Džošú 701gó: Sasori

• angličtina

Female Prisoner #701: Scorpion

Krimi / Drama / Thriller

Japonsko, 1972, 83 min

Na toto som narazil úplne náhodou a nakoniec som si zohnal celú sériu. Režisér vie, podobne ako jeho ďalší japonský kolegovia, natáčať veľmi pekné až halucinačné zábery, s dejom je to samozrejme o dosť horšie. Našťastie sa tu stále niečo deje a nestihol som sa nudiť. Meiko Kaji za celý film povie dohromady možno tri vety, ale keby sa pohľadom dalo zabíjať tak ľudia okolo nej by padali ako muchy. Jej pohľad je horší ako peklo, dokonca horší ako môj učiteľ matiky, ktorý zarputilo odmietal pochopiť že moje schopnosti stačia maximálne na malú násobilku. Nejaké emócie však vydolovať z diváka nedokáže lebo je to celé vlastne o ničom, naviac s postupom času stále absurdnejšie a ona v podstate len tak chodí, mlčí a všetko okolo nej sa deje tak nejak samo. Úsmevná je scéna v ktorej jedna väzenkyňa švihne po bacharovi lopatou, tá presviští 10cm od jeho hlavy a následne ho zalejú potoky krvi. Znásilňovanie bacharov vzbúrenými trestankyňami je taktiež pozoruhodné. Hodnotenie dvíha hlavne ten vizuál, kukuč Meiko Kaji a jej pesnička.(3.9.2010)

Prva cast japonskej vazenskej tetralogie (Female Convict Scorpion) radiaca sa svojou brutalitou k asian exploitation. V hlavnej ulohe vazenkyme Matsu the Scorpion si zrahrala vo vsetkych castiach popularna Meiko Kaji (v 70.rokoch bola najvacsou zenskou star v Japonsku), ktora bola napr. v Lady Snowblood inspiraciou pre samotneho Tarantina a jeho postavy v Kill Bill - konkretne Nevesty a O-Ren-Ishii. A ked sme pri Kill Bill, tak aj pesnicka pocas zaverecnych titulkov druheho dielu (Urami-Bushi) je prave ustrednou pesnickou celej Scorpion tetralogie naspievanej samotnou hlavnou predstavitelkou Meiko Kaji.(30.11.2004)

Vizuálně a filmařsky naprosto skvělé a to nejen "vzhledem k rozpočtu" ale i v porovnání s méně "obnaženými" a serioznějšími konkurenty. Hned několik nezapomenutelných scén a opravdu pozoruhodné úvodní titulky. Co dodat víc než, že jde o naprostou klasiku žánru, které neumím nic vytknout a tak uznale zvedám z původně zamýšlených čtyř na pět.(9.10.2011)

Prvý diel série filmov Female Prisoner s Meiko Kaji nedopadol vôbec podľa mojich očakávaní. Pred filmom som nevedel do čoho idem, videl som len plagát. Len som tušil podľa názvu, že pôjde o niečo vo väzení. Tak som si to pozrel a už v priebehu filmu som bol sklamaný. Je to vlastne WIP a revenge movie v jednom. WIP filmy nepatria medzi moje obľúbené, ale keď nieje čo pozrieť tak si rád pozriem aj tie. A filmy s témou pomsty tie proste milujem. Female Prisoner #701: Scorpion je len slabší odvar z týchto filmov. Vidno, že to je veľmi nízkorozpočtový flick čo sa dosť výrazne podpísalo na kvalite. Je tu jedno slabšie znásilnenie, ktoré môžem porovnať s nedávno videným remakeom The last house on the left a kto to videl tak vie, že to za veľa nestálo. Tu je to podobné. Potom niektoré triky sú skoro ako od Edwarda Wooda čo dosť zamrzí človeka, ktorý sa vyžíva vo filmových brutalitách a gore scénach. Ale asi najviac ma sral ten príbeh. K hlavnej postave Matsu som nemal vôbec žiaden vzťah, bolo mi úplne jedno či ju zabijú alebo znásilnia. Keby sa odstránil tento nedostatok tým, že by sa viac zapracovalo na charakteroch postáv bolo by to omnoho zaujímavejšie. Jedno plus dávam, že tu vôbec neukazovali ženy vo väzení svojich bobrov :)(24.6.2009)

První opravdu velký herecký úspěch Meiko Kaji a zároveň režijní debut Shunyi Itoa. Je sice hezké tepat film za nedostatečnou realističnost apod., ale orientovaní jednici vědí, že jde o remake komiksu, který se své předlohy poměrně věrně drží, tudíž je to podobné jako vyčítat nedostatek realističnosti např. Sin City. Mix ženského vězeňského filmu a snímku o pomstě - zajímavé je, že fáze pomsty probíhá až ca poslední čtvrthodinu a nejvíce práce s ní měl zjevně střihač (a poměr času, který bývá jednotlivým dějovým částem přiřazen, je zde v podstatě zcela obrácen). Výborná je titulní píseň (Meiko jí dokonce otevírá svoje "Best of...") i výtvarná stylizace, pobaví Fumio Watanabe v roli šéfa věznice i Isao Natsuyagi jako zkorumpovaný příslušník protidrogového. Pokud diváci od filmu neočekávají něco, čím se nesnaží být, neměli by být zklamáni.(3.10.2010)