scény sexu jsou alespoň porno se vším všudy (i s ejakulací), zatímco scény výcviku - v každém podobném snímku velmi vděčné, viz. TURKISH STAR WARS - jsou zcela nezajímavé. Pachuť nudy naštěstí poněkud spláchne úsměvné surrealistické finále, v němž si subtilní dívenka v černém koženém kabátě v temném skladišti extrémně zpomaleně (naháníme stopáž, lidi!) pohazuje s policajty podobně jako Trinity na začátku MATRIXU. Kamera sází na dlouhé záběry, herecké výkony zapadají do celkové brakovosti a sugestivní atmosféru 70. let nelze přehlédnout, pouze si ji plnými doušky užívat. Hlavním kladem filmu je pak jednoznačně představitelka hlavní hrdinky, okouzlující děvčátko, které režisér uvádí přesně do těch situací, ve kterých ho touží heterosexuální (a vlastně i homosexuální) divák vidět. ()

DDT

Na honičkách a zpomalených "střílecích" scénách je znát zřejmě téměř nulový rozpočet filmu a jsou bohužel (hlavně vybuchující auta) až nechtěně komické. Ale jinak v žánru "pomstovních" filmů bych "Thriller" viděl jako docela průkopnický kousek. A to právě pro ty "politicky nekorektní" pornozáběry a scénu s vypichováním oka. Divákovi pak následná pomsta přijde daleko pochopitelnější než například ve všech těch novodobých korektnějších filmech podobného typu, kde "hrdinové" vypadají, že sadistické likvidování "padouchů" je docala baví (Seagalovky, Vandammovky a pod.). A ještě jeden, možná hlavní důvod, proč se na tenhle film podívat - kdyby se totiž někdy udělovala cena "Nejpřitažlivější jednooká mstitelka s upilovanou brokovnicí v historii filmu" - Christina Lindberg by zvítězila s velkým náskokem... ()

Socrates

Nevím jak ostatní, ale já měl problém s Christinou v roli mstitelky. Respektive mstitelku bych toleroval, ale cvičenou bojovnici, pistolnici a závodnici rozhodně ne. Nasadit sportovnímu antitalentu na hrb takový výkony bylo prostě neuvážený. U sloumoušnů to tak nevyniklo, ale některý reálný záběry pohybových schopností Madeline, třeba u výcviku karate, mě fakt dojaly. Chvílemi mě to nutilo přemýšlet nad tím, jak by asi vypadal například Jirka Paroubek v roli špičkovýho atleta, třeba skokana do výšky... Pornozáběry, který měly u diváků údajně vzbudit lítost se zneužívanou hrdinkou, mě akorát tak přiváděly na jiný myšlenky a vlastně se z mýho pohledu vyobrazit utrpení naší zajatkyně všeobecně moc nepovedlo, takže další mínusový body, stejně jako za vesměs špatný herecký výkony. Jinak je to ale určitě zajímavej kus s několika povedenými až průkopnickými záběry a Christina Lindberg je neskutečnou kombinací babyface s božským dospělým tělem, který k dokonalosti chybí jen pár centimetrů výšky. Při návštěvě hampejzu by moje volba asi taky padla na pirátku. ()

ledzepfan

Bezesporu kvalitní pokoukáníčko pro všechny co rádi tyhlencty Rape´n´Revenge filmečky.......Docela se nabízí srovnání s podobným a přitom úplně odlišným filmem: I spit on your grave...Thriller má všechno co ISOYG chybí,nevyužil nebo nepoužil(rafinovanější zápletka,hudba,umělečtější pojetí,víc peněz..pornozáběry........) a zároveň mu právě díky tomu chybí ta syrová a naturalistická atmosféra...Teda né,že by měl thriller něják silně artově-stilisovaný look, jen je to prostě narozdíl od ISOYG taková krásně vymazlená filmová hračička.............Dal bych i 5 za Madeleininu tvářičku ,která je jak stvořená pro doplňky typu:páska přes oko a brokovnice :D ale nakonec zůstanu u 4 kvůli pro mě nesmyslné zběsilé jízdě policejním autem a následné přestřelce kdovíkde s kdovíkým(tam jsem to fakt nepobral o co jde a proč se to všechno děje..a docela to jakoby porušilo pravidla,které film sám nastolil) ()

panjosef

Přemýšlím, jak to ohodnotit. Je to místy docela drsné, místy na svoji dobu pobuřující (pornoscény), na druhou stranu i milé, jak se film vyvine a dopadne. Postavu Madeleine alias Christinu Lindberg si v druhé části, kdy se promění ve mstitelku opravdu takřka nelze nezamilovat :-). Děj se rozvíjí poměrně standardně, žádná překvapení a zvraty se nekonají, každý dějový krok dále je dopředu naznačen, jak se budou věci ubírat. Někdo to může brát na škodu, i když v případě tohoto filmu mám pocit, že to tak je záměrně. Občas tam některé věci trochu logicky nesedí nebo jsou přemrštěné (smrt rodičů, léčka v přístavu), ale nijak zvlášť na úkor celého filmu. A na konci potěší (možná pro někoho SPOILER), že tvůrci nezapomněli na to, že Madeleine vyrůstala na venkově a starala se o zvířátka a proto jako finální nástroj pomsty na trýzniteli šikovně využije hodného koníka :-). Tak jo, pořád si vybavuju Madeleine v černém koženém kabátě s páskou přes oko a mám chuť dát čtverku, ale myslím, že ta trojka je pro tento typ filmu ideální. ()

• Nejdrsnějšímu a nejextrémnějšímu švédskému filmu, který se kdy dočkal mezinárodní distribuce, vrátil věhlas Quentin Tarantino, když jej označil za jednu z klíčových inspirací pro svůj epos Kill Bill. (Zdroj: Letní filmová škola)
  • Ve Švédsku byl film po uvedení do kin téměř ihned stáhnut a zakázán. Uváděn byl zejména v zahraničí, a to většinou ve vystříhaných a zkrácených verzích. (Flipnic)
  • Herečka ztvárňující hlavní hrdinku, Christina Lindberg, byla původně fotomodelka do pánských časopisů a go go tanečnice ve švédských klubech. Od tohoto filmu očekávala, že ji zviditelní a přinese úspěch. Tak se také stalo, po natočení Thrilleru odjela do Japonska, kde si zahrála v několika explotation filmech. (Flipnic)