Pád nebes

Heavens Fall

Znásilnené

USA, 2006, 101 min

• DJ Kritik

Kruté podmienky pre černochov v USA, nie sú ničím novým. A to hovorí aj o dnešnej dobe a nie len o USA a černochoch. Na to, že sa jednalo o spracovanie podľa skutočných udalostí je to tak slabé, že divadelná hra má väčšie napätie. Jeden z tých horších príbehov o rasizme. Za zmienku stojí hlavne postoj sudcu Hortna v podani Davida Strathaima. ....... ....... ............ ....... ...... ..... ........ .. Akcia: * Vtiahnutie do deja: ** Realita: ***(8.8.2009)

Dráma z Alabamy nakrútená podľa skutočnej udalosti nie je prvým filmom, ktorý som o rasovej neznášanlivosti na Juhu USA videl, ani prvým filmom, ktorého väčšia časť sa odohráva v súdnej sieni. Je teda s čím porovnávať. A bohužiaľ z porovnaní nevychádza tento film príliš dobre. Chýba mu najmä atmosféra, podhubie, z ktorého vyrastá južanské myslenie so sklonom k braniu spravodlivosti do svojich rúk, predsudky, idealizovanie černochov atď. Ak porovnám tento film napr. s filmom Horiace Mississippi, vystúpia nedostatky ešte zreteľnejšie. Napriek tomu považujem nakrútenie filmu za užitočný počin, i keď na pridelenie viac ako troch hviezdičiek nevidím najmenší dôvod. Nepatričné pousmiatie vyvolala na mojej tvári podobnosť obsahu filmu so súčasnou kultovou vetou na Slovensku: „Skutok sa nestal.“ V opačnom garde, pochopiteľne.(20.6.2017)

• PerToon

Dost zajímavý případ, o němž jsem se velkou část informací dozvěděl ze závěrečného epilogu a po shlédnutí z wikipedie. Na vzbuzení zájmu by ale stačilo míň jak 101 minut. Dokument to není, hraný dokument to taky není, samotný film ale ničím zajímavým nepřispívá. Není to špatný, ničím to neurazí, určitě je nutný si připomínat, že rovnoprávnost občanů je ještě na míle daleko od zrušení otroctví a znát tuhle kauzu se hodí, ale tenhle film je tak nějak zbytečný, a to i pro fanoušky Leelee Sobieski. Průměrně průměrných 50%. [tv, dabing](23.5.2013)

Spíše 2,5*. Soudní drama podle skutečných událostí, kdy jsou kluci v Alabamě 30. let 20. století souzeni za údajné znásilnění, ale přitěžuje jim barva pleti. Na podobná témata vzniklo už hodně filmů, Hořící MIssissippi mělo i určitý akční šmrnc. Tohle je poklidné, unavené a ospalé jako samotná Alabama, čímž sice vynikne atmosféra místa a jisté vtáhnutí do děje, ale kdo není vyloženě "soudní" typ, pokud jde o filmy, asi si moc neužije.(15.6.2009)

• Lacike

Mam rad tento typ fimov o sudnom procese, ktore sa venuju pripadu s prvkami rasizmu, ale ked obete nemaju ziadnu sancu nech maju akekolvek dôkazy o nevine, tak to z filmoveho hladiska postrada akekolvek napätie a pôsobi to iba absurdne. Sice sa v tej dobe dialu krute veci, ale nie je prilis zaujimave to sledovat v takomto spracovani. 3/10.(16.7.2016)

• - Film byl natočen na základě skutečného příběhu tzv. "Scottsboro Boys", který se odehrál roku 1931. (Terva)

• - Parní lokomotiva použitá ve filmu byla zapůjčena z historického muzea kolejových vozidel Tennesse Valley v Chattanoogu. (Terva)