Hudební komedie o tom, kterak Popelka Marilyn ke štěstí přišla. Snímek, který v roce 1960 natočil režisér George Cukor je předposledním dokončeným filmem legendární Marylin Monroe a vypráví příběh chudé, ale poctivé dívky, tanečnice Amandy, která se zamiluje do francouzského tanečníka, který vystupuje ve stejném divadle. Ani v nejmenším netuší, že Jean-Marco Clement, do kterého se zamilovala, je ve skutečnosti multimilonářem. (oficiální text distributora)

MIMIC

Jedna z najlepších komédií s MM. Američanka ako naivná a krásna blondínka plus Francúz ako nenapraviteľný šarmantný zvodca. Nuž ale aká by bola romantická komédia bez stereotypov? História rodu onoho Francúza je v úvode vyrozprávaná prostredníctvom neodolateľne pôvabného kresleného entrée, boháč sa rozhodne dobyť ťažkotonážnu pevnosť prostredníctvom (ne)zvládnutia rozmanitých druhov umení, čo dodáva žánru priam stredoveký trubadúrsky rozmer (no čo, pochabí Francúzi, ako národnú povahu vystihol už Jules Verne), medzi MM a YM, či presnejšie medzi YM a MM to iskrí tak, že človek pred obrazovkou dostáva elektrošoky, žartík s rádioaktívnou bižutériou je geniálny a záverečný dialóg vo výťahu (YM: "Poďme sa milovať." MM: "Som zvedavá, kedy sa mi podarí zmaturovať.") je pre mňa kultový rovnako ako keď Popoluška II. povie: "Som chlap!" a Osgood Fielding III. odpovie: "Nikto nie je dokonalý." Ani "Poď, budeme sa milovať" nie je dokonalý, ale čo je? ()

Melies

7 / 10 Podarená staromódna komédia s krásnou a bucľatou Marilin, šarmantným Yvessom Montandom a hereckými stálicami Genom Kellym a Bingom Crosbym. Normálne takéto filmy neobľubujem, práve naopak, dosť mi lezú na nervy, no tento ma dostal svojim jemným, nedotieravým humorom. Viem, viem, celý príbeh príbeh o bohatom boháčovi a chudobnej chudere (ehm) je starý ako moja bývalá učiteľka chémie, ale jeho výsledné spracovanie sa mi zdalo ceľkom podarené a čo je najhlavnejšie - celé dve hodiny som nemal nutkanie prepnúť na iný kanál. S takmer čistým svedomím - štyri *, resp. tri a pol. ()

raroh

Variace na standardní téma, v němž září jazzová Lolita v podání zralé Marilyn, tuto píseň ze samého začátku filmu považuji za jeho největší klad. Trochu se divím, že komunista Montand (sám zpívající mnohem konzervativněji než jeho partnerka) přijal roli v celkem konfekčním snímku s několika fajnovými jazzůvkami. ()

Jara.Cimrman.jr

Celý můj problém s tímto snímkem spočívá v tom, že ze zásady nepřeji nekonečně bohatému kapitalistovi, aby ho dívka jeho srdce milovala za to, jak skvělý ve skutečnosti je. Jen ať ho má pěkně ráda pro prachy, aby si nemusel najímat učitele herectví Miltona Berleho, učitele zpěvu Binga Crosbyho a pochopitelně učitele tance Gene Kellyho. Pokud tedy pominu deklarovanou skutečnost, že za prachy se dá koupit všechno, tak musím Clementovo zoufalé umělecké snažení označit za celkem vtipné, divadelní zkoušení za průměrné a hudební kousky jen za o něco lepší. ()

Vančura

Úchvatná Marilyn Monroe ve filmu, na nějž by se - nebýt jí - asi už dávno zapomnělo. Překvapivě zde - navzdory stereotypu spojovaného s několika jejími nejznámějšími rolemi - neztvárnila zlatokopku, její postavě však přesto osud opět přivede do cesty velmi bohatého muže. Jak musí taková zápletka dopadnout, je předem jasné, takže je spíš zajímavé sledovat, jakým způsobem film spěje ke svému předem známému rozuzlení. A po této stránce mi přišlo, že mnohem zajímavější postavou snímku je Jean-Marc Clement (v mně nepříliš sympatickém hereckém ztvárnění Yvesem Montandem), který v průběhu děje prochází zajímavou proměnou, zatímco dívka jeho snů je stále stejná. Na filmu potěší několik vcelku povedených muzikálových čísel a řada momentů, které mi přišly docela vtipné - osobně jsem si tenhle film celkem užil, byť mi 2 hodinová stopáž přišla přlíš dlouhá a řadu zbytečných scén bych z filmu vystříhal. Cukor jistě natočil lepší filmy, ale tenhle má prostě něco do sebe - snad pro ten punc správného hollywoodského retra, snad pro ty půvaby MM, která byla prostě jen jedna. ()

• Scenár sa prepisoval dokopy 14-krát. (AdamCritic)
  • Montand byl jedním z mála lidí, který nikdy neviděl film s Monroe a anglicky mluvil jen trochu. (Pavlínka9)