Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zimní polibek, zdařilá prvotina norské režisérky Sary Johnsenové, je civilním dramatem o ztrátě, lítosti a možnosti vykoupení. Začíná však zdánlivě jako klasická detektivka. Lékařka Victoria (Annika Hallinová) žije ve Stockholmu se svým mužem Filipem (Göran Ragnerstam) a jejich synem Sunem (Axel Zuber). Je workoholička, a možná i proto včas nerozpozná příznaky synovy choroby. Když se Sune znenadání při jednom hokejovém utkání svalí mrtev na zem, přičítá zdrcený Filip vinu manželce. Victoria utíká do Norska, kde přijme práci doktorky v malém městečku. Když při protahování zasněžených silnic připraví pluh o život malého chlapce Darjoshe (Jade Francis Haj), Victoria v té nehodě vidí cosi mysteriózního. Režisérka S. Johnsenová vytváří jemnou tkáň emocí, v níž se prolínají spřízněné příběhy smrtí obou chlapců. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Recenze (21)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Melodrama skřížené s detektivkou? Proč ne. Jenže ona detektivka tu je stejně hlavně kvůli emocím, které náhlá předčasná smrt způsobuje. A že se před námi osudy obou mrtvých chlapců odkrývají postupně ve flashbacích má také svůj smysl. Seversky málomluvné drama, které nejdřív vypadá jednoduše, ale nakonec diváka přinutí přemýšlet o proklatě složitých věcech. Suverénní režie, krásná kamera, působivá hudba a hlavně bravurní herecký výkon Anniky Hallin v hlavní roli. Bravo! ()

Lyncha 

všechny recenze uživatele

Z kina jsem odcházela se smíšenými pocity, a kdybych sedla ihned k počítači, asi bych film označila za průměrný. Na rozdíl od průměrného filmu jsem ho ale nedokázala pustit z hlavy a některé scény se mi znovu přehrávaly před očima. Postupně si mě film získával víc a víc, možná i proto, jak moc mi připomenul ve Varech shlédnutý krátký film Dummy (http://www.csfd.cz/film/233076-dummy/), ve kterém se úplně stejně odhaluje nepříjemná minulost a výčitky svědomí rodiči mrtvého dítěte. ()

Reklama

igi B. 

všechny recenze uživatele

Komormí, citlivé a dějově silné drama o tom, jak málo stačí k vzájemnému neporozumění i mezi nejbližšími, milovanými a milujícími lidmi v rodině a jak složitá může být cesta z následků, z prožívaného traumatu - k sebeuvědomění, vyvinění a odpuštění. A vlastně bez ohledu na kulturu, místo či čas dění... Ty dva spolu nesouvisející příběhy úmrtí s osudovým prolnutím v životě hlavní hrdinky Victorie dodávají filmu i díky stavbě vyprávění pevnou a působivou strukturu, které nakonec trošku škodí snad přece jen jakýsi severský chlad, d.m.s.n. až příliš velký režisérčin odstup od děje. Nebo se mi to jen zdálo a spíš mi trošku vadila zde zbytečně >přearanžovaná< nádherná balada "Hallelujah" od Leonarda Cohena... (?) . . . Takže poctivé čtyři hvězdičky za výtečnou režisérčinu prvotinu! A docela se i těším, co od téhle >chladné< dámy uvidím za příští film... - - - P.S. Plkalovi, co psal onen "oficiální text distributora" zde v "Obsahu" filmu, bych jen zase jednou doporučil nejdříve se na film opravdu podívat. Darjoš vskutku nebyl žádný malý chlapec... :-/ - - - - - (Poprvé viděno 22.11.2009 na >chladném prostoru< , komentář zde jako třetí - 23.11.2009) ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Moc pěkně zfilmované severské drama o ženě-lékařce, která si stále nepřipouští smrt svého jediného syna, proto odchází na venkov, kde chce překrýt své myšlenky, přitom se nečekaně dostává k policejnímu vyšetřování podivného úmrtí mladého muslimského chlapce. Trocha krimi dodává snímku drsnější tvář a konfrontuje smrt mladého hocha se smrtí syna paní doktorky. Seveřané umí... ()

akisha 

všechny recenze uživatele

V tomhle dramatu se šetří jak slzami tak lacinými "srdcervoucími" scénami, o to větší sílu pak každá taková slza má. Film ozvláštňuje i detektivní linka, ačkoliv její vyústění nakonec spíš z krimi sklouze zpět k psychologickému motivu. Hodně dobré byly výkony všech zúčastněných a rozhodně potom velmi "citlivě" emotivní finále. Kdo si nepotrpí na emoční ždímačky, ale má radši něco civilnějšího a přesvědčivějšího, neměl by být zklamaný. Musím ale podotknout, že bohužel už trochu zprofanovaná nádherná píseň od Leonarda Cohena měla, když už, být ponechána v originále. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (1)

  • Kniha, kterou dá Kai (Kristoffer Joner) Victorii (Annika Hallin), je "The Visit of the Royal Physician" od Per Olov Enquista. (Cheeker)

Reklama

Reklama