Džošú 701gó: Sasori

Joshuu 701-gô: Sasori

Female Prisoner #701: Scorpion

Krimi / Drama / Thriller

Japonsko, 1972, 83 min

Vizuálně a filmařsky naprosto skvělé a to nejen "vzhledem k rozpočtu" ale i v porovnání s méně "obnaženými" a serioznějšími konkurenty. Hned několik nezapomenutelných scén a opravdu pozoruhodné úvodní titulky. Co dodat víc než, že jde o naprostou klasiku žánru, které neumím nic vytknout a tak uznale zvedám z původně zamýšlených čtyř na pět.(9.10.2011)

První opravdu velký herecký úspěch Meiko Kaji a zároveň režijní debut Shunyi Itoa. Je sice hezké tepat film za nedostatečnou realističnost apod., ale orientovaní jednici vědí, že jde o remake komiksu, který se své předlohy poměrně věrně drží, tudíž je to podobné jako vyčítat nedostatek realističnosti např. Sin City. Mix ženského vězeňského filmu a snímku o pomstě - zajímavé je, že fáze pomsty probíhá až ca poslední čtvrthodinu a nejvíce práce s ní měl zjevně střihač (a poměr času, který bývá jednotlivým dějovým částem přiřazen, je zde v podstatě zcela obrácen). Výborná je titulní píseň (Meiko jí dokonce otevírá svoje "Best of...") i výtvarná stylizace, pobaví Fumio Watanabe v roli šéfa věznice i Isao Natsuyagi jako zkorumpovaný příslušník protidrogového. Pokud diváci od filmu neočekávají něco, čím se nesnaží být, neměli by být zklamáni.(3.10.2010)

Exploatační klasika a nejlepší WIP (Women in prison) film jako feministická kritika patriarchální společnosti? Proč ne! Debutující režisér s omezeným rozpočtem, ale skvělými nápady (způsob svícení, divadelní aranžmá, surrealisticky extrémní úhly snímání, psychedelická scéna ve sprchách apod.) a nepřekonatelnou Meiko Kaji v titulní úloze. A samozřejmě píseň Urami-bushi. Nezapomenutelné…(9.2.2008)

Prvý diel série filmov Female Prisoner s Meiko Kaji nedopadol vôbec podľa mojich očakávaní. Pred filmom som nevedel do čoho idem, videl som len plagát. Len som tušil podľa názvu, že pôjde o niečo vo väzení. Tak som si to pozrel a už v priebehu filmu som bol sklamaný. Je to vlastne WIP a revenge movie v jednom. WIP filmy nepatria medzi moje obľúbené, ale keď nieje čo pozrieť tak si rád pozriem aj tie. A filmy s témou pomsty tie proste milujem. Female Prisoner #701: Scorpion je len slabší odvar z týchto filmov. Vidno, že to je veľmi nízkorozpočtový flick čo sa dosť výrazne podpísalo na kvalite. Je tu jedno slabšie znásilnenie, ktoré môžem porovnať s nedávno videným remakeom The last house on the left a kto to videl tak vie, že to za veľa nestálo. Tu je to podobné. Potom niektoré triky sú skoro ako od Edwarda Wooda čo dosť zamrzí človeka, ktorý sa vyžíva vo filmových brutalitách a gore scénach. Ale asi najviac ma sral ten príbeh. K hlavnej postave Matsu som nemal vôbec žiaden vzťah, bolo mi úplne jedno či ju zabijú alebo znásilnia. Keby sa odstránil tento nedostatok tým, že by sa viac zapracovalo na charakteroch postáv bolo by to omnoho zaujímavejšie. Jedno plus dávam, že tu vôbec neukazovali ženy vo väzení svojich bobrov :)(24.6.2009)

• Campbell

První díl považuju za celkově nejhorší. Pro mě to bylo šíleně pomalé a nezajímavé. charaktery jsou prázdné a všechno začlo být trošku lepší až na konci ale i tak je to strašný klišé o ženských ve vězení. Film mi přišel možná až moc přísný a to chování dozorců bylo přehnaný. A i na těch 85 minut se film poměrně táhne. Pro mě špatné ale své fanoušky to 100% má.(7.9.2014)